Jump to content



Βήμα - βήμα πώς να στήσετε από το μηδέν ένα PC


Makis Hourdakis

Recommended Posts

συμφωνώ και εγώ με τον phantom γιατί κάτι τέτοιο είναι τραγικό και ντροπή σε όποιον κάνει κάτι τέτοιο...:mad:

εγώ παντως σε ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό που μας πρόσφερες. Είναι κατατοπιστικότατος και ευκολοδιάβαστος. !!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !! :worship:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply
  • 1 year later...

μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοει στα χαρακτηριστικα ενος υποψηφιου προς αγορα DVD RECORDER οταν λεει συνδεση S-ATA, 1.5 Gbps και τι θα πρεπει να ξερω για αυτες τις συνδεσεις?σευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Υποσημειωση:με εχει σωσει αυτοσ ο οδηγος!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές ανάγνωσης/εγγραφής οπτικών μέσων διατίθενται πλέον ΚΑΙ με σύνδεση SATA, όπως οι σκληροί δίσκοι. Δε χρειάζονται jumpers, είναι πιο εύκολα στην εγκατάσταση (κουμπώνεις τα δύο καλώδια και τέλος).

Δεν έχουν κάποια διαφορά από τα IDE, πέρα από το καλώδιο σύνδεσης με τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλλω σε ενα υπολογιστη που εχει ηδη 512 ram Μια καινουργια 2gb ram.θα πρεπει να την βγαλω τελειως την 512?αν οχι την καινουργια πρεπει να την τοποθετησω απεναντι απο την 512 ετσι?ευχαριστω

οκ σε ευχαριστω, θα τις βαλλω οπως να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είναι όμοιες, νομίζω ότι μπορείς να τις βάλεις όπως θες, αφού το dual channel δε θα λειτουργήσει.

Μηπως εκανα βλακεια που πηρα μια ddr2 των 2gb και οχι 2 των 1gb ωστε να λειτουργησει το dual channel που οπως διαβασα ειναι εως 30% γρηγοροτερο????????????

nickstamat σευχαριστω για τις απαντησεις σε αυτο το θεμα αλλα και στα αλλα threads

Link to comment
Share on other sites

ναι καλυτερα θα ηταν να επαιρνες 2χ1GB για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

οχι πως σε single channel θα πηγαινει αργα και θα καθυστερει και θα κανεις κανα τσιγαρο μεχρι να ανοιξει το my computer.

εννοω μη τρελλενεσαι.Πας και παιρνεις αργοτερα αλλο ενα των 2gb

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται, εχω 2 ηλιθιες ερωτησεις να κανω, για να βγαλω το παλιο cd rom προκειμενου να βαλλω το καινουργιο υπαρχει καποια ασφαλεια?, γιατι δεν βγαινει.......ειναι αυτα τα δυο μαυρα στο πλαι????και αν ναι πρεπει να τα πατησω μεσα μια φορα ή να τα κραταω πατημενα???/ και δευτερον αυτη η μνημη ram 2gb που πηρα δεν μπαινει γιατι εχει την εγκοπη σε διαφορετικο σημειο απο αυτη που εχει ασ πουμε η ηδη υπαρχουσα, τι σημαινει αυτο??....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται, εχω 2 ηλιθιες ερωτησεις να κανω, για να βγαλω το παλιο cd rom προκειμενου να βαλλω το καινουργιο υπαρχει καποια ασφαλεια?, γιατι δεν βγαινει.......ειναι αυτα τα δυο μαυρα στο πλαι????και αν ναι πρεπει να τα πατησω μεσα μια φορα ή να τα κραταω πατημενα???/ και δευτερον αυτη η μνημη ram 2gb που πηρα δεν μπαινει γιατι εχει την εγκοπη σε διαφορετικο σημειο απο αυτη που εχει ασ πουμε η ηδη υπαρχουσα, τι σημαινει αυτο??....ευχαριστω

φίλε η μνήμη που είχες ήταν ddr1 ή ddr2??? αν την γυρισεις ανάποδα μπορεί να κουμπώσει??? ή πάλι είναι αλλού η τρύπα??? είναι ίδιο το μέγεθος με την παλιά σου μνήμη???

