Jump to content



Γραφικές οθόνες LCD


vpapanik

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Με 120 ευρώ μπορείς να αγοράσεις στο χαλαρο ένα pda και να βγάλεις την οθόνη που είναι και αφής, και έγχρωμη και 320x240...

Μη ρωτάτε εμένα πως θα γίνει να την κάνεις parallel ή έστω και usb οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Με 120 ευρώ μπορείς να αγοράσεις στο χαλαρο ένα pda και να βγάλεις την οθόνη που είναι και αφής, και έγχρωμη και 320x240...

Μη ρωτάτε εμένα πως θα γίνει να την κάνεις parallel ή έστω και usb οθόνη...

Στο ebay βρίσκεις και με 10 ευρώ ,το θέμα είναι να δούμε πως θα τη συνδέσουμε, εκεί είναι τα δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vpapanik [Σήμερα, στις 17:36]

Με το LCDStudio τις δουλεύεις φίλε spock ? Δηλαδή τρέχεις 4 instances του προγράμματος ταυτόχρονα ?

Ναι, και με το LCDstudio, αλλά και με δικά μου demo proggies που έχω γράψει για κάθε controller που έχω στα χέρια μου. Δεν συνιστάται για καθημερινή χρήση, αλλά γίνεται άνετα.

Οι έγχρωμες οθόνες και τα touch panels είναι πανεύκολο να βρεθούν, αλλά όπως παρατήρησε και ο Εργοτέλης, η διασύνδεση είναι το όλο θέμα.

Ακόμη ακόμη μπορεί κανείς να πάρει μια LCD τηλεόραση 5.4" και να τη συνδέσει στο TVout, αλλά απλά θα τη βλέπει σαν δεύτερη οθόνη.

Για να αξιοποιηθεί κάτι σαν οθόνη PDA, πιστεύω είναι πολύ πιο εύκολο να εκμεταλλευτεί το ίδιο το λειτουργικό του PDA και να γράψει ένα πρόγραμμα για το PDA κι ένα για το PC, και μέσω των δύο προγραμμάτων να γίνεται το interfacing του PC με το PDA μέσω USB ή όποιας θύρας έχει αυτό, και η ανταλλαγή δεδομένων.

Αν μπορεί κανείς να το φτιάξει αυτό, έχει την υποστήριξή μου και το σεβασμό μου!

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις οθόνες αφής είναι αυτό που θα με έκανε να δώσω κάμποσα λεφτά για μια τέτοια οθόνη (μιας και στη πραγματικότητα δεν μου χρειάζεται μια τέτοια οθόνη) Αλλά από μικρός έχω το "βίτσιο" με τα πλήκτρα αφής (τέτοια έχει το πλυντήριο πιάτων μας), και τις οθόνες αφής..

Από την άλλη μια καλή οθονούλα, εύκολα παραμετροποιήσιμη, και σε καλή τιμή δε με χάλαγε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Αρχική απάντηση από vpapanik [05-01-2006 17:33]

1) LCDHype 0.41 : http://www.lcdhype.de.vu/

Πλεονεκτήματα

- Μπορεί να αποτυπώσει κανείς πραγματικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ πάνω στην οθόνη του !

- Υποστηρίζει πάρα πολλα chipsets και διαστάσεις οθονών

-Υποστηρίζει custom plugins σε Delphi και C++

-Πλήρως προγραμματιζόμενο μέσω scripting[u/]

- Πολλές επιλογές για αυτόματη εκκίνηση και αποφυγή 'κολλημάτων'

Μειονεκτήματα

- Πολύ δύσκολη εκμάθηση λόγω του απαραίτητου scripting (ενός είδους γλώσσας προγραμματισμού)

- Μεγάλη δέσμευση μνήμης (περίπου 30 ΜΒ στη περίπτωσή μου βεβαια)

- Ελάχιστη βοήθεια και παραδείγματα

- Λειτουργία αποκλειστικά σε EPP 1.9 Mode για τον Τ6963 controller (το οποίο είναι σε φάση διόρθωσης στην επόμενη έκδοση)

- Κυρίως γερμανική γλώσσα στο forum με πολύ περιορισμένα Posts στα αγγλικά

Αρχική απάντηση από vpapanik [05-01-2006 17:51]

