Jump to content



Hiper type-R 580W ή Tagan Easycon 580


dimpar

Recommended Posts

Μάγκες αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου αυτά τα δύο τροφοδοτικά. Ασφαλώς μπορώ να κρατήσω μόνο το ένα. Το άλλο θα το δώσω στον ξάδελφο. Λοιπόν;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Από το costum pc

"The Hiper flew through the 50 and 75 per cent load tests, producing a stable voltage on each of its primary rails. However, at 100 per cent load, it started to make a bizarre noise, best likened to the sound of frogs croaking in unison. At full load, the Hiper is also inefficient, averaging just 71 per cent. This means it had to draw 807W from the mains to produce 572W. After just three minutes of listening to this amphibian jungle mix, the primary heatsink reached 72ûC and the Hiper switched itself off. So much for being able to produce 580W continuously.

Despite its twin-fan cooling system, the Hiper is unable to produce its claimed 580W for a sustained period. If you want a stable high-end PSU then you'll have to spend more than £70."

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις οτι γνωριζω οτι αναφερεσαι σε ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ?γιατι αν δεν απατωμαι η πλειοψηφια των μελων εννοουν site reviews.και τουλαχιστον ολοι οσοι απαντανε σε παρομοια θεματα δινουνε λινκ ή λενε οτι ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 20:14]

custom pc review

:rant:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν και με απολυτα κριτηρια δεν ειναι καλό να μην αντεχει το 100% φορτίο, ρεαλιστικα δεν έγινε και τιποτα, αφου αντεξε στα 75% όπως λεει με καλές τάσεις. 0.75*580=435W δεν ειναι ευκολο να τα τραβηξει ενα PC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 21:05]

Από την στιγμή που υπάρχουν καλύτερα στην ίδια τιμή γιατί να το προτιμήσει?

Aυτο που λες ισχυει...

αλλα δεν νομιζω οτι επειδη

σε ενα τεστ ενος περιοδικου,

ενα τροφοδοτικο δεν αντεξε στο 100% φορτιο,

παει να πει οτι ολα τα Hiper ειναι τα ιδια...

αρα δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια ποιο ειναι το καλυτερο?

αν παντως οντως ισχυει κατι τετοιο, πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα ακουστει...

διαφορετικα, μαλλον απλα ετυχε στο συγκεκριμενο κομματι imho

και για να μην παρεξηγηθω

ουτε την αξιοπιστια του περιοδικου αμφισβητω μιας και δεν το ξερω καν

αλλα ουτε το Hiper εχω λογο να υπερασπιστω αφου tagan & antec χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες νομίζω το χάσατε λίγο. Δεν αμφισβητώ ότι το hiper σε ένα τεστ τα έφτησε αλλά παρόμοια πράγματα έχω διαβάσει τουλάχιστον και για παλιότερα tagan σε αυτό εδώ το forum. Το θέμα ειναι το εξής αν είχατε αυτά τα 2 πιο θα κρατούσατε;;;;; Προσωπικά τουλάχιστον εμφανησιακά σαν ποιότητα κατασκευής με πείθει περισσότερο τα tagan. Αλλά περιμένω και τη δικά σας γνώμη. Το hiper κάνει περισσότερη φασαρία από το tagan;;;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την συγκεκριμένη δοκιμή από τις εγκυρότερες που έχουν γίνει ποτέ για PSU καθώς χρησιμοποίησαν πανάκριβο εξοπλισμό σε ειδικά εργαστήρια. Ιδιαίτερα όταν μάλιστα έχουν την ειλικρίνεια να αποκαλύψουν τις ατέλειες "δικού" τους εθνικού PSU (Hyper) τότε η αξιολόγησή τους έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.