Jump to content



x2 3800 on heavy modded prommie


crmaris

Recommended Posts

τώρα το βραδάκι που το σπίτι μου δεν είναι τόσο ζεστό και με 1,56 vcore (1.59 απο bios) στα 2850 έχω -25 σε idle μέσα στα win και -19.9 (247-249 δείχνει η dfi) (-2.5 suction με τάση προς τα κάτω! ) μέχρι στιγμής σε διπλό Pi(κανά 5λεπτο τρέχει μέχρι στιγμής).. Το θέμα είναι σε idle μην έχω πάλι καραπαγωμένο suction και επιστροφή υγρού στον compressor.. Οταν χειμωνιάσει με βλέπω ή να βγάζω λίγο 410 ή να τρέχω την cpu με 1,7 vcore!!

στα 13 λεπτά -19,2 με -2,1 suction .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

γαμώ την τρέλα μου κάτι παίζεται και κλείνει το προμι το pc και μετά κλείνει και το ίδιο.. Τα ηλεκτρονικά του μέσα...

@Geoal και Hipro μιας που είστε πιο παλιοί στα προμι.. Μπας και έχετε ξαναδει κάτι παρόμοιο??Δεν είναι το θερμικό του μοτερ γιατί το προμι παίρνει κατευθείαν μπροστά..

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε την εξοδο του contenser να δεις θερμοκρασια, αν προσεξεις υπαρχει ενας σενσορας στη σωληνα εξοδου του contenser , αν ειναι πολυ ζεστη η εξοδος σημαινει οτι το contenser δεν μπορει να ψυξη σωστα το αεριο και κλεινει το συστημα για προστασια.

Link to comment
Share on other sites

ανέβασα τελικά το όριο του shutdown και όλα οκ.. Ετρεξα 2 φορές διπλό pi 32mb και όλα cool.. H θερμοκρασία σταθεροποιήται με μια πολύ μικρή ανοδική τάση(0,1 βαθμούς περίπου ανά 5-7 λεπτά ) αλλά η θερμοκρασία του suction είναι σχεδόν σταθερή με μια μικρή καθοδική κιόλας τάση.. Σε idle επίσης το suction έχει περίπου -11 βαθμούς και τέλος η διαφορά full load(50 λεπτά) και idle είναι περίπου 4 βαθμοί μόνο(με 1,59 vcore απο bios)..

Εντυπωση μου κάνει πόσο πολύ επηρεάζει η παραμικρή διαφοροποίηση στην θερμοκρασία του δωματίου που είναι το pc..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να σου κανει εντυπωση φαντασου οτι για να κρατησεις τοσο φορτιο εχεις πολυ αεριο μεσα στο κυκλωμα και το contenser ειναι μικρο δεν εχει μεγαλη δυνατοτητα απαγωγης τοσο μεγαλου φορτιου με υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος, συνεπως οσο ποιο μικρη ειναι η θερμοκρασια δωματιου τοσο πιο καλα ψυχετε το 410 και συνεπως το κυκλωμα αποδιδει καλυτερα. Εγω εχω στα μελλοντικα σχεδια την προσθεση και δευτερου contenser σε σειρα εξωτερικα στο δεξι πλαινο καπακι του prommie για καλυτερη ψυξη και αυξηση του capacity. Μελλοντικα ολα αυτα βεβαια και σε περιπτωση που χρειαστει... Παντως μια χαρα τα καταφερες φιλε μου συνχαρητηρια καιρος να το χαρεις το συστημα σου μια και παιδευτηκες αρκετα να το φερεις στα μετρα σου... Φυσικα σου εμεινε η γνωση και η ικανοποιηση του οτι το εκανες μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

