Jump to content



Philips 200W6 My new screen


gfa3

Recommended Posts

Προτεινω ανεπιφυλακτα να παρεις την belinea 102035w .

20.1 ιντσες wide, νεο πανελ με mva 8ms και τιμη 510 ευρω μαζι με φπα

Ησυγκεκριμενη οθονη δεν προκειται να ερθει Ελλαδα παρα μονο μετα τον 2/06 υπαρχει διαθεσιμη μονο Αμερικα στα αλλα κατοπιν παραγγελιας.Κοστος εγχωριο ειναι περιπου τωρα στα 565+ΦΑΠΑ.Αυτα δια στοματος CPI (+εξοδα αποστολης εφοσον καποιος την παραγγειλει τωρα,ειχα παρει και ρωτησα).Οποτε μαλλον θα περιμενεις αρκετα κι απο τιμη δεν τα κοβω καλα τα πραγματα.

Αν δεν κανω λαθος wide δεν εχεις? Σε βολευει σε σχεση με τις "απλες" 5:4? Οχι μονο για desktop οπου σιγουρα βολευει αλλα για games?

Στο forum απο overclockers παντως σε αντιστοιχο θεμα οι πιο πολλοι λεγανε πως το βασικο ειναι το αριστερα δεξια στα παιχνιδια οχι το πανω κατω αρα αποτελει ενα ειδος αναβαθμισης του gaming το wide

:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Και εγω σημερα το πρωι πηρα τηλ και μου ειπαν ακριβως οτι γραφεις. Δεν με ενδιαφερει και τοοοσο αν την φερνουν. 510 την εχουν οι overclockers αρα αν την παραγγειλω σε μια βδομαδα το πολυ θα ειναι εδω. Βασικα οθονη θα αλλαξω μετα την εξεταστικη αρα ακομα και απο την ελλαδα μπορω να περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

οι πιο πολλοι λεγανε πως το βασικο ειναι το αριστερα δεξια στα παιχνιδια οχι το πανω κατω

Προφανώς, δεδομένου ότι και το πεδίο της ανθρώπινης όρασης είναι ''μακρόστενο'' και όχι ''τετράγωνο''.

Ίσως αν τα μάτια μας ήταν το ένα κάτω από το άλλο και όχι δίπλα στο άλλο, οι 4/3 να ήταν καλύτερες. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Papas

gfa απο που πηρες την οθονη σου? Μαγαζι εννοω. Απεξω στην φεραν? Δεν μου ειπε κανεις για την philips κανει για games η καλυτερα η eizo 1910??

Δεν εχω δοκιμασει games ακομη και δεν μπορω να σου πω.Για το πρωτο ερωτημα π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διορθώσεις.

Η Philips 200W6 έχει S-IPS πάνελ και όχι MVA με ανάλυση 1680Χ1050 και κοντραστ 600:1.Επίσης δεν έχει εγγύηση 0 πίξελ αλλά 3 πίξελ.

Το συγκεκριμένο πάνελ είναι το γνωστό που έχει και η Dell 2005FPW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γαμωτο ειμαι μεταξυ αυτης και της dell 2005.

Η dell ειναι σαφως ανωτερη σε χαρακτηριστικα (πορτραιτο,svideo,pip) και το κορυφαιο : κανει scaling στις αναλυσεις και στις κεντραρει στην οθονη!

Η philips κανει κατι αναλογο με τις αναλυσεις?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα...

Στα 1680 την τρεχετε στα προτεινομενα 60ηζ ή στα υποστηριζομενα 75?Γιατι το προτεινει ετσι η philips?Θα ζοριστουν τα ηλεκτρονικα?Υπαρχει καμμια εμφανης διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Η dell ειναι σαφως ανωτερη σε χαρακτηριστικα (πορτραιτο,svideo,pip)

Τα οποία, από την εμπειρία μου, μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ (δεδομένου ότι θα είναι συνδεδεμένη σε PC και αυτά μπορείς να τα κάνεις και από εκεί - με εξαίρεση το πορτρέτο).

Αρχική απάντηση από Vadergr

και το κορυφαιο : κανει scaling στις αναλυσεις και στις κεντραρει στην οθονη!

Τι εννοείς ακριβώς;

Ότι ΔΕΝ κάνει scaling και μπορεί πχ τα 1024*768 να MHN τα ''απλώσει'' σε όλη την οθόνη;

Το scaling πάντως ρυθμίζεται και από τον οδηγό της vga.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

και κατι ακομα...

Στα 1680 την τρεχετε στα προτεινομενα 60ηζ ή στα υποστηριζομενα 75?Γιατι το προτεινει ετσι η philips?Θα ζοριστουν τα ηλεκτρονικα?Υπαρχει καμμια εμφανης διαφορα?

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Τα 60ΗΖ είναι για ψηφιακή σύνδεση και τα 75ΗΖ για αναλογική.

Δεν θυμάμαι τι υποστηρίζει η συγκεκριμένη, αλλά σε κάθε περίπτωση στις TFT τα 60 είναι καλύτερα από κάθε άποψη (ποιότητα εικόνας κλπ) - δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι (ακόμα και στην περίπτωση που υποστηρίζονται τα 75) τα 60 είναι τα προτεινόμενα από τους κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [08-12-2005 23:10]

Μερικές διορθώσεις.

Η Philips 200W6 έχει S-IPS πάνελ και όχι MVA με ανάλυση 1680Χ1050 και κοντραστ 600:1.Επίσης δεν έχει εγγύηση 0 πίξελ αλλά 3 πίξελ.

Το συγκεκριμένο πάνελ είναι το γνωστό που έχει και η Dell 2005FPW.

Οντως το πανελ ειναι s-ips αλλα η εγγυηση ειναι 0 πιξελ για ενα χρονο απο την αντιπροσωπεια.Εχω κατεβασει και το σχετικο pdf απο το site και τηλεφωνησα για σιγουρια.

Στα 1680 την τρεχετε στα προτεινομενα 60ηζ ή στα υποστηριζομενα 75?Γιατι το προτεινει ετσι η philips?Θα ζοριστουν τα ηλεκτρονικα?Υπαρχει καμμια εμφανης διαφορα?

Στα 75 παιζει μεσω analog d-sub με το dvi παιζεις στα 60.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

γαμωτο ειμαι μεταξυ αυτης και της dell 2005.

Η dell ειναι σαφως ανωτερη σε χαρακτηριστικα (πορτραιτο,svideo,pip) και το κορυφαιο : κανει scaling στις αναλυσεις και στις κεντραρει στην οθονη!

Η philips κανει κατι αναλογο με τις αναλυσεις?

Οτι αναλυση και να βαζεις την "κεντραρει" κανονικα δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3

Οτι αναλυση και να βαζεις την "κεντραρει" κανονικα δεν υπαρχει προβλημα.

Δηλαδη για παραδειγμα αν τρεξω ενα παιχνιδι σε 1280χ1024, θα κεντραρει 1280χ1024 pixel στο κεντρο της οθονης και τα υπολοιπα παραμενουν κενα/μαυρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3

Οχι εννοω γεμιζει την οθονη κανονικα.Aν θες τα μαυρα γυρω γυρω μαλλον πρεπει να τα βρεις με τις ρυθμισεις των drivers.

Ε πώς γίνεται αυτό;Τα υπόλοιπα 320 pixels στην οριζόντιο με τι καλύπτονται;

Αλλιώς υπάρχει παραμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.