Thanks ! Τα scriptakia αφορούν μόνο το LCDHype. Tα γράφεις μέσα στον script editor του προγράμματος και τα σώζει σαν text αρχείο. Μετά επιλέγεις ποιο θέλεις να εμφανίσεις στην οθόνη σου. Μπορείς επίσης απο ενα script να καλείς ενα άλλο για να εναλλάσονται οι πληροφορίες στην οθόνη σου. Aπο την άλλη το LCDStudio είναι γελοιο, κάνεις drag-n-drop διάφορα components μεσα στην οθόνη σου όπως texts, gauges, bars, ρολόγια κλπ κλπ και τους κάνεις assign το τι πληροφορία θέλεις να δείξουν. Σε 5' τελείωσες :) Παρόλα αυτά έχει λιγότερες πληροφορίες σε σχέση με το LCDHype.

Αρχική απάντηση από vpapanik [06-01-2006 10:31]

εεεε...αρκετά :) είναι το πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ παράλληλης θύρας και οθόνης, καθαρά hardware επικοινωνία bit by bit... το καλό είναι οτι δούλεψε στο τέλος :)

Όσον αφορά το plugin για τον WMP ναι όντως έχει το LCDStudio 2.0, oxι όμως το LCDHype

Αρχική απάντηση από spock [16-05-2006 03:43]

Το LCDstudio:

-κατ'αρχήν, δεν χρειάζεται κανέναν driver για την προσπέλαση της παράλληλης θύρας. Οι drivers του είναι αυτόνομοι, και, σε αντίθεση με όλα τα άλλα προγράμματα, δουλεύουν και σε 64-bit mode (αν και πρέπει να ζητήσετε από το forum το 64-bit build).

-Υποστηρίζει δημιουργία plug-ins σε οποιαδήποτε .NET-enabled γλώσσα --VBasic, C++, C#, Delphi, Fortran (λέμε τώρα).

-Το ότι χρειάζεται το .NET framework, απλά ακολουθεί τις προσταγές της αγοράς. Μέχρι και το Control Panel της ATI βασίζεται στο .NET framework. Δεν είναι μειονέκτημα.

-Δεν έχει αναφερθεί κανένα πρόβλημα με το start-up.

-Υποστηρίζει custom scripts σε C# (και όχι σε κάποιο μυστήριο κώδικα) για έλεγχο και συνδυασμό περισσότερων μεταβλητών

-Υποστηρίζει τους ευρύτερα διαδεδομένους controllers

-Οι drivers υποστηρίζουν flexible wiring, δηλαδή μπορεί να δουλέψει με οποιαδήποτε σύνδεση με την LPT

-Υποστηρίζει οποιαδήποτε διεύθυνση της LPT, δεν περιορίζεται στην 0x378

-Η πλειοψηφία των drivers υποστηρίζει όλες τις δυνατές αναλύσεις που μπορεί να οδηγήσει κάθε controller και δεν περιορίζεται σε predefined αναλύσεις

-Υποστηρίζει mirroring και rotation του display, έτσι ο χρήστης μπορεί να περιστρέψει την οθόνη ή ακόμα και να την κρύψει και να φαίνεται η ανάκλασή της σε κάποια γυαλιστερή επιφάνεια!

αλημέρα!

Αυτα εννοω....Σε τι γλωσσα τα γραφει κανεις;

Επισης υπαρχει Usb to Parallel κανονικο;

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου απάντηση, μπορείς να δεις πως το λεω: custom scripts σε C#. Τα Plug-ins μπορεί να γραφούν σε οποιαδήποτε .NET enabled γλώσσα.

Μιλάω πάντα για το LCDstudio. Το LCDhype απλά το δοκίμασα από περιέργεια πρόσφατα, αλλά δε μου είπε τίποτα. Περισσότερα μπορεί να σου πει ο vpapanik.

USB to LPT κανονικά υπάρχουν, αλλά είναι εξαιρετικά δυσεύρετα. Το 99% όσων κυκλοφορούν στην αγορά είναι απλά USB print adapters και δε μπορούν να οδηγήσουν LCDs.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!

