Jump to content



Waterblock???


mf_iii

Recommended Posts

Επειδη ειμαι εντελως ασχετος απο water cooling, τωρα αρχιζω και ασχολουμαι θα ηθελα να μαθω αυτα τα waterblocks που βλεπω για cpu kai vga χρειαζεται να εχεις υγροψυκτο συστημα ε? γιατι τα βλεπω μικρα, δεν νομιζω να δουλευουν μονα τους...

Και επισης κατι αλλο. Το υγροψυκτο αυτο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=26174032&Product_Id=264565 συνοδευεται μαζι με το κουτι η απλα το εχει στη φωτογραφια και αγοραζεις μονο το ψυγειο?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τα blocks ταιριαζουν σε ολες τις μητρικες και γενικα το κουτι πρεπει να ειναι ειδικο για να μπει υγροψυκτο συστημα γιατι πως αλλιως? θα καθεται ανοιχτο για να περναν οι σωληνες να πηγαινουν εξω στο ψυγειο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mf_iii

Επειδη ειμαι εντελως ασχετος απο water cooling, τωρα αρχιζω και ασχολουμαι θα ηθελα να μαθω αυτα τα waterblocks που βλεπω για cpu kai vga χρειαζεται να εχεις υγροψυκτο συστημα ε? γιατι τα βλεπω μικρα, δεν νομιζω να δουλευουν μονα τους...

Σοβαρεψου... Γι`αυτο λεγονται waterblocks.

Αρχική απάντηση από mf_iii

Και επισης κατι αλλο. Το υγροψυκτο αυτο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=26174032&Product_Id=264565 συνοδευεται μαζι με το κουτι η απλα το εχει στη φωτογραφια και αγοραζεις μονο το ψυγειο?

Μονο την υδροψυξη περιλαμβανουν τα 229Ε.Δεν χρειαζεται να εχεις ανοιχτο το κουτι αν εχεις υδροψυξη.Απλα βγαζεις ενα pci slot απο το κουτι και περνας τους σωλινες μεσα στο κουτι(οχι αν βαλεις βεβαια 1/2 ιντσας σωληνες)

Link to comment
Share on other sites

και το ψυγειο δλδ θα καθεται απεξω απο το κουτι ε? και η αντλια και ολα? δλδ μονο οι σωληνες και τα waterblocks θα ειναι μεσα?

Επισης ας πουμε ενα waterblock κανει και για εναν απλο Pentium @3Ghz που εχω (δν θυμαμαι socket) και για εναν 939 Athlon?

Αρα κουτι δεν χρειαζεται ειδικο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mf_iii [Σήμερα, στις 13:39]

και το ψυγειο δλδ θα καθεται απεξω απο το κουτι ε? και η αντλια και ολα? δλδ μονο οι σωληνες και τα waterblocks θα ειναι μεσα?

Επισης ας πουμε ενα waterblock κανει και για εναν απλο Pentium @3Ghz που εχω (δν θυμαμαι socket) και για εναν 939 Athlon?

Αρα κουτι δεν χρειαζεται ειδικο...

απο αυτα που γραφεις σιγουρα δεν εχεις καταλαβει τιποτα περι υδροψυξης....επισης φαινεται σαν να ακουσες 2-3 ορους περι υδροψυξης και δεν εχεις διαβασει ΤΙΠΟΤΑ απο το φορουμ του δελαμπ στην κατηγορια Υδροψυξη.............

κανε την καλη και πηγαινε διαβασε τα θεματα τοσων παιδιων εδω μεσα.......δες και τις κατασκευες τους και ελα αφου τα εμπεδωσεις με σωστοτερες αποριες:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αποφασισα απο block για CPU το universal του 11! Τωρα θελω να μου προτεινεται ενα καλο ψυγειο γιατι θελω να αρχισω να μαζευω τα υλικα... Σημειωση οτι ο υπολογιστης μου καθεται 24/7 ανοχτος και τρεχει συχνα βαριες εφαρμογες και γενικα ειναι αρκετες ωρες στο full load. Ποιο μου προτεινεται? μεχρι 60-70 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mf_iii [Χθες, στις 14:21]

Λοιπον, αποφασισα απο block για CPU το universal του 11! Τωρα θελω να μου προτεινεται ενα καλο ψυγειο γιατι θελω να αρχισω να μαζευω τα υλικα... Σημειωση οτι ο υπολογιστης μου καθεται 24/7 ανοχτος και τρεχει συχνα βαριες εφαρμογες και γενικα ειναι αρκετες ωρες στο full load. Ποιο μου προτεινεται? μεχρι 60-70 ευρω...

Πολυ καλη επιλογη το block σου.Τωρα οσο για το ψυγειο,θα σου προτεινα το black ice extreme διπλο.(Γυρο στα 80 ευρω).Εχω το τριπλο και ειναι οτι καλητερο ειχα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο site μου προτεινανε αυτα για την περιπτωση

Κλειστο κυκλωμα:

Hydor Seltz L20 http://62.38.134.16/product_info.php?cPath=26_49&products_id=104 (εμενα μου φενεται μικρη για την περιπτωση μου)

Xtreme Radiator 240 http://62.38.134.16/product_info.php?cPath=26_49&products_id=193

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

δλδ οτι εκτος οτι ειναι μικρη θερμενεται ευκολα. Αποφασισα αυτα

Water Cooling Radiator 360

Universal Block by 11 (αυτο ειναι το μονο σιγουρο που δε αλλαζω!!!)

Σωληνες μαλλον Tygon παοτι διαβασα ειναι κορυφη (ακριβοι βεβαια αλα... εκτος κι αν εχετε αλλους που δεν εχουν διαφορα στην αποδοση και ειναι φτηνοι)

Τωρα για αντλια σκεφτομαι η την Hydor L30 αφου αποφασισα 3πλο ψυγειο η την Eheim 1250 (ειναι ομως 30 ευρω ακριβοτερη) Αν δεν εχει διαφορα η Hydor με την Eheim στο ανεβασμα θερμοκρασιας και χειροτερης αποδοσης σε σχεση με Eheim που διαβασα να παρω Hydor.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να βαλω και στο chipset μετα ασε που εχω το pc συνεχεια ανοιχτο και πολλες ωρες στο full load ο CPU... οποτε εχω αποφασισει αυτο να εχω μια ανεση να μπορω να βαλω και μετα κατι αν θελω να μην ειμαι ισα ισα... Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις παντος το δηλημα:L30 ή eheim 1250 γνωμη μου ειναι να παρεις την eheim.μπορει να δωσεις κατι παραπανω αλλα πιστευω τα αξιζει(απο αποψη ποιοτητας τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.