Jump to content



Βήμα - βήμα πώς να στήσετε από το μηδέν ένα PC


Makis Hourdakis

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

καταρχην ως νεο μελος χαιρετω ολους τους φιλους του forum και προσωπικα εκφραζω τις ευχαριστιες μου για το θησαυρο πληροφοριων που παρεχει το ελληνικο(επιτελους) αυτο site.Αν και αχολουμε πολλα χρονια με τους υπολογιστες "χερι"στο εσωτερικο τους ,πλην την τοποθετηση,και αυτο με φοβο ,μνημης,δεν εχω βαλει ποσο μαλλον να φτιαξω.Αυτον τον καιρο ομως ψαχνομαι να φτιαξω απο την αρχη εναν και να μην πεφτω "θυμα" επιτηδιων.

Με λιγα λογια φιλε μου ο οδηγος σου ειναι για εμενα οτι ακριβως εψαχνα.Πολλα Μπραβο και σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ για τα εύσημα παιδιά αλλά να κάνω μια ακόμα σύσταση...

Έχω παρατηρήσει οτι υπάρχουν ένας σορός από θέματα σχετικά με καινούργιο pc εδώ μέσα των οποίων οι δημιουργοί ζητούν συμβουλές και συστάσεις ή ακόμα και εκ του μηδενός συνθέσεις. Θα ήθελα λοιπόν προσωπικά να προτείνω, ο καθένας που θέλει να στήσει ένα νέο μηχάνημα να ψάχνει πρώτα μόνος του λίγο τα θέματα που υπάρχουν στο forum, τόσο αυτά που αφορούν νέο μηχάνημα όσο και όλα τα άλλα περι hardware και μόνο στην περίπτωση που οι απορίες του δεν λυθούν μετά την προσωπική αναζήτηση να ανοίγει νέο θέμα. Γιατί βλέπω συνεχώς παρόμοιες μεταξύ τους περιπτώσεις και, τουλάχιστον προσωπικά, έχω σταματήσει να διαβάζω όλα αυτά τα threads αφού ουσιαστικά είναι όλα τα ίδια!

Προσπαθούμε όλοι να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα έτοιμα στο πιάτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Ευχαριστώ πολύ για τα εύσημα παιδιά αλλά να κάνω μια ακόμα σύσταση...

Έχω παρατηρήσει οτι υπάρχουν ένας σορός από θέματα σχετικά με καινούργιο pc εδώ μέσα των οποίων οι δημιουργοί ζητούν συμβουλές και συστάσεις ή ακόμα και εκ του μηδενός συνθέσεις. Θα ήθελα λοιπόν προσωπικά να προτείνω, ο καθένας που θέλει να στήσει ένα νέο μηχάνημα να ψάχνει πρώτα μόνος του λίγο τα θέματα που υπάρχουν στο forum, τόσο αυτά που αφορούν νέο μηχάνημα όσο και όλα τα άλλα περι hardware και μόνο στην περίπτωση που οι απορίες του δεν λυθούν μετά την προσωπική αναζήτηση να ανοίγει νέο θέμα. Γιατί βλέπω συνεχώς παρόμοιες μεταξύ τους περιπτώσεις και, τουλάχιστον προσωπικά, έχω σταματήσει να διαβάζω όλα αυτά τα threads αφού ουσιαστικά είναι όλα τα ίδια!

Προσπαθούμε όλοι να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα έτοιμα στο πιάτο. :)

Δεν έχεις άδικο αλλά ούτε και δίκιο. Π.Χ. το θέμα "τι κάρτα γραφικών με 300 ευρώ" αλλάζει μέρα με την μέρα, ποστς 2 μηνών είναι "αρχαία" σε τέτοιου είδους συζητήσεις. Απλά πρέπει (δυστυχώς) οι mods να συγχωνέυουν παρόμοια θέματα όταν είναι "εβδομάδας" αφού εμείς δεν μπορούμε να κρίνουμε και αντί να ποστάρουμε την ερώτησή μας στο παρόμοιο "σύχρονο" θέμα, ανοίγουμε καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Αυτό που θα σου πω εγώ είναι οτί, παρόλο που το έγραψες το 2005, το διαβάζουν μεχρι και τώρα κάποιοι. Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό αυτο. Τέτοια θέματα χρειάζονται στα forum.

Μπράβο κι από εμένα. Πολύ καλός οδηγός για κάποιον που ξέρει λίγα για H/Y.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Για δεύτερη φορά ανακάλυψα πως ο οδηγός αυτός έχει δημοσιευθεί σε τρίτο site χωρίς εγώ να γνωρίζω τίποτα, και χωρίς να αναφέρεται ο δημιουργός ή η πηγή (ο πρώτος είχε αναφέρει τουλάχιστον την πηγή). Δεν γνωρίζω σε πόσα ακόμα site υπάρχει αυτό το review πάντως θα ήθελα να ξέρουν όλοι αυτοί που ετοιμάζονται να κάνουν καθαρό "copy-paste" πως αυτό θεωρείται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

Εμένα το how-to αυτό μου πήρε, αν θυμάμαι καλά, πάνω από μια (εξαντλητική) βδομάδα να το ολοκληρώσω. Ήθελα να φτιάξω κάτι που να είναι όσο το δυνατόν πιο πλήρες και πραγματικά να βοηθήσει όλους αυτούς τους νέους στο χώρο ανθρώπους που θέλουν να μπουν "δυναμικά" και δεν έχουν κάποιον να τους βοηθήσει. Θέλω να πιστεύω πως έχει βοηθήσει πολλούς (δεν ξέρω, στη θεωρία αποδείχτηκε καλός αλλά δεν ξέρω στην εφαρμογή αν υπήρξαν προβλήματα).

