Jump to content



Γραφικές οθόνες LCD


vpapanik

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Δε γίνεται να μη γίνεται. Όλοι έτσι το κάνουμε, από τότε που βγάλαμε την version 2. Επιλέγεις την εικόνα (με απλό click), δεξί click πάνω της και "send to back". Ως δια μαγείας, όλα τα υπόλοιπα objects γίνονται ορατά.

Σε εσωτερική alpha έχουμε και transparency, αλλά... θα περιμένετε γι'αυτό λίγο.

;)

Link to comment
Share on other sites

το εκανα 40 φορες δεν γινοταν(ασε που εψαχνα μια ωρα και ακομα δεν βρηκα στο paint ποσα pixel x ποσα ειναι η lcd μου ωστε να φταξω στο paint αυτο που θελω, αλλα τελικα ισως μην κανω καλα φαινετε κι ετσι νομιζω. πφφ

Link to comment
Share on other sites

το lcd studio τον κωδικα τις visual basic χρησιμοποιει? δλδ θελω να κανω πχ στο winamp να καταλαβενω ποτε εχω κανει pause δλδ κατι τετιο σαν visual να κανει το αντικειμενω που εχει το τεχτ invert oταν εχω κανει pause.

if (winamp.pause=true) then

item1.invert = true

else

item1.invite = false

end if;

;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αφ'ενός αυτό δε μπορείς να το κάνεις, αφ'ετέρου τα custom variables είναι σε C# και, όπως λέει το όνομά τους, είναι custom variables. Δεν είναι κώδικας όπου μπορείς να ελέγξεις παραμέτρους των αντικειμένων που έχεις. Ο μόνος λόγος που υπάρχουν είναι να σε βοηθήσουν να συνδυάσεις υπάρχουσες μεταβλητές, και να φτιάξεις κάτι καινούριο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα animated GIF με δύο frames, όπου θα ζωγραφίσεις ακριβώς τι θες να φαίνεται στη μία και στην άλλη περίπτωση, και μετά να φτιάξεις μια custom variable που θα επιστρέφει 1 και 2 ανάλογα με το winamp.pause, όπως εδώ:

return (boolean)Winamp.pause ? 1 : 2

και να συνδέσεις αυτή την custom variable με το GIF (με drag'n'drop).

Η G15 έχει ανάλυση 160x43.

Και σίγουρα κάνεις κάτι λάθος, γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να μη μπορείς να στείλεις στο background μια εικόνα, ή οτιδήποτε άλλο. Για δώσε ένα screenshot ή περίγραψε με απλά λόγια και λεπτομέρεια τι κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάσιν, είναι πολύ απλό. Ορίζεις το zoom του designer στο 1x και κάνεις ένα screenshot από το ειδικό κουμπάκι του LCDstudio. Μετά ανοίγεις αυτό το PNG αρχείο με το PaintShop και αρχίζεις και ζωγραφίζεις σε ένα δεύτερο layer τα περιγράμματα και τα κουτάκια. Όταν είσαι ικανοποιημένος, σώζεις μόνο το layer που ζωγράφισες ως PNG, για παράδειγμα, και το βάζεις στο LCDstudio για background.

Αλλά και χύμα να ζωγραφίσεις, δεν είναι δύσκολο. Έτσι έκανα και αυτό εδώ, στο χέρι, pixel by pixel.

Για το screenshot, εννοούσα να φαίνεται και το background που δε μπορείς να στείλεις πίσω... αυτό που έβαλες δε λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους, μολις συνδεσα μια lcd 128*64 ks0108 και δεν μπορω να δω το μηνυμα καλωσορισματος απο το lcd studio.Εχω τρεξει τις απαιτουμενες εντολες στο dos και ολα ειναι οκ εκει, οποτε τι φταιει?λαθος στο κυκλωμα?

καμια γνωμη ρε παιδια μηπως γλυτωσω το ξυλωμα για τον ελεγχο των καλωδιων εν μεσω εξεταστικης?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spock

Κατά βάσιν, είναι πολύ απλό. Ορίζεις το zoom του designer στο 1x και κάνεις ένα screenshot από το ειδικό κουμπάκι του LCDstudio. Μετά ανοίγεις αυτό το PNG αρχείο με το PaintShop και αρχίζεις και ζωγραφίζεις σε ένα δεύτερο layer τα περιγράμματα και τα κουτάκια. Όταν είσαι ικανοποιημένος, σώζεις μόνο το layer που ζωγράφισες ως PNG, για παράδειγμα, και το βάζεις στο LCDstudio για background.

