Jump to content



Βήμα - βήμα πώς να στήσετε από το μηδέν ένα PC


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Χαλαρώστε, παιδιά... Δεν λες τόσο εύκολα κάτι "πατάτα" και "δεν κάνει", εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει ο καθένας και πόσα λεφτά μπορεί να διαθέσει. :) Απαντάω με λίγο περίεργη σειρά (ό,τι πρωτοθυμάμαι...):

1. Σχετικά με την κάρτα γραφικών, γενικώς με τις ενσωματωμένες μπορείς να παίζεις τα περισσότερα παλιά (προ 3-4 ετών) και αρκετά τελευταία παιχνίδια κυρίως σε χαμηλές αναλύσεις. Προφανώς και δεν προορίζονται για gaming pc (αλλά κυρίως για δουλειές γραφείου) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να παίξουν πάρα πολλά παιχνίδια, έστω και στις ελάχιστες απαιτήσεις. Σημαντικό θέμα είναι κατά πόσο υποστηρίζονται όλες οι απαραίτητες τεχνολογίες που ζητά το παιχνίδι απλώς για να τρέξει. Μπορεί ένα παιχνίδι να μην είναι ιδιαίτερα βαρύ, ούτε πολύ καινούργιο, αλλά να μην υποστηρίζεται από την κάρτα γραφικών (οκ, σχετικά σπάνιες περιπτώσεις). Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς πολύ με παιχνίδια, πάρε άφοβα και στο τέλος τέλος, άμα δε σου κάνει, βάζεις μια πρόσθετη. Υπάρχουν για κάθε βαλάντιο.

2. Για την κάρτα ήχου, συνήθως οι ενσωματωμένες μια χαρά είναι. Δύσκολα θα χρειαστεί το αφτί σου κάτι παραπάνω, ακόμα και με καλά ηχεία υπολογιστή. ΟΚ, άμα είσαι μουσικός, θες να κάνεις ηχογραφήσεις ή έχεις τα τέλεια ηχεία, το συζητάμε... Αλλά κι εγώ με την ενσωματωμένη και ένα καλό σετάκι ηχεία (Logitech Z-2300) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εντάξει, εξαρτάται και από το πού θα πέσεις. Πχ το laptop μου έχει μια αθλιούτσικη κάρτα και ό,τι ηχεία και να βάλεις, ε, δε βγάζει τόσο καλό ήχο. Πόνταρε άφοβα και ισχύουν τα ίδια με την κάρτα γραφικών.

3. Σχετικά με το τροφοδοτικό, αποφεύγουμε συνήθως τα φτηνά και ανώνυμα τροφοδοτικά, κυρίως για δυο (αλλά και παραπάνω) λόγους: κατά πρώτον οτι σπανια αποδίδουν όσο λένε και κατά δεύτερον οτι έχουν σημειωθεί περιστατικά που να καεί τροφοδοτικό και να κάψει μαζί του ακόμα κάτι... Προσωπικά τα αποφεύγω. Υπάρχουν πολλά εγγυημένα τροφοδοτικά και αρκετά φτηνά. Για την περίπτωσή σου... Αν το τροφοδοτικό έχει όλα τα απαραίτητα καλώδια για να τροφοδοτήσει τη μητρική που τελικά θα πάρεις, κράτα το και βλέπεις. Αν μπορείς να το αλλάξεις και μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα παραπάνω, δεν θα ήταν κακό να πάρεις κάτι πιο καλό (χωρίς να ξέρω συγκεκριμένα το τροφοδοτικό, μιλάω γενικά). Η ισχύς πιστεύω θα επαρκεί αν δεν βάλεις μεγάλη κάρτα πάνω, αλλά μπορείς να το μετρήσεις με το σχετικό εργαλείο που κάπου ελπίζω πως έχω γράψει :p

4. Χωρίς να ξέρω από AMD, η μητρική που δείχνεις δεν είναι συμβατή με τον επεξεργαστή AM2 η μητρική, AM2+ o επεξεργαστής; Δεν ξέρω τι παίζει με τους AMD αλλά δε νομίζω καν να κουμπώνουν...

