Jump to content



Kubuntu Live Cd και Acer 1694... Σβηνει η οθονη οταν ξεκιναει ο Xserver


SlotKiller

Recommended Posts

Θελω να τρεξω το Live Cd του kubuntu 5.10 στο Acer 1694 αλλα με το που μπουταρει το cd και πατησω enter, κανει ενα clear screen, παει να φορτωσει kernel και κολλαει, μενει idle χορις λογο.

Για να καταλαβεται ποσο νωρις σταματαει, το πολυ μετα απο 5 δευτερολεπτα αφου πατησω το enter.

Υποψιαζομαι το recovery partition που εχει η acer πρωτο στον δισκο, 2GB, αλλα και με απενεργοποιηση του live recovery (ή καπως ετσι) μεσα απο το ΒΙΟΣ παλι κολλαει...

Τι μπορω να κανω? Το cd ειναι δοκιμασμενο παντως!

Σωτηρη εσυ που εχεις το 1693 μηπως μπορεις να το τσεκαρεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, βρηκα την λυση σε αυτο το προβλημα, αλλα ανεκηψε αλλο!

Την λυση εδωσε η παρακατω εντολη στο boot:

"live noapic nolapic"

Τωρα συνεχιζει κανονικα, αλλα οταν παει να μπει στο kde κλεινει η οθονη του λαπτοπ, εντελως, ακομα και ο φωτισμος της. Η οθονη ειναι 1280χ800 και μαλλον εκει ειναι το προβλημα, τι μπορω να κανω?

η επιλογη "vga=770" δεν απεδωσε.....

helppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!

μηπως ξερετε καποια αλλη διανομη που θα παιξει σε 1280χ800? ξεχασα να αναφερω οτι το λαπτοπ εχει την ΑΤΙ Χ700...

Link to comment
Share on other sites

Το φορτωσα σε expert και ειδα οτι δεν ειναι προβλημα η αναλυση, ισως να ειναι το refresh mode,

ποσα hz να βαλω για vertical και ποσα για horizontal?

τα 60hz που λενε τα windows, ποια ειναι? δε θυμαμαι καθολου...

και κατι αλλο, αν βαλω τα kubuntu σε partition μετα τα windows, θα μου πειραξει το partition των win? Εχω τον Acronis Boot Loader στο partition των Win και θελω να χρησιμοποιησω αυτον...

Link to comment
Share on other sites

το κατεβαζω! ελπιζω να τρεξει μια χαρα!

δειτε λιγο αυτη τη φωτογραφια: http://i2.photobucket.com/albums/y17/SlotKiller/hdd2.jpg

αν βαλω το kanotix στο παρτισιον που εχω φτιαξει ηδη, θα πειραξει τα windows? οπως ειπα εχω bootloader στο partition των windows.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

το κατεβαζω! ελπιζω να τρεξει μια χαρα!

δειτε λιγο αυτη τη φωτογραφια: http://i2.photobucket.com/albums/y17/SlotKiller/hdd2.jpg

αν βαλω το kanotix στο παρτισιον που εχω φτιαξει ηδη, θα πειραξει τα windows? οπως ειπα εχω bootloader στο partition των windows.

ε απλά πές του να μη βάλει bootloader.

στη χειρότερη θα βρεθείς με τον grub και θα πρέπει να ξανασετάρεις τον winblows bootloader που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....

Ετρεξα το knopix με acpi=off (μονο ετσι ξεκινουσε) αλλα το μονο που καταφερα να κανω ειναι να σεταρω κωδικο για ροοτ... τπτ αλλο... ουτε ιντερνετ δε καταφερα να εχω, με την ενσυρματη καρτα (το συνδεσα ομως αφου ειχε μπει στο κδε), την ασυρματη δεν μου την ανοιγε, οσες φορες κι αν πατησα το κουμπακι, πορτοκαλι λαμπακι δεν ειδα...

Το καλο με το kubuntu ειναι οτι το ψιλο καταλαβαινα ρε γμτ... αυτο παλι ελαχιστα...

απο την αλλη, πως το κανεις εγκατασταση στο δισκο? δε το ειδα πουθενα ως επιλογη, εκτος αν δε το προσεξα...

Εσυ σωτηρη την wireless πως την σεταρες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

λοιπον....

Ετρεξα το knopix με acpi=off (μονο ετσι ξεκινουσε) αλλα το μονο που καταφερα να κανω ειναι να σεταρω κωδικο για ροοτ... τπτ αλλο... ουτε ιντερνετ δε καταφερα να εχω, με την ενσυρματη καρτα (το συνδεσα ομως αφου ειχε μπει στο κδε), την ασυρματη δεν μου την ανοιγε, οσες φορες κι αν πατησα το κουμπακι, πορτοκαλι λαμπακι δεν ειδα...

Το καλο με το kubuntu ειναι οτι το ψιλο καταλαβαινα ρε γμτ... αυτο παλι ελαχιστα...

απο την αλλη, πως το κανεις εγκατασταση στο δισκο? δε το ειδα πουθενα ως επιλογη, εκτος αν δε το προσεξα...

Εσυ σωτηρη την wireless πως την σεταρες?

άλλο knoppix άλλο kanotix.

kanotix σού πα :p

και το kanotix πιθανώς να χρειάζεται acpi=off

την ασύρματη δε θυμάμαι, γιατί για κάποιο διάστημα την είχα αλλάξει με άλλο chipset.

Link to comment
Share on other sites

και η λυση ΒΡΕΘΗΚΕ!!!!!!

μετα απο 1 μιση μερα ψαξιμο διαβασα απο καποιον που ετρεξε τα kanopix στο 1694 οτι οταν μπουταρει για πρωτη φορα χρησιμοποιει το module "vesa" σε 1024χ768... η πρωτη μου σκεψη ηταν απλα να βαλω στο μονιτορ 800χ600 και 1024χ768 και οχι 1280χ800... (σε συνδιασμο με vesa παντα)... αυτο ηταν! ΕΤΡΕΞΕ!!!

το kubuntu χρησιμοποιει το ati module σε 1280χ800 κανικα!

το vesa module σε 1280χ800 οδηγουσε σε command prompt.....

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

ασυρματο στο live δυσκολα γιατι θελει τροποποιησεις και reboot

καταφερα και εκανα install το kubuntu 5.10 σε παρτισιον τελικα, δεν τα ειχα φτιαξει σωστα πριν, εβαλα το reiserfs πρωτο και μετα το swap και τα ειδε.

Επελεξα να βαλει τον grub στο παρτισιον του kubuntu, αλλα προς εκπληξη μου το acronis os selector δεν βλεπει την εγκατασταση του kubuntu:rant:

προτεινετε κανενα stand alone bootloader...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.