Jump to content



Philips 200W6 My new screen


gfa3

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dagalidis

μου υποσχέθηκαν ΑΜΜΕΣΗ αντικατάσταση με νέα Σφραγισμένη - Καινούργια η οποία θα ανοιχτεί στο σπίτι μου και θα τεσταριστεί επιτόπου πρωτού υπογράψω την παραλαβή της.... ;)

Τελικά έτσι ακριβώς έγινε , ή απλώς στην παραδώσανε / παρέλαβες στο κουτί και τέλος?

Επίσης , από τη στιγμή που παρατηρείς ghosting ενώ στην προηγούμενη δεν είχες τέτοιο πρόβλημα , μην την κρατήσεις (γνώμη μου πάντα)

Πάντως η φωτογραφίες που έβγαλες είναι εντυπωσιακές , η ποιότητα απεικόνισης φαίνεται άριστη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Mόνο έτσι δεν έγινε...:(

Η προηγούμενη χαρακτηρίστικε ως DOA (Dead On Arrival) και έπρεπε να μου έρθει καινούργια σφραγισμένη...

Αντ΄αυτού μου ήρθε μία χύμα - ανοιγμένη - και απ'ότι φαίνεται επισκευασμένη.

Εχω τώρα πολύ ποιό όμορφη εικόνα απ'οτι πριν αλλά έχω αντιληπτό Ghosting αλλά ΟΧΙ ενοχλητικό....

Πολύ φοβάμαι μην την ξαναστείλω πίσω και μου έρθει καμμία με καμμένο - κολλημένο PIXEL και τα πάρω στο κρανίο.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα θετικα που μας λες,ειναι αυτα που θα επρεπε να ειχε ως στανταρ.

Δεν ειναι ''καπως'' το οτι σου φεραν ανοιγμενη αντι για σφραγισμενη οθονη?

Κριμα παντως γιατι με ειχες ψησει με τις περιγραφες και τις φωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

To γεγονός του RMA δεν έχει καμμία σχέση με την ποιότητά της, κάτι που νομίζω φαίνεται από τις φωτογραφίες.

Είναι όμως κάπως άσχημο να σου παραδίδουν ανοιγμένη οθόνη.. :(

Link to comment
Share on other sites

Πάρτους τηλ και ξέχεσέ τους. Δεν είναι δυνατόν να σκας τόσα λεφτά για οθόνη και να σου έρχεται ελλατωματικό "κομμάτι" ακόμα και μετά από rma. Τελικά μόνο η dell κάνει καλή δουλειά, αφού κάθε "κομμάτι" ελέγχεται μεμονωμένα ;)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου και εμένα είναι να μην την κρατήσεις. Επιπλέον οι πρώτες Philips είχαν πράγματι Panel 16ms και μετά αθόρυβα έγινε αναβάθμιση σε 8ms, οπότε παίζει να σου έδωσαν κάποιο παλιό κομμάτι.

Mήπως στo πίσω μέρος της οθόνης φαίνεται η ημερομηνία κατασκευής ;

Link to comment
Share on other sites

ασχετο....υπαρχει Sips με 8ms??

Μονο mva δεν φτανουν εκει και με overdrive?

Μηπως αλλαξαν καπου καπως καποτε panel στην Philips.. και απο mva το γυρισαν

στο SIPS...(ή τουμπαλιν)...γιατι απο την περιγραφη του dag κολλαει...(η πρωτη mva αυτη sips)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

ήρθε η αντικαταστάτρια της οθόνης μου και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό αφού μάλλον πρέπει να είναι επισκευασμένη...:(

Μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω σε στυλ εγώ τα έλεγα αλλά σε στυλ κανείς δεν με άκουγε΄΄ :p :

Αρχική απάντηση από spc

Παιδιά αυτή η ιστορία με το Backlight Leaking είστε σίγουροι ότι δεν παίζει σε όλες και απλώς αλλάζετε (εσείς και η Philips φυσικά - η οποία δεν έχει να χάσει τίποτα κάνοντας τράμπες) κομμάτια χωρίς λόγο (πλέον του ψυχολογικού :p) και κινδυνεύοντας να πάρετε και ένα μεταχειρισμένο κομμάτι;

Σοβαρά τώρα:

Καταρχήν Dag προφανώς και πρέπει να απαιτήσεις σφραγισμένη (αν και δεν ξέρω αν τυπικά θα βγάλεις ακρή.).

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Την μαμακία μου την έκανε σύγουρα η ALMAN HELLAS που είναι η επίσημη αντιπρόσωπος σε οθόνες Philips...

Η ΑΛΜΑΝ απλώς service είναι και στην προκειμένη περίπτωση στην ουσία απλή διακίνηση κάνει.

Είναι θέμα πολιτικής της Philips η διαδικασία RMA.

Κινδυνεύοντας πάλι να παρεξηγηθώ, να ρωτήσω κάτι βρε Dag;

Επειδή όντως όλα αυτά που περιγράφεις (για διαφορές μεταξύ των 2 κομματιών) εξηγούνται μόνο από αλλαγή panel και επειδή οι θεωρίες (συνομωσίας και μη) είναι το hobby μας, μήπως στις αλλαγές που εντόπισες είσαι λίγο υπερβολικός (αν και η αλήθεια είναι ότι τις τεκμηρίωσες αναλυτικά) ;

Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή συνέχεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 09:49]

ασχετο....υπαρχει Sips με 8ms??

Μονο mva δεν φτανουν εκει και με overdrive?