Με το παραπάνω σκεπτικό δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να δώσω την άδεια σε όποιον μου ζητούσε να δημοσιεύσει το παρόν στο δικό του site, καθώς θα επωφελούνταν πολλοί ακόμα "νέοι". Αρκεί πάντα να γίνεται σαφής αναφορά στο δημιουργό και την πηγή (χωρίς το TheLab.gr αυτός ο οδηγός ίσως να μην είχε δημιουργηθεί ποτέ) και η δημοσίευση να γίνεται μετά από την άδειά μου (θα την δίνω σε όποιον μου τη ζητάει, απλώς θέλω να ξέρω πού κυκλοφορεί η δουλειά μου).

Θέλω να πιστεύω πως το "πρόβλημα" που προέκυψε θα λυθεί εξίσου ήρεμα και πολιτισμένα όπως το πρώτο και το ίδιο θέλω να ελπίζω για οποιοδήποτε πρόβλημα παρόμοιου είδους προκύψει στο μέλλον.

Ευχαριστώ. :)

Edit: Ο οδηγός δημοσιεύτηκε στο http://www.freewebs.com/brainuser/newpc.htm και από ό,τι ανακάλυψα μόλις και στο http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?name=News&file=article&sid=167, όπου μάλιστα χαρακτηριστικά αναφέρεται "Στο 1ο μέρος του οδηγού μας αναλύουμε πως μπορείτε να χτίσετε ένα pc από την αρχή.". Δηλαδή όχι απλά ένα "copy-paste" αλλά και καθαρή οικειοποίηση! Δυστυχώς δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον δημιουργό της πρώτης σελίδας (πάω να στείλω πμ αλλά κολλάει στο "sending")...

Αν η Δ.Ο. πιστεύει οτι δεν θα έπρεπε να κοινοποιήσω το πρόβλημά μου εδώ μέσα, ας μου στείλει κάποιος ένα πμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάκη καλύτερα να γράψεις κάτι τέτοιο στο πρώτο σου post και με χρωματιστά γράμματα :)

Κι εγώ δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν μου έχουν φάει τον οδηγό, αλλά όλο και κάποιος θα το έχει κάνει :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την άλλη μπορεί να πει κανείς οτι είναι και κοπλιμέντο από κάποια άποψη το να βλέπεις συνεχώς να οικειοποιούνται ένα δημιούργημά σου... :p Σημαίνει οτι τους αρέσει!

Ωστόσο είναι πραγματικά "κάπως" να βλέπεις να οικειοποιείται κάποιος σε δευτερόλεπτα αυτό που σου πήρε τόσο χρόνο και κόπο να κάνεις. (’ραγε το PC Builder μου το έχει οικειοποιηθεί κανένας; )

Ελπίζω στην επόμενη έκδοση του review (σε κανα χρόνο ελπίζω, που θα στήσω νέο PC) να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα. :)

Όσο για το πρώτο post, έβαλα πριν λίγο μια σημείωση, ωστόσο θα βάλω και τα χρωματιστά γράμματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παίδες...

Maki συγχαρητήρια για τον guide σου... Είναι πολύ αναλυτικός...

Αν και δεν μου χρειάστηκε ο guide σου, είμαι εδώ για κάτι άλλο...

Οφείλω να σε "προειδοποιήσω" για κάτι...

Έχω γράψει και εγώ 2 guides στο παρελθόν ("Κάντε Hack στην Registry των Windows XP" και "Χρήσιμα Tips,Tricks και Tweaks για τα WindowsXP"), μπορεί να τους έχεις πετύχει πουθενά και έχω πέσει "θύμα" clopy/paste απο ένα συγκεκριμένο site...

Γιατί σου το λέω αυτό?

Γιατί πολύ απλά, έχεις πέσει και εσύ...!

Το site είναι το freegr.gr και ένα απο τα links που σε ενδιαφέρει είναι αυτό:

http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?name=News&file=article&sid=174

Όπως θα δείς, είναι ο guide σου...

Επίσης ρίξε και μια ματιά σε αυτό το link, στο οποίο θέλω να προσέξεις το post του 21Century...

Ο συγκεκριμένος χρήστης, έχει κάνει την όλη "ζημιά"...

Το ξέρω και τον ξέρω απο πρώτο χέρι και θεώρησα υποχρέωσή μου να σου το αναφέρω, μιας και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σιχαίνομαι τους ανθρώπους που δεν είναι ικανοί να γράψουν κάτι δικό τους, με την αξία τους, παρά προτιμούν να κλέψουν κάτι ξένο, που κάποιος έγραψε με κόπο χρησιμοποιώντας τον ελεύθερο χρόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.