Jump to content



Αλλάζοντας θύρα ποντικιού...


Aeon

Recommended Posts

Η θύρα του ποντικιού έχει καταστραφεί (μετά από λίγο το ποντίκι σταματάει να ανταποκρίνεται, όποιο ποντίκι και να βάλω σε αυτή τη θύρα) και θέλω να το βάλω σε usb θύρα...

Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν αντάπτορες από usb σε ps/2.

δεν ξέρω αν συμφέρει και ούτε τιμές.

εγώ έχω ένα για το laptop που από usb βγάζει ένα κάρο πράμα, σαν port replicator, μεταξύ άλλων και 2 ps/2.

αν βρεις κάτι φτηνό πάρε, αλλιώς άλλαξε ποντίκι (αν δεν έχεις κάποιο ακριβό).

Link to comment
Share on other sites

Να γίνω πιο σαφής...

Το ποντίκι είναι για usb θύρα αλλά έχει ήδη adaptoraki και πάντα το δουλεύανε ώς p/s2 ποντίκι... Απλά δε ξέρω τι ρυθμίσεις να αλλάξω στα windows για να το κανω να δουλεύει στη usb θύρα...

Link to comment
Share on other sites

Απο usb σε ps/2 βρισκεις ευκολα, μαζι με το mx500 ειχε και ενα τετοιο ανταπτορα.

O Aeon θελει το αντιστροφο απο ps2 σε usb που δεν βρισκεις ευκολα στη αγορα (στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον που εψαξα παλιοτερα δεν βρηκα τιποτα) και δεν νομιζω να συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aeon

Να γίνω πιο σαφής...

Το ποντίκι είναι για usb θύρα αλλά έχει ήδη adaptoraki και πάντα το δουλεύανε ώς p/s2 ποντίκι... Απλά δε ξέρω τι ρυθμίσεις να αλλάξω στα windows για να το κανω να δουλεύει στη usb θύρα...

Τίποτα απολύτως. PnP είναι, το βάζεις και παίζει. Απλό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ποντίκι ταιριάζει μια χαρά στη θυρά... Δεν είναι εκεί το πρόβλημα... Το ποντίκι είναι το Wheel mouse optical της microsoft... ΈΒΓΑΛΑ το usb σε p/s2 adaptoraki που είχε πάνω και τώρα είναι usb ποντίκι...

Τις ρυθμίσεις των windows ας μου πει κάποιος πώς αλλάζω ώστε να δουλέψει σε usb θύρα...

Δοκίμασα να το βάλω στις usb θύρες αλλά δεν δούλεψε αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aeon

Το ποντίκι ταιριάζει μια χαρά στη θυρά... Δεν είναι εκεί το πρόβλημα... Το ποντίκι είναι το Wheel mouse optical της microsoft... ΈΒΓΑΛΑ το usb σε p/s2 adaptoraki που είχε πάνω και τώρα είναι usb ποντίκι...

Τις ρυθμίσεις των windows ας μου πει κάποιος πώς αλλάζω ώστε να δουλέψει σε usb θύρα...

Δοκίμασα να το βάλω στις usb θύρες αλλά δεν δούλεψε αυτόματα...

α οκ τότε.

κανονικά το πιάνει αυτόματα.

αν όχι, πήγαινε στο device manager -> mouse και πες τι σου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aeon

Ποντίκι συμβατο με PS/2 η συσκευή δουλεύει κανονικα.... ή έτσι νομίζουν τα windows...

Τι θες από εκεί να δω;

δε στο δείχνει στις συσκευές usb?

κάνε κατάργηση το ps/2 mouse και άλλαξε το ποντίκι σου usb θύρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aeon

Δεν το βρίσκει, μόνο στην ps/2 θύρα το ανιχνεύει, δοκίμασα όλες τις usb θύρες και τίποτα.

Κατα τ'αλλα οι usb θύρες "δουλεύουν κανονικά" πάντως.

δε γίνεται!

αν το βάλεις απ'την αρχή στη usb και κάνεις restart?

μπορείς manually να το βάλεις απ' τον add/new hardware wizard, try it;)

(πιστεύω ότι μιλάμε για win xp, ε?)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά , είχα παρόμοιο πρόβλημα σε win2000 , παρόλο που αναγνωριζόταν και άναβε κανονικά το ποντίκι , δεν δούλευε με καμμία Παναγία σε usb , παραμόνο σε ps/2

Λύθηκε με μία επανεγκατάσταση των windows

Link to comment
Share on other sites

Το bios δε νομίζω να έχει σχέση από τη στιγμή που bootάρει το λειτουργικό αλλά τέσπα. Τσέκαρε τις επιλογές για usb mouse μιας και έτσι κι αλλιώς μπορεί να σου χρειαστούν κάποτε. Επίσης κι εγώ ελπίζω να μιλάμε για XP γιατί για προηγούμενα, δύσκολα θα βρεις κάποιον να βοηθήσει... :p

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ για xp μιλάμε αλλά όσα restart και να κάνω... Που έκανα 4 δοκιμάζοντας κάθε διαφορετική θυρα usb έχωντας βγάλει το ps/2 ποντίκι από το device manager δεν το ανιχνεύει με καμία δύναμη...

Ούτε ο wizard δεν το εντοπίζει...

Να κοιτάξω bios... Μήπως είναι απενεργοποιημένες οι usb? Πως θα το δω αυτό... αφού λένε τα windows ότι "λειτουργούν κανονικά"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.