Jump to content



Πολυπριζο τριπολικο->σουκο


JohnnyX

Recommended Posts

Για να συνδεσω πανω σε UPS (που ω συνηθως δινουν τριπολικο) σε σουκο και το dsl modem ..και οχι μονο

Κατι σαν και αυτο :

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=6360407&Nav_Section_Id=1014&Catalog_Id=1&Product_Id=289967&Merchant_Id=1&sts_cid=3

6.5 ομως πιστευω πως ειναι ληστεια...λετε να υπαρχει σε κανα praktiker ?

Link to comment
Share on other sites

Έλεος....για 6,5 μιλάμε!

Ναι, αν το φτιάξεις μόνος σου ή το βρεις έτοιμο από αλλού, μπορεί να σου στοιχίσει 2-3 (και αν....).

Αξίζει άραγε η ενασχόληση και το άνοιγμα ολόκληρου thread για 2-3;

:flower:

Αρχική απάντηση από RootX

Γιατί δεν το φτιάχνεις μόνος σου? δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ένα καλώδιο για UPS χρειάζεσαι.

+ 1 (''γυμνό'' - χωρίς φιξαρισμένο καλώδιο) πολύμπριζο ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το αγόρασα γιατί βαριόμουν να ασχοληθώ. Το κλέψιμο όμως είναι ότι το ίδιο ακριβώς πολύπριζο που μπαίνει στην πρίζα το πουλάει το πλαίσιο 2.5. ΕΛΕΟC!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

+ 1 (''γυμνό'' - χωρίς φιξαρισμένο καλώδιο) πολύμπριζο ;)

Αν έχεις πολύμπριζο με φιξαρισμένο καλώδιο και του κόψεις την σούκο άκρη, ενώσεις τα καλώδια με κλέμα και τα μονώσεις ποιο το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Αν έχεις πολύμπριζο με φιξαρισμένο καλώδιο και του κόψεις την σούκο άκρη, ενώσεις τα καλώδια με κλέμα και τα μονώσεις ποιο το πρόβλημα?

Ε, εντάξει είπαμε να είναι συμαζεμένη δουλειά....αν αρχίσουμε τις κλέμες και τις μονωτικές.....(μπορεί βέβαια να χρησιμοποιήσει έτοιμο πολύμπριζο και να κόψει την άκρη του φις και αντί για κλέμες κλπ να ενώσει ''ξεχωριστό'' βύσμα για το ups)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να χρησιμοποιήσεις πράγματα που ήδη έχεις, σιγά το πράγμα που θέλει συμμάζεμα, σε ένα σημείο του καλωδίου θα έχει μονωτική, big deal. ’ν το κόψεις και ψηλά, ούτε που θα φαίνεται πίσω από το UPS.

Τέλος πάντων, ο καθένας το φτιάχνει όπως νομίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δεν είναι μόνο αισθητικό το θέμα αλλά και ασφαλείας (μην ξεχνάς ότι μιλάμε για 220V σε ελεύθερο χώρο....)

Αν ξέρεις τι κάνεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν ξέρεις καλύτερα να μάθεις ή να αγοράσεις, δεν διαφωνώ ότι με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι μόνο σε θέμα ασφάλειας κατά την κατασκευή αλλά με την μετέπειτα χρήση.

Μια ''ένωση'' με κλέμα και μόνη προστασία μονωτική ταινία σε μη προστατευμένο χώρο είναι πάντα επικίνδυνη (πχ νερά, παιδιά, σκυλιά κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Spc, αρχίσαμε τα περί κουνουπιού νομίζω... Παιδί δεν έχει θέση πίσω από το ups υπάρχει δεν υπάρχει μονωτική. Το σκυλί αν είναι να μασήσει την μονωτική θα το κάνει και με το καλώδιο ούτως ή άλλως. Νερό? περισσότερες πιθανότητες έχεις να κάνεις την ζημιά αν πέσει νερό στο μονωμένο με ταινία καλώδιο ή μεσα στο πολύμπριζο?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, εγώ απλώς λέω ότι θεωρώ ότι η λύση κλέμας και μονωτικής ταινίας για 220V και σε εκτεθειμένο σημείο δεν είναι καλή λύση από κάθε άποψη (αισθητική, πρακτική, ασφαλείας) ενώ μάλιστα δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα (οικονομικό κλπ) σε σχέση με την ''καθαρή'' σύνδεση ενός φις.