Να ξανα-αναστήσω το thread για όσους τυχόν ενδιαφέρονται. Έχουμε πλέον έναν USB controller για Noritake 3900 series VFDs. Ο controller μόνος του αρχικά κοστίζει περίπου 40, ενώ η τελευταία τιμή που θυμάμαι για τις 3900 είναι κάπου $200 για ανάλυση 256x128, ενώ υπάρχουν και μικρότερες (και φθηνότερες).

Αυτή τη στιγμή μιλάω με τους προμηθευτές για να δω τι τιμή μπορεί να γίνει σε περίπτωση μαζικής αγοράς (πάνω από 10 κομμάτια). Σημειωτέον πως οι VFD δεν είναι LCD. Επίσης, μπορούν εύκολα να αλλάξουν χρώμα, με ένα χρωματιστό plexiglass μπροστά, λόγω της φωτεινότητάς τους και του φάσματος στο οποίο εκπέμπουν.

Εικόνες για όσους θέλουν eye-candy, εδώ.

Όσοι ενδιαφέρονται, μπορούν να το δηλώσουν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δύσκολο. Touch screens χρειάζονται άλλου είδους πρόγραμμα.

Ρίξτε μια ματιά εδώ. Όλοι εσείς που θέλατε μια (σχετικά) οικονομική LCD που να παίζει σε USB, να μη χρειάζεται να πιάσετε κολλητήρι, αλλά και να δουλεύει με το LCDstudio, εδώ είναι η ευκαιρία σας.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι $100 για μια 240x64. Αν πατήσεις εκεί που λέει "pre-order", θα δεις τι επιλογές έχεις.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έχω δύο τέτοιες μπροστά μου, και αναμένω και 240x128 σύντομα.

Τα modules έχουν και IOs για fanbus/watercooling extensions, τα οποία θα κυκλοφορήσουν μελλοντικά.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε από εδώ κάτω, και θα σου απαντηθούν κάποιες απορίες.

Η LCD του G15 είναι πολύ μικρή για να είναι χρήσιμη. Δεν είναι για πολλά πολλά, αν και έχουμε εκατονταπλάσιους χρήστες G15 απ'ότι όλων των άλλων μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η Alphacool. Έχω εδώ και αρκετό καιρό την εξωτερική - την είχα βρει στα 90 ευρώ απο μαγαζί εδώ Αγγλία. Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και πιστεύω αξίζει τα χρήματα που ζητάει.

Στα αρνητικά το ότι δεν υποστηρίζεται απο το LCD Studio (για κάποιο λόγο ο δημιουργός του LCD Studio δεν την γουστάρει/έχει διαφορές με την Alphacool - γενικώς δεν το έψαξα και πολύ), αλλά μπορείς να τη δουλέψεις μια χαρά με το LCD Hype και φυσικά το προγραμματάκι της Alphacool που είναι πολύ πιο εύχρηστο αλλά με λιγότερες δυνατότητες.

Εγώ έπαιζα με LCD Hype στην αρχή αλλά σιγά-σιγά προστέθηκαν τα περισσότερα από αυτά που χρειάζομαι στο Alphacool (ήθελα να δείχνει κάποια γενικά στοιχεία συστήματος, χρήση δίσκων και μνήμης, network utilization, RSS feeds, info απο Winamp και Media Player και νέα email - απο τα παραπάνω, μόνο η υποστήριξη email client λείπει απο το πρόγραμμα της Alphacool) οπότε πλέον παίζω με αυτό εφόσον είναι πολύ εύκολο στη χρήση και οι αλλαγές είναι παιχνιδάκι.

Oι νέες matrix orbital usb φαίνονται "τούμπανα".

Link to comment
Share on other sites

Η μη υποστήριξη του LCDstudio στην Alphacool οφείλεται στο περίεργο υφάκι που είχαν οι Γερμανοί, όταν είχαμε ζητήσει SDK, πολύ παλιά, όταν είχε πρωτο-βγει. Βέβαια, το παλληκάρι που έχει γράψει το LCDstudio θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει και χωρίς τη συγκατάθεσή τους, αλλά... για να το πω χύμα, σπάστηκε από τη συμπεριφορά τους.

Νομίζω πως αυτοί έχασαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.