Jump to content



Γενικη αναβαθμιση συστηματος


xylokastro

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Hellrider [Σήμερα, στις 02:13]

Aν και δεν ειναι με 2*74 αλλα με 2*36 raptors κανει?

untitled2lq1.th.jpg

Αυτό σου κάνει, με δύο Hitachi T7K250 σε Raid 0?

Το κόκκινο είναι με ενεργοποιημένο το SATA 3 Gb/s και το μπλε οι ίδιοι δίσκοι με απενεργοποιημένο το SATA 3 Gb/s, δηλαδή σε 1.5Gb/s.

Και μη μου πεις για το Random access γιατί άλλο να ψάχνεις τυχαία σε 500Gb και άλλο σε 150.

Κανείς δεν σε εμποδίζει να φτιάξεις ένα partion στα 100 Gb.

sata2v1.png

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 02:29]

ναι να σου απαντησω γιατι θα ειναι καλυτερος ο Χ2

1. optimizations απο τις εταιριες παραγωγης παιχνιδιων αλλα καθως επισης και απο τις εταιριες κατασκευης καρτων γραφικων

2. ο scheduler, kernel , process-thread manager θα βλεπει την ύπαρξη 2 CPU cores και θα κατανείμει threads & processes με βάση το load εξίσου στα 2 cores. Ετσι ο core του 3800+ που θα τρέχει το παιχνίδι θα είναι πιο πολυ "ξεκουραστος" σε σχέση με τον 3500 που εχει 1 πυρηνα που θα τα τρέχει όλα μαζι την ιδια στιγμη, εννοω τα background που ειναι πανω απο 10 οταν ξεκιναει το συστημα ακομα και σε καινουρια εγκατασταση.

3. γιανα συμπληρωσω και κατι αλλο , οταν τρεχει ο διπλοπυρηνος ενα παιχνιδι αφοσιωνει το εναν πυρηνα στο παιχνιδι και τον αλλο σε ολα τα αλλα.

ολα αυτα απο την εμπειρια μου αλλα και επισης απο εδω http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=282072&postcount=47

Έχω δύο οθόνες. Στη μία παίζει το παιχνίδι και στην άλλη βλέπω ότι θέλω. Θερμοκρασίες, κατανομή φόρτου στους έπεξεργαστές κτλ.

Επειδή λοιπόν έχω και τους δύο επεξεργαστές, δηλαδή έναν 3500+ (2200MHz με 51Mb cache) και έναν 4400+ (2X2200MHz με 1GbX2 cache) και έχω τρέξει μετροπρογράμματα, ουσιαστική διαφορά στα FPS δεν υπάρχει στα παιχνίδια και αυτή που υπάρχει οφείλεται κυρίως στην cache. Οι background λειτουργίες ουσιαστικά απασχολούν από 0%-2% της επεξεργαστικής ισχύος. Εκτός και αν θέλεις να παίζεις και συγχρόνως να κάνεις έλεγχο για ιούς ή άλλες δουλειές.

Στο link που μου έδωσες πολύ καλά του τάπε ο hipro5

Που το βασίζεις αυτό που γράφεις?.......Σε ιδίαν πείρα?.....Σε διάφορα τεστς που έχεις κάνει?......ή σε ότι έχεις διαβάσει από δώ κι από κει?........Εγώ π.χ. θέλω να παίζω παιχνίδια και είμαι και "φραγκάτος"......Ποιός μου κάνει ?......Ένας FX55 ή ένας dual core?.....Εσύ με την πείρα που έχεις αποκτήσει που τους δουλεύεις και τους δύο, προτείνεις τον dual core!.... για παιχνίδια?.....Ποιά παιχνίδια έχεις παίξει με τον dual core και τι διαφορά είδες με ένα single core?.....Παρακαλώ επειχιρήματα......όχι λόγια......Ευχαριστώ......

Και φυσικά η απάντηση είναι ανεπαρκής.

Έχετε μπερδευτεί λίγο με τους dual core.