όσον αφορά το κουτί, πρέπει ή να μας στείλεις κάποια φωτογραφία, ή να μας δώσεις το όνομα του κουτιού, γιατί ο κάθε κατασκευαστής έχει και άλλο τρόπο να κουμπώνουν οι συσκευές επάνω

Link to comment
Share on other sites

φίλε η μνήμη που είχες ήταν ddr1 ή ddr2??? αν την γυρισεις ανάποδα μπορεί να κουμπώσει??? ή πάλι είναι αλλού η τρύπα??? είναι ίδιο το μέγεθος με την παλιά σου μνήμη???

όσον αφορά το κουτί, πρέπει ή να μας στείλεις κάποια φωτογραφία, ή να μας δώσεις το όνομα του κουτιού, γιατί ο κάθε κατασκευαστής έχει και άλλο τρόπο να κουμπώνουν οι συσκευές επάνω

φιλε θαναση σευχαριστω για την απαντηση αλλα μαλλον βρηκα τι φταιει, αυτη τη μνημη ηθελα να τη βαλλω στον υπολογιστη ενος φιλου ο οποιος ειχε πολυ παλια μητρικη, τη δοκιμασα στον δικο μου υπολογιστη και δουλεψε....:jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ γιατί νόμιζα οτι είχα βάλει αυτόματη ειδοποίηση για απαντήσεις στο θέμα; :...: Τέσπα...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και συγγνώμη αλλά τώρα το είδα (τυχαίως ενώ κοίταζα μια άλλη παρουσίαση :p) Χαίρομαι που ακόμα και σήμερα βοηθάει ανθρώπους αυτό! :)

Φίλε glaxon καμία ερώτηση δεν είναι ηλίθια. Αν έχεις απορία πάνω σε κάτι που σου εξηγεί κάποιος, τότε απλούστατα αυτός δεν στο εξηγεί σωστά. ;) Για τις μνήμες, έχε υπ' όψιν σου οτι βάζοντας δυο μνήμες σε dual channel από ό,τι σε single channel πετυχαίνεις γενικώς μεγαλύτερη ταχύτητα (όχι απαραίτητα πολύ μεγαλύτερη). Θα πρέπει όμως οι μνήμες να έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά ώστε να αποφευχθεί πιθανή πρόκληση προβλημάτων. Γι' αυτό συνήθως προτιμάει κανείς να πάρει ένα σετάκι από δυο dimms τα οποία προορίζονται ακριβώς για dual channel λειτουργία. Ωστόσο μπορείς κάλλιστα να πάρεις ένα dimmάκι τώρα και ένα dimmάκι αργότερα, ωστόσο προσπάθησε καλύτερα να βρεις το ίδιο πάλι ;). Εδώ που τα λέμε δεν το έχω ψάξει και ποτέ αναλυτικά τι παίζει με το dual channel... Ίσως και να μπορείς να φτιάξεις dual και με δυο εντελώς διαφορετικά dimms, απλώς ενδέχεται να υπάρχουν προβληματάκια, τα οποία όμως νομίζω θα φανούν από την αρχή.

Για το sata, νομίζω πως πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος σε καινούργιο pc να βάζουμε IDE δίσκους/οπτικά κτλ. Και μόνο το οτι γλιτώνεις από καλωδιοταινίες και jumperάκια είναι ένα μεγάλο θέμα! Διαφορά στην τιμή ουσιαστικά δεν υπάρχει ενώ πλέον οι μητρικές βγαίνουν με πλειάδα από sata θύρες και συνήθως μονάχα μία IDE. Οπότε έτσι κι αλλιώς και να ήθελε κάποιος να βάλει IDE δίσκους σε ένα καινούργιο pc ενδεχομένως να είχε πρόβλημα. Εγώ θέλω να δω πότε θα αλλάξουν και τα σπαστικά βύσματα με τα ελεύθερα pinάκια (βλ τα παλιά 4πινα και τα 3πινα των ανεμιστήρων).

