Jump to content



ΟCZ PSU!!???


Papas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Helly [Σήμερα, στις 04:34]

To μονο καθαρο απο προβληματα OCZ ηταν το πρωτο Powerstream που ηταν passive.Tα προβληματα αρχισαν απο τα active και μετα.Τα περισσοτερα ομως αν δε ηταν περιπτωσεις ελλατωματικες μεγαλοποιηθηκαν αρκετα πιστευω απο πολυ κοσμο σε σημειο να λεγεται οτι τα OCZ ειναι μαπα και προβληματικα ολα.Κατ εμε τριξανε πολλες θεσουλες σε παλια μεγαθηρια Enermax,Antec κ.λ.π και αρχισε η λασπολογια.Γενικα σημερα οποιο επωνυμο τροφοδοτικο πλυν ελαχιστων εξαιρεσεων εχει πανω απο 100 e εχει πολυ καλη ποιοτητα και τασεις και δυσκολα θα μεινεις ανικανοποιητος.Εκτος αν δουλευεις σε 90% και ανω το maximum wattage οποτε πρωτον μενω αναυδος και δευτερον παω πασο.

ετσι.

ολοκληρωμενα και με σαφηνεια.:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Thx παιδια για ολα αυτα αλλα τελικα δεν το βρισκω πουθενα το 520 mod. skroutz δεν βγαζει τπτ. Εχετε να πρωτεινεται κατι αντιστοιχο modstream? Εντομεταξυ εχει ενα connector για pcix και πρεπει να βαλεις για 2η καρτα μετατροπεα απο μολεξ. ζζζζζζζ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Χθες, στις 03:41]

'Οχι φίλε μια χαρά είναι. Από idle σε load με διπλό prime 0.01v διαφορά σε όλες τις γραμμές πολυμετρημένα και καραφορτωμένο. 520 powerstream.To ότι δεν αντιπροσωπεύεις ένα προιόν δεν σημαίνει ότι θα το βγάλεις και μάπα. Τουλάχιστον δοκίμασέ το πρώτα

Την γνωμη μου εκφραζω και τπτ αλλο. Το οτι σου βγηκε εσενα καλο δεν σημαινει επισης τπτ.Κατ επεκταση,μιας και ενημερωτικα σου λεω οτι δεν υπαρχουν πλεον αντιπροσωπειες,ο καθενας φερνει οτι νομιζει καλο. Τωρα, αν εσυ πιστευεις οτι το να κανει ενα στα δυο τσικι τσικι(και αλλα πολλα) και να αποσυρει η ιδια εταιρια σειρες των 520w ειναι μια χαρα, δικαιωμα σου.Μην παιρνεις ομως και αλλους στο λαιμο σου επειδη το αγορασες...

Υγ. Η παρουσια μου εδω ειναι καθαρα προσωπικη.Αν το συνδυαζεις με κατι αλλο,προβλημα σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [Σήμερα, στις 03:41]

Ελεος !!

Οτι εχουμε κατα καιρους και πουλαμε ειναι τα καλυτερα....

Οταν δεν εχει καλο κερδος και βρουμε κατι αλλο....αυτα γ@μανε...

Γνωμη μου ...σε τετοιεα thread να μην απαντουν αυτοι που εχουν μαγαζια...

Πηρατε ενα απο τα καλυτερα τροφοδ.. και του βγαλατε τα αντερα...

Ελεος πια...

Φιλε Papa..

κανε μια καλη κινηση και διαβασε κανa review .....

Ελεος επισης...

Δε νομιζω οτι εισαι σε θεση να κρινεις ποιος και απο τι κερδιζει περισσοτερο... μην τρελαθουμε...Ξαφνικα ολοι αποφασισαν να σταματησουν να τα δουλευουν και δε σε παραξενεψε...

Για τις μνημες της Ocz με εχεις ακουσει ποτε να πω το παραμικρο? Αλλα οταν ξερω κατι οφειλω να το πω, ακομη κι αν στενοχωρει καποιους. Λυπαμαι...

Οσο για τα μαγαζια, ας μην το σχολιασω...

