Jump to content



Μέτρηση τάσεων με πολύμετρο


ergotelis

Recommended Posts

Το μαυρο καλωδιο ειναι γειωση, κοκκινο = 5V, κιτρινο = 12V, πορτοκαλι = 3.3V.

O ενας ακροδεκτης στη γειωση και ο αλλος στο καλωδιο της τασης που θες να μετρησεις.

Μετρατες σε full load.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θεωρητικα οχι, οι τιμες που παιρνεις με το πολυμετρο ειναι μια μεση τιμη οποτε δεν βλεπεις την διακυμανση που εχουν.

Πρακτικα αν το τροφοδοτικο σου ειναι σχετικα καλο, δεν το εχεις φορτωσει υπερβολικα και οι τασεις μετρημενες με πολυμετρο ειναι κοντα στις ονομαστικες τιμες τους ειναι μαλλον απιθανο να φταιει το τροφοδοτικο.

(btw το θεμα ειναι αρχαιο)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα οχι, οι τιμες που παιρνεις με το πολυμετρο ειναι μια μεση τιμη οποτε δεν βλεπεις την διακυμανση που εχουν.

Πρακτικα αν το τροφοδοτικο σου ειναι σχετικα καλο, δεν το εχεις φορτωσει υπερβολικα και οι τασεις μετρημενες με πολυμετρο ειναι κοντα στις ονομαστικες τιμες τους ειναι μαλλον απιθανο να φταιει το τροφοδοτικο.

(btw το θεμα ειναι αρχαιο)

Το τροφοδοτικό είναι Chieftec 500 Watt, τριετίας. Έχει πάνω 2 SATA HDDs, 1 DVD-RW, 1 DVD-R, 1 κάρτα ήχου X-Fi Fatality, 1 P4 και έναν 12 cm ανεμιστήρα κουτιού. Ο υπολογιστής δεν εκκινεί με την 3850 ούτε σε safe mode, ούτε σε VGA mode, ούτε καν με το live CD των Kubuntu 8.04 σε safe graphics mode. Οπότε απέκλεισα το ενδεχόμενο να φταίεει το λειτουργικό.

Επομένως η υπάρχει ασυμβατότητα με τη μητρική ( P5AD2-E Premium) ή ελλιπής τροφοδοσία. (Όταν εκκινούν τα Windows μετά μένει σε μαύρη οθόνη. Πόσο αυτό μπορεί να σχετίζεται με έλλιεψη τροφοδοσίας δε ξέρω.)

Για να μετρήσω την τάση για να δω αν επαρκεί το τροφοδοτικό πρέπει να το κάνω με όλες τις συσκευές επάνω έτσι; (Για να δω τελικά τι απομένει για την 3850).

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν θα βγαλεις τιποτα μετρωντας τασεις χωρις την καρτα επανω.

Δηλ μεχρι να μπει στα win βλεπεις κανονικα σημα στην οθονη?

Εχεις ξηλωσει τους drivers της παλιας καρτας?

Βασικα στειλε e-mail στους κατασκευαστες ρωτωντας για ασυμβατοτητα.

Αν δεν βγει τπτ δοκιμασε την καρτα σε αλλο πισι για να βεβαιωθεις οτι δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν θα βγαλεις τιποτα μετρωντας τασεις χωρις την καρτα επανω.

Δηλ μεχρι να μπει στα win βλεπεις κανονικα σημα στην οθονη?

Εχεις ξηλωσει τους drivers της παλιας καρτας?

Βασικα στειλε e-mail στους κατασκευαστες ρωτωντας για ασυμβατοτητα.

Αν δεν βγει τπτ δοκιμασε την καρτα σε αλλο πισι για να βεβαιωθεις οτι δουλευει.

To θέμα το συζητάω εκτενώς στο Insomnia (ορίστε και το thread στο insomnia --> Πρόβλημα με ASUS ΑΤΙ 3850). Το άνοιξα και εδώ χωρίς να λάβω απαντήσεις... Εκτός από 1-2.