Όσο για το πώς θα βάλεις/βγάλεις κάτι στο κουτί σου, εκεί δυστυχώς δεν μπορώ να γενικεύσω. Έχω πετύχει και κουτιά στα οποία να ξύνω το κεφάλι μου κάμποση ώρα για να δώ πώς θα το βγάλω. Οπότε εκεί χωρίς φωτογραφία είναι αδύνατον να βοηθήσω...

Για τις εγκοπές, έχε υπ' όψιν σου πως πλέον όλα φτιάχνονται κατά τέτοιο τρόπο ώστε αν είναι συμβατά να συνδέονται με την πρώτη πολύ εύκολα, αλλιώς να μην συνδέονται με κανένα τρόπο. Οπότε αν δεν μπαίνει κάτι ποτέ μην το πιέζεις. Στις μνήμες συνήθως χρειάζεται μια κάποια πίεση αλλά όχι μεγάλη. Αν είναι να κουμπώσει όμως, θα το δεις από πριν.

Ρώτα ελεύθερα ό,τι άλλο χρειαστείς. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, πήρα το κουτί: http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=F66F2AC09CF888418E865D0C4A36C4CC&pa=59F741363DA5E74C9FBA03F118E15B32 και τώρα λέω να πάρω τη μητρική: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523350

Νομίζω είναι αρκετά καλή αλλά χρειάζομαι κάποιες επεξηγήσεις αν έχετε την καλοσύνη. Πρώτον πρέπει να προσέξω τα volt του τροφοδοτικού (και που τα λέει τα volt του τροφοδοτικού, στο output???) και της μητρικής εάν ταιριάζουν???

Δεύτερον, μπορείτε να μου επεξηγήσετε τις Θύρες Επικοινωνίας (Εξωτερικές) και Εσωτερικές Συνδέσεις τι να προσέξω γιατί δεν ξέρω τι σημαίνουν τα περισσότερα, ας πούμε για εσωτερικούς δίσκους πόσες θέσεις έχει???/

Τρίτον, αυτή την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που έχει μπορεί χρησιμοποιηθεί σαν κανονική και αν είναι αξιόλογη (ομοίως και η κάρτα ήχου???).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, πήρα το κουτί: http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=F66F2AC09CF888418E865D0C4A36C4CC&pa=59F741363DA5E74C9FBA03F118E15B32 και τώρα λέω να πάρω τη μητρική: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523350

Νομίζω είναι αρκετά καλή αλλά χρειάζομαι κάποιες επεξηγήσεις αν έχετε την καλοσύνη. Πρώτον πρέπει να προσέξω τα volt του τροφοδοτικού (και που τα λέει τα volt του τροφοδοτικού, στο output???) και της μητρικής εάν ταιριάζουν???

Δεύτερον, μπορείτε να μου επεξηγήσετε τις Θύρες Επικοινωνίας (Εξωτερικές) και Εσωτερικές Συνδέσεις τι να προσέξω γιατί δεν ξέρω τι σημαίνουν τα περισσότερα, ας πούμε για εσωτερικούς δίσκους πόσες θέσεις έχει???/

Τρίτον, αυτή την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που έχει μπορεί χρησιμοποιηθεί σαν κανονική και αν είναι αξιόλογη (ομοίως και η κάρτα ήχου???).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

σε ενδιαφέρουν τα Watt του τροφοδοτικού, τα volt είναι standar, τα watts εξαρτώνται από τις συσκευές που έχεις επάνω, αλλά να σου πω την αλήθεια μάλλον είναι πατάτα το τροφοδοτικό που έχει επάνω το κουτί, καλύτερα να το επέστρεφες και να έπαιρνες ένα επώνυμο κουτί με αυτά τα λεφτά, μιας και το τροφοδοτικό κάνει μόνο για παλιούς υπολογιστές.....

