Jump to content



Γραφικές οθόνες LCD


vpapanik

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spock

Η μη υποστήριξη του LCDstudio στην Alphacool οφείλεται στο περίεργο υφάκι που είχαν οι Γερμανοί, όταν είχαμε ζητήσει SDK, πολύ παλιά, όταν είχε πρωτο-βγει. Βέβαια, το παλληκάρι που έχει γράψει το LCDstudio θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει και χωρίς τη συγκατάθεσή τους, αλλά... για να το πω χύμα, σπάστηκε από τη συμπεριφορά τους.

Νομίζω πως αυτοί έχασαν.

A, σωστός. Νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει αλλά δε θυμόμουν ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spock

Η τιμή είναι $100 για μια 240x64. Αν πατήσεις εκεί που λέει "pre-order", θα δεις τι επιλογές έχεις.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έχω δύο τέτοιες μπροστά μου, και αναμένω και 240x128 σύντομα.

Τα modules έχουν και IOs για fanbus/watercooling extensions, τα οποία θα κυκλοφορήσουν μελλοντικά.

Καλημέρα!

υπάρχει καμια οθονη ιδιου τυπου που να ειναι τελειος εξωτερική; Να μπορω να την βαλω στο γραφιο δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Με προκατασκευασμένο πλαίσιο, όχι. Αλλά και αυτή μπορείς να τη βάλεις στο γραφείο όπως είναι, ιδίως αν βρεις ένα μακρύτερο καλώδιο USB. Μπορείς όμως να βρεις ή να κατασκευάσεις κάτι μόνος σου, ειδικά αφού η πρόσοψη είναι έτοιμη. Υποθέτω πως ταιριάζει ακριβώς σε εξωτερική θήκη για CD-ROM, για παράδειγμα.

Καλή ιδέα, όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Του Πλαισίου είναι AlphaCool. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το LCDstudio, όχι, δεν κάνει.

Η Matrix Orbital αποστέλλει παντού, και είναι 100% αξιόπιστη.

Για τελείως εξωτερικό, έτοιμο case, θα μιλήσω με τα παιδιά από την MO και θα σας πω, αν και δεν έχω ακούσει να ετοιμάζεται κάτι τέτοιο.

Η 320x240 που βρήκες μέσα από το LCDstudio, είναι μιά χαρά, απλά πρέπει να συννενοηθείς με τον τύπο αν έχει ακόμα τέτοιες προς πώληση. Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά η ημερομηνία είναι 2005!

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από spock

Απλά έχει φτιάξει δύο designs με το κάτω μέρος πανομοιότυπο, και έχει αλλάξει μόνο το πάνω μισό.

Elementary, dear Betelgeuse...

εγω θελω να σε ρωτησω το εξης, απο την παρακατω pick πως εκανες τα 1/4 ρολογια, και τα ορθογωνια σχηματα που εχεις μεσα αριθμους κτλπ

edit: κατι ακομα, ποια γραμματοσειρα φαινετε στην οθονη καλα και κατω απο 8pts?

278_a

Link to comment
Share on other sites

Τα "ρολόγια" γίνονται ρυθμίζοντας τα start και end angles στα properties των απλών gauges. Τα ορθογώνια σχήματα είναι background picture ζωγραφισμένο.

Ο περισσότερος κόσμος ξεχνάει πως μπορεί να ανοίξει το paintbrush και να ζωγραφίσει ένα κανονικό background, με ό,τι τετραγωνάκια, τριγωνάκια και κυκλάκια (και ελλειψάκια και παραβολάκια) μπορεί να φανταστεί.

Για καλή γραμματοσειρά, ψάξε στο forum για τις λεγόμενες "bus" γραμματοσειρές, πχ 8pxbus, 5pxbus, 7px2bus κτλ.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω 10 ωρες να βρω το κανονικο size τις lcd να το βαλω στο paint προσπαθησα λιγο αλλα το κειμενο το ειχε παντα κατο απο την εικονα και δυστηχος αν κανω invert το κειμενο εχει αυτο το παλιο ορθογωνιο γυρο γυρο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα καποιες αλλαγες και εφτασα σε αυτο το αποτελεσμα

dscn2501ts7.jpg

τωρα εψαχνα κατι για το mute στο volume τελικα βρηκα μονο ενα που ειχε false ή true και εκανα εναν custom κωδικα

if((Boolean)GetData("Volume.Master.Mute"))

return "MUTE";

else

return "";

να και με το winamp να τρεχει και πατιμενο το mute

dscn2498bh8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε στρατηγέ! Εκεί που έχεις την εικόνα μπροστά από τα άλλα objects, κάνεις ένα δεξί click, και επιλέγεις ένα "send to back", και καθάρισες!

Επ'ίσης, για κώδικα, να βάλεις το πιο συμπυκνωμένο:

return (Boolean)GetData("Volume.Master.Mute") ? "MUTE" : "not mute"

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.