Τους οδηγούς τους έχω βγάλει. Όπως το είπες συμβαίνει μέχρι να μπω στα Win όλα μια χαρά. Μόλις πάει να μπει η οθόνη μένει κενή και αναμμένη. Και δε φορτώνει τίποτα (η δραστηριότητα στο δίσκο σταματάει). Αυτό συμβαίνει κι αν επιχειρήσω να μπω από safe mode ή από VGA mode. Αν δοκιμάσω με Kubuntu 8.04 κολάνε στην οθόνη που φορτώνει η μπάρα. Ακόμα και με live CD Kubuntu 8.04 σε safe VGA η εκκίνηση σταματάει κατά το φόρτωμα. Από όλα αυτά το μόνο συμπέρασμα είναι ότι δε φταίει το λειτουργικό.

Την κάρτα την έχω δοκιμάσει σε άλλο PC. Δουλεύει μια χαρά. Άρα σκέφτομαι η ασυμβατότητα (δε μπόρεσα να βρω κάτι όμως στο Google και η 3850 δεν κυκλοφόρησε τώρα πόσο μάλλον η P5AD2-E Premium) ή τροφοδοτικό.

Βέβαια το τροφοδοτικό καλύπτει με το παραπάνω τις απαιτήσεις της κάρτας (και 450 Watt αρκούν), αλλά καλό θα ήταν να το ελέγξω. (Πάντως στην εκκίνηση δε νομίζω να τραβάει πολύ ρεύμα η κάρτα. Αν ήταν τροφοδοτικό θα περίμενα μετά την εκκίνηση να μου κάνει νερά).

Αν μετρήσω στο 6pinο 12V με όλες τις συσκευές πάνω, σημαίνει ότι όλα είναι εντάξει με το τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αυτό θα σου πει αν το τροφοδοτικό σου κάνει undervoltage. Δεν θα σου πει αν τα Αμπέρ του φτάνουν για να ταίσουν την κάρτα γραφικών σου μαζί με το υπόλοιπο pc σου.

έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις τη σύνθεση σου σε κάποια online psu calculators να δεις πόσο προτείνουν να έχεις? (τροφοδοτικό)

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Βάλε εδώ ακριβώς τα εξαρτήματα σου και δείξε μας τι βγάζει...

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αυτό θα σου πει αν το τροφοδοτικό σου κάνει undervoltage. Δεν θα σου πει αν τα Αμπέρ του φτάνουν για να ταίσουν την κάρτα γραφικών σου μαζί με το υπόλοιπο pc σου.

έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις τη σύνθεση σου σε κάποια online psu calculators να δεις πόσο προτείνουν να έχεις? (τροφοδοτικό)

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Βάλε εδώ ακριβώς τα εξαρτήματα σου και δείξε μας τι βγάζει...

389 Watt με CPU Utilization και System Load στο 100 %. (Και φυσικά ως κάρτα έχω επιλέξει τη νέα που δε μου δουλεύει).

Πώς μπορώ να ελέγξω με ένα πολύμετρο το τροφοδοτικό; Ένας τρόπος που σκέφτηκα είναι να μετρήσω την εμπέδηση της κάρτας χρησιμοποιώντας το πολύμετρο ως ωμόμετρο (αφού βέβαια βρω πρώτα το pinout της) και μετά αφού μετρήσω και την τάση στο τροφοδοτικό θα πάρω τον τύπο I=V/R και θα βρω τα Amperes. Θα δουλέψει η μέθοδος; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να ελέγξω την επάρκεια της παροχής του τροφοδοτικού;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν θα βγαλεις τπτ ετσι.

Πρακτικα δεν υπαρχει ευκολος τροπος να βρεις αν φταιει το τροφοδοτικο, μονο μεσω δοκιμων.

Για αρχη δοκιμασε βγαζοντας τροφοδοσια απο τα μη απαραιτητα (dvd, εξτρα σκληροι, ανεμιστηρια κουτιου, εξτρα καρτες κτλ).

Αν δεν γινει τπτ κατα πασα πιθανοτητα δεν φταιει το τροφοδοτικο αλλα η μητρικη αφου λες οτι δουλευει αλλου, εναλλακτικα μπορεις να δοκιμασεις με ενα αλλο τροφοδοτικο που να τα σηκωνει χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν θα βγαλεις τπτ ετσι.

Πρακτικα δεν υπαρχει ευκολος τροπος να βρεις αν φταιει το τροφοδοτικο, μονο μεσω δοκιμων.

