Jump to content



Philips 200W6 My new screen


gfa3

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 19:29]

Dag σε σχεση με την lg που ειχες πως παει απο ghosting?

Εκανα διάφορα τεστ και μπορώ να πώ με συγουριά ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ Ghosting....

Εκείνο που σε κουράζει είναι το δυνατό Contrast kai Brightness και χρειάζεται να μειώσεις σε 50-50 για να μην κουράσεις τα μάτια σου....:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 19:59]

Dag, η οθονούλα έχει P-MVA πάνελ;

Από τις καλύτερες φωτό που έχω δει σε TFT. ;)

Έχει SIPS πανελ

’σχετο. 1 πραμα μου τη σπάει σε αυτή την οθόνη. Το ότι έχει ηχεία. Δηλαδή αγοράζω οθόνη ΟΧΙ τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Χθες, στις 21:59]

Dag, η οθονούλα έχει P-MVA πάνελ;

Από τις καλύτερες φωτό που έχω δει σε TFT. ;)

Χαλαρά! Δεν ξαναείδα ποτέ φωτογραφία που να δείχνει την γωνία θέασης (στην συγκεκριμένη: "γωνία") τόσο καλά! ’παιχτος :banging:

Link to comment
Share on other sites

Eίχα βάλει στο μάτι την NEC αλλά μετά από δοκιμή που έκανα στον χώρο μου με μια οθόνη που ήταν glossy σαν την NEC, άλλαξα γνώμη αφού έβλεπα στην οθόνη όλες τις αντανακλάσεις από τον γύρο χώρο...:(

Ετσι κατέληξα στην συγκεκριμένη PHILIPS που είναι πολύ καλή για τα λεφτά της...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Σε πλήρες μαύρο φόντο βλέπεις στην οθόνη τον φωτισμό σε διάφορα σημεία της οθόνης με αποτέλεσμα να έχεις ΜΠΛΕ ανοιχτό χρώμα αντί για μαύρο και φυσικά δεν είναι ομοιόμορφα στρωμμένο αλλά ποιό έντονο στις γωνίες...

Το αποτέλεσμα είναι σε αυτά τα σημεία τα χρώμματα να είναι ελάχιστα ποιό ξεθωριασμένα....

και μενα το εχει αυτο...τι γινεται τωρα?

Αρχική απάντηση από iceblade

Έχει SIPS πανελ

’σχετο. 1 πραμα μου τη σπάει σε αυτή την οθόνη. Το ότι έχει ηχεία. Δηλαδή αγοράζω οθόνη ΟΧΙ τηλεόραση!

πολυς ογκος για το τπτ....καλυτερα να μην ειχε ηχεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή η ιστορία με το Backlight Leaking είστε σίγουροι ότι δεν παίζει σε όλες και απλώς αλλάζετε (εσείς και η Philips φυσικά - η οποία δεν έχει να χάσει τίποτα κάνοντας τράμπες) κομμάτια χωρίς λόγο (πλέον του ψυχολογικού :p) και κινδυνεύοντας να πάρετε και ένα μεταχειρισμένο κομμάτι;

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα, γνωρίζω ότι καμμιά tft δεν είναι τέλεια και ότι Super Black δεν υπάρχει.

Ομως όταν υπάρχει Διαροή φωτισμού από το Backlight και αυτό δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμιμένο πάνω στην οθόνη, τότε έχουμε πρόβλημα που απαιτεί λύση άμμεση και δραστική. ειδικά όταν μια οθόνη δεν έχει δουλέψει παραπάνω από 1 λεπτό....:D

Εγώ λοιπόν μόλις είδα αυτό το άσχημο leaking αμέσως πήρα τηλέφωνο στο επίσημο support της Philips Γερμανίας (00800ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) και χαρακτηρίστηκε η οθόνη ώς DOA (Dead On Arrival) και μου υποσχέθηκαν ΑΜΜΕΣΗ αντικατάσταση με νέα Σφραγισμένη - Καινούργια η οποία θα ανοιχτεί στο σπίτι μου και θα τεσταριστεί επιτόπου πρωτού υπογράψω την παραλαβή της.... ;)

Μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ο τρόπος που χειρίστηκε η Philips την υόθεσή μου, και περιμένω να ολοκληρωθεί η διαδικασία μέχρι την προσεχή Τρίτη.

