Jump to content



Παγκόσμιο στο PCMark05!!!!


Recommended Posts

New WR... 8165 στο PCMark 05 και βάση των δεδομένων που φέρνει η έκδοση 1.1... . Και το URL:

http://service.futuremark.com/compare?pcm05=179386

Μέχρι τώρα ήταν κάποιοι άλλοι Έλληνες πρώτοι αλλά δεν έχω βρει κάτι γι αυτούς...

Το score έγινε αρκετά εύκολα, χωρίς καμμιά περίεργη ψύξη.

Επεξεργαστή: Intel Pentium Extreme Edition 3,2GHz@4,2GHz με WC Gigabyte

Μνήμη: 2x512MB Kingston DDR2 533MHz (4/4/4/90@ 850MHz (5/5/5/15, 2,2V)

Κάρτα γραφικών : MSI 7800GTX @490/1400, air cooled

Mainboard: Gigabyte 955X Royal

Το βασικό όμως στο συγκεκριμένο σκορ είναι οι σκληροί δίσκοι. Χρησιμοποιήσα 4xRaptor 74GB σε RAID 0.

Το σύστημα αρκετά σταθερό πέρα από το benchmarking, αλλά με τον ανεμιστήρα του wc στο τέρμα και ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ.

Θα δοκιμάσω πάλι, αυτή τη φορά με 4800+ και 2x7800GTX

post-3050-1416072302,5043_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ Dimcar

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά κι από μένα.

Έξυπνο αυτό με τους 4 δίσκους σε RAID0.

Οι δίσκοι είναι ο καθοριστικός παράγοντας σε αυτό το τεστ.

Όσο μικρότεροι και γρηγορότεροι είναι, τόσο καλύτερα.

Δοκίμασες να φιτάξεις ένα μικρό partition στο RAID0 για το λειτουργικό και το PCMark05?

Με 4 SATA 3g/s σε RAID0 η ταχύτητα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Το μόνο πρόβλημα σε αυτό το τεστ είναι οτι για τα σημερινά δεδομένα είναι εξωπραγματικό.

Ποιός αγοράζει σήμερα τέσσερις 74άρηδες δίσκους?

Μόνο για benchmark είναι κατάλληλοι με το θόρυβο και τη ζέστη που βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Thanx! το λειτουργικό τρέχει σε άλλο δίσκο (σύνολο 5 δίσκοι !!!!). είτε μικρό είτε μεγάλο το partition, το ίδιο το αποτέλεσμα....

για τους 4 RAID, χρησιμοποίησα δεύτερο τροφοδοτικό :-)

όντως, μόνο για benchmark είναι οι 4 Raptor....

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω δηλαδή οτι είδες διαφορά με δεύτερο τροφοδοτικό αποκλειστικά για τους τέσσερις δίσκους του RAID, οτι η ταχύτητα του δίσκου όπου βρίσκεται το λειτουργικό δεν παίζει κανένα ρόλο και οτι φτιάχνοντας ένα μικρό Partition στο RAID0 για το PCMark05 δεν βοηθάει?

Thanx a lot

Link to comment
Share on other sites

Για τέσσερις σκληρούς δίσκους SATA 3g/s NCQ σε RAID 0 δες και αυτό

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=851136&postcount=4

Αφιερωμένο στα τεστ που κάνουν τα διάφορα περιοδικά και αμφισβητούν τις δυνατότητες των νεότερων SATA 3g/s NCQ (τους λένε SATA II ?)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια man......!!!!Εγω παλι σημερα γνωρισα τον κ.Ορφανιδη....δηλαδη το νουμερο 2....αλλα κατι μου λεει οτι θα περασει συντομα...:D...2x7800GTX 512.....:D

Δεν τον ρωτησα για τους δισκους του γιατι δεν το θυμηθηκα.....ελπιζω να το δει αυτο το ποστ και να αρχισει και αυτος να γραφει εδω....χρειαζομαστε τετοιους ανθρωπους εδω....!!!:)

Και παντα δεν εννοω για το hardware.......μονο η προσπαθεια που κανει μετραει , και μαλιστα πολυ.....:flower:

Αντε να παει αλλος ενας ελληνας τριτος να κανει το 1-2-3....:D

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σκληρούς σε SATA 3Gb/s

Έχω δύο Hitachi T7K250 3Gb/s NCQ και δυο Seagate 7200.8 250Gb 1.5Gb NCQ.

Μέτρησα σε RAID 0 τους δύο Hitachi μόλις τους αγόρασα και μου έδωσαν 211.9 ΜΒ/s Burst speed και 96.1 Mb/s average read. Το ίδιο περίπου έπιανα με τους Seagate (στα 93 Mb/s).

Σκέφτηκα οτι κάτι δεν πάει καλά. Κοιτάζω στο Device manager - Primary Channel - Transfer mode και δίνει Serial ATA Generation 1 - 1.5G. ??? :boxed:

Έσκασα να δω τι συμβαίνει. Ψάχνω να βρω κανένα jumper, τίποτα. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο τη βρήκα τη λύση. Το SATA 3G/s ενεργοποιείται με ειδικό πρόγραμμα από bootable floppy. Τώρα βλέπω Serial ATA Generation 2 - 3G.

Θάθελα να ξέρω πόσοι από τους φωστήρες που δοκιμάζουν αυτούς τους σκληρούς το ξέρουν αυτό και με ποιό τρόπο μετράνε και μας λένε οτι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ SATA 3G/s και SATA 1.5G/s. ’σε που το λένε και λάθος ΣΑΤΑ δύο. Η διαφορά υπάρχει και είναι πολύ σημαντική. Και φαίνεται παντού. Να μπει ένα τέλος σε αυτό το θέμα γιατί παντού το βλέπω να γράφεται.

Δες τους δύο Hitachi σε Raid 0. Αυτή και μόνο η αλλαγή από SATA 1.5Gb/s σε SATA 3G/s μου ανέβασε το Burst speed από 211.9 ΜΒ/s σε 315.3 ΜΒ/s και το average read από 96.1 Mb/s σε 111.3. Επίσης το PCMark05 ανέβηκε από τα 5000 στα 6000 με χαλαρά timing και χωρίς κανένα υπερχρονισμό. (Λόγω πρόσφατης αλλαγής mobo δεν θέλω ακόμα να υπερχρονίσω. Περιμένω να πιάσει η πάστα της CPU).

sata2v1.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.