Για αρχη δοκιμασε βγαζοντας τροφοδοσια απο τα μη απαραιτητα (dvd, εξτρα σκληροι, ανεμιστηρια κουτιου, εξτρα καρτες κτλ).

Αν δεν γινει τπτ κατα πασα πιθανοτητα δεν φταιει το τροφοδοτικο αλλα η μητρικη αφου λες οτι δουλευει αλλου, εναλλακτικα μπορεις να δοκιμασεις με ενα αλλο τροφοδοτικο που να τα σηκωνει χαλαρα.

Υπάρχει τρόπος να μετρηθεί. Ότι έχει σχέση με ρεύμα μετριέται. Αλλά ποτέ δεν έχω ψάξει τι κυκλώματα περιλαμβάνει ένα τροφοδοτικό για να πω κάτι στα σίγουρα. Ένα βατόμετρο ίσως να έδινε απ' ευθείας αποτελέσματα.

Αν είδες τον υπολογισμό που έκανα πριν το 500 χαλαρά τη σηκώνει. 389 σε full load. Πολύ χαλαρά. Τη δοκίμασα και με 450 σε άλλο PC και τη σήκωσε. Επίσης θεωρώ δύσκολο να καταρρέει το σύστημα λόγω τροφοδοτικού στην εκκίνηση. Να ήταν σε κάποια 3D εφαρμογή να πω υπάρχει μία πιθανότητα.

Αυτά σκέφτομαι εγώ. Και δε νομίζω πως πέφτω πολύ έξω. Εν ανάγκη ζητάω πίστωση από το ΠΛΑΙΣΙΟ για ν' αγοράσω τίποτ' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν φταιει η καρτα γιατι να την αλλαξεις?

Μπορει να μετρησεις ο,τι θες αλλα δεν μπορεις να ξερεις κατα ποσο ζοριζεται το τροφοδοτικο παρα μονο απο θερμοκρασια, τουλαχιστον οχι χωρις υπερβολικα πολλη βαβουρα. Αν μετρησεις το ρευμα εισοδου θα ξερεις περιπου ποσο καιει συνολικα αλλα οχι αν ειναι τιγκαρισμενη η 12αρα πχ.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν φταιει η καρτα γιατι να την αλλαξεις?

Μπορει να μετρησεις ο,τι θες αλλα δεν μπορεις να ξερεις κατα ποσο ζοριζεται το τροφοδοτικο παρα μονο απο θερμοκρασια, τουλαχιστον οχι χωρις υπερβολικα πολλη βαβουρα. Αν μετρησεις το ρευμα εισοδου θα ξερεις περιπου ποσο καιει συνολικα αλλα οχι αν ειναι τιγκαρισμενη η 12αρα πχ.

Αν είναι ασύμβατη με το σύστημα τι να την κάνω; Όταν κάνω ολική αναβάθμιση πάω για σειρά 4000. Μέχρι τότε μπορεί να έχει γίνει και καμιά μικροπτώση τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Να δανειστείς από κάνα φιλαράκι ένα τροφοδοτικό άλλο παίζει? Η να δανείσεις εσύ τη vga σε κάποιον φίλο να δείτε αν φταίει αυτη

Διάβασε λίγο το 10ο μήνυμα του thread για να καταλάβεις πώς ακριβώς έχει το πρόβλημα. Να δανειστώ παίζει, αλλά γενικά προτιμώ να μη βάζω τους άλλους σε φασαρίες! (Ειδικά τώρα μέσα στην εξεταστική). :) Την κάρτα όπως θα δεις και στο μήνυμα 10 την έχω δοκιμάσει. Λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

389 Watt με CPU Utilization και System Load στο 100 %. (Και φυσικά ως κάρτα έχω επιλέξει τη νέα που δε μου δουλεύει)

[...]

328 Watts τελικά. Είχα επιλέξει με άλλο socket.

Επίσης http://vip.asus.com/forum/view.aspx?board_id=9&model=EAH3850+Series&id=20080620092500078&page=1&SLanguage=en-us

Ίδιο πρόβλημα με την ίδια κάρτα αλλά, δεν προτείνει κανείς λύση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.