Jump to content



Hiper type-R 580W ή Tagan Easycon 580


dimpar

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Χωρίς παρεξήγηση, Unseen δεν λεει κατι αυτο. Πόσα watts λες να τραβας απο το τροφοδοτικό; Δεν ειπε κανεις οτι δεν δινει καλες τασεις ή οτι παιρνει φωτιά, απλα ότι σε 100% φορτιο κλείνει, μαλλον λόγω υπερθέρμανσης. Αυτο μπορεί να οφείλεται σε κακό βαθμό απόδοσης (το 71% που λενε δεν ειναι και τοσο κακος για PSU), σε ανεπαρκη αερισμο (κακος σχεδιασμος fan controller), σε ανεπαρκεις ψυκτρες κλπ. Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν άμεσα με το πόσο καλά αποδίδει σε χαμηλότερα φορτία, αποδειξη το οτι εσενα σου δουλεύει άψογα στα φορτία που του τραβάς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Από την στιγμή που υπάρχουν καλύτερα στην ίδια τιμή γιατί να το προτιμήσει?

Είμαι όλος :blink: .Είμαι στο τσάκ να το αγοράσω (Hiper).Ποιο θεωρείς καλύτερο και συγχρόνος αθόρυβο???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από leros2004 [Χθες, στις 23:46]

Είμαι όλος :blink: .Είμαι στο τσάκ να το αγοράσω (Hiper).Ποιο θεωρείς καλύτερο και συγχρόνος αθόρυβο???

Το Tagan είναι καλύτερο και πιο αθόρυβο αλλά το καλύτερο είναι το Seasonic 600 αν μπορέσεις να το βρεις Ελλάδα.

Από τα καλύτερα PSU Που έχουν κυκλοφορήσει. Τρομερά αποδοτικό, δίνει πραγματικά ότι λέει και είναι και αθόρυβο.

Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!! Μην τσακώνεστε! Τα έχω αγοράσει και τα δύο! Τα έχω εδώ μπροστά μου! Να το tagan το οποίο έχει φωλιάσει μέσα στον υπολογιστή μου, να και το hiper που είναι ακόμα στο κουτί του! Το ένα όπως είπα και παραπάνω θα αναγκαστώ να το αποχωρηστώ!!! Πιο όμως; Δε θέλω να μου πείτε ποιο να αγοράσω αλλά ποιο να δώσω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Λοιπόν σας παρακαλώ βοηθήστε με!!!! Μην τσακώνεστε! Τα έχω αγοράσει και τα δύο! Τα έχω εδώ μπροστά μου! Να το tagan το οποίο έχει φωλιάσει μέσα στον υπολογιστή μου, να και το hiper που είναι ακόμα στο κουτί του! Το ένα όπως είπα και παραπάνω θα αναγκαστώ να το αποχωρηστώ!!! Πιο όμως; Δε θέλω να μου πείτε ποιο να αγοράσω αλλά ποιο να δώσω!

Γνώμη μου να κρατήσεις αυτο που σου αρέσει περισσότερο,Δοκίμασε και το hiper στο pc και κράτησε το πιο αθόρυβο αν σου αρέσουν και τα 2 αισθητικά.

Απο που αγόρασες το hiper??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από leros2004

Γνώμη μου να κρατήσεις αυτο που σου αρέσει περισσότερο,Δοκίμασε και το hiper στο pc και κράτησε το πιο αθόρυβο αν σου αρέσουν και τα 2 αισθητικά.

Απο που αγόρασες το hiper??

Από pixmania και δε σου το προτείνω! Δυστυχώς! Μη μπλέξεις καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Εδώ τα Tagan έσκαγαν και συνέχισαν σε αυτό που πήρε 1 "κακή" κρητική...

Έχει ακούσει κανείς τίποτα για τα <<mercedes>> των τροφοδοτικών (Εnermax) όπως τα λένε πολλοί εδώ μεσα??

Δεν μπορώ να βρώ το καταραμένο link με τις στρακαστρούκες που βγάζανε μετα απο πουσάρισμα.

Για μένα είναι να μην σου τύχει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Από pixmania και δε σου το προτείνω! Δυστυχώς! Μη μπλέξεις καλύτερα!

