Jump to content



Philips 200W6 My new screen


gfa3

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vadergr

Αυτο λεω.Γινεται με καποιο τροπο αυτο?Με τους οδηγους?Πως?

Είπαμε: Γίνεται από τους οδηγούς (με της NVidia τουλάχιστον ξέρω ότι γίνεται - ΑΤΙ δεν θυμάμαι).

Βέβαια μου έχουν τύχει και περιπτώσεις που ότι σήμα και να δώσεις η οθόνη κάνει μόνη της scaling αυτόματα οπότε εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε η οθονη δεν παιζεται!

Δεν υπαρχουν γωνιες θεασης!Βλεπεις απο παντου!Ακομα και ακρη να πας!Δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα (πριν αγορασω ειχα βγει τσαρκα στα μαγαζια και τις ειχα δει ολες σχεδον που υπαρχουν 19/20'').Οταν βλεπεις dvd εχεις ουσιαστικοτατα 20αρα lcd τηλεοραση μπροστα σου!

Τελικα υπαρχει αυτο με τις αναλυσεις και να σου εμφανιζει μονο τα pixel της αναλυσης που χρησιμοποιεις.Μπορεις να κανεις οτι θες με αυτην την οθονη.

Υπαρχει δυνατοτητα περιστροφης 90 μοιρων αλλα απαιτειται ειδικη βαση η οποια δεν γνωριζουμε και ποσο κανει λογω βαρεμαρας γνωστου μεγαλεμπορα του forum :worship:

Τα χρωματα απιστευτα και η ποιοτητα απεικονισης με dvi αφταστη!

Τα 1680χ1050 δινουν ΠΟΛΥ χωρο στο desktop και μπορει καποιος με ανεση να δει δυο εγγραφα το ενα διπλα στο αλλο σε πληρες μεγεθος.

Ψιλοελειψη αποτελουν preset ρυθμισεις για text,dvd,gaming κτλ αλλα φανταζομαι αν σου εδινε κανεις τις portman,wynona στο κρεββατι , δεν θα σε ενοχλουσε οτι και οι δυο ειναι 1.60 :p

Μικρο το κακο.

Να προσεξει κανεις την αγορα των 19'' wide οι οποιες προσφερουν αναλυση 1440χ900.Δεν ειμαι εναντια σε μια τετοια αγορα,αλλα το κερδος σε χωρο του desktop δεν ειναι μεγαλο σε σχεση με μια 19αρα 4/3.Οι τιμες απο την αλλη ομως ειναι σημαντικα χαμηλοτερες...

Με λιγα λογια η philips ειναι highly recommended για οποιον μπορει να διαθεσει τα 600ε :confused: που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές Vadergr!!:D

Οι γωνίες θέασης των S-IPS απλά δεν παίζονται!Πώς πάει η οθόνη σου από backlight bleeding και πώς βλέπεις το θέμα προσαρμογής παιχνιδιών που δεν έχουν εγγενή υποστήριξη 1680Χ1050;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει backlight προβλημα...

Απο παιχνιδια εχω παιξει μονο λιγο το fear σε 1680χ1050 και ηταν απλα καταπληκτικο!Σου παιρνει λιγο καιρο να το συνηθισεις βεβαια γιατι τωρα το κεφαλι και το ματι κανουν μεγαλυτερες/πιο κουραστικες κινησεις.

Παντως το πιο εντυπωσιακο ειναι οι γωνιες θεασης.Ακομα τσεκαρω/κοιταζω αριστερα/δεξια και δεν πιστευω στα ματια μου...

Ειναι σιγουρα ακριβη οθονη μα αυτο που παιρνεις ειναι ανταξιο των χρηματων που δινεις.Ειδα για παραδειγμα ακριβες 19αρες samsung/eizo που εχουν απλα 100ε πιο κατω απο την philips, και δεν την εφταναν ουτε στο μικρο της δακτυλακι.Αξιζει σε αυτην μονο την περιπτωση τα εξτρα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παίδες εσείς που έχετε την οθόνη μιας και έχει το ίδιο panel με την NEC ήθελα να ρωτήσω αν έχει το ίδιο πρόβλημα με την gloss επιφάνεια.

