Jump to content



CHIEFTEC Bravo Series BA-01 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ


obijuan1983

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Ναι το PSU το έβαλα ανάποδα για να φαινεται πιο ωραία!:D Δεν παρατήρησα αυξηση σε θερμοκρασία με αυτή την αλλαγή.Θα βάλω και νερό οπότε δε με προβληματίζει.Υπάρχει κάποιο προβλημα αν είναι ανάποδα;

Τα UV βλαπτουν πουθενα;:...:

λοιπον mate πολυ καλο κουτακι μεγιες!!!!

τα uv που εβαλες ειναι ψιλο υπερβολικα.... ουτε εγω δεν εχω τοσα που ειμαι τρελα πορομενος με οτι ειναι UV-Reactive.....

επισεις ναι τα UV ειναι καρκινογονα σε υψηλι εκθεση και θα ειναι καλο να απεχει κανα μετρο απο εσενα ...

οσο για το psu δεν παιζει προβλιμα απλος δεν θα ρουφαει τον ζεστο αερα απο το cpu... και θα τιν διαχεει... αλλα μην σε νιαζει εχεις τεραστιο κουτι....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 19:51]

επισεις ναι τα UV ειναι καρκινογονα σε υψηλι εκθεση και θα ειναι καλο να απεχει κανα μετρο απο εσενα ...

Χολι σιτ...

Οχι δα ρε σεις...ηρεμηστε...

Ναι το UV ειναι καρκινογονο, αλλα αυτο που εχετε δεν ειναι UV... Ενα απλo Black light ειναι...

Σιγα μην παιρνατε UV-light με 5 ευρω τα 2...

Βαλε οσα λαμπακια θες... πιο πιθανο ειναι να σε πατησει ελεφαντας στον Βορειο Πολο, που το εχει σκασει απο τον... ζωολογικο κηπο των υποχθονιων (ανθρωποι που ζουν στο κεντρο της γης συμφωνα με τον Λιακοπουλο) παρα να παθεις καρκινο απο τα UV lights του κουτιου σου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Χολι σιτ...

Οχι δα ρε σεις...ηρεμηστε...

Ναι το UV ειναι καρκινογονο, αλλα αυτο που εχετε δεν ειναι UV... Ενα απλo Black light ειναι...

Σιγα μην παιρνατε UV-light με 5 ευρω τα 2...

Βαλε οσα λαμπακια θες... πιο πιθανο ειναι να σε πατησει ελεφαντας στον Βορειο Πολο, που το εχει σκασει απο τον... ζωολογικο κηπο των υποχθονιων (ανθρωποι που ζουν στο κεντρο της γης συμφωνα με τον Λιακοπουλο) παρα να παθεις καρκινο απο τα UV lights του κουτιου σου!

καπιος θα με κραξει που θα πω λολολολ

λοιπον αφουδεν ειναι καρκινογονο

παρε ενα σευγαρι καλα γιαλια ηλιου που σε προστατευουν απο της παθαγονες ακτινες uv και βαλτα στις λαμπες και πες μου μετα γιατι αυτο που βλεπεις μιοθικε τοσο πολυ

πιστεψτεμε εχω ασχολιθη πολυ με τα UV και ξερο ποσο επιβλαβες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Απο το "πειραμα" με τα γυαλια που λες δεν καταλαβαινω βεβαια τι ακριβως απεδειξες σχετικα με το ποσο βλαβερες ειναι οι λαμπες...

Αν το να κοιτας 1 ωρα μια λαμπα (ειτε λεγεται blacklight, ειτε λεγεται osram 60W) σε ενοχλει στα ματια δεν σημαινει οτι ειναι καρκινογονο...

Αν το UV που εχεις στον υπολογιστη σου ηταν καρκινογονο, καλο ειναι να μην "φωτιζει" κανενα γυμνο μερος του σωματος σου οπως ποδια (αν το εχεις χαμηλα) καθως υπαρχει ο καρκινος του δερματος...

Χωρις πολλες λεπτομερειες... το UV ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ στις ΟΡΑΤΕΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ.... Δεν μπορεις να το δεις.... Εαν εσυ το βλεπεις με ή χωρις γυαλια δεν μπορω να το εξηγησω...... Γυαλια με UV προστασια παρεπιπτοντως δεν ειναι μονο τα γυαλια ηλιου.

Και τα γυαλια της στραβομαρας φιλτραρουν την UV ακτινοβολια... Προσωπικα στα δικα μου λαμπακια φαινονται το ιδιο ειτε τα κοιταξω με γυαλια ειτε χωρις. Αν παλι τα κοιταξω με μασκα οξυγονοκολλησης δεν φαινονται καθολου.

Αν θελεις να συνεχισεις να πιστευεις οτι ειναι καρκινογονο, be my guest...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Απο το "πειραμα" με τα γυαλια που λες δεν καταλαβαινω βεβαια τι ακριβως απεδειξες σχετικα με το ποσο βλαβερες ειναι οι λαμπες...

Αν το να κοιτας 1 ωρα μια λαμπα (ειτε λεγεται blacklight, ειτε λεγεται osram 60W) σε ενοχλει στα ματια δεν σημαινει οτι ειναι καρκινογονο...