5. Σχετικά με τις θύρες, για δίσκους και dvd κτλ, κοιτάς τις εσωτερικές SATA.

Γενικό συμπέρασμα:

i. Ξεκαθάρισε αν θες τελευταία παιχνίδια ή όχι και διάλεξε ενσωματωμένη ή όχι κάρτα γραφικών. Δώσε και τπτ παραπάνω για τη μητρική αν μπορείς, είναι η βάση του συστήματός σου.

ii. Αν μπορείς να δώσεις παραπάνω λεφτά για το τροφοδοτικό, καλύτερα δώσ' τα, είναι επίσης ένα ζωτικό κομμάτι. Αν δεν μπορείς και είναι συμβατό, δεν πειράζει, την ευλογία μου και όλα θα πάνε καλά :p (πλάκα κάνω!!!!!!)

iii. Πρώτα αποφάσισε τι θα πάρεις, γράψτα όλα μαζί κάπου, κάνε τους υπολογισμούς σου (έχω φτιάξει ένα σχετικό excel αρχείο για αυτό, γράψε PC Builder και θα το βρεις) και μετά αγόρασέ τα όλα μαζί. Δεν έχει νόημα να τα παίρνεις κομμάτι-κομμάτι γιατί θα χεις όλο τέτοια προβλήματα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply
Χαλαρώστε, παιδιά... Δεν λες τόσο εύκολα κάτι "πατάτα" και "δεν κάνει", εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει ο καθένας και πόσα λεφτά μπορεί να διαθέσει. :) Απαντάω με λίγο περίεργη σειρά (ό,τι πρωτοθυμάμαι...):

1. Σχετικά με την κάρτα γραφικών, γενικώς με τις ενσωματωμένες μπορείς να παίζεις τα περισσότερα παλιά (προ 3-4 ετών) και αρκετά τελευταία παιχνίδια κυρίως σε χαμηλές αναλύσεις. Προφανώς και δεν προορίζονται για gaming pc (αλλά κυρίως για δουλειές γραφείου) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να παίξουν πάρα πολλά παιχνίδια, έστω και στις ελάχιστες απαιτήσεις. Σημαντικό θέμα είναι κατά πόσο υποστηρίζονται όλες οι απαραίτητες τεχνολογίες που ζητά το παιχνίδι απλώς για να τρέξει. Μπορεί ένα παιχνίδι να μην είναι ιδιαίτερα βαρύ, ούτε πολύ καινούργιο, αλλά να μην υποστηρίζεται από την κάρτα γραφικών (οκ, σχετικά σπάνιες περιπτώσεις). Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς πολύ με παιχνίδια, πάρε άφοβα και στο τέλος τέλος, άμα δε σου κάνει, βάζεις μια πρόσθετη. Υπάρχουν για κάθε βαλάντιο.

2. Για την κάρτα ήχου, συνήθως οι ενσωματωμένες μια χαρά είναι. Δύσκολα θα χρειαστεί το αφτί σου κάτι παραπάνω, ακόμα και με καλά ηχεία υπολογιστή. ΟΚ, άμα είσαι μουσικός, θες να κάνεις ηχογραφήσεις ή έχεις τα τέλεια ηχεία, το συζητάμε... Αλλά κι εγώ με την ενσωματωμένη και ένα καλό σετάκι ηχεία (Logitech Z-2300) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εντάξει, εξαρτάται και από το πού θα πέσεις. Πχ το laptop μου έχει μια αθλιούτσικη κάρτα και ό,τι ηχεία και να βάλεις, ε, δε βγάζει τόσο καλό ήχο. Πόνταρε άφοβα και ισχύουν τα ίδια με την κάρτα γραφικών.