η κάρτα ήχου αν δεν έχεις πολύ καλά ηχεία σε καλύπτει!

η κάρτα γραφικών κάνει ΜΟΝΟ για δουλειά γραφείου και όχι για παιχνίδια, αλλά έχεις ήδη τα υπόλοιπα κομμάτια και θέλεις να πάρεις την μητρική???

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τωρα το πηρα το κουτι και ειναι λιγο δυσκολο να το αλλαξω, αλλα για εναν υπολογιστη που δεν προορίζεται για παιχνίδια δεν είναι αρκετά 400W????αν όχι θα το αλλάξω αργότερα.τα υπόλοιπα θα τα αγοράσω σιγά σιγά εκτός από τον σκληρό που τον έχω ήδη....Γιαυτό και μια On board κάρτα γραφικών θα ήτνα φοβερή εξοικονόμηση χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "Makis Hourdakis" αν και δεν το διάβασα θα σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την υπομονή και το μεράκι σου να φτιαξεις ενα τετοιο thread...

Πιστευω οτι χρειαστηκε να αφιερωσεις αρκετη ωρα!

Συγχαρητηρια λοιπόν!:T:

Link to comment
Share on other sites

επεξεργαστή και μνήμη έχεις να βάλεις να λειτουργήσει??? να ξέρεις θα λειτουργεί οριακά...δηλαδή αν είναι για δουλειά γραφείου και το αφήσεις με την onboard κάρτα γραφικών θα σου κάνει την δουλειά, αν βάλεις και PCI-e και 2ο δίσκο μπορεί να έχεις πρόβλημα, μιας και να ξέρεις αυτά τα τροφοδορικά είναι φτηνά, της σειράς, γιατί ένα καλό 400watts μόνο του έχει 40€ !!!

όσον αφορά τα χαρακτηριστικά, επειδή αναφέρονται στο φορουμ τα πάντα, και είναι ολόκληρο κεφάλαιο το καθένα, πες μας τι έχεις σκοπό να κάνεις και να σου πούμε τι χρειάζεσαι, όπως και τι επεξεργαστή και μνήμες σκοπεύεις να βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

επεξεργαστή και μνήμη έχεις να βάλεις να λειτουργήσει??? να ξέρεις θα λειτουργεί οριακά...δηλαδή αν είναι για δουλειά γραφείου και το αφήσεις με την onboard κάρτα γραφικών θα σου κάνει την δουλειά, αν βάλεις και PCI-e και 2ο δίσκο μπορεί να έχεις πρόβλημα, μιας και να ξέρεις αυτά τα τροφοδορικά είναι φτηνά, της σειράς, γιατί ένα καλό 400watts μόνο του έχει 40€ !!!

όσον αφορά τα χαρακτηριστικά, επειδή αναφέρονται στο φορουμ τα πάντα, και είναι ολόκληρο κεφάλαιο το καθένα, πες μας τι έχεις σκοπό να κάνεις και να σου πούμε τι χρειάζεσαι, όπως και τι επεξεργαστή και μνήμες σκοπεύεις να βάλεις...

Βρήκα αυτή τη μητρική γιατί βρήκα και μία καλή προσφορά επεξεργαστή:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559957 ο οποίος είναι και Athlon και αυτή ή μητρική υποστηρίζει τους Athlon. Μνήμες έχω 2 DDR2 των 512ΜΒ τις οποίες τις έβγαλα από τον δικό μου υπολογιστή (αυτός που φτιάχνω είναι για άλλον), αλλά μετά από αυτό που μου είπες το σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω και κάρτα γραφικών.Σκληρό έχω από προηγούμενο υπολογιστή έναν 80αρι που για αρχή τουλάχιστον είναι καλά πιστεύω. Πάντως την μητρική δεν την έχω παραγγείλλει ακόμα επομένως εάν έχεις να προτείνεις κάτι στην αντίστοιχη τιμή όπως και επεξεργαστή πεσ μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.