Αν τρέξετε το Super Pi στο ίδιο σύστημα με έναν 3500+ και με το 4200+ θα βγάλετε το ίδιο αποτέλεσμα. Αν τώρα τρέξετε δύο Super Pi συγχρόνως, ο 3500+ θα τα βγάλει σε διπλάσιο χρόνο απ' ότι ο διπύρηνος. Το ίδιο συμβαίνει και με τα παιχνίδια, με ελάχιστες αποκλίσεις, λόγω των threads που τρέχουν στο background.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 02:02]

λολ

Γιατί αμφισβητείς οτι θα μειωθούν οι επιδόσεις με τέσσερα DIMM έναντι των δύο σε σύστημα με Nforce 4?

Δεν νομίζω. Με 4 Dimm είναι γνωστό οτι οι AMD έχουν πρόβλημα κι ας λέει η AMD οτι το έλυσε εν μέρει στους Ε3 και μετά.

Το ίδιο και οι μητρικές.

Η ταχύτητα θα πέσει στα 333 από τα 400 και δεν θα μπορεί να τρέξει 1Τ.

Μόνο αν βρει τις σπανιότατες One side Dimm θα μπορέσει να δουλέψει με 4 DIMM στα 400 1Τ.

Όσο για το μέγεθος της μνήμης, δεν κάνει κάποια διαφορά μεταξύ 1 και 2 Gb στα 32bit Windows XP, με εξαίρεση ελάχιστα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 09:37]

Γιατί αμφισβητείς οτι θα μειωθούν οι επιδόσεις με τέσσερα DIMM έναντι των δύο σε σύστημα με Nforce 4?

Δεν νομίζω. Με 4 Dimm είναι γνωστό οτι οι AMD έχουν πρόβλημα κι ας λέει η AMD οτι το έλυσε εν μέρει στους Ε3 και μετά.

Το ίδιο και οι μητρικές.

Η ταχύτητα θα πέσει στα 333 από τα 400 και δεν θα μπορεί να τρέξει 1Τ.

Μόνο αν βρει τις σπανιότατες One side Dimm θα μπορέσει να δουλέψει με 4 DIMM στα 400 1Τ.

Όσο για το μέγεθος της μνήμης, δεν κάνει κάποια διαφορά μεταξύ 1 και 2 Gb στα 32bit Windows XP, με εξαίρεση ελάχιστα παιχνίδια.

Γιατί αμφισβητώ ?????

Γιατί πολύ απλά ΕΙΧΑ 4 UTT φίλτατε , είχα . Και δουλευαν ΟΧΙ στα 333 ΟΧΙ στα 400 στα 480 τα ειχα 2-2-2-5 [εχω ανεβάσει και φωτός κάπου εδω μέσα] .

Το οτι θέλουν 2Τ δεν μου λεει τπτ γιατι τα παιχνιδια φορτωναν γρηγορότερα και η απόκριση ηταν καλύτερη απο οτι με 2Χ512. Αλλά οχι οτι ειναι καλύτερα τα 2Χ512 απο τα 4Χ512 ελεοC .

Να έλεγες οτι τα 2Χ1 ειναι καλύτερα απο τα 4Χ512 ναι αλλα οχι ετσι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:46]

Όσο για τους σκληρούς αν τους έχεις γιατί δεν ποστάρεις HDTach ώστε να τους συγκρίνεις με τους δικούς μου? Χώρια που είσαι με δυο σκληρούς στις 10000 στροφές, που σφυρίζουν και ψήνονται και άλλον ένα για Data.

Φτάνει πια με τα κλισέ και τους ράπτορες. Ξεπεράστηκαν αυτά. Ο κόσμος πάει μπροστά.

ε καλα πλεον δεν ξερω τι να πω....

ο Τριστενο "απομυθοποιησε" την αξια του raid

εσυ τωρα την αξια των raptors....

περιμενω και τον Overvolt οσονουπω να πεταξει και το sata στα ταρταρα

και να γυρισουμε ολοι σε 5400rpm 2mb cache και ATA100

οσο για το "σφυριζουν"...