Σας το επαναλαμβάνω σε όσους έχουν σκοπό να πάρουν μια 20" TFT Wide, Aξίζει να πάρετε την συγκεκριμένη οθόνη αφού κάνει σχεδόν τα μισά χρήματα από την NEC που έχει το ίδιο ακριβώς PANEL...:T:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω παντως τρεχοντας ενα test(tft-test.exe) το οποιο σου βαζει background ασπρο,κοκκινο,μαυρο,μπλε κ πρασινο εναλλαξ,παρατηρησα κατα το μαυρο ενα ελαφρο φωτισμο στις γωνιες αλλα δεν το σκεφτηκα καν να μπω στη διαδικασια rma.Eξαλλου δεν παρατηρω καμια αλλοιωση στα χρωματα ακομα κ στις γωνιες.Τωρα βεβαια δεν εχω εμπειρια κ στις tft(1η μου ειναι:D ) αλλα αν ηταν τοσο εντονο το προβλημα πιστευω θα το καταλαβαινα...

Αληθεια το κουμπι auto τι ακριβως κανει?Γιατι εγω το παταω κ δεω φαινεται να αλλαζει τιποτα....:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soulkeeper

Αληθεια το κουμπι auto τι ακριβως κανει?Γιατι εγω το παταω κ δεω φαινεται να αλλαζει τιποτα....:...:

Δεν είμαι σίγουρος για την συγκεκριμένη (δεν θυμάμαι) αλλά συνήθως ρυθμίζει αυτόματα την εικόνα (θέση, ευκρίνεια κλπ) αλλά μόνο σε αναλογική σύνδεση. Με DVI δεν έχει νόημα κάτι από αυτά εξ' ου και το κουμπί δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ το ΑUTO παίζει ΜΟΝΟ σε αναλογική σύνδεση (D-SUB) και κάνει αυτόματο καλιμπράρισμα - κεντράρισμα της οθόνης...

Αν είσαι σε DVI δεν έχει λόγο ύπαρξης αφού δουλεύει ψηφιακό MATRIX 1:1 και δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγει τίποτα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έστειλα ήδη μια οθόνη για RMA λόγω του Backlight leaking και αυτή που μου ήρθε είχε αισθητά βελτιωμένο (αλλά όχι ανύπαρκτο). Επίσης ένας φίλος που πήρε είδα ότι είχε αρκετό. Επομένως το φαινόμενο είναι υπαρκτο και παίζει σε τι κομμάτι θα πέσεις όσον αφορά το πόσο έντονο θα είναι. Γνώμη μου είναι αν είναι σε λογικά επίπεδα να μην στείλετε για RMA. Λιγο θα έχει σίγουρα, καθόλου, δεν παίζει. Να πώ ότι η οθόνη που έχει το λιγότερο πρόβλημα σε backlight leaking που έχω δεί είναι η EIZO S1910, αλλά η 200w6 είναι για μένα καλύτερη (με ασύγκριτα καλύτερο value)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 15:42]

Για δώσε και λεπτομέρειες ρε μάστορα :p

btw άν μπορείς ρίξε μια ματιά να δεις που λέει made in

Control Panel Philips....

