Jump to content



Ποιά 64bit-η διανομή linux;


chroma

Recommended Posts

Το ερώτημα απλό, δε με τρελαίνει να βρει τη κάθε τελειωμένη συσκευή που έχω στο pc απλά να μπορέσω να στήσω ευκολα το δίκτυο για να μη τρέχω στα win κάθε λίγο ώστε να βρω οδηγούς ή πληροφορίες για κάτι. Τι να προτιμήσω;

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο στήνεται πολύ εύκολα από την άποψη ότι το linux κοιτάζει τα chipsets των καρτών και όχι τόσο την κάρτα, οπότε μία πρόσφατη distro θα βρει άνετα μία κάρτα δικτύου με γνωστό chipset. Επίσης κατά την εγκατάσταση θα σου βγάλει wizard για τις δικτυακές ρυθμίσεις οπότε ούτε εκεί θα έχεις πρόβλημα. Για απορίες εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε άλλη περίπτωση, έχε τις εντολές:

ifconfig eth0 up σου ανεβάζει το interface (αν δεν έχει σηκωθεί).

ifconfig eth0 inet 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 (η ip σου)

route add default gw 192.168.1.1 (το gateway σου)

vi /etc/resolv.conf (βαζεις το dns, p.x. "nameserver 192.168.1.1")

γενικά τα realtek (8139 etc.) παίζουν με τη μία.

και τα forcedeth (nforce eth) μια χαρά σηκώνονται.

αν έχεις τίποτα πιο περίεργο, εδώ είμαστε που λέει κι ο trendys.

Link to comment
Share on other sites

thanx

Δεν υπάρχει κάτι περίεργο (νομίζω) το ενσωματωμένο marvell yukon και το lan του NF4 θα χρησιμοποιώ. Τώρα περι distro βρήκα μια ubuntu σε CD, οπότε θα ξεκινήσω με αυτό και θα βάλω fedora και suse να έρχονται.

Επειδή παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει μόνο gnome μπορώ να το γυρίσω σε KDE κατόπιν εγκατάστασης ή δε γίνεται κάτι τέτοιο; :o

Link to comment
Share on other sites

το ubuntu δεν έχει το kde στα πακέτα του (νομίζω), οπότε πρέπει να δοκιμάσεις το kubuntu.

αν σε βολεύει βέβαια το gnome δεν τίθεται θέμα, και τα 2 πολύ καλά είναι;)

μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις να βάλεις το kde εσύ

(apt-get install kde) αν το έχει το ubuntu στα repositories του.

δεν έχω παίξει με ubuntu και δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.