το αφηνω απλα ασχολιαστο...

μιας και εξαρταται απο την ευαισθησια των αυτιων το εκαστοτε χρηστη

αλλα το ψηνονται δεν θα το ελεγα...

4 βαθμοι κελσιου διαφορα απο εναν 200αρη seagate δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη

που να δικαιολογει τη χρηση της λεξης "ψηνονται"....

μαυτη τη λογικη θα βαζαμε ολοι dothan & 6200 με passive ψυκτρες

για να μην ακουγεται το συστημα μας

Link to comment
Share on other sites

μαριε απο εδω και στο εξης οτι και να πεις/λες εγω θα σου λεω ΝΑΙ,

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 11:48]

Γιατί αμφισβητώ ?????

Γιατί πολύ απλά ΕΙΧΑ 4 UTT φίλτατε , είχα . Και δουλευαν ΟΧΙ στα 333 ΟΧΙ στα 400 στα 480 τα ειχα 2-2-2-5 [εχω ανεβάσει και φωτός κάπου εδω μέσα] .

Το οτι θέλουν 2Τ δεν μου λεει τπτ γιατι τα παιχνιδια φορτωναν γρηγορότερα και η απόκριση ηταν καλύτερη απο οτι με 2Χ512. Αλλά οχι οτι ειναι καλύτερα τα 2Χ512 απο τα 4Χ512 ελεοC .

Να έλεγες οτι τα 2Χ1 ειναι καλύτερα απο τα 4Χ512 ναι αλλα οχι ετσι :hehe:

Με 4 double sided DIMMs στα 480 2-2-2-5 ?

Είσαι μοναδικός στον κόσμο που το πέτυχες.

Να το ανακοινώσουμε και παρα έξω.

Μα τι είναι αυτά που λες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 14:36]

ε καλα πλεον δεν ξερω τι να πω....

ο Τριστενο "απομυθοποιησε" την αξια του raid

εσυ τωρα την αξια των raptors....

περιμενω και τον Overvolt οσονουπω να πεταξει και το sata στα ταρταρα

και να γυρισουμε ολοι σε 5400rpm 2mb cache και ATA100

οσο για το "σφυριζουν"...

το αφηνω απλα ασχολιαστο...

μιας και εξαρταται απο την ευαισθησια των αυτιων το εκαστοτε χρηστη

αλλα το ψηνονται δεν θα το ελεγα...

4 βαθμοι κελσιου διαφορα απο εναν 200αρη seagate δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη

που να δικαιολογει τη χρηση της λεξης "ψηνονται"....

μαυτη τη λογικη θα βαζαμε ολοι dothan & 6200 με passive ψυκτρες

για να μην ακουγεται το συστημα μας

Δεν είπα οτι δεν είναι γρήγοροι δίσκοι. Μια χαρά είναι. Αλλά έχουν κάποια μειονεκτήματα που οι νεότεροι τα έχουν ξεπεράσει.

Γιατί όμως δεν σχολιάζεις την ταχύτητα συγκριτικά? Είδες δυο μετρήσεις. Τί συμπέρασμα έβγαλες δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν άλλαξε στυλάκι δεν μου αρέσει .

Κατα δεύτερον για ότι λέω πάντα έχω αποδείξεις γιατι θα το έχω κανει κιολας [απο την στιγμή που το αναφέρω] ,

[οχι σαν εσένα που λές μονίμως οτι ναναι και μετα κανεις και edit τα ποστ σου ? got me ? ]

Τέλος ρίξε μια ματιά στις φωτο και αν δεν κατάλαβες πες μου να στις εξηγήσω. Αν έχεις και κάποιο πρόβλημα pm me free .

ps . Οι φωτό πάρθηκαν απο εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=18600&perpage=20&pagenumber=2 που τις είχα ποστάρει , , , παλιά.

rams0sl.jpg

ddr5007im.jpg

Link to comment
Share on other sites

πισω στο θεμα μας παιδια

εγω προτεινω να μην επενδυσεις χρημα αυτη τη στιγμη καθως αναμενονται μεγαλες εξελιξεις.καλυτερα παρε κατι που δεν εχει το συστημα σου και δεν αλλαζει συνεχως,καρτα ηχου,οθονη κλπ

