Jump to content



Philips 200W6 My new screen


gfa3

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από NoDsl

ΙΜΟ αν μπορείς να κάνεις πολύ μικρές υποχωρίσεις στο gaming(μπορεί και να το βλέπω μόνο εγώ. Τώσα χρόνια crt απαιτητικό έγινε! ’σε που οι μισοί δεν το βλέπουνε καθόλου οπότε...) σε όλα τα υπόλοιπα ΔΕΝ θα το μετανοιώσεις. άσε που στην τιμή της δεν βλέπω κάτι καλύτερο!

Μηπως κατι παιζει με την δικη σου οθονη? γιατι απο την δικη μου εχει περασει και ο ghosting finder sisman και μου ειπε οτι ειναι καλυτερη απο την Samsung 8ms που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 20:14]

Μηπως κατι παιζει με την δικη σου οθονη? γιατι απο την δικη μου εχει περασει και ο ghosting finder sisman και μου ειπε οτι ειναι καλυτερη απο την Samsung 8ms που ειχα.

Και επειδή είναι καλύτερη απο την τάδε samsung σημαίνει οτι δεν έχει ghosting.

1000 άτομα 1000 γνώμες οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

Και επειδή είναι καλύτερη απο την τάδε samsung σημαίνει οτι δεν έχει ghosting.

1000 άτομα 1000 γνώμες οπότε...

Βρε δεν λεω αυτο. Απλα λεω οτι και ακομα ο κολλημενος sisman δεν βρηκε ghosting...

Τεσπα... Ισως υπαρχει και δεν μπορω να το δω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα θα σου προτείνω το απλό. Στα εργαλεία έχω βάλει ένα πραγραμματάκι για ghosting. κατέβασέ το. Έχει μέσα ένα scrolling demo οπου παίρνεις ένα διαστημοπλοιάκι και βαράς κάτι άλλα.

Πολύ απλά κόψε βόλτες γρήγορα και προσπάθησε να διακρίνεις λεπτομέριες στο έδαφος του κόκκινου πλανήτη. Με την philips και κάνε το ίδιο με μια crt.

Στην crt αν προσέξεις λιγάκι, όσο γρήγορα και να πηγαίνεις, αν ακολουθήσεις την κίνηση με το μάτι σου το έδαφος φαίνεται πεντακάθαρο. Στην philips όσο και να ζοριστείς θα έιναι θoλό. DVI σύνδεση btw...

Δεν είπα ποτέ οτι η οθόνη είναι άθλια και τρισελεινή σε ghosting, αλλά ρε παιδιά για τις απαιτήσεις μου είναι ενοχλητικό. Ίσως το βλέπω πλεονεκτικά γιατί δεν είχα χειρότερη lcd. Ανάλογα το πόσο απαιτητικό είναι το game σου σε ghosting και πόσο σοβαρά ασχολείσαι με αυτό.

Οταν λέω ghosting εννοώ θολούρα. Δεν εννοώ να κάνει "εναλλαγές καρέ". Αν ήθελα κάτι τέτοιο θα έπαιρνα μια tnt2 και θα έχωνα doom3 να γουστάρω κιόλας... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [Σήμερα, στις 00:21]

Σε ποιά εργαλεία το βρίσκουμε;

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=381459#post381459

BIG edit(για να μην γεμιζουμε 300 ποστ.)

Ζαχο ρίξε και μια ματιά να δεις το ghosting πάλι και μάλιστα με ρυθμίσεις της ίδιας της οθόνης. προσωπικά την δουλεύω με color στο original και νομίζω απο τις εικόνες(Α ρε Κ750 αθάνατο!!! φτου φτού garlic) φαίνεται γιατί.

Στις 4εις πρώτες παρατήρησε το ίχνος που αφήνει το παλούκι της σημαίας σε τεμπο1 που δεν αφήνει καθόλου ίχνος και όσο ανεβαίνει το τεμπο αφήνει όλο και περισσότερο. Κοίτα διαφροά το original color με το 9300κ(και στα 6500κ το ίδιο έκανε...)

dsc002087id.th.jpg dsc002095yd.th.jpg dsc002101ce.th.jpg dsc002113ei.th.jpg

και σε αυτές τις 2 δές το τετραγωνάκι του flikering. στο original color είναι μόνιμα μαύρο και στο 9300 πάιζει μαυρο άσπρο με αποτέλεσμα να βγει γκρι. Αυτό θέλει κουβέντα. dunno αν είναι καλό. πάντως στην σημαία είχε τρελή διαφορά. Θυμίζω σύνδεση DVI απο Χ1800XL

dsc002124pv.th.jpgdsc002136ge.th.jpg

Edit2 και μας αποτέλειωσε....

dsc002169xa.th.jpg dsc002179qg.th.jpg

Αυτό που βλέπουμε έιναι πως στη μαύρη σημαία με άσπρο φόντο τα 6500κ αφήνουν λιγότερο ίχνος ενώ το ανάποδο γίνεται στην άσπρη. τώρα μπερδέυτικα δεν ξέρω πιο είναι καλύτερο... :confused:

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με φωτεινοτητα κ αντιθεση,που την δουλευετε την οθονη?Εγω για παιχνιδια εχω 90 κ 50,αντιστοιχα,με original χρωμα.Αλλα με κουραζει στο σερφαρισμα κ χαμηλωνω την αντιθεση στο 35κ φωτεινοτητα 80.μηπως το 9500 ειναι πιο ξεκουραστο,μιας κ ειναι πιο ψυχρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις πήρα και εγώ το Συγκεκριμένο Μonitor...

TEΛΕΙΑ ΧΡΩΜΜΑΤΑ - ΓΩΝΙΕΣ ΘΕΑΣΗΣ - CONTRAST - ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ,

αλλά Εκλεισα RMA για Backlight Leaking.....:(

θα σας δώσω FOTOS αργότερα.... (Τρέχω να στείλω το FAX - Invoice αγοράς για το RMA)....:(

Link to comment
Share on other sites

Eπανέρχομαι λοιπόν σε φωτογραφίες από την Οθόνη....

Η οθόνη παιδιά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ από ποιότητα απεικόνισης IQ.

Eίναι φοβερή, και το ποιό ωραίο είναι πως πραγματικά δεν υπάρχουν γωνίες θέασης. :D

Από όποια γωνία και να την δείς ελάχιστη εως καθόλου διαφορά δε βρίσκω... :T::inlove:

Βέβαια το Backlight Leaking χαλάει λιγάκι την συνολική της βαθμολογία αλλά μου είπαν από Germania που πήρα τηλέφωνο πως θα έχω σε 3 εργάσιμες νέα καινούργια στο σπίτι μου...

Δεν βρήκα κανένα καμμένο PIXEL.... και η τιμή της μαζί με ΦΠΑ μου βγήκε 480 ευρώ.... :T:

Και τώρα μερικές φωτο.....

post-153-1416072665,4205_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 19:21]

Το Backlight Leaking τι ειναι?

Σε πλήρες μαύρο φόντο βλέπεις στην οθόνη τον φωτισμό σε διάφορα σημεία της οθόνης με αποτέλεσμα να έχεις ΜΠΛΕ ανοιχτό χρώμα αντί για μαύρο και φυσικά δεν είναι ομοιόμορφα στρωμμένο αλλά ποιό έντονο στις γωνίες...

Το αποτέλεσμα είναι σε αυτά τα σημεία τα χρώμματα να είναι ελάχιστα ποιό ξεθωριασμένα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.