Jump to content



Υγρο Υδροψυξης


pug_f_e

Recommended Posts

ρε παιδια πριν λιγες μερες ειχα αγορασει ενα υγρο απο το πλαισιο , primochill για την ακριβεια.. και παρατηρωντας το, βλεπω μεσα κατι σαν χνουδια, μικροσωματιδια κλπ

Ετσι ειναι αυτα? ειναι φυσιολογικο?

1e1ess98hxw11xes5vax.jpg

Επισης, αν δε φτασει ενα τετοιο μπουκαλι για το κυκλωμα, μπορω να συμπληρωσω απιονισμενο νερο ή π.χ το WFI το κοκκινο ??

Link to comment
Share on other sites

δες τι κανουν μερρικες φορες τετοια υγρα http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=2103

βαλε το W.F.I με τα κοκκινα γραμματα .

αν δεν εχεις παρει ακομα λαστηχα παρε στο χρομα που σου αρεσει , μην μπλεκεις με χρωματιστα υγρα .

Link to comment
Share on other sites

αν το παμε στο θεμα εμφανισης, οι χρωματιστοι σωληνες δε συγκρινονται με τους διαφανους σε συνδυασμο με καποιο χρωμα...

σιγουρα το WFI , θα ειναι καλυτερο....

Μηπως ομως και αυτο το λινκ που μου εβαλες ειναι μεμονωμενο περιστατικο ???

Τοσοι και τοσοι που εχουν βαλει , δεν ειχαν προβλημα νομιζω...

Επισης, ποσο καιρο το ειχε το παιδι με το ιδιο υγρο?

Μηπως το αφησε πολυ καιρο τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

αν το παμε στο θεμα εμφανισης, οι χρωματιστοι σωληνες δε συγκρινονται με τους διαφανους σε συνδυασμο με καποιο χρωμα...

σιγουρα το WFI , θα ειναι καλυτερο....

Μηπως ομως και αυτο το λινκ που μου εβαλες ειναι μεμονωμενο περιστατικο ???

Τοσοι και τοσοι που εχουν βαλει , δεν ειχαν προβλημα νομιζω...

Επισης, ποσο καιρο το ειχε το παιδι με το ιδιο υγρο?

Μηπως το αφησε πολυ καιρο τιποτα??

Πίστεψε με αν το στήσεις...μετά θα βαριέσαι να το αλλάξεις.

Οπότε καλύτερα WFI...αλλά προσοχή αυτό με την κόκκινη ταμπέλα. Τα άλλα Ειναι Οροι και κάνουν χειρότερη ζημιά από τα χρωματιστά.

Εχω κρατησει WFI ~5 μηνες χωρις κανενα προβλημα. Οπως το εβαλα ετσι ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια μια αξιοπιστη λυση με χρωμα δεν υπαρχει???

Καλα τι απατεωνες ειναι αυτοι? χαλανε τα πραγματα του κοσμου και δηθεν τα πουλανε για ειδικα και καταλληλα υγρα για υδροψυξη ????

Παρεπιπτοντως, επειδη μονο και μονο στην ιδεα του να χρειαστει μετα καθαρισμο απο αλατα ΒΑΡΕΘΗΚΑ:D, και πηγα να ρωτησω για το WFI.

Πηγα σε 4 φαρμακεια και οχι μονο δεν ειχαν, δε το ηξεραν κιολας..

Υπαρχει κανα φαρμακειο Θεσσαλονικη που να εχει??Ξερετε??

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε 4 φαρμακεια και οχι μονο δεν ειχαν, δε το ηξεραν κιολας..

Υπαρχει κανα φαρμακειο Θεσσαλονικη που να εχει??Ξερετε??

Καρακάση 23Α , Πλατεία Καούδη

Και ζητάς WFI (από το νερό που παίρνει ο Νίκος).

Θα καταλάβει!

Αν δεν έχει, παραγγέλνει και σου φέρνει όσα θες.

Link to comment
Share on other sites

αν και τελικα εχω πειστει μαλλον να βαλω WFI ή ισως WFI και λιγο απο το primochill , για να πρασινισει( λαχανισει μαλλον:)) , ειπα ετσι απο περιεργεια να στειλω μηνυμα στην primochill....

το εκανα και μετα απο 2-3 ωρες μου απαντησανε..

μπορειτε να μας στειλετε φωτογραφιες και να μας πειτε απο που το αγορασατε??

δεν ειναι φυσιολογικη η κατασταση που μας περιγραφετε..

Link to comment
Share on other sites

Και εστω οτι δεν εχουμε προσβαση σε WFI ποια ειναι η επομενη καλη λυση?
Αυτα στο Ελλαντα..εγω Αγγλια :)

Για αυτο δε βρισκω WFI ασε που θελει συνταγη γιατρου!

Aυτο το WFI με την κόκκινη ταμπέλα..είναι ελληνικής παραγωγής οπότε δύσκολο έως ακατόρθωτο να το βρεις Αγγλία.

Οπότε ή ψάχνεις να βρεις την εταιρία που το κάνει εκεί,σε κανένα ψαγμένο φαρμακείο..ή σου στέλνουμε εμείς από εδώ..ή στην τελική βάλλε κάτι τέτοιο χωρίς χρώμα όμως..(Distilled/Di-Ionised water.)

http://www.watercoolinguk.co.uk/catalog/product_info.php?cPath=34_96&products_id=507

:)

Link to comment
Share on other sites

βάλε ρε φίλε το ποιο απλό και φτηνό νερό που θα βρεις για το ηλεκτρικό σίδερο της μανούλας και δεν υπάρχει πρόβλημα.

εγώ εδώ και 5 χρόνια οτι ποιο φτηνό υπάρχει βάζω και έχω καθαρίσει τα block , radiator , tank , pump μόνο τις 2 φόρες που έκανα και μικρή αναβάθμισή στο πσ. (η δεύτερη έγινε πριν μια βδομάδα)

αν δεν μπερδεύεις τα μεταλα η φθορά είναι ανεπαίσθητη έως τελείως μηδαμινή.

και μια που είχα πρόχειρη φώτο κοίτα εδώ αυτό το υπέροχο κομμάτι χαλκού πως είναι μετά απο 5 χρόνια γενικής χρήσης και μετά απο 2 χρόνια λειτουργίας στο κύκλωμα.

1002390xl0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ GV Καλο ακουγετε... 2 λιτρα φτανουν?

Oουυιιι τι λες ρε 2 λιτρα?:p

Το μπουκάλι του WFI είναι 1 Λίτρο και άντε να χρησιμοποιήσεις τα 500-700 ml.(τόσο παίρνει η δικιά μου τουλάχιστον).:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.