αν επιμενεις να αλλαξεις vga θα προτεινα 7800 η X1800 που ειναι περιπου στα ιδια λεφτα με 2Χ6800GT και γλιτωνεις τις οποιες ιδιοτροπιες του SLI

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 21:40]

γλιτωνεις τις οποιες ιδιοτροπιες του SLI

Σωστός , , ;) καθώς το sli δεν δίνει ~2πλάσιες~ επιδόσεις εκτός ορισμένων benchmark και ορισμενων καρα-optimized games

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 21:30]

Kαταρχήν άλλαξε στυλάκι δεν μου αρέσει .

Κατα δεύτερον για ότι λέω πάντα έχω αποδείξεις γιατι θα το έχω κανει κιολας [απο την στιγμή που το αναφέρω] ,

[οχι σαν εσένα που λές μονίμως οτι ναναι και μετα κανεις και edit τα ποστ σου ? got me ? ]

Τέλος ρίξε μια ματιά στις φωτο και αν δεν κατάλαβες πες μου να στις εξηγήσω. Αν έχεις και κάποιο πρόβλημα pm me free .

ps . Οι φωτό πάρθηκαν απο εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=18600&perpage=20&pagenumber=2 που τις είχα ποστάρει , , , παλιά.

rams0sl.jpg

ddr5007im.jpg

Δεν μας λες ούτε αν είναι single double sided μνήμες, ούτε τι επεξεργαστή έχεις ούτε τι μητρική.

Για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση διάβασε τα προηγούμενα ποστ τι έγραψα για 2Χ512 συγκριτικά με τα 4Χ512 και επίσης για να λυθούν και όλες οι απορίες δες και αυτό το ποστ που αναφέρεται σε E3 και μεταγενέστερους Athlon64

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-e3-mem_3.html

Μπείτε ακόμα και στο link που έδωσες και διαβάστε για τα προβλήματα που έχουν όσοι έβαλαν 4 dimm. Ψάξτε και στο Internet το θέμα. Μόνο προβλήματα θα δείτε με 4 dimm.

Μετά αναρωτηθείτε αν κάνατε καλά που παροτρύνετε όσους έχουν 2Χ512 μνήμες με Athlon64 και μητρική Nforce4 να προσθέσουν άλλα δύο dimm.

Γιατί???

Ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Double side ειναι οι μνημες ... Venice το Cpu .... Dfi η μητρικη ...

Δεν το συνεχίζω γιατι ειναι κριμα το Θρεντ δεν φταιει σε τιποτα.... Απλα να σταματησεις να παρερμηνευεις πραγματα , , , ποτε δεν ειπα σε κανεναν να παρει 4Χ512....... Στην αρχη ειπες ειναι χειροτερα τα 4Χ512 απο τα 2Χ512 , μετα σου λεω εχω παιξει 4Χ512 μετα το βλεπεις και μονος σου , , , και τώρα λες οτι ριχνουμε τον κοσμο στον φαυλο κυκλο των 4Χ512... :hehe:

Τι να πώ ... δεν εχω να πω τπτ .

Link to comment
Share on other sites

οντως

αλλο πραγμα το εαν τα 4χ512 δουλευουν ή οχι και ποσο καλα

σε NF4

Και αλλο θεμα το τι ειναι καλυτερη αγορα....

αμα σου κατσουν ντιμακια σαν του Athens

για ποιο λογο να τα αλλαξεις?

πραγματικα ομως τα 2χ1gb ειναι πολυ συμφερουσα αγορα αυτη τη στιγμη δεδομενης της τιμης τους

ειδικα εφοσον βρεθει κιτακι που να πιανει και τα mhz αλλα και τα timmings που ειχε καποιος πριν με τα 512αρια του...

εστω με καποιους μικρους συμβιβασμους....