Brightness .... 71

Contrast.... 49

Color Presets => User Define

Red.....52

Green ..... 51

Blue .... 44

Kαι τα υπόλοιπα από το Control Panel της Νvidia οπως δείχνει η παρακάτω εικόνα.... :T:

ΒΤW.... MADE IN HUNGARY

post-153-1416072667,9133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να μην μείνετε παραπονεμένοι ότι δεν είδατε καθόλου GAMES με την οθόνη, σας δείχνω μερικά.... :D

Βέβαια ο φωτισμός δωματίου αυτή τη φορά δεν έδωσε το καλύτερο αποτέλεσμα αφού εδώ έχουμε κινόύμενη και ΟΧΙ στατική εικόνα με απότέλεσμα να μην μπορείτε να δείτε το τέλειο που βλέπω εγώ... :(

Μπορείτε όμως να πάρετε μια ιδέα για τα χαρήσματα της οθόνης.... ;)

PIC #1 .... COD2

dsc2637resize7wq.jpg

PIC #2 .... COD2

dsc2639resize1cj.jpg

PIC #3 .... HL2 Lost Coast

dsc2641resize8vs.jpg

PIC #4 .... HL2 Lost Coast

dsc2642resize8ee.jpg

PIC #5 .... HL2

dsc2643resize6fb.jpg

Αυτά για σήμερα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου,

ήρθε η αντικαταστάτρια της οθόνης μου και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό αφού μάλλον πρέπει να είναι επισκευασμένη...:(

Το κουτί της ήταν ανοιχτό και όλα ήταν χύμα μέσα.

Η οθόνη όμως άστραφτε σαν καινούργια και το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν μήπως και έχει κάποια σημάδια καταπόνησης.

Δεν βρήκα τίποτα το εμφανές και έτσι αποφάσισα να τις δώσω μία ευκαιρία να δώ μήπως και τελικά ακόμη και με αυτό τον τρόπο πάρω κάτι καλύτερο.....

Τελικά η οθόνη είναι απίστευτη από πλευράς ποιότητας απεικόνισης και χρωμάτων....

Μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι τώρα το μαύρο είναι σχεδόν απόλυτο και μόνο όταν μπεί ο γνωστός Screen saver των windows παρατηρώ με σβηστό το φώς κάποιο ελάχιστο Backlight στις γωνίες.

Το δε Contrast είναι απίστευτο αφού ακόμη και σε υψηλές τιμές δεν αλειώνει τα χρώμματα και η χρωμματική παλέτα μου δίνει όλες τις διαβαθμίσεις ακόμη και με Contrast στο 92%.... :clap: :worship: :worship:

Αυτά όμως ήταν τα καλά νέα αφού υπάρχουν και άσχημα... :(

Εκανε την εμφάνισή του το Ghosting Σε αρκετό βαθμό αλλά δεν κουράζει.:confused:

Μου φαίνεται ότι έχει αλλαχθεί το πάνελ με κάποιο ποιό αργό που αντί να έχει 8ms grey to grey, έβαλαν κάποιο που είναι μάλλον στα 16 ms.... :(

Την μαμακία μου την έκανε σύγουρα η ALMAN HELLAS που είναι η επίσημη αντιπρόσωπος σε οθόνες Philips...

Bέβαια το ghosting που κάνει δεν είναι έτονο για τα μάτια μου αλλά έχω μπεί σε δήλιμα.... :(

Να την ξαναεπιστρέψω απαιτώντας μία του κουτιού ????? ή να την κρατήσω ?

Ας αναφέρω τα + - για να με βοηθήσετε να πάρω μια απόφαση

Τα θετικά σε σχέση με την προηγούμενη που είχα...

- Καλύτερα χρώμματα

- Καλύτερη φωτεινότητα

- Φοβερό Contrast χωρίς ίχνος wash out σε μεγάλες τιμές

- Ακόμη καλύτερες γωίες θέασης (ισως και να μου φαίνεται)

- Σχεδόν καθόλου Backlight Problems

- λίγο πρίν το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΑΥΡΟ

- Δεν υπάρχει κανένα καμμένο ή κολλημένο PIXEL....

Τα αρνητικά τώρα είναι.....

- Εμφάνιση Ghosting

- Επισκευασμένη αλλά με σειριακό αριθμό καλύτερο από αυτό που είχα πρίν...

Τι να κάνω λοιπόν ?

RMA again ???

NΑ την κρατήσω ????? :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.