Επίσης να πώ οτι οι νέες 200W6 είναι 8ms πιά.!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει glossy επιφανεια (αν ειχε απλα ΔΕΝ θα επαιρνα) αλλα πολυ αμφιβαλλω οτι εχει 8ms panel.grey to grey ειναι.Κανονικα 16ms ειναι.Αλλα απο ghosting δεν θα παρατηρησεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εδω και 2,5 μηνες περιπου ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος. Ευτυχως δεν υπαρχει το glossy σαν την NEC.

Επισης την ρυθμιση για το αν θα κανει scaling η οθονη σε ολη την επιφανεια της σε καποια αναλυση εκτος της native το ρυθμιζεις ΕΣΥ απο την οθονη χειροκινητα(εχει ρυθμιση στο μενου) και δεν χρειαζεται να το υποστηριζει ο driver της καρτας γραφικων.

Μεγαλη μαγκια.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Επισης την ρυθμιση για το αν θα κανει scaling η οθονη σε ολη την επιφανεια της σε καποια αναλυση εκτος της native το ρυθμιζεις ΕΣΥ απο την οθονη χειροκινητα(εχει ρυθμιση στο μενου) και δεν χρειαζεται να το υποστηριζει ο driver της καρτας γραφικων.

Μεγαλη μαγκια.....

Καλά, δεν υπάρχει driver που να μην το κάνει πλέον (και είναι και πιο απλό μέσω driver).

To θέμα είναι η οθόνη να μην κάνει αυτόματα stretcing και να μην έχει επιλογή απενεργοποίησης (από τα menu της προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Και ένα φρέσκο και αναλυτικότατο review που βρήκα με αρκετές φωτό!!! Μ'άρεσε αρκετά!

Original link:

http://www.flatpanels.dk/flatforum/viewtopic.php?t=774

μεταφραστής για δανέζικα.

http://www.translation-guide.com/free_online_translators.php?from=Danish&to=English

χώστε το παραπάνω λινκ στο αποκάτω.

Link to comment
Share on other sites

καλές οι φωτό αλλα η μεταφραση δεν μου δουλευει , και οσο και να προσπάθησα σε διαφορους μεταφραστές τιποτα δεν εγινε . dunsk δεν είναι η γλώσσα αυτή? η κάνω λάθος και βάζω λάθος γλωσσα για μετάφραση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες αν αυτή η οθόνη έβγαινε με Perfect Panel την είχα πάρει με κλειστά τα μάτια, τώρα όμως διστάζω... και φαίνεται πολύ καλή :inlove:

Σκέφτομαι να την παραγγείλω από Pixmania την έχει 442 ΤΕΛΙΚΗ που νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμη. Αν έχει κάνα πρόβλημα τι γίνετια με το RMA πρέπει να τη στείλω πάλι πίσω Γαλλία η τα κανονίζω με την αντιπροσωπεία εδώ; Πόσα Pixel εγγύηση έχει ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Tην συγκεκριμένη Philips Τft την έχω δεί σε συγκριτικό περιοδικού

(Πρεπει να ήτανε στο Computer για όλους η στο RAM)

Απο τις 5 οθονες 20"-21" ΤFt που συγκρίνανε την ειχαν κατατάξει στην 4η θεση

Δυστυχώς όχι και ιδιαίτερα καλά.....

Είχε άριστη απόδοση στην διαβάθμιση του λευκού αλλά κατά τα άλλα χαρακτηριστικά ήτανε κατώτερη του ανταγωνισμο΄θ

Βέβαια εναντίον ΕΙΖΟ και οθονών των 1000 και παραπάνω Ευρώ τι να σου κάνει η καημένη

οτι αγοράζεις παίρνεις

Απο οτι κατάλαβα για την τιμη της στην συγκεριμενη κατηγορία πιστέυω οτι κάλα στέκεται χωρίς βέβαια να είναι κάτι το εξαιρετικό εναντιών των ακριβότερων μοντέλων

ΕΙΖΟ και ξερο ψωμι...αλλα ποιος δινει μια περιουσια σε οθονες ΤFT

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.