επισης πολυ καλη αγορα εινα και μια 7800gt με τιμη γυρω στα 340 απο Ελλαδα

και τελος για να φτασουμε και τα 800 του budget

βαζουμε και 2χ36gb Raptors σε Raid0 για το λειτουργικο και τις εφαρμογες

οπου το access time κανει τη διαφορα

και καπως ετσι τελειωνει και το θεμα της αναβαθμισης

@Mariosalice

φιλε μου δεν διαφωνω με οσα παρεθεσες...

απλα για raid λειτουργικου θα προτιμησω 2 raptorες..(κατα προτιμηση 74αρηδες)

στη συτοιχια των δεδομενων ομως (δλδ τυπου 10 ή 5)

χαλαρα θα προτιμουσα δυο - τρεις Τ7Κ250 ή κατι αντιστοιχο στα 400gb

Link to comment
Share on other sites

Καλή σούμα έκανες.

Εϊναι προσωπικό θέμα όμως δικό μου να μη θέλω πολλούς δίσκους μέσα στο κουτί μου.

Οι δίσκοι βγάζουν αρκετή ζέστη.

Για λόγους λοιπόν οικονομίας με τη γενικότερη έννοια, προτιμώ δύο μεγάλους δίσκους SATA 3Gb/s σε Raid 0 με δύο partitions.

Ένα στα 100 με το λειτουργικό και τα προγράμματα και το υπόλοιπο για data.

Επίσης έχω άλλους δύο παλιούς δίσκους 100 και 150 Gb, που τους έβαλα σε εξωτερικά κουτιά με USB σύνδεση. Τους έχω φορμάρει σε NTFS με συμπίεση δεδομένων και τους χρησιμοποιώ για backup.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 23:10]

Καλή σούμα έκανες.

Εϊναι προσωπικό θέμα όμως δικό μου να μη θέλω πολλούς δίσκους μέσα στο κουτί μου.

Οι δίσκοι βγάζουν αρκετή ζέστη.

Για λόγους λοιπόν οικονομίας με τη γενικότερη έννοια, προτιμώ δύο μεγάλους δίσκους SATA 3Gb/s σε Raid 0 με δύο partitions.

Ένα στα 100 με το λειτουργικό και τα προγράμματα και το υπόλοιπο για data.

Επίσης έχω άλλους δύο παλιούς δίσκους 100 και 150 Gb, που τους έβαλα σε εξωτερικά κουτιά με USB σύνδεση. Τους έχω φορμάρει σε NTFS με συμπίεση δεδομένων και τους χρησιμοποιώ για backup.

οταν - χτυπα ξυλο- δεις τη broken array screen

επειδη ενας εκ των δυο απεβιωσε,.....

θα καταλαβεις γιατι αλλου βαζουμε το λειτουργικο και αλλου τα δεδομενα...

εξαλλου δεν χρειαζεσαι και τοσο το raid0 για τις φωτο και τα videos σου

οσο το χρειαζεσαι για το λειτουργικο τις εφαρμογες και το page file

και οι δυο εξτρα δισκοι μεσα σε ενα full tower δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο κακο...

ενταξει για το sli το δεχομαι

αλλα για δυο εξτρα δισκους , δεν το καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Δύο δίσκοι μου χτύπησαν μέχρι τώρα.

Ένας πριν από 15 χρόνια (νομίζω 100Μb και πήρα το μάθημα μου, γιατί έχασα όλα τα δεδομένα μου) και ένας πριν από 5 χρόνια (αλλά τον περίμενα γιατί ήταν γνωστό προβληματικό μοντέλο Deathstar).

Πάντα λοιπόν πρόσεχα σε θέματα backup και αξιοπιστίας των δίσκων.

Για πολλά χρόνια ταλαιπωριόμουν με τις μαγνητικές ταινίες, με το Norton backup for DOS και στη συνέχεια με τα Iomega σε SCSI (ακόμα τάχω, στο ντουλάπι, ένα Bernouli 250mb και ένα jazz 1Gb).

