Jump to content



Live For Speed


mech5107

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 14:28]

Paidia poso kanetai lap time sto blackwood me to formula xr?

as ksekineisei mia kontritsa.

διορθωσε σε ελληνικα σε παρακαλω,γιατι μην περιμενεις να διαβασει και κανενας το μηνυμα σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Τελικά βρήκα το πρόβλημα με το 1.26...

Όπως με συμβούλεψαν και ένας γερμανός, απλά έπρεπε να αρχίσω να παίζω με γρήγορους αντιπάλους και ο χρόνος θα έρθει μόνος του...

post-1666-1416072446,4418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [15-02-2006 01:41]

Τελικά βρήκα το πρόβλημα με το 1.26...

Όπως με συμβούλεψαν και ένας γερμανός, απλά έπρεπε να αρχίσω να παίζω με γρήγορους αντιπάλους και ο χρόνος θα έρθει μόνος του...

Πράγματι μαθαίνεις από τους αντιπάλους αλλά ας τα ψόφια:p

Με τα settings του αυτοκινήτου τι κανείς? τα φτιάχνεις μονός σου ή παίρνεις έτοιμα setups από forums του LFS?

Καλά εγώ λόγω συνθηκών χαζολογώ με το lfs έχω παίξει μονό 2-3 φορές on line και με βία κάνω 1:28:35 απλά 1sec κάτω από τα «εκπαιδευμένα» pro bots του παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Δωκημασα προσφατα ενα setup του FrOsT το οποιο ειχε φτιαξει ο ιδιος.

Το αυτοκινητο μεταμορφωθηκε, γυρναει κατω απο 1.26 με προσωχη και αυτοσυγκεντρωση. Παντος ειναι αστειο το ποσο πολυ αλλαξε η συμπεριφορα, κανει λιγο απο ολα. Ειναι τραπεζι στην αισθηση αλλα οχι και να χοροπηδα σα χαζομαρα στα κερμπς, κατα καποιο περιεργο τροπο δε μπλοκαρει ποτε τους τροχους του και στα φρενα γενικοτερα εχει υπερστροφηκη συμπεριφορα. Μπορεις να βαλεις το αυτοκινητο στη στροφη με απιστευτη φορα διοχνωντας ελαχιστα το κολο. Θα τρεξω κανα δυο γυρους και θα ποσταρω κανα replay για να δεις τι ενοω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα άρα τα setups τα φτιάχνει μονός του ο frost! ’ξιος!

Κι εγώ τα φτιάχνω μονός μου αλλά δεν πολύ πείραζα τις πιέσεις ελαστικών θεωρούσα ότι πολύ ξεφούσκωτα ελαστικά θα είχαν αρνητικές περιπτώσεις λόγω της υπερβολικής μετατόπισης του πέλματος στη στροφή κι όμως με κατάλληλη γωνιά camber το μαζεύεις αυτό.

’σε που δεν έχει και τόση πτώση στην τελική όσο νόμιζα

Αν δεν είναι επαγγελματικό μυστικό με τι πιέσεις ελαστικών λειτουργείς frost?

Sisman περιμένω χρόνους!

Είναι λογικό να έχεις υπερστροφικές τάσεις με το φρενάρισμα αν δε μπλοκάρουν οι μπροστινοί τροχοί. Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε setup και αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα , μονο κανα 5 6 γυρες καναμε online με τον FrOsT, απλα μου ειπε πως αλλαξε το φρεναρισμα απο 75 μπροστα 25 πισω σε 66 μπροστα 34 πισω.

Μες στη βδομαδα θα εχεις νεοτερα :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κοντα ένας μηνα πέρασε

Μετά από καμπόσους γύρους και σετάρισμα σε sp στο σπίτι μου έφτασα σε ένα αξιόλογο setup.

σε έναν από τους λίγους on line races που έχω κάνει στο τοπικό gnet έβγαλα 1:25,22 στην επίμαχη πιστά με το xrt

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δηλ. που έχω και back up με το setup που σου έστειλα....

Tip1. Έχω σταματήσει σχεδόν το lfs λόγο forza... άντε στρώσου για κάνα χρόνο να το ξαναρχίσω :p

Tip2. Έχω ακόμα 2 back up :p

post-1666-1416072501,2469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

frost να σου ζητησω μια χαρη...

στο blackwood τι χρονο κανεις με το fz50 με τις default ρυθμίσεις αμαξιουσε δευτερο γυρο?

εγω εχω κολλησει στο 1:29.93 και 1:35.04 σε πρωτο γυρο...

μονο πρωτος και δευτερος με ενδιαφερει αρα αν σου ειναι ευκολο ρίξε ενα lap και για μενα... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εσύ ένα από τα πιο δύστροπα αυτοκίνητα του lfs πηγές και βρήκες.

Και μάλιστα με το default setup που είναι gtp εντελώς

Ένα βιαστικό replay με το default setup και με αμέτρητα λάθη.

Πρώτος γύρος κοντά 1:32 και δεύτερος 1:25.30

’ρα έχεις μέλλον μπροστά σου.

Ο Φροστ θα δώσει μια πιο διδακτική πιστά όταν αποφασίσει να ξανάασχοληθεί με to lfs. :p :p :p :p

kd_bl1_fz5.zip

Link to comment
Share on other sites

To replay το ειδές?

Απλά χρειάζεται να βάλεις το αρχείο .spr που έχω συνάψει στον φάκελο spr του παιχνιδιού.

Επειδή όμως δεν είναι καλό να παιδεύεσαι με τα default κατέβασε από αυτό το λινκ ένα πολύ καλό manual για το lfs.

Σίγουρα είναι κουραστικό να το διαβάσεις όλο και δε χρειάζεται αρκεί να ανατρέξεις εκεί που λέει τips για το setup.

http://www.4players.de/rendersite.php?LAYOUT=download_info&world=lfs&KAT_PARENT=121&DOWNLOADID=44692

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι το ειδα το replay...παιζω με auto ακομα ρε γμτ...απο αυριο αρχίζω πρακτις σε σειριακό...

να σου πω... εχει μεγαλη διαφορα μεταξυ χειροκίνητου και σειριακού? πρόσεξα λίγο οτι συμπλεκτάρεις...assists κλειστές όλες ε?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει διαφορά με το χειροκίνητο παίζεις με το φρενάρισμα του κινητήρα και την μεταφορά βάρους λίγο ποιο απαλά από ότι με τα φρένα ειδικά αν παίζεις με ποντικi και το φρένο γκάζι είναι on off.

Κυρίως όμως βρίσκεσαι με την κατάλληλη σχέση στην έξοδο της στροφής και έχεις τη μέγιστη επιτάχυνση που στις μικρές ευθείες είναι σωτήρια.

Προσοχή στο κατέβασμα που πρέπει να συνοδεύεται πάντα από ανάλογο φρενάρισμα γιατί εύκολα χάνει τη σταθερότητα του το αυτοκίνητο αλλά και ρίχνεις την απόδοση του κινητήρα όταν περνάς τα κόκκινα.

Ο συμπλέκτης είναι αυτόματος και δεν έχει νόημα να τον χρησιμοποιείς αν δεν είναι αναλογικός παρά μονό για ντριφταρισματα και γενικά πλακά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.