Jump to content



Βοηθεια με netmode & suse 9.3


Integrale

Recommended Posts

Γεια σε ολους σας!Θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα με το linux!Εχω εγκαταστησει το suse 9.3 και δεν μπορω να σεταρω το netmode!Ακολουθησα τις οδηγιες απο την ιστοσελιδα τησ οτενετ, καλεσα και την ιντρακομ,αλλα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει!Και οχι μονο δεν συνδεεται αλλα δεν βλεπει και το μοντεμ!Πιο συγκεκριμενα με kppp δεν βλεπει μοντεμ(οθτε σαν usb ουτε σειριακα)και με klinternet βλεπει μοντεμ δεν συνδεεται με τισ ρυθμισεισ που κανω!Βοηθειααααααααααααα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ TRENDY ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΛΙΝΟΥΞ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ!ΤΣΠ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ (USB-SERIAL),ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ Kppp,ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΧΩ ATHLON 3200 64bit.ΠΕΣΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΣΤΕΙΛΩ!ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Integrale

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ TRENDY ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΛΙΝΟΥΞ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ!ΤΣΠ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ (USB-SERIAL),ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ Kppp,ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΧΩ ATHLON 3200 64bit.ΠΕΣΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΣΤΕΙΛΩ!ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ!

με χρήση kde, τα βασικά βήματα θα τα βρεις σε αυτόν τον οδηγό:

http://ebalaskas.gr/cms/images/stories/Linux/mini-howto-kppp.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τον kernel τον βλέπεις με uname -a (καλά βλέπεις και άλλα πράγματα, αλλά μου αρέσει η verbosity)

Το dmesg και το lspci τα βάζεις έτσι ακριβώς στην κονσόλα και αντιγράφεις εδώ την έξοδο.

Επίσης γίνε λίγο πιο αναλυτικός με τα βήματα που ακολουθείς στους οδηγούς της intracom. Αν κάτι δεν πάει καλά, αν σκαλώνεις κάπου, αν δεν είσαι σίγουρος κάπου κλπ...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΩΤΗΡΗ&TRENDY ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΩΤΗΡΗ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ!ΤΟ KERNEL: 2.6.11.4-21.7!!

TO dmesg ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ ΣΤΑ WINDOWS ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ OPEN OFFICE TO WORD!ΤΟ lpci ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ!ΤΑ ΣΕΤΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΟ ΙΝΤΡΑΚΟΜ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΗ,ΜΟΝΟ ΠΟΥΣΤΟ ΙΝΙΤ 1 ΒΑΖΩ: AT&F KAI STO INIT 2:ATB40!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ TRENDY ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ 2 ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ,ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΣΤΟ kppp ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚPPP,η δουλεια γινεται με το kiternet.Για το σεταρισμα του netmod θα πας να το κανεις ξεχωριστα απο το control center (η οπως αλλιως λεγεται) και θα ακολουθησεις τις οδηγιες γιατι δεν θυμαμαι πως το εκανα:) Επισης καλο θα ηταν να εχεις το μοντεμ σε σειριακη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Integrale

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΩΤΗΡΗ&TRENDY ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΩΤΗΡΗ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ!ΤΟ KERNEL: 2.6.11.4-21.7!!

TO dmesg ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ ΣΤΑ WINDOWS ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ OPEN OFFICE TO WORD!ΤΟ lpci ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ!ΤΑ ΣΕΤΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΟ ΙΝΤΡΑΚΟΜ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΗ,ΜΟΝΟ ΠΟΥΣΤΟ ΙΝΙΤ 1 ΒΑΖΩ: AT&F KAI STO INIT 2:ATB40!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ TRENDY ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ 2 ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ,ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΣΤΟ kppp ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

αν γράψεις /sbin/lspci αντί για lspci θα το δεις.

ή να γράψεις su σε κονσόλα και να είσαι με το root account.

κάντα copy paste με το ποντίκι και κάντα paste σε κάποιον γραφικό editor, π.χ. kword και σώστα σαν txt.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

trendy : μακαρι να μπορουσα ,πλεον εδω και 2 μηνες εχω dsl και εχω αλλαξει πολλες διανομες,αρα δεν υπαρχει τιποτα απο πριν που να μπορει να βοηθησει .

Στον integrale το έλεγα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.