Αν το UV που εχεις στον υπολογιστη σου ηταν καρκινογονο, καλο ειναι να μην "φωτιζει" κανενα γυμνο μερος του σωματος σου οπως ποδια (αν το εχεις χαμηλα) καθως υπαρχει ο καρκινος του δερματος...

Χωρις πολλες λεπτομερειες... το UV ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ στις ΟΡΑΤΕΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ.... Δεν μπορεις να το δεις.... Εαν εσυ το βλεπεις με ή χωρις γυαλια δεν μπορω να το εξηγησω...... Γυαλια με UV προστασια παρεπιπτοντως δεν ειναι μονο τα γυαλια ηλιου.

Και τα γυαλια της στραβομαρας φιλτραρουν την UV ακτινοβολια... Προσωπικα στα δικα μου λαμπακια φαινονται το ιδιο ειτε τα κοιταξω με γυαλια ειτε χωρις. Αν παλι τα κοιταξω με μασκα οξυγονοκολλησης δεν φαινονται καθολου.

Αν θελεις να συνεχισεις να πιστευεις οτι ειναι καρκινογονο, be my guest...

sln γενικα η uv ακτινοβολια ειναι επιβλαβη και στο σωμα και στα ματια αυτο μετα γιυαλια δηχνει οτι δεν ειναι καλο να την κιταμε......

αλλα για φαντασου ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι αυτη που δεν βλεπου και μπορουμε να φανταστουμε.....

παντος ενα ειναι το σιγουρο οτι κανει τρομερο κακο η UV γιατι αλιος το καλοκαιρι θα καθομαστε με τις ωρες κατο απο τον ηλιο χωρις να ανοισιχουμε για εγκαυματα αντιλιακα κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος των γυαλιων ηλιου δε ειναι να προστατευουν απο τα βλαβερα φασματα της ακτινοβολιας του ηλιου μονο.Δε νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο να σου χτυπαει κοντρα στα ματια εστω και η κανονικη ακτινοβολια του ηλιου.Επισης ως γνωστο ο ηλιος προκαλει γηρανση του δερματος και οχι εξαιτιας του υπεριωδους φασματος της ακτινοβολιας μονο.Γι αυτο να ξερεις οποιος εχει ευαισθητο δερμα δε φοραει αντηλιακο για να μην παθει καρκινο μονο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 20:46]

sln γενικα η uv ακτινοβολια ειναι επιβλαβη και στο σωμα και στα ματια αυτο μετα γιυαλια δηχνει οτι δεν ειναι καλο να την κιταμε......

παντος ενα ειναι το σιγουρο οτι κανει τρομερο κακο η UV γιατι αλιος το καλοκαιρι θα καθομαστε με τις ωρες κατο απο τον ηλιο χωρις να ανοισιχουμε για εγκαυματα αντιλιακα κτλ κτλ

Ευχαριστω για τις συμβουλες...

και ξαναλεω.... ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ UV!!! Απλα τις ονομαζουν ετσι (δεν ξερω για ποιο λογο)

Εχεις μπερδεψει το UV/UVreactive με το φθοριζον/florescent

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 20:46]

αλλα για φαντασου ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι αυτη που δεν βλεπου και μπορουμε να φανταστουμε.....

????? ?????

Και την IR (υπερυθρη) ακτινοβολια δεν μπορουμε να την δουμε αλλα ειναι ακινδυνη!! Που θες να καταληξεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Ευχαριστω για τις συμβουλες...

και ξαναλεω.... ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ UV!!! Απλα τις ονομαζουν ετσι (δεν ξερω για ποιο λογο)

Εχεις μπερδεψει το UV/UVreactive με το φθοριζον/florescent

????? ?????

Και την IR (υπερυθρη) ακτινοβολια δεν μπορουμε να την δουμε αλλα ειναι ακινδυνη!! Που θες να καταληξεις?

δεν εχω μπερδεψη τιποτα sln απλος η UV ακτινοβολια κανει καπια αντικημενα που ειναι UV-reactive = florescent να φοσφοριζουν....

και οσο για την υπεριθρι ειναι ακινδινη και δεν την βλεπουμε αλλα δεν σημενη τιποτα

και την UV δεν την βλεπουμε ολη και ειναι επικινδινη

οπως και η Χ που δεν την βλεπεις με τιποτα αλλα ειναι ακρος επικινδυνη

μια λαμπα UV εχει φασμα εκπομης απο το μοβ και κατο μεχρι εκει που εχει σχεδιαστη μετα το μοβ απλα δεν ειναι ορατη αλλα δεν παευει να ειναι επικινδυνη....

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη.........ΤΑ Cold Cathode lights για υπολογιστες που τα εχουν ονομασει UV......απλα ΔΕΝ ειναι UV..........ειναι φθοριζοντα.εχουν παρομοιο αποτελεσμα αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι UV καρκινογονος ακτινοβολια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 21:10]

Αλεξη.........ΤΑ Cold Cathode lights για υπολογιστες που τα εχουν ονομασει UV......απλα ΔΕΝ ειναι UV..........ειναι φθοριζοντα.εχουν παρομοιο αποτελεσμα αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι UV καρκινογονος ακτινοβολια.