Για αξιοπιστία προτιμούσα τους δίσκους SCSI (έχω 2 Conner του ενός Gb και 2 ΙΒΜ ultra star των 4 Gb, στο ντουλάπι κι αυτούς).

Τα πράγματα όμως άλλαξαν. Οι δίσκοι σήμερα είναι πολύ καλύτεροι.

Το backup λοιπόν δεν το κάνω μήπως χτυπήσει δίσκος, αλλά γιατί χρειάζεται λόγω συχνών αναβαθμίσεων, υπερχρονισμού και προβληματικών προγραμμάτων.

Και από συνήθεια.

Στις περιπτώσεις αυτές αρκεί να γίνει restore του partition που έχει το λειτουργικό (100Gb) και γίνεται γρήγορα.

Ο υπόλοιπος δίσκος μένει άθικτος.

Τα βράδυα, κάθε θόρυβος φαντάζει πιό δυνατός και οι δίσκοι των 10.000 στροφών ακούγονται παραπάνω (χώρια που κοστίζουν μια μικρή περιουσία).

Όσο για τη ζέστη που βγάζουν οι υπολογιστές, νομίζω οτι έχει φτάσει πιά στα όρια.

Οικονομία ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:28]

Δύο δίσκοι μου χτύπησαν μέχρι τώρα.

Ένας πριν από 15 χρόνια (νομίζω 100Μb και πήρα το μάθημα μου, γιατί έχασα όλα τα δεδομένα μου) και ένας πριν από 5 χρόνια (αλλά τον περίμενα γιατί ήταν γνωστό προβληματικό μοντέλο Deathstar).

Πάντα λοιπόν πρόσεχα σε θέματα backup και αξιοπιστίας των δίσκων.

Για πολλά χρόνια ταλαιπωριόμουν με τις μαγνητικές ταινίες, με το Norton backup for DOS και στη συνέχεια με τα Iomega σε SCSI (ακόμα τάχω, στο ντουλάπι, ένα Bernouli 250mb και ένα jazz 1Gb).

Για αξιοπιστία προτιμούσα τους δίσκους SCSI (έχω 2 Conner του ενός Gb και 2 ΙΒΜ ultra star των 4 Gb, στο ντουλάπι κι αυτούς).

Τα πράγματα όμως άλλαξαν. Οι δίσκοι σήμερα είναι πολύ καλύτεροι.

Το backup λοιπόν δεν το κάνω μήπως χτυπήσει δίσκος, αλλά γιατί χρειάζεται λόγω συχνών αναβαθμίσεων, υπερχρονισμού και προβληματικών προγραμμάτων.

Και από συνήθεια.

Στις περιπτώσεις αυτές αρκεί να γίνει restore του partition που έχει το λειτουργικό (100Gb) και γίνεται γρήγορα.

Ο υπόλοιπος δίσκος μένει άθικτος.

Τα βράδυα, κάθε θόρυβος φαντάζει πιό δυνατός και οι δίσκοι των 10.000 στροφών ακούγονται παραπάνω (χώρια που κοστίζουν μια μικρή περιουσία).

Όσο για τη ζέστη που βγάζουν οι υπολογιστές, νομίζω οτι έχει φτάσει πιά στα όρια.

Οικονομία ...

δυστυχως δεν νοιωθεις καθολου....

αμα σε ενοχλει τοσο πολυ ο θορυβος το βραδυ,

και εχεις ηδη δωσει 1 εκατομυριο δραχμες για το κυριως σου συστημα

δωσε αλλα 100 και παρε και κι ενα κατεβαστηρι...

οι δισκοι εχουν γινει οντως πιο αξιοπιστοι

αλλα δυστυχως ακομα δεν ειναι αθανατοι...

οποτε καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου για να'χεις τα μισα

τεσπα

δεν εχω συμφερον να σε πεισω για κατι τετοιο...