Link to comment
Share on other sites

αρα στρατο σαν να μου λες καλυτερα να το αποφυγω μιας κ για να εχουν ακουστει εστω κ λιγα κακα λογια κατι παιζει. Εμενα δεν με πειραζει να μην παρω ocz απλα ειχε αυτα που ζηταγα κ κυριος το mod με τα καλοδια. Αν ειναι Εχει κανεις να προτεινει κατι αναλογο σε λεφτα κ σε εμφανιση modstream style παντα! ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos [18-09-2005 16:23]

Ελεος επισης...

Δε νομιζω οτι εισαι σε θεση να κρινεις ποιος και απο τι κερδιζει περισσοτερο... μην τρελαθουμε...Ξαφνικα ολοι αποφασισαν να σταματησουν να τα δουλευουν και δε σε παραξενεψε...

Για τις μνημες της Ocz με εχεις ακουσει ποτε να πω το παραμικρο? Αλλα οταν ξερω κατι οφειλω να το πω, ακομη κι αν στενοχωρει καποιους. Λυπαμαι...

Οσο για τα μαγαζια, ας μην το σχολιασω...

Τωρα σιγουρα μας δουλευεις.....

Ασε μην αρχησω....:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Mυριζει μπαρουτι εδω μεσα.......

Πεταγεται ο ενας

το ΟCZ ειναι Χρυσα ,κανε, ρανε, δειξε

Πεταγεται ο αλλος

Το Enermax ειναι καλυτερα τα OCZ ειναι προβληματικα κανουν τικ τακ και τουκ τακ και κλικ κλακ

Πεταγεται ξανα ο πρωτος

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ (ενταξει σε πιο ευγενικη γλωσσα μαλλον στην σκεψη του ειναι αυτο) τα ΟCZ ειναι απο τα καλυτερα αφου εχω και εγω ενα στον υπολογιστη μου πως τολμας και μου προσβαλεις αυτο που εχω αγορασει ?

Πεταγεται αλλος

Παρε μαρκα ΗΥΡΕΕΕΕΕR 580 (Ιt"s a hype) ειναι πιο φτηνιαρα (λογο ποιοτητας) και καλη σε επιδοσεις

και αμα σου καει καηκε δεν βαριεσαι :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 09:08]

Mυριζει μπαρουτι εδω μεσα.......

Πεταγεται ο ενας

το ΟCZ ειναι Χρυσα ,κανε, ρανε, δειξε

Πεταγεται ο αλλος

Το Enermax ειναι καλυτερα τα OCZ ειναι προβληματικα κανουν τικ τακ και τουκ τακ και κλικ κλακ

Πεταγεται ξανα ο πρωτος

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ (ενταξει σε πιο ευγενικη γλωσσα μαλλον στην σκεψη του ειναι αυτο) τα ΟCZ ειναι απο τα καλυτερα αφου εχω και εγω ενα στον υπολογιστη μου πως τολμας και μου προσβαλεις αυτο που εχω αγορασει ?

Πεταγεται αλλος

Παρε μαρκα ΗΥΡΕΕΕΕΕR 580 (Ιt"s a hype) ειναι πιο φτηνιαρα (λογο ποιοτητας) και καλη σε επιδοσεις

και αμα σου καει καηκε δεν βαριεσαι :whistling

και? :getlost:

εχεις δει κανα καμενο hiper ? :dots:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην γενικεύουμε τα πράγματα πάντως.

Προβληματικές παρτίδες υπήρχαν, η ocz τα άλλαζε χωρίς 2η κουβέντα, πολλά τρελλά overclocks έχουν γίνει με OCZ τροφοδοτικά, δεν νομίζω ότι πρέπει να τα απορρίψουμε με το καλημέρα.

Τα ίδια ακούστηκαν και για τα Tagan, τα όποια προβλήματα διορθώθηκαν και τα τροφοδοτικά είναι άψογα, προσωπικά πήρα το 580(έχοντας enermax και pcp&c) και έχω μόνο καλά λόγια να πω.

Το Hiper το έχω δει και δουλέψει λίγο, δεν έχω ακούσει παράπονα από κανέναν σε κανένα από τα γνωστά forums, όταν ο unseen χτυπάει κορυφές με τέτοιο τροφοδοτικό, δεν ξέρω πως προκύπτει το μέτρια ποιότητα κλπ.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Καλό θα είναι να μην γενικεύουμε τα πράγματα πάντως.

