Jump to content



Philips 200W6 My new screen


gfa3

Recommended Posts

Πρωτες εντυπωσεις.

Πολυ ζωντανα χρωματα και μεγαλες γωνιες θεασης χωρις αλλοιωση της εικονας.

Τεραστιο πανελ 20.1"

USB hub on board

Multimedia speakers on board χωρις καποια ιδιαιτερη ποιοτητα ηχου βεβαια αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.

Η συσκευασια περιειχε ολα τα καλωδια (μα ολα) οπως vga,dvi,usb,sound,power &drivers cd.

Αναλυσεις εως 1600χ1200 σε wide screen panel ειναι κατι το διαφορετικο.

Παιχνιδια δεν εχω δοκιμασει ακομη μιας και την εχω στο κατεβαστηρι αλλα μολις ερθει και η cpu θα γινουν εκτεταμενες δοκιμες

Εγγυηση 0 πιξελ για ενα χρονο και 3 χρονια on site.

Μεχρι στιγμης ειμαι ενθουσιασμενος μιας και δεν ξαναειχα την εμπειρια τοσο μεγαλης οθονης και με βλεπω να ξενυχταω μπροστα της

Ψηφιακη δεν παιζει γιαυτο βαζω μια φωτο απο το site για να τη δειτε.

Στην πρωτη λειτουργια κανενα προβλημα με πιξελ.Μιλαμε για τεραστιο πανελ!!!

Μερικα χαρακτηριστικα

MVA panel 16ms 700:1 contrast 300cd φωτεινοτητα.

Οποιος σκεφτεται αγορα wide screen tft.....αφοβα!!!:inlove: :inlove: :inlove:

Γνωστε αγνωστε του φορουμ :daisy:

post-1047-1416072322,8814_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Papas

Θελω να μου πεις αν παιζεις γενικα games και αν παρατηρησες καθολου ghost σε fps η σε κανα γρηγορο γενικα game. Ειναι να παρω την ειζο 1910 grey και θελω να πειτε αποψεις.

Προτεινω ανεπιφυλακτα να παρεις την belinea 102035w .

20.1 ιντσες wide, νεο πανελ με mva 8ms και τιμη 510 ευρω μαζι με φπα

Σε ξενα φορουμ ολοι μιλανε για wide πλεον. Εμεις γιατι κολλησαμε στα 4:3 ειναι αλλο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Αφου ακομα και αν παιζεις τα παιχνιδια με 1280χ1024 σε 19αρα με 4:3 δεν εχεις σωστη γεωμετρια ποιος ο λογος να μην παρεις μια wide?

Αν παρεις wide θα εχεις πιο ανετο desktop (προσωπικο αυτο,απλα ειδα δυο εγγραφα παραλληλα και μου αρεσε πολυ), θα βλεπεις τα dvd σου καλυτερα + το οτι οσο παει ολο και περισσοτερα παιχνιδια βγαινουν για 16:10.

Αν πχ τωρα οπως λες ειναι μονο το 10 % πριν ενα χρονο ηταν μονο το 5 %. Προσωπικα καλυπτομαι ηδη μιας και ολα οσα παιζω σε wide υπαρχουν ( hl2 -cs source- joint operations κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Δεν νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο. Το συνηθισμενο φορματ για 19αρες lcd μη wide ειναι 4:3

Ισχύει.

Μην το μπλέκεις με τις CRT.

Στις TFT, από την στιγμή που το pixel έχει standard αναλογικά πλευρών 1/1, αναγκαστικά και το φυσικό μέγεθος της οθόνης ακολουθεί την αναλογία πλευρών της ανάλυσης (1280/1024=5/4).

;)

Edit

Εννοείται ότι τα παραπάνω ισχύουν μόνο για την περίπτωση οθονών με ανάλυση 1280/1024 - aka 19''.

Για 15αρες (1024/768) και 20-21αρες (1600*1200) η αναλογία είναι φυσικά 4/3.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι ετσι βρε spc αλλα διαβαζοντας ενα review [ψαχνομαι για οθονη και αν επερνα 19 ιντσες μαλλον θα επερνα την sony SDM-HS95P (μου αρεσε η γυαλαδα του πανελ, καταπληκτικο μοντελο παρα το οτι ειναι sony) ] ελεγε πως

"Nor, finally, is this Sony a widescreen display like the HT75W -- it follows the usual 19-inch LCD 4:3 aspect ratio and 1,280 by 1,024 resolution with 0.294mm pixel pitch."

http://www.hardwarecentral.com/hardwarecentral/reviews/5848/1/

Eπισης το οτι οι 19αρες ειναι 4:3 το ειχα δει και σε αλλα review οθονων δεν εβγαλα ετσι μονος μου το συμπερασμα. Το αν εχουν δικιο ή οχι δεν το ξερω παντως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Ισως να ειναι ετσι βρε spc αλλα διαβαζοντας ενα review [ψαχνομαι για οθονη και αν επερνα 19 ιντσες μαλλον θα επερνα την sony SDM-HS95P (μου αρεσε η γυαλαδα του πανελ, καταπληκτικο μοντελο παρα το οτι ειναι sony) ] ελεγε πως

"Nor, finally, is this Sony a widescreen display like the HT75W -- it follows the usual 19-inch LCD 4:3 aspect ratio and 1,280 by 1,024 resolution with 0.294mm pixel pitch."

http://www.hardwarecentral.com/hardwarecentral/reviews/5848/1/

Eπισης το οτι οι 19αρες ειναι 4:3 το ειχα δει και σε αλλα review οθονων δεν εβγαλα ετσι μονος μου το συμπερασμα. Το αν εχουν δικιο ή οχι δεν το ξερω παντως

Απλώς είναι λάθος.

Κατάλοιπο της CRT εποχής.

Είναι πράγματι αστείο πάντως πως μία ''παραμορφωμένη'', για τις CRT, ανάλυση (1280*1024) όχι μόνο επέζησε αλλά και ''μεταφέρθηκε'' στις TFT, με τον σωστό βέβαια πλέον λόγο πλευρών (5/4), o οποίος όπως αποτελεί 3ο πρότυπο (μετά τα 4/3 και 16/9).

Και αυτά μη υπολογίζοντας το 4ο (16/10 σε wide tft πχ 24,3'' - 1920/1200 = 16/10 αντί 16/9).

Για να πειστείς πάντως, αρκεί να πάρεις ένα χάρακα και να μετρήσεις την αναλογία πλευρών μίας 19αρας TFT.

Link to comment
Share on other sites

Πειστηκα np! spc knows better :>

Παντως απο wide για pc μονο 16/10 εχω βρει οχι 16/9.

Αν δεν κανω λαθος wide δεν εχεις? Σε βολευει σε σχεση με τις "απλες" 5:4? Οχι μονο για desktop οπου σιγουρα βολευει αλλα για games?

Στο forum απο overclockers παντως σε αντιστοιχο θεμα οι πιο πολλοι λεγανε πως το βασικο ειναι το αριστερα δεξια στα παιχνιδια οχι το πανω κατω αρα αποτελει ενα ειδος αναβαθμισης του gaming το wide

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.