Jump to content



Εταιριες ή μηχανικοι που να αναλαμβανουνε Linux installations


ea6gka

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unstoppable

Ενα απλο δικτυακι δεν ειναι τιποτα να στηθει απο καποιον που ξερει 5-10 πραγματα απο linux/unix και δικτυα.

Συγνωμη φιλε μου αλαλ δεν ειναι ετσι.. Με αυτα και με αυτα γα....ε την αγορα πληροφορικης στην Ελλαδα.. Γιατι εδω οοολοι εχουν ενα γνωστο/ανηψιο/θεια/κουμπαρα που ξερει 5-10 πραγματακια και κουτσα στραβα θα στησουνε κατι.

Ε οχι αυτο ειναι μιζερια!

Οτι δινεις περνεις....

Οσο για απαντηση στην ερωτηση σου για Αθηνα δες εδω.. http://www.step.gr/

Για Θεσσαλονικη pm me :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46

Ρε σεις τοσα tools υπαρχουν και στο λινουξ........

ΑΝ βρεθουν οι καρτες δυκτιου ολα γινονται ευκολα.........

Τουλ εγω το ειχα καταφερει

Το θέμα δεν είναι να το έχεις καταφέρει, αλλά να το κατέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από orion

Τα 5-10 πράγματα σημαίνουν ημιμάθεια... και η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Aν νομιζεις οτι θα κατσει ο guru στο linux να στησει δικτυακια εισαι γελασμενος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Aν νομιζεις οτι θα κατσει ο guru στο linux να στησει δικτυακια εισαι γελασμενος

μαλλον εσυ εισαι ΠΟΛΥ γελασμενος ανστο, ανταποκριση υπηρξε και μαλιστα θερμη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Aν νομιζεις οτι θα κατσει ο guru στο linux να στησει δικτυακια εισαι γελασμενος

Πολύ πιθανόν να μην ξέρει και από δίκτυα :whistling

Το ότι κάποιος είναι καλός στο Linux δε σημαίνει αναγκαία ότι θα ξέρει και κάποια advanced πράγματα σε δίκτυα που ενδεχομένως να χρειαστεί μία εταιρεία. Πχ οι πιο πολλοί που ξέρω ρυθμίζουν τα δικτυακά τους με έτοιμα scripts ή κατά το installation.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 19:12]

....... Πχ οι πιο πολλοί που ξέρω ρυθμίζουν τα δικτυακά τους με έτοιμα scripts ή κατά το installation.

Τον θεωρεις guru εσυ αυτον??? Εγω οχι, αυτος ξερει τα 5 πραγματα που λεω(και αν τα ξερει και αυτα).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην είναι guru; Guru στο linux είπα, όχι στα προχωρημένα δίκτυα. Αν ξέρει shell script, πώς bootάρει, τι bootάρει, τι πάει στραβά, τι πρέπει να βάλει από τα πακέτα σε ένα σύστημα, να κάνει compile προγράμματα και kernel με flags για το μηχάνημα, να λύνει γενικότερα τα προβλήματα που θα του εμφανιστούν και όλα αυτά σε κάμποσες distro είναι ένας πολύ καλός linuxάς. Τώρα αν συμβάλει και στην ανάπτυξη μπορείς να πεις ότι είναι και guru (για μένα).

Αλλά αν αυτός δεν είχε ποτέ ανάγκη να στήσει ένα mail server, apache, iptables, ntp, dns κλπ δεν μπορώ να πω ότι θα κάνει για τη δουλειά που θέλει ο ea6gka.

Υπάρχουν αρκετοί που ενώ ξέρουν γαμάτο linux, αν το μπριζάκι τους δε δίνει dhcp πελαγώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.