3. Σχετικά με το τροφοδοτικό, αποφεύγουμε συνήθως τα φτηνά και ανώνυμα τροφοδοτικά, κυρίως για δυο (αλλά και παραπάνω) λόγους: κατά πρώτον οτι σπανια αποδίδουν όσο λένε και κατά δεύτερον οτι έχουν σημειωθεί περιστατικά που να καεί τροφοδοτικό και να κάψει μαζί του ακόμα κάτι... Προσωπικά τα αποφεύγω. Υπάρχουν πολλά εγγυημένα τροφοδοτικά και αρκετά φτηνά. Για την περίπτωσή σου... Αν το τροφοδοτικό έχει όλα τα απαραίτητα καλώδια για να τροφοδοτήσει τη μητρική που τελικά θα πάρεις, κράτα το και βλέπεις. Αν μπορείς να το αλλάξεις και μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα παραπάνω, δεν θα ήταν κακό να πάρεις κάτι πιο καλό (χωρίς να ξέρω συγκεκριμένα το τροφοδοτικό, μιλάω γενικά). Η ισχύς πιστεύω θα επαρκεί αν δεν βάλεις μεγάλη κάρτα πάνω, αλλά μπορείς να το μετρήσεις με το σχετικό εργαλείο που κάπου ελπίζω πως έχω γράψει :p

4. Χωρίς να ξέρω από AMD, η μητρική που δείχνεις δεν είναι συμβατή με τον επεξεργαστή AM2 η μητρική, AM2+ o επεξεργαστής; Δεν ξέρω τι παίζει με τους AMD αλλά δε νομίζω καν να κουμπώνουν...

5. Σχετικά με τις θύρες, για δίσκους και dvd κτλ, κοιτάς τις εσωτερικές SATA.

Γενικό συμπέρασμα:

i. Ξεκαθάρισε αν θες τελευταία παιχνίδια ή όχι και διάλεξε ενσωματωμένη ή όχι κάρτα γραφικών. Δώσε και τπτ παραπάνω για τη μητρική αν μπορείς, είναι η βάση του συστήματός σου.

ii. Αν μπορείς να δώσεις παραπάνω λεφτά για το τροφοδοτικό, καλύτερα δώσ' τα, είναι επίσης ένα ζωτικό κομμάτι. Αν δεν μπορείς και είναι συμβατό, δεν πειράζει, την ευλογία μου και όλα θα πάνε καλά :p (πλάκα κάνω!!!!!!)

iii. Πρώτα αποφάσισε τι θα πάρεις, γράψτα όλα μαζί κάπου, κάνε τους υπολογισμούς σου (έχω φτιάξει ένα σχετικό excel αρχείο για αυτό, γράψε PC Builder και θα το βρεις) και μετά αγόρασέ τα όλα μαζί. Δεν έχει νόημα να τα παίρνεις κομμάτι-κομμάτι γιατί θα χεις όλο τέτοια προβλήματα... :)

Ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση

Ο υπολογιστής δεν προορίζεται για παιχνίδια, γιαυτόν τον λόγο έχω άλλον....Το τροφοδοτικό προσ το παρόν το αφήνω, δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αυτά που αποφάσισα να παρω εκτός από το κουτί που έχω πάρει ήδη είναι αυτή η μητρική, η οποία ρε συ νομίζω ότι κάνει γιατι γράφει:Υποστηριζόμενοι Επεξεργαστές: AMD Athlon 64 X2, Athlon 64, και Sempron. και ο επεξεργαστής που λέω να πάρω και πιστεύω είναι συμβατος και καλός είναι ό AMD ATHLON 64 X2 7750 2.7GHZ DUAL-CORE. Υπάρχει πρόβλημα που είναι ΑΜD???? πιστεύεις ότι οι Intel είναι καλύτεροι?κάρτες RAM έχω 2 500αρες και έναν σκληρό 80αρι.

2 άλλες καλέσ προτάσεις για μητρική με μόνο 10 ευρω παραπάμω είναι και οι:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528439