Ευτυχώς έφερε το Ramshop, απο εκεί σκεφτόμουν να το πάρω και εγώ πριν το ξανα φέρουν Ελλάδα.

Τελικά λιγότερο θόρυβο πιο κάνει τα έχεις δοκιμάσει??

Link to comment
Share on other sites

και antec σκασανε

και tagan

και enermax

και hiper...

(πλακα -πλακα κανενα ηρωικο chieftec εχει σκασει τελευταια?)

αλλα γενικα δε λεει κατι αυτο...

βγηκαν καποια ελλατωματικα κομματια στο συνολο της παραγωγης

(για να μην μιλησουμε για ενδεχομενο δολο και στημενα συγκριτικα)

αμα ειναι να σου κατσει θα σου κατσει...

ειτε το εξαρτημα λεγεται σκληρος

ειτε psu

ειτε μητρικη

απο κει και περα

προσπαθουμε να επιλεξουμε τη λυση μιας εταιρειας

που καταρχην μας καλυπτει ως προς τις προδιαγραφες και την τσεπη μας

τωρα καλο ειναι να μην στηριζεται η φημη του στο ποσο πυκνο καπνο βγαζει οταν εκρυγνεται

(βλ. q-tec, macron, κλπ)

τωρα για τον φιλο Dimpar και το διλημα του...

βαλτα πανω...

τρεξε ενα snm psu load test

να δεις ποιο σου φαινεται σταθεροτερο και πιο ησυχο

λαβε υποψιν και την εγγυηση

και παρε την αποφαση σου...

αλλιως μεχρι του χρονου τετοια εποχη τα ιδια θα λεμε και θα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το hiper μου το έφεραν σήμερα. Δε το έχω δοκιμάσει! Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι το tagan, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, κάνει σα το air condition περίπου! Ακούγεται.... Από την άλλη το hiper που το ψιλοχάζεψα δε με έπεισε και τόσο πολύ ρε γαμώτο. Η επιμετάλλωση στα fans δε είναι και τόσο καλή... Τα μέταλλα του δεν είναι και τόσο σόι, σα να έχουν λίγο γρέζι οι κοννέκτορες από το καλούπι, δεν είναι ρε παιδι μου γυαλιστεροί και ωραίοι στο μάτι. Από την άλλη τα καλώδια είναι γαμάτα. Θα έχεις πρόβλημα αν θες πολύ μακριά αλλά αν δεν έχεις τέτοια ανάγκη είναι ένα κι ένα. Είναι λεπτά και ψιλοευλίγηστα και μπορείς να προσθέτεις στο κάθε ένα ότι θέλεις... Από απόδοση και θόρυβο θα πρέπει να περιμένεις λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Πόσες φορές θα πούμε? Δώσε το Hiper κράτα το Tagan. ΤΕΛΟΣ

Να με συγχωρεις αλλα προς τι ο πληθυντικος ?αν δεν κανω λαθος μονο εσυ του ειπες να παρει το Tagan :)

Αρχική απάντηση από dimpar

Λοιπόν εγώ έχω το tagan 580 easycon! Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο... Οι τάσεις που παίρνω από το asus probe είναι 12.22, 4.999 και 3.296. Κυριλέ! Βάβαια δε το έχω φορτώσει ιδιαίτερα... Το συστηματάκι με τα αποσπόμενα καλώδια εμένα μου αρέσει καθώς δε χρησιμοποιώ πολλές γραμμές. Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς πολλές γραμμές εξόδου τότε το κόλπο με τα καλώδια είναι μάλλον άχρηστο. Αλήθεια είναι ότι είναι λίγο σκληρά τα καλώδια αλλά περιέχονται velcro και δεματικά για να τα βάλεις σε τάξη... Όσων αφορά το θέμα του θορύβου εμένα μου ακούγεται το τροφοδοτικό και πραγματικά απορώ με όσους λάνε ότι είναι τελείως αθόρυβο!!! Δεν ενοχλεί αλλά ακούγεται...

Απο την στιγμη που ισχυουν ολα τα παραπανω γιατι να θελεις να το αλλαξεις?

Δοκιμασε και τα δυο ,δες πιο πληρει τις προυποθεσεις που εσυ θελεις και κρατα το

απλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.