thanks για τα καλά σου λόγια φίλε..Δεν το έκανα και μόνος. Ολοι μαζί το κάναμε:D και ας είναι καλά και ο Χρήστος(unseen) που έκανε τα mod κτλ και γενικά το έπρηξα το παιδί στα τηλ pm κτλ.. Για μένα πάντος να σου πω την αλήθεια καλό το πρόμι αλλά δεν είναι για πολλά.. Η θα αλλάξεις condenser και compressor για να παίξεις ανετα πάνω από 200 watt ή θα πρέπει να έχεις delta ανεμιστηρια μέσα που προσωπικά το βρίσκω λόγο θορύβου πολύ extreme λύση..Τώρα με τον enermax που έχω μπροστά από το ψυγείο με τα περίπου 90 cfm και τον panaflo από την άλλη (90 περιπου cfm και αυτός) δεν πολυγίνεται δουλειά με αυτές τις ζέστες και το 410 πάντα.. Γιαυτό και μετά από ώρα το σύστημα ανεβάζει temp έστω και 0,1 ανα 5-7 λεπτά.. Απλός δεν μπορεί να γίνει ψυχθεί επαρκώς το 410 πια..Τώρα που θα πέσουνε οι temps λόγω καιρού θα είμαι πολύ καλύτερα.. Έχω και πολύ ζεστό σπίτι γιατί χτυπάει ο ήλιος μέχρι το μεσημέρι το δωμάτιο που έχω τα pc οπότε αστα..

Η επόμενη κίνηση μου αν αποφασίσω να ξαναπειράξω το προμι και δεν το πουλήσω πια για να ησυχάσει :) και αυτό θα είναι ένας danfoss 1/2..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να το δώσεις το πρόμι σε νέο ιδιοκτήτη αν θελήσεις το κάτι παραπάνω. Από θέμα κόστους και μόνο...

Φτιάχνεις (σου φτιάχνουν) ένα custom μηχανάκι που θα σπέρνει και συμφωνα με τις ανάγκες σου ακριβώς. Τωρα που εμαθες και 5 πράματα παραπάνω μπορείς να συμβάλεις ενεργα και στην κατασκευή του κιόλας.

Και φυσικά θα σου βγεί και πολύ λιγότερο σε ευρόπουλα.

Καλώς να το χαρείς τώρα το εργαλείο πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 09:31]

Θα σου έλεγα να το δώσεις το πρόμι σε νέο ιδιοκτήτη αν θελήσεις το κάτι παραπάνω. Από θέμα κόστους και μόνο...

Φτιάχνεις (σου φτιάχνουν) ένα custom μηχανάκι που θα σπέρνει και συμφωνα με τις ανάγκες σου ακριβώς. Τωρα που εμαθες και 5 πράματα παραπάνω μπορείς να συμβάλεις ενεργα και στην κατασκευή του κιόλας.

Και φυσικά θα σου βγεί και πολύ λιγότερο σε ευρόπουλα.

Καλώς να το χαρείς τώρα το εργαλείο πάντως!

thanks φίλε μου.. Ηδη είναι στα σκαριά κάτι special. Το προμι θα το κρατησω προς το παρόν αλλά για πιο normal καταστασεις και κυριως σαν καθημερινό μηχάνημα,24/7.. Βρήκα επίσης και μια άκρη για ηλεκτροστατική βαφή και μπορεί να το βάψω και μεταλικό μαύρο(το αλουμινένιο κιτ της lian li που ήδη φοράει). Οπότε μετά θα γίνει και πιο κουκλι;)

Link to comment
Share on other sites

το vcore για την ιστορια μιας και δεν το βγαζει το cpuz ήτανε 1,71 και 1,73 από bios!!!!! Με το bios που έχω αυτήν την στιγμή πάνω στην DFI δεν έχω επιλογή για παραπάνω δυστηχώς:devil: (εχω ενα modded του big toe)

με κανα 1,8 τα 3500 πιστεύω να τα πιάσω:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 17:18]

αυτο ειναι το wr -> http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=36612

Kανε κατι :)

θα βάλω το 623 το βράδυ που έχει όλα τα special vid. Θα του ρίξω στα αυτιά κανα 1,8 και βάλε και θα δω που θα πάει:jump: Μιλάμε έχω αρκετό πάγο Χρήστο στην επιστροφή σε idle πάντα. Ακούω υγρό να πηγαίνει προς τον compressor αλλά δεν κοπανάει τουλάχιστον όπως πριν, ούτε ζεσταίνεται οπότε το αφήνω ως έχει.. Το είχα αφήσει και ήτανε idle στα 2850 με μόνο 1,56 βέβαια ίσως γιαυτό και εγώ το σύστημα το είχα ρυθμίσει με 1,64!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.