Κι εγω αυτο το απλο ξεκινησα να πω, αλλα καπου στην πορεια ξεχασα και το ονομα μου... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 19:29]

Κι εγω αυτο το απλο ξεκινησα να πω, αλλα καπου στην πορεια ξεχασα και το ονομα μου... :(

η υπομονη σου με τρομαζει... σε ζηλευω :p

Edit : lets stay on topic guys :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

Αλεξη.........ΤΑ Cold Cathode lights για υπολογιστες που τα εχουν ονομασει UV......απλα ΔΕΝ ειναι UV..........ειναι φθοριζοντα.εχουν παρομοιο αποτελεσμα αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι UV καρκινογονος ακτινοβολια.

Αρχική απάντηση από SLN

Κι εγω αυτο το απλο ξεκινησα να πω, αλλα καπου στην πορεια ξεχασα και το ονομα μου... :(

οκ οπως επιθημητε..........

η αρχη για το πως δουλευουν οι uv ειναι η ηδια σε ολες. η ακτινοβολια που εκλιετε ανακλαει πανο στα UV εβεσθιτα χρωματα και τα κανει να φοσφοριζουν για αυτο και μερικα απο αυτα ειναι διαφανα αλλα φοσφοριζουν μπλε ροζ περτικαλη κτ κτλ

ps: greekfragma sory για το λολολολ........ στο ποστ 25.........

EDITED

Link to comment
Share on other sites

οκ το δα το edit.

δεν καταλαβαινω γιατι εχεις κολλησει οτι ειναι UV reactive.................Fluoriscant reactive ειναι.οπως τα δοντια σου και το ασπρο στα ματια σου.

η αντιδραση των ευαισθητων σε υπεριωδη και των ευαισθητων σε φθοριζουσα πηγη ειναι Η ΙΔΙΑ......ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΨΗ στο σκοταδι.......σε λιγο θα μου πεις οτι και οι πυγολαμπιδες και οι μεδουσες UV βγαζουν.........

Link to comment
Share on other sites

Τα Cold Cathods ΔΕΝ ειναι καρκινογονα, για το Θεο!! Αν ηταν λες να κυκλοφορουσαν ετσι χυμα (οχι και πολυ πειστικο επιχειρημα αλλα whatever). Θελεις να πιστευεις οτι ειναι, αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα. Μην "τρομοκρατεις" τους υπολοιπους χρηστες με κατι που δεν ειναι αληθες ομως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Τα Cold Cathods ΔΕΝ ειναι καρκινογονα, για το Θεο!! Αν ηταν λες να κυκλοφορουσαν ετσι χυμα (οχι και πολυ πειστικο επιχειρημα αλλα whatever). Θελεις να πιστευεις οτι ειναι, αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα. Μην "τρομοκρατεις" τους υπολοιπους χρηστες με κατι που δεν ειναι αληθες ομως...

δεν τρομοκρατο ρε παιδια και εγω την ιδια ηδεα με εσας ειχα αλλα καπιος γνοστος μου φυσικος αυτο μου εξηγισε αν μου το ελεγε κανας ασχετοε δεν θα το ελεγα αλλα αυτος ολο και κατι παραπανο θα ξερει.....

ετσι και αλιος στο pc μου εχω 4 λαμπες....

οπως και στο δωματιο 3χ1,2μ .....

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση για το κουτι...

εχω το CHIEFTEC FULL ATX CX-03 Black

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=212655&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Λιγο μικρότερο του BA-01. Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) 473x205x522mm

αλλα εχει το ιδιο ακριβώς πλάτος = 205 χιλιοστά

και υποψιαζομαι οτι και τα δυο εχουν το παρακάτω πρόβλημα

CX-03, θεσεις σκληρών ,Εσωτερικές = 6 (το πλαίσιο έχει λάθος ) αντι 8 του BA-01

Λοιπόν, το μονο πρόβλημα που εχω εντοπίσει ειναι οτι ο χώρος μεταξύ δισκων, και πλαινής πόρτας ειναι ελάχιστος, καθως οι δισκοι ειναι πλαγίως τοποθετημένοι (τα βύσματα πάνε αριστερά, οπως κοιταμε το κουτί απο μπροστά)

Και υπάρχει κινδυνος να σπάσεις τα βύσματα Sata καθώς κλείνεις την πόρτα. ηδη εσπασα ένα.

ειδικά αν κοντεύεις να συμπληρώσεις ολες τις θέσεις δισκων (εχω 4 δισκους στις 6 θεσεις. 2 pata + 2 sata ).

Με τους PATA δεν υπάρχει προβλημα, γιατι τα καλωδια ειναι μεν ογκώδη, αλλα δέχονται πίεση και διπλοματα.

τα καλωδια Sata ειναι λιγότερο ευλύγιστα και τα βύσματα τους εξέχουν περισσότερο προς την πόρτα.

obijuan1983, τι λες?

ποσους 3,5'' εβαλες? καμια φωτο ημέρας έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.