και

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522673

η δεύτερη έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τους AMD, μια χαρά είναι! Απλώς έχω πάψει να ασχολούμαι γενικότερα με το θέμα pc (πόσο μάλλον με τα μοντέλα που κυκλοφορούν κτλ) και δεν ξέρω καθόλου τι παίζει αυτόν τον καιρό. Για intel ξέρω λίγο περισσότερα γιατί έχει τύχει τα περισσότερα pc που έχω στήσει να έχουν intel. Για τη συμβατότητα όμως, έχε υπ' όψιν σου (γενικά μιλάμε) οτι πχ μπορεί να υπάρχουν δυο εκδόσεις Athlon 64X2 (που νομίζω υπάρχουν), άλλες για socket AM2 και άλλες για socket ΑΜ2+ (να μη σου πω και για το παλιότερο 939). Δεν ξέρω όμως κατά πόσο υπάρχει μια κάποια συμβατότητα μεταξύ AM2 και AM2+ (λόγω του ονόματος), αν και δύσκολο μου ακούγεται. Έχε υπ' όψιν σου ακόμα, πως μπορεί να κουμπώνει ο επεξεργαστής στη μητρική, αλλά να μην τον υποστηρίζει το chipset της μητρικής. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο site του κατασκευαστή της μητρικής και να δεις μια αναλυτική λίστα με τους επεξεργαστές, ώστε να ξέρεις αν είναι τελικά συμβατός ή όχι.

Σε ό,τι αφορά τις μνήμες, αντιστοίχως πήγαινε στο site του κατασκευαστή, στη σχετική λίστα (QVL λέγεται) και δες αν υπάρχουν παρόμοιες (ή και οι ίδιες, πράγμα σπάνιο γιατί συνήθως έχουν κάποια αντιπροσωπευτικά μοντέλα) κυρίως ως προς τον τύπο (DDR2, DDR3 κτλ) και τη συχνότητα λειτουργίας (πχ 800MHz).

Γενικότερα μην αρκείσαι στις περιγραφές των site των καταστημάτων, συνήθως έχουν αρκετά λάθη ή ασάφειες (αν και το e-shop.gr νομίζω είναι καλό σε αυτόν τον τομέα).

Καλύτερα επίσης να ψάξεις λίγο εδώ μέσα για τα προϊόντα που σκέφτεσαι να αγοράσεις αλλά και γενικότερα να δεις τι παίζει. Ας κρατήσουμε τη συζήτηση σε αυτό το thread σε γενικό επίπεδο γιατί άμα κάνουμε και έρευνα αγοράς παράλληλα με τις απορίες σχετικά με τη συναρμολόγηση κτλ στο ίδιο thread, κάπου θα μπλεχτούμε. :) Ψάξε λίγο πάντως, υπάρχουν πολλά threads ανθρώπων που ψάχνουν τι μηχάνημα να στήσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση

Ο υπολογιστής δεν προορίζεται για παιχνίδια, γιαυτόν τον λόγο έχω άλλον....Το τροφοδοτικό προσ το παρόν το αφήνω, δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αυτά που αποφάσισα να παρω εκτός από το κουτί που έχω πάρει ήδη είναι αυτή η μητρική, η οποία ρε συ νομίζω ότι κάνει γιατι γράφει:Υποστηριζόμενοι Επεξεργαστές: AMD Athlon 64 X2, Athlon 64, και Sempron. και ο επεξεργαστής που λέω να πάρω και πιστεύω είναι συμβατος και καλός είναι ό AMD ATHLON 64 X2 7750 2.7GHZ DUAL-CORE. Υπάρχει fπρόβλημα που είναι ΑΜD???? πιστεύεις ότι οι Intel είναι καλύτεροι?κάρτες RAM έχω 2 500αρες και έναν σκληρό 80αρι.

2 άλλες καλέσ προτάσεις για μητρική με μόνο 10 ευρω παραπάμω είναι και οι:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528439

και

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522673

η δεύτερη έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

φίλε αυτά είναι για Intel επεξεργαστή, κάνε ένα νέο thread να τα συζητήσουμε όλα εκεί, μνήμη πάρε μια καινούρια, καθώς μια 2GB κάνει 13-14€

Link to comment
Share on other sites

φιλε glaxon, κανε ενα νεο θεμα να συζητησουμε και να σου προτεινουμε πραγματα πανω σε αυτο που θες. εδω ειναι αλλο θεμα! παντως ο 7750 χ2 που θες να παρεις δεν ειναι στην πραγματικοτητα ATHLON, αλλα ενας PHENOM 2πυρηνος και γι'αυτο το λογο δεν μπαινει ετσι απλα σε οποιαδηποτε μητρικη με παλαιοτερο chipset. θα θελει οπωσδηποτε, τουλαχιστον, αναβαθμιση ΒΙΟΣ για να λειτουργησει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.