Μηπως αλλαξαν καπου καπως καποτε panel στην Philips.. και απο mva το γυρισαν

στο SIPS...(ή τουμπαλιν)...γιατι απο την περιγραφη του dag κολλαει...(η πρωτη mva αυτη sips)

Kαι το NEC ASIPS έχει και πάει 6ms (GtG) .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω πως τελικά ξέμπλεξε το κουβάρι της υπόθεσης με την οθόνη μου.

Πήρα τηλέφωνο στην Philips 00800 xxxxxx μαλλον Γερμανία ή Ολλανδία πρέπει να βγάζει και ψάξαμε το θέμα της αντικατάστασης που μου έγινε....

H οθόνη μου με βάση τον σειριακό που έχει είναι εντελώς καινούργια (03-6-06 κατασκευή - έλεγχος) και με βάση αυτά που μου είπε ο υπάλληλος που μιλούσα η οΘόνη μου φοράει ASIPS 8ms :woot: και δεν έχει δηλωθεί ποτέ για RMA ή για επισκευή...

ASIPS ????? :woot: :worship:

Tον ξαναρώτησα εαν είναι σύγουρος αφού δεν υπάρχει πουθενά αναφορά ότι το συγκεκριμένο μοντέλο 200WCS/00 έχει ASIPS πάνελ και μου είπε ότι είναι ASIPS σύγουρα και ότι συμβαίνει μερικές φορές ότσν υπάρχει ανάγκη οι οθόνες να συνοδεύονται από panel ανώτερης ποιότητας από τα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά ...

Μου είπε επίσης να προσέξω να έχω απενεργοποιημένο το VSYNCH και να βάλω στο menu την επιλογή ORIGINAL COLOR ή SRGB εαν θέλω να έχω τον καλύτερο χρόνο απόκρινσης...

Πραγματικά ή μαμακία μου είναι ότι ξέχασα το VSYNCH ON και είχα Costum Color....

Eβαλα αυτά που έπρεπε και ως δια μαγείας το ελαφρό GHOST που είχα εξαφανίστηκε ή πλέον δε το αντιλαμβάνομαι... :D

ΑSIPS ????? δεν είναι ΜΟΝΟ Glossy ?

Να τον πιστέψω ?????

Λέτε αυτό να εξηγεί το γεγονός ότι πλέον η οθόνη έχει πολύ καλύτερο Ιmage Quality - Contrast και σχεδόν απόλυτο μαύρο ?

Μου λένε αλήθεια ή πάνε να κουκουλώσουν καμμιά μαμακία τους ?

Μου είπε πάντως πως αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είμαι ευχαριστημένος από το monitor μπορούν να μου τo αλλάξουν και πάλι ...

Τι να πώ...... ΤΩΡΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ.....

Link to comment
Share on other sites

αν σου ειπαν ψεματα -που ειναι πολυ πιθανο- δεχομαι να αφορασω την οθονη για 300€ σαν μεταχειρισμενη και rmaed που ειναι!

Με ριχνεις αλλα μιας και εισαι αμδας ειπα να κανω μια μικρη υποχωρηση!

αφου πλεον η οθονη δεν εχει κανενα ελλατωμα τι νοημα εχει αν σου ειπαν και ψεματα ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Mια οργανωμένη εταιρία σαν την Phillips μπορεί άνετα να έχει μια τεράστια database στην οποία να καταχωρείται το παρελθόν του κάθε προϊόντος της βάσει του σειριακού του αριθμού.

Στην προκειμένη περίπτωση και όσον αφορά την συγκεκριμένη οθόνη που η αντικατάσταση έγινε από Ελληνικό αντιπρόσωπο, θα μπορούσα να σκεφτώ πως μπορεί απλά να μην τηρήσαν την δήλωση RMA που έγινε απ' τον προηγούμενο κάτοχο κι έτσι ο xx800x.. να μην το βλέπει στην database.

Πάντως γνώμη μου είναι ότι εφόσον είσαι ευχαριστημένος αυτή τη στιγμή, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς άλλο με το θέμα και απλά να χαρείς την οθονάρα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γνώμη μου είναι ότι εφόσον είσαι ευχαριστημένος αυτή τη στιγμή, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς άλλο με το θέμα και απλά να χαρείς την οθονάρα σου :)

Aυτό μάλλον θα κάνω τελικά μιας και η οθόνη τώρα παίζει τέλεια... :D

Οσο για τα υπόλοιπα ο άνθρωπος έψαχνε στην DATABASE της Philips για αρκετή ώρα και έβλεπε τα πάντα... (τον άκουγα από το τηλέφωνο να χτυπάει τα πλήκτρα το keyboard) ..

Οσο για τον NTG ...

Aμα θες την οθόνη μου στην δίνω 80 Euro πάνω από την τωρινή αξία αγοράς της μιας και έχει υποθετικό ASIPS Panel.... :p:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 00:59]

ειναι καπου εκει μεσα στο pdf??

γιατι δεν το βλεπω!!

είναι στη σελίδα που λέει monitors (σελ. 5) δες εκεί που λέει 20" wide είναι το LM201W01

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αποδίδει 16ms black-to-white.Δυστυχώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο για gaming.Το φαινόμενο του ''motion blur'' θα είναι έντονο και ίσως ενοχλητικό.

Επειδή ειπώθηκε πιο πάνω κάτι περί v-sync ,εφόσον απενεργοποιήσουμε το v-sync σε TFT οθόνη τότε παρατηρούμε το λεγόμενο ''image tearing''.Σε καμιά περίπτωση δεν απενεργοποιούμε το v-sync.

Στη μοναδική περίπτωση που χρειάζεται να απενεργοποιήσουμε το v-sync, είναι όταν θέλουμε να μετρήσουμε τις επιδόσεις της κάρτας γραφικών στο 3dMark.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.