Τώρα αν εσένα σου κάνει μια χαρά, ΟΚ πάω πάσο (δεν ξέρω όμως αν το ίδιο θα κάνουν και τα μέλη του forum των οποίων την ασφάλεια διακυβεύεις με τέτοιους είδους θέσεις, ξεχνώντας παράλληλα την ευθύνη που φέρει η θέση σου :p).

Κατά τα άλλα και για να προλάβω σχόλια του τύπου ''συζυγικό καβγαδάκι'' κλπ, να ενημερώσω το κοινό μας ότι το επόμενο επεισόδιο μπορεί να διαβάζει στην επόμενη έκδοση της Espresso :p

Link to comment
Share on other sites

To μόνο πρακτικό πλεονέκτημα είναι ότι για να το φτιάξεις δεν χρειάζεσαι τίποτε πέρα από standard υλικά που κάθε σπίτι έχει(φαντάζομαι).

Πχ εγώ που δεν έχω όρεξη να τρέχω για κάτι σαν και αυτό, μπορώ να βρω ups φισάκι κάπου εύκολα? προσωπικά, έχω "ανοίξει" το πολύμπριζο και του έχω βιδώσει τα καλώδια στην θέση του παλιού καλωδίου.

Θέμα αισθητικής δεν τίθεται εκτός και αν έχεις σε γυάλα το ups, είπα ότι το κόψιμο να γίνει όσο το δυνατόν ποιο κοντά στο φις του ups-καλωδίου, aka θα είναι πίσω από το ups. Για την ασφάλεια τα είπαμε και ποιο πάνω, οκ δεν είναι η ασφαλέστερη μέθοδος ever, αλλά δεν εγκυμονεί κανέναν ιδιαίτερο κίνδυνο, αν ξέρεις τι κάνεις.

Το εξάντλησα το θέμα, θα ξαναασχοληθώ μόνο αν κάποιος(u know who u are :T: ) κάνει report τα posts σου για spamming. :p

Link to comment
Share on other sites

Aν και απο οτι βλεπω ειναι σειρα του spc να απαντησει........

........πρεπει να εχει πολυ γελιο οταν συναντιεσται απο κοντα οι δυο σας!???!?!!?

.Το ποστ αυτο θα σβηστει αν μετα απαντησει ο spc!Δεν θελω να χαλασω την ροη που εναλλασονται το ενα ποστ μετα το αλλο!!:p

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι ανάγκη να είναι με κλέμα.

υπάρχουν τα τριπολικά (δεν ξέρω πως λέγονται στην αγορά) σαν φις, οπότε κόβεις το πολύμπριζο όπου θες και ενώνεις τα καλώδια στο φις, με τον ίδιο τρόπο που αλλάζεις π.χ. μια πρίζα στο σπίτι.

εκτός κι αν φωνάζεις ηλεκτρολόγο για την πρίζα, οπότε καλύτερα πάρε του πλαισίου :p

όσον αφορά την κλέμα και την ασφάλειά της, εγώ έχω 1 καλώδιο ρεύματος που δεν έχει καν κλέμα, απλά έχω μπλέξει τα καλώδια μεταξύ τους, και μάλιστα και στα 2 άκρα του (πάει από το ups στο ταρατσο-pc) οπότε τι να λέμε τώρα για ασφάλεια. κλέμα is too elegant 4 me :p

όσον αφορά για αισθητική, μπορείς να κάνεις είτε αυτό που είπα με το φις, είτε να ξεβιώσεις το πολύμπριζο και να βάλεις εκεί το καλώδιο του ups (το έτοιμο) οπότε δεν φαίνεται καμία διαφορά από αυτό που θα αγόραζες (ούτε διατρέχεις κάποιο κίνδυνο κάνοντας αυτό, εκτός αν αγνοείς παντελώς ΟΛΕΣ της αρχές του ηλεκτρισμού!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Πχ εγώ που δεν έχω όρεξη να τρέχω για κάτι σαν και αυτό, μπορώ να βρω ups φισάκι κάπου εύκολα?

Σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών (πιθανόν και ηλεκτρολογικών) ''της γειτονιάς''

Αρχική απάντηση από RootX

προσωπικά, έχω "ανοίξει" το πολύμπριζο και του έχω βιδώσει τα καλώδια στην θέση του παλιού καλωδίου.

Αυτή είναι μία ''καθαρή'' λύση (σε αντίθεση με όσα προανέφερες).

Αρχική απάντηση από RootX

αλλά δεν εγκυμονεί κανέναν ιδιαίτερο κίνδυνο, αν ξέρεις τι κάνεις.