Προβληματικές παρτίδες υπήρχαν, η ocz τα άλλαζε χωρίς 2η κουβέντα, πολλά τρελλά overclocks έχουν γίνει με OCZ τροφοδοτικά, δεν νομίζω ότι πρέπει να τα απορρίψουμε με το καλημέρα.

Τα ίδια ακούστηκαν και για τα Tagan, τα όποια προβλήματα διορθώθηκαν και τα τροφοδοτικά είναι άψογα, προσωπικά πήρα το 580(έχοντας enermax και pcp&c) και έχω μόνο καλά λόγια να πω.

Το Hiper το έχω δει και δουλέψει λίγο, δεν έχω ακούσει παράπονα από κανέναν σε κανένα από τα γνωστά forums, όταν ο unseen χτυπάει κορυφές με τέτοιο τροφοδοτικό, δεν ξέρω πως προκύπτει το μέτρια ποιότητα κλπ.

Αυτά.

Συμφωνώ κατά 99%.

Το 1% συνίσταται στο HIPER και αυτό μάλιστα όχι όσον αφορά την ποιότητα ρευμάτων κλπ (αυτά άλλωστε είναι άλλοι ειδικοί να κρίνουν) αλλά λιγουλάκι στην ποιότητα κατασκευής και εν γένει στο φινίρισμα το οποίο είναι ένα κλικ κάτω από τα υπόλοιπα (ocz, tagan, enermax κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Συμφωνώ κατά 99%.

Το 1% συνίσταται στο HIPER και αυτό μάλιστα όχι όσον αφορά την ποιότητα ρευμάτων κλπ (αυτά άλλωστε είναι άλλοι ειδικοί να κρίνουν) αλλά λιγουλάκι στην ποιότητα κατασκευής και εν γένει στο φινίρισμα το οποίο είναι ένα κλικ κάτω από τα υπόλοιπα (ocz, tagan, enermax κλπ).

αν δεν κάνω λάθος, έχει bnc βύσματα τροφοδοσίας.

από τα molex που χει το modstream (μου), το θεωρώ ανώτερο (σε "φινίρισμα").

Link to comment
Share on other sites

για μενα καλο psu ειναι εκεινο που θα το φορτωνεις τοσο οσο σχεδον ειναι το capacity του, και δε θα σου ριχνει τις τασεις στο full load... ειναι απλο,

τωρα αν λεει tagan 'η fatan 'η ocz λιγο με νοιαζει.

καμμενα psu υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα...

αν καηκαν 10 tagan και 9,9 ocz απο την αλλη, παλι δε λεει κατι σχετικα με την αξιοπιστια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

αν δεν κάνω λάθος, έχει bnc βύσματα τροφοδοσίας.

από τα molex που χει το modstream (μου), το θεωρώ ανώτερο (σε "φινίρισμα").

Ναι, έχει bnc βύσματα αλλά δεν έγκειται εκεί η ποιότητα κατασκευής αλλά στο μέταλλο, τις ενώσεις του, το βάψιμο, το ανεμιστήρι κλπ

Μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είναι χαμηλής ποιότητας, απλώς είναι ένα ''κλικ'' κάτω.

Α, και το βάρος είναι ένα ''μικρό'' στοιχείο...

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ναι, έχει bnc βύσματα αλλά δεν έγκειται εκεί η ποιότητα κατασκευής αλλά στο μέταλλο, τις ενώσεις του, το βάψιμο, το ανεμιστήρι κλπ

Μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είναι χαμηλής ποιότητας, απλώς είναι ένα ''κλικ'' κάτω.

Α, και το βάρος είναι ένα ''μικρό'' στοιχείο...

;)

μόνο το βάρος και το ανεμιστήρι.

είναι θέμα καθαρά ποιότητας ηλεκτρονικών.

το ότι π.χ. κάποια tagan βγήκαν off, λογικά δεν ήταν θέμα σχεδίασης αλλά κακής παρτίδας (από τους προμηθευτές της tagan).

πάντως με το 450αράκι το mod είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

σε αυτό το επίπεδο που παίζουν, οι διαφορές είναι πολύ μικρές, πιο πολύ αξίζει να διαλέξεις με την εγγύηση πιστεύω:)

(ή με το αν σου αρέσει εξωτερικά π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.