Jump to content



Ερώτηση προς τους ειδικούς επί μνημών.....


SirGeorge

Recommended Posts

Λοιπόν θα ήθελα να βρώ ένα ζευγάρι μνήμες 2 x 512 DDR400 οι οποίες θα αντικαταστήσουν αυτές που ήδη έχω. Το μόνο που θέλω είναι να μπορούν παίζουν σε 2-2-2-5 σταθερά και αξιόπιστα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Δεν πρόκειται να τις υπερχρονίσω, θα παίζουν σταθερά στα 200FSB απλώς θέλω να λειτουργούν με τα μικρότερα δυνατά timings.

Αν μπορείτε δώστε και κανά link.

Link to comment
Share on other sites

Οι Twinmos που εχεις τι σειρα ειναι?Πιστευω οι Twinmos Speed Premium PC3500 ειναι μονοδρομος για τα λεφτα τους!2-2-2-5 με 2.8ν.Περιμενε μεχρι να σου πουν οι ειδικοι για κατι πιο φτηνο!Φυσικα μπορεις να κοιταξεις και για μεταχειρισμενα BH-x,UTT..

Link to comment
Share on other sites

....εγω παλι θα σου ελεγα αν δεν εχεις δοκιμασει ποτε αν παιζουν με 2-2-2-5 να το κανεις...

..πολλοι απο εδω μεσα εχουμε παρει TwinMos του 50ρικου...και ομως βγηκαν διαμαντια....:T: ....αλλιως αν δεν παιζουν...εγω παλι για TwinMos με BH-5 ή Utt θα σου πρωτεινα...εχοντας παντα στα υποψιν το οικονομικον.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ UTT θα σου έλεγα να πάρεις... Μιας και είσαι με AMD θα πάνε άνετα 2-2-2-5 με λίγα volt, αλλιώς κοιτάς κάτι σαν το παρακάτω...

1Gb G.Skill FC Series PC4400 (2.5-4-4-8) Dual Channel kit = 210Ευρώ με τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 21:32]

Ρε παιδιά λέει δεν θέλει να υπερχρονίσει. Αυτές που πιάνουν 2-2-2-5 στα 200 MHz είναι οι TCCD! Οι OCZ Platinum Rev. 2 και οι Corsair XMS3200XL έχουν TCCD και παίζουν στα 2-2-2-5.

....ειπα εγω να υπερχρονισει????:...: .....να δοκιμασει αν παιζουν στα 200 με 2-2-2-5....

...αφου απο την στιγμη που δεν θελει να υπερχονισει...γιατι λοιπον να παρει τοσο ακριβες μνημες....??...αφου μπορει με 120 max να παρει TwinMos SpeedPremium που παιζουν με 2-2-2-5 ... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Και εγώ UTT θα σου έλεγα να πάρεις... Μιας και είσαι με AMD θα πάνε άνετα 2-2-2-5 με λίγα volt, αλλιώς κοιτάς κάτι σαν το παρακάτω...

1Gb G.Skill FC Series PC4400 (2.5-4-4-8) Dual Channel kit = 210Ευρώ με τα μεταφορικά

Νέες τιμές... μμμμ μάλιστααααα ίδια τιμή από Γρεκία....

Με την αλλαγή στο site μου... μείνανε οι παλιές τιμές και Δευτέρα πήραμε καινούριες.. αυτά έχει η ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μιλαμε για οικονομικες μνημες,τα BH-x,UTT ειναι μονοδρομος σε σχεση με τα TCCD.

Με 2.8ν οι twinmos δεν πιάνουν 222 ούτε στα 200.

Εισαι σιγουρος?Ισως να μην μπορω να τις κλοκαρω καλα(λογω ΙMC πιστευω),αλλα τα 200 2-2-2-5 2.8ν(ολα τσιτα τελος παντων) τα εχει στανταρ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη λέω ότι ΔΕΝ παίζουν στάνταρ 2-2-2 στα 200 και μάλιστα το αν παίζουν ή δεν παίζουν 2-2-2 στα 200 δεν έχει να κάνει με το τελικό oc γιατί μόλις πάρουν παραπάνω τάση αρχίζουν και ανεβαίνουν τρελλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stakid [Χθες, στις 22:08]

και τα καινουρια bh-5(twinmos SP-3500) που πηρα δεν κανουν 2-2-2-5 με 2.8ν.

Τις ιδιες μνημες εχουμε!Εγω νομιζα οτι ισχυει σε ολους αυτο!Μηπως φταιει ο ΙMC?Εγω με αλλαγη απο winnie σε venice ειμαι σταθεροτατος σε 200+ με 2.8v.Με τον winnie ετρωγα λαθη στο#8 στα 200,αλλα μετα απο ωρες(ουτε 2.8+ βοηθουσαν πολυ).Φυσικα μιλαμε για τσιτα Timings,γιατι στα 2.5-3-3-8 που ειναι default δεν ζοριζεται ο IMC και ημουν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Με 2.8ν οι twinmos δεν πιάνουν 222 ούτε στα 200.

Αρχική απάντηση από nickstamat

Ρε παιδιά λέει δεν θέλει να υπερχρονίσει. Αυτές που πιάνουν 2-2-2-5 στα 200 MHz είναι οι TCCD! Οι OCZ Platinum Rev. 2 και οι Corsair XMS3200XL έχουν TCCD και παίζουν στα 2-2-2-5.

πιστευώ ότι αυτά τα λένε όλα, άντε να βρείς UTT με 2.8v και 2-2-2-5 στα 200 τα ΒΗ5 μαμάνε αλλά θέλουν ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

απλα για 2-2-2 στα 200 , οι UTT θελουν 3.1v+ , ενω οι ΒΗ-χ (και οι νεες νομιζω) στη χειροτερη με 2.8v πρεπει να τα εχουν τα 200 (οι παλιες οι ΒΗ παντως με 2.6-2.65 πρεπει να ειναι ανετα στα 200 παντως -οι 2χ256 ΒΗ6 που ειχα τοσο θελαν περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.