Jump to content



O HEL.L.U.G. στην Comdex 2005


sotiris

Recommended Posts

ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΒΑΣΙΣΜΕΝΕΣ ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ LINUX

Κατά την διάρκεια της έκθεσης COMDEX η Ένωση Χρηστών και Φίλων Λίνουξ Ελλάδας (HEL.L.U.G - Hellenic Linux User Group) θα παρουσιάσει εφαρμογές και λύσεις που βασίζονται στο λειτουργικό σύστημα Linux και καλύπτουν τόσο το επιχειρησιακό όσο και το περιβάλλον γραφείου (Enterprise / Desktop Applications & Solutions).

Οι επισκέπτες μπορούν να δουν τις δυνατότητες και να δοκιμάσουν το λειτουργικό σύστημα Linux, να παρακολουθήσουν την επίδειξη σημαντικών εφαρμογών Ανοικτού Λογισμικού και να ζητήσουν πληροφορίες και ενημέρωση από τα μέλη του συλλόγου που θα παρευρίσκονται στην έκθεση. Ενδεικτικές κατηγορίες εφαρμογών που θα επιδεικνύονται είναι:

Ολοκληρωμένες εφαρμογές γραφείου και πολυμέσων

Εφαρμογές διαχείρισης δικτύων, συστημάτων και ασφάλειας

Λύσεις VoIP και Ασύρματων Δικτύων

Λύσεις υπηρεσιών υποδομής (Mail, Web, Directory Services)

Εργαλεία ανάπτυξης και Διαχείρισης Web Sites / Forums / Blogs / Wikis

Εργαλεία Ανάπτυξης Λογισμικού

Παιχνίδια

Παράλληλα με την επίδειξη εφαρμογών και λύσεων, θα γίνονται προβολές Video με ενημερωτικό υλικό για το Ελεύθερο και Ανοικτό Λογισμικό και τις σχετικές δραστηριότητες στην Ελλάδα (συνέδρια, ομιλίες, κλπ.).

Τη παρουσία του συλλόγου στην έκθεση θα συμπληρώσουν ωριαίες ομιλίες σχετικά με την εγκατάσταση / παραμετροποίηση του λειτουργικού συστήματος Linux, και την εγκατάσταση και χρήση σημαντικών εφαρμογών ανοικτού λογισμικού. Το πρόγραμμα και το ακριβές θέμα των παρουσιάσεων θα αναρτηθεί στο περίπτερο του συλλόγου.

Link to comment
Share on other sites

καλά δε μιλάτε ε???

δε θα σας πετύχει το μάτι μου, θα σας πετύχει (αναφέρομαι σε όλους τους γνωστούς άγνωστους).

ΘΑ ΣΑΣ ΓΕΜΙΣΩ Knoppel ΡΕ. ( και Knoppix 4.0.2 :p )

βρισκόμαστε στο υπόγειο (κάτω όροφος - sic), περίπτερο g15 και σας περιμένουμε :)

(ακριβώς πίσω από το lan party).

αύριο (αν καταφέρω και ξυπνήσω) θα είμαι εκεί για μεγάλο διάστημα της μέρας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Εγώ είμαι στο awmn :D

Δεν είμαστε στο υπόγειο σαν και εσάς :p πιάνουμε κάμποσα δίκτυα εδώ μέσα :devil:

καλά καλά, εκεί πίσω που είσαστε θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο για να σας βρει κάποιος.

ξέρεις πόσοι με ρωτήσανε σήμερα πού είναι το awmn??

μετά από 8 ώρες στην comdex (11-7 ήμουνα σήμερα) τολμώ να πω ότι έχω έναν απίστευτο πονοκέφαλο...

πάντως και τα 2 περίπτερα είναι ωραία για τον κόσμο, γιατί έχουν μεγάλη πρόσοψη :)

α, αύριο έρχονται και τα Ubuntu (ακούς R@tnet?)

πάντως το ενδιαφέρον και η αντιμετώπιση του κοινού ήταν πολύ θετική, οπότε και αύριο και μεθαύριο θα δώσω το δυναμικό παρών :)

Παραλειπόμενα:

τη στιγμή που έφευγα, ήταν απέξω 2 Cayenne και μια bmw (μεγάλου μήκους) και σκάσαν μύτη η Μενεγάκη κι ο Αν. Μικρούτσικος.

Πολύ μούρικα τα εγκαίνια της Comdex, too μούρικα για μένα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

καλά καλά, εκεί πίσω που είσαστε θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο για να σας βρει κάποιος.

ξέρεις πόσοι με ρωτήσανε σήμερα πού είναι το awmn??

Αφού τσάμπα μας τον έδωσαν το χώρο, τι άλλο να πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Δεν μου αρεσε η εκθεση. Ισως να την ειχα φανταστει διαφορετικα...

Παντως το knoppix/knoppel και ta Ubuntu 5.10 ειναι στα χερακια μου :devil:

δώσαμε γύρω στα 12 - 15000 cd και dvd και όλα τα φυλλαδιάκια που είχαμε τυπώσει.

σήμερα είχαμε βαρέσει sold out :D

ελπίζω να πιάσουν τόπο και να τα δοκιμάσουν οι νέοι χρήστες.

ειδικά το νέο Knoppix dvd που είχαμε, είναι τρομερή έκδοση, έχει σχεδόν τα πάντα!

ήμουνα και τις 3 μέρες πάνω, εκτός από σήμερα το πρωί, σχεδόν full time.

το ενδιαφέρον του κόσμου πολύ μεγάλο, και με αρκετούς να ρωτάνε τις απορίες τους live :)

Αρχική απάντηση από antonisk7

Πράγματι εκτός από τα περίπτερα του hellug, awmn άντε και της toyota με την παρουσίαση του prius, δεν μου έκανε κάτι άλλο εντύπωση.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου άρεσε η έκθεση γενικότερα, με εξαίρεση μερικά περίπτερα.

Βασικά περίμενα πιο πολλά "κόλπα" και κάποια νέα προϊόντα - εταιρίες που δεν είδα.

Π.χ. δεν είδα κανένα έγχρωμο VoIP της Cisco που θά θελα να χαζέψω, αλλά τα κλασσικά wrt wag etc.

Το hellug και το awmn έδωσαν ρέστα πάντως (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... :) )

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η επιτυχια των εκθεσεων μπορει να μετρηθει πολυ απλα απο τις προωθητριες....Οσο ποιο "μοντελες" τοσο καλυτερη εκθεση γιατι αυτο σημαινει οτι οι εταιριες τα εσταξαν...αν οι προωθητριες ειναι "η ξαδερφη του dfragou" πχ τοτε δε λεει...

Επισης οπως λεει και ο φιλος Lewis αν τα gudget/pc/whatever που εχεις σπιτι ειναι ποιο καινουρια απο αυτα που βλεπεις στην εκθεση τοτε η εκθεση ειναι μαπα....

:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.