οπως σε βολευει δουλεψε το

απλα κατα την ταπεινη μου γνωμη βολευει και αποδιδει πολυ καλα

ο συνδυασμος ενος raid0 γρηγορων δισκων (ειτε ειναι scsi ειτε raptors)

για το λειτουργικο & τις εφαρμογες

και αλλο ενα τυπου 10 ή 5 (hardware κατα προτιμηση)

με μεγαλους δισκους , για τα δεδομενα

...απο θεμα φορματ και επανεγκαταστασης λειτουργικου

και μετακομισης σε αλλη πλατφορμα...

μεχρι την ατυχη στιγμη της αποτυχιας υλικου (ειτε αυτο ειναι o controller ειτε ο δισκος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Τα πράγματα όμως άλλαξαν. Οι δίσκοι σήμερα είναι πολύ καλύτεροι.

Εμ.. όσο πιο απλά μπορώ να το θέσω: όχι.

Καλώς ή κακώς, υπάρχουν οι SCSI δίσκοι και υπάρχουν και όλοι οι υπόλοιποι. Πέσανε τα standards λοιπόν, για να πέσει η τιμή.

Στην εταιρία που δουλεύω (που μάλλον θεωρείται από "τις μεγάλες"..) πήρανε την απόφαση πριν από 2-3 χρόνια να πουλάνε servers με SATA σκληρούς. Μέγιστο λάθος.

Έχω δύο συστήματα στη δουλειά: ένα με 2 RAID5 arrays (4 σκληρούς στο σύστημα και 12 σε SCSI attached storage) και ένα πιο καινούριο με 4 SATA σκληρούς σε RAID5. Και τα δυο έχουν το ίδιο management software, και τα δυο είναι αναμένα 24/7, και τα 2 μου στέλνουν email & SMS όταν χτυπάει κάποιος σκληρός. Το SATA μηχάνημα είναι δίπλα στο PC μου και το SCSI με το εξωτερικό SCS-o-κούτι είναι μπροστά στα πόδια μου, κάτω από το γραφείο (το χρησιμοποιώ για να ακουμπάω και τα πόδια μου).

Τα χρησιμοποιώ για εξομοίωση ζόρικων καταστάσεων από συστήματα πελατών. Αυτό σημαίνει ότι όπως δουλεύουν όμορφα κι ωραία, θα τραβήξω 2 σκληρούς από το RAID5 έξω, θα τραβήξω το καλώδιο από τα τροφοδοτικά την ώρα που κάνει defrag, θα βαρέσω 2-3 μπουνιές/κουτουλιές σε έναν σκληρό και άλλες παρόμοιες καταστάσεις.

Μέσα σε 6 μήνες, έχω αλλάξει 2 SCSI σκληρούς και περίπου 18-20 SATA. Οι δυο SCSI ήταν 9.1Gb & 36Gb από το 2002 & 2003 αντίστοιχα ενώ όλοι οι SATA ήταν Maxtor & Seagate από Q4 2004 και μετά.

Οι SATA σκληροί πεθαίνουν για την πλάκα και τα ποσοστά είναι τραγικά. Με αυτά που έχω δει εδώ, αγοράζω σκληρούς για το πισί μου και τους σκίζω στα διαγνωστικά 3-4 μέρες πριν τους εμπιστευθώ τα δεδομένα μου. Οπότε δεν τίθεται θέμα, "ξέρω να προσέχω" και "ξέρω τι αγοράζω". Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, και συμβαίνει πιο συχνά απ' ότι φαντάζεσαι.

Και παρεμπιπτόντως, το να έχεις τα δεδομένα σου σε RAID1, RAID10 ή RAID5, ή σε ένα έξτρα partition/σκληρό, ΔΕΝ θεωρείται backup. Backup είναι όταν τα δεδομένα σου είναι έξω από το "ζωντανό" σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Backup είπα οτι κάνω. Τα δεδομένα μου είναι σε δυο σκληρούς που τους έχω έξω, σε κουτί με USB σύνδεση.

Δεν μετάνοιωσα που πήγα σε SATA 3G/s. Το κόστος των SCSI πλέον δεν δικαιολογείται.

Πάντως Maxtor δεν έχω.

Αυτό το κατεβαστήρι τί είναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.