Jump to content



Τελικά είναι τόσο ασταθές στη λειτουργία του το Mandriva Linux 2006?


xaxa1982

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι πολλά προβλήματα μου έχει δημιουργήσει όχι μόνο η διανομή 2006,αλλά και η 2005,αλλά αρκετά λιγότερα σε σχέση με την 2006.Εκεί που δούλευα κανονικά στον Firefox κολλάει το ποντίκι,παίρνει άλλη μορφή (από την καθιερωμένη που έχει-που είναι ένα βελάκι) και αναγκάζομαι να επανεκκινήσω τον KDE γιατί δεν δούλευε τίποτα ούτε στο πληκτρολόγιο ούτε στο ποντίκι εκτός από την κίνηση του ποντικιού.Ξαναμπαίνω στο KDE και μετά από 30 λεπτά περίπου λειτουργίας και πάλι με firefox,ξανά τα ίδια.Κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή μπας και λυθεί η αστάθεια και όπως παρατηρώ στην εκκίνηση βγάζει διάφορα σφάλματα και δεν μπαίνει καν σε λειτουργία αλλά κολλάει.Να τονίσω εδώ ότι μετά από εγκατάσταση τα έκανε όλα αυτά και να πω επίσης ότι τα μόνα προγράμματα που εγκατέστησα ήταν:1)Firefox 1.5,2)Aria(download manager),3)Skype,4)Limewire και 5)Java.Επίσης εγκατέστησα μια συσκευή,την Wireless Netgear WG511v2 με τον τρόπο που προτείνει η ίδια η Mandriva.Γενικότερα έχω αρχίσει να νομίζω ότι στο βωμό της ευκολίας χρήσης,η συγκεκριμένη εταιρεία έχει θυσιάσει τη σταθερότητα.Έψαξα και λίγα πράγματα στο Internet και πολλοί έλεγαν ότι παλιότερα η συγκεκριμένη διανομή είχε πολλά προβλήματα σταθερότητας,αλλά τώρα έχουν διορθωθεί.Έχετε εσείς παρόμοιες εμπειρίες από τη συγκεκριμένη διανομή?

Υ.Γ.:Τώρα κατεβάζω το Suse Linux 10 x86 σε DVD,είναι 3,373GB.Τουλάχιστον αυτή η διανομή είναι σταθερότερη?Γιατί αν είναι να κάνω format κάθε 2-3 μέρες,να μου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method

αν έχεις 512+ μνήμη,έχεις πολλές πιθανότητες με το SUSE για ένα 100% stable environment

προσπάθησε να μην φορτώσεις το desktop με Widgets,Eye Candy και multimedia enhancenments

Τι είναι τα Widgets,Eye Candy και multimedia enhancenments?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν έβαζα τώρα πρώτη φορά linux, θα ήθελα να βάλω:

kanotix

knoppix

kubuntu

Αυτά θεωρώ και φιλικά και αποτελεσματικά.

Και το SuSE 10 είναι οκ, αλλά σε εμένα δεν έχει αποδειχτεί πολύ σταθερό (ειδικά μετά την αναβάθμιση σε kde 3.5).

Γενικά τα rpm δεν τα πολυσυμπαθώ.

Αν είναι για precompiled packages προτιμώ τα .deb του debian και των debian-based λειτουργικών (αυτά που σου έγραψα).

Από κει και πέρα, κάθε διανομή με το κατάλληλο tuning μπορεί να γίνει σταθερή.

Απλά όταν βάζεις π.χ. SuSE ή Mandriva δεν το βάζεις επειδή είναι powerfull, το βάζεις επειδή είναι εύκολο, θα χει κάποιο εργαλειάκι παραπάνω (drake tools στο mandriva, yast στο SuSE κλπ.).

Από κει και πέρα, may the source be with you :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω εδώ κάτι που μου έκανε εντύπωση και μ'άρεσε σαν νέο και σαν πληροφορία:

Mandriva Linux desktop sends NASA to Mars!

Thursday January 12 2006:

Did you know that Mandriva Linux was used at NASA? Of course, the NASA has been using a lot of powerful computers for a long time, with many different operating systems. And at the JPL (Jet Propulsion Lab, California Institute of Technology), which specializes in space exploration and missions to planets (such as the ones to Mars), it's common to see people running Linux on their desktop workstation, and especially... Mandriva Linux! A recent article at searchopensource.com gave many details about the use of Linux at the JPL...

Πηγή: http://wwwnew.mandriva.com/en/community/news

και συμπληρωματικά:

http://searchopensource.techtarget.c...157697,00.html

Ίσως την παρεξηγήσαμε λίγο την διανομή,δε νομίζετε?Για να την χρησιμοποιεί η NASA,δεν θα είναι "χαζή"!!!Βέβαια δεν είπα ότι και άλλες διανομές δεν είναι καλές! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaxa1982

Ίσως την παρεξηγήσαμε λίγο την διανομή,δε νομίζετε?Για να την χρησιμοποιεί η NASA,δεν θα είναι "χαζή"!!!Βέβαια δεν είπα ότι και άλλες διανομές δεν είναι καλές! ;)

Αρχική απάντηση από sotiris

Από κει και πέρα, κάθε διανομή με το κατάλληλο tuning μπορεί να γίνει σταθερή.

Κοίτα, κι εμείς εδώ δεν είμαστε μουτζα-head-in debian και άγιος ο θεός.

Έχουμε δοκιμάσει γενικά τι παίζει, και λέμε με γνώμονα τον απλό χρήστη και τα καθημερινά προβλήματα.

Ως γνωστόν, η φιλοσοφία του open source και του linux είναι δεδομένη, αλλάζει το "packaging".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.