Αλλά και χύμα να ζωγραφίσεις, δεν είναι δύσκολο. Έτσι έκανα και αυτό εδώ, στο χέρι, pixel by pixel.

Για το screenshot, εννοούσα να φαίνεται και το background που δε μπορείς να στείλεις πίσω... αυτό που έβαλες δε λέει τίποτα.

ναι κατι δοκιμασα να κανω στο photoshop οντως κατι μπορεις να κανεις μονο που ειχα το εργαλειο που κανεις γραμμες και μου επιανε 2 pixel αντι 1. Γενικα πολυ περιορισμενος ο χωρος για να κανεις κατι καλο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johnysb

γεια σε ολους, μολις συνδεσα μια lcd 128*64 ks0108 και δεν μπορω να δω το μηνυμα καλωσορισματος απο το lcd studio.Εχω τρεξει τις απαιτουμενες εντολες στο dos και ολα ειναι οκ εκει, οποτε τι φταιει?λαθος στο κυκλωμα?

καμια γνωμη ρε παιδια μηπως γλυτωσω το ξυλωμα για τον ελεγχο των καλωδιων εν μεσω εξεταστικης?

1ον Ρύθμισε το κοντραστ

2ον έλενξε με το πολύμετρο ξανά τις συνδέσεις. Μια καλή ιδέα είναι να βάλεις κάποιον άλλο να το κάνει γιατί συνήθως δεν βλέπουμε τα δικά μας λάθη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Όχι, δεν παίζει με την καμμία.

Γενικά το LCDstudio δεν υποστηρίζει οθόνες από κινητά. Έχουμε αποφασίσει να ασχολούμαστε με οθόνες που είναι 'σχετικά' εύκολο να τις συνδέσεις. Οι οθόνες των κινητών, λόγω του μικροσκοπικού τους μεγέθους, είναι παροιμιωδώς δύσκολες στη σύνδεση, αλλά και να το καταφέρεις να τις συνδέσεις, θα έχεις ωφέλιμη ορατή περιοχή 4x4 εκατοστά το πολύ. Δεν αξίζει τον κόπο.

Όσοι μπορούν να συνδέσουν μια τέτοια οθόνη, το πιθανότερο είναι πως μπορούν και να γράψουν το software για να τις 'τρέξουν'.

Όσα χρόνια υπάρχει το LCDstudio, πάντως, ελάχιστοι έχουν ζητήσει υποστήριξη τέτοιων οθονών (2-3), και κανένας ποτέ δεν προσεφέρθην να γράψει driver, οπότε, μάλλον δεν υπάρχει και ιδιέταιρος λόγος να ασχοληθούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...

Eρχομαι και εγω ο νεκρο-ξεθαφτης να ρωτησω :baby:

Εχει καποιος καποιο σχεδιο που να ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ οπως και στοχεια για το τι οθονη θα πρεπει να χρησιμοποιηθει controller κτλπ? εννοω για custom made...(μεγεθος δεν με πειραζει αρκει να ειναι μεγαλυτερη απο 7 εκ μηκος και 4εκ πλατος...)

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις, δε χρειάζεται να με ξεθάψεις... είμαι απέθαντος!

Σχέδια υπάρχουν ένα σωρό. Βρες εσύ πηγή για να αγοράσεις οθόνη, και βλέπουμε. Για αρχή, μπορείς να πας στο forum του LCDstudio (αυτο-ευλογία γενίων) και να δεις τι σχηματικά υπάρχουν (γκουχ-γκουχ) και για τι controllers.

Έχε υπ' όψη σου πως συνήθως οι graphic LCDs είναι ακριβές, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια!!!

Το ξερω οτι ειναι λιγο ακυρη ερωτηση αλλα πηρα μια οθονουλα

(graphic LCD) απο ebay με usb συνδεση...

Το μονο θεματακι που εχω ειναι πως το προγραμμα που εδιναν μαζι με

την οθονη ειναι λιγακι παμπαλαιο και κανενα σχεδον απο τα plugin

που εχει δεν λειτουργει. εχει κανεις ιδεα αν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει

με καποιο αλλο προγραμμα πχ lcdstudio κτλ?

τα χαρακτηριστικα- manual της οθονης ειναι σε αυτη τη διευθυνση:

http://www.sure-electronics.net/download/DE-LD022_Ver1.0_EN.pdf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.