Ξαναλέω: Θέμα κινδύνου δεν τίθεται μόνο για σένα αλλά και για όσους/όσα μένουν στο σπίτι. Δεν είναι τυχαίο ότι για αυτά τα θέματα υπάρχουν κανονισμοί κλπ οι οποίοι, όσο τραβηγμένοι και αν ακούγονται, έχουν νόημα (μην ξεχνάμε ότι στα θέματα ασφαλείας δεν ''παίζουμε'' σε κανέναν βαθμό).

Εσένα μπορεί να σου φαίνεται ότι ''δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος'' αλλά, πίστεψέ με, δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορεί να συμβεί (το πιο απλό παράδειγμα: ένα μικρό παιδί που αρχίζει να παίζει ξετυλίγοντας την μονωτική ταινία - και μην μου πεις ότι το παιδί δεν θα φτάσει ποτέ στο καλώδιο γιατί θα είναι ''κρυμμένο'' πίσω από το UPS....).

Αρχική απάντηση από RootX

Το εξάντλησα το θέμα, θα ξαναασχοληθώ μόνο αν κάποιος(u know who u are :T: ) κάνει report τα posts σου για spamming. :p

Δεν βλέπω που είναι το spamming στο συγκεκριμένο thread....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγουν όλα τα πολύμπριζα όμως spcάκο :p, ούτε παρουσίασα την λύση ως πανάκεια, αν σε κάποιον δεν κάνει για χψ λόγους(και της ασφάλειας μιας και εκεί επικεντρώνεις), πολύ απλά δεν το φτιάχνει έτσι.

Σε μελλοντικά posts αναφέρομαι, όχι αυτά που έχεις ήδη κάνει, στο συγκεκριμένο thread :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ξαναλέω: Θέμα κινδύνους\ δεν τίθεται για σένα αλλά για όσους/όσα μένουν στο σπίτι. Δεν είναι τυχαίο ότι για αυτά τα θέμα υπάρχουν κανονισμοί κλπ οι οποίοι, όσο τραβηγμένοι και αν ακούγονται, έχουν νόημα (μην ξεχνάμε ότι στα θέματα ασφαλείας δεν ''παίζουμε'' σε κανέναν βαθμό). Εσένα μπορεί να σου φαίνεται ότι ''δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος'' αλλά, πίστεψέ με, δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορεί να συμβεί (το πιο απλό παράδειγμα: ένα μικρό παιδί που αρχίζει να παίζει ξετυλίγοντας την μονωτική ταινία - και μην μου πεις ότι το παιδί δεν θα φτάσει ποτέ στο καλώδιο γιατί θα είναι ''κρυμμένο'' πίσω από το UPS....).

το ίδιο παιδί, μπορεί να πάρει ένα συρματάκι και να το χώσει στις πρίζες, οι οποίες βρίσκονται και παντού. και πες ότι εσύ έχεις βάλει τα προστατευτικά στις πρίζες, το ίδιο παιδάκι μπορεί ψάχνοντας να βρει το πολύπριζο. ΠΕΣ οτι το χεις κλειστό. μπορεί και πάλι να βάλει το συρματάκι του (π.χ. σπασμένο αξονάκι από αυτοκινητάκι σου λέω, όχι καμιά καλούμπα 10 μέτρα) στο πίσω μέρος του ups στην υποδοχή για το τριπολικό.

κοινώς μην δίνεις ΤΟΣΗ σημασία σε αμερικανικού τύπου ασφάλεια. όταν κάνεις παιδιά βάλε αυτόματο διαφυγής στο σπίτι (το ρελέ ντε) να είσαι καλυμένος;) (εγώ πάντως το χω κάνει όταν ήμουν μικρός, να βάλω σύρμα στην πρίζα, και έπεσε το ρελέ, στο προτείνω, είναι δοκιμασμένο ;) ) :p

ps αν η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν πατίνι;)

Link to comment
Share on other sites

:OT: Και εγω το ειχα κανει χρονια πολλα πριν που ημουν :baby: μωρο παιδι, εβαλα μια σπασμενη ροδα απο τα κλασικα φορτηγακια στην πριζα κ απο τιν αλλη ροδα εκανα πως οδηγουσα με αναποδα, χειροφρενα (ατημε colin μας πηρες το ψωμι :tomato: ) κτλ.. αλλα το :worship: αυτόματο διαφυγής ειχε πεσει απο την πρωτη στιγμη που εκανα την στραβη :-O και εχασα το μοτερι πανω στην στροφη :-O :OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.