Jump to content



Αύξηση Vgpu σε nvidia μέσω Bios


RootX

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips

σε απλή 7800GT (και όχι GTX) βλέπετε καμιά διαφορά;

Η δικη μου κερδισε 20 μεγακυκλα στον πυρηνα μετα το mod. Εκει που μπεντσαρε στα 480 τωρα μπεντσαρει στα 500.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Σε μένα δεν με αφήνει να το τικάρω... "παίζει" ανάλογα το bios?

Δεν ξέρω....

Αρχική απάντηση από Snips

σε απλή 7800GT (και όχι GTX) βλέπετε καμιά διαφορά;

Ναι

Η τάση σε απλή 7800gt αλλάζει κανονικά και με τον νόμο..

Από 1,4 πάει 1,53 σε full load

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Η δικη μου κερδισε 20 μεγακυκλα στον πυρηνα μετα το mod. Εκει που μπεντσαρε στα 480 τωρα μπεντσαρει στα 500.

Ακριβως τα ιδια και εδω... απο 480 στα 500

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 490 είχε πάει 510 με μαμά ψύξη τότε

Πάντως όσοι έχουν deltaclock να κοιτάζουν την συχνότητα της κάρτας από το hardware monitoring του rivatuner γιατι τα 499 είναι :

geometric domain: 540

shader domain:486

Rop domain:486

ΕΝΩ τα 500

geom domain:540

shader domain:513

Rop domain: 513

Οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι εντελώς 2 διαφορετικοί κόσμοι....;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος κατοχος 7800GT να ποσταρει τι "ασφαλες" ρυθμίσεις εκανε συγκεκριμενα ή να μου τις στειλει? Θα ταν καλο να ξερουμε πως να την "πουσαρουμε" την καρτα μας, ατομα που δεν κατεχουμε το θεμα καλα..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrovasilis

Tι είναι deltalock; ( Νιbitor μου έλεγε deltalock 40 )

Οι κάρτες έχουν περισσότερα από ένα "ρολόγια" τα οποία δεν τρέχουν στους ίδιους χρονισμούς με αυτό που ρυθμίζουμε, αλλά με μία διαφορά +40Mhz(το delta).

Στο λέω πολύ περιληπτικά , περισσότερες infos θα βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Κάτι ψιλοσημαντικό, ξέρει κανείς τι παίζει με την εγγύηση της κάρτας αν προβούμε σε voltmod?

Τιποτα δεν παιζει. Δηλαδη δεν προκειται να κατσει να μετρησει ο αλλος αν εκανες voltmod στην καρτα. Θα δει απλα αν δουλευει. Αν δεν δουλευει θα την αλλαξει. So simple.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από riddle3

Μπορει καποιος κατοχος 7800GT να ποσταρει τι "ασφαλες" ρυθμίσεις εκανε συγκεκριμενα ή να μου τις στειλει? Θα ταν καλο να ξερουμε πως να την "πουσαρουμε" την καρτα μας, ατομα που δεν κατεχουμε το θεμα καλα..ευχαριστω

Φιλε μου ασφαλεις ρυθμισεις δεν υπαρχουν. Δοκιμαζεις να ανεβασεις πρωτα πυρηνα ή μνημες και τρεχεις καθε φορα ενα 3dmark03 κατα προτιμηση. Εκει που θα δεις οτι το benchmark βγαζει artifacts(κυριως στο τελευταιο τεστ με την πεταλουδα και την χελωνα) εισαι στο οριο της καρτας σου. Κατεβαζεις 3-4MHz και ξαναδοκιμαζεις. Αν δεν βγαλει artifacts κανεις τα αντιστοιχα και με τις μνημες ή τον πυρηνα. Μετα τα ανεβαζεις και τα 2 μαζι και βλεπεις που μπορουν να δουλεψουν.

Οταν βρεις αυτα τα ορια, ακολουθεις τις οδηγιες του RootX για να ανεβασεις λιγο την ταση του πυρηνα. Παντα εννοειτε ελεγχεις τις θερμοκρασιες. Ολες οι 7800GT παιρνουν 1.4 ταση στον πυρηνα, οποτε αν δωσεις 1.5 απο το nibitor ειναι καλα. Σωζεις το αρχειο σε δισκεττα και φλασαρεις. Αν παιξει εχει καλος. Θα δεις μια αυξηση στον πυρηνα 20-25Mhz, αν δεν παιξει θα εισαι στα ιδια ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Τιποτα δεν παιζει. Δηλαδη δεν προκειται να κατσει να μετρησει ο αλλος αν εκανες voltmod στην καρτα. Θα δει απλα αν δουλευει. Αν δεν δουλευει θα την αλλαξει. So simple.

Thx Jax, τώρα που έχω λίγο χρόνο θα δοκιμάσω και εγώ την κάρτα να δούμε τι θα κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Όχι. Απλά έιδα ότι το flash πέτυχε και γράφει 1.5 τώρα. Μπορεί να είναι η κάρτα, δεν ξέρω.

Το οτι ετσι διαβαζει το nibitor απο το BIOS δεν σημαινει οτι ετσι ειναι κιολας. Αν εχεις πολυμετρο, μετρα πανω στην καρτα. Κανονικα πρεπει να δινει 1.53 μετα το flash.

Link to comment
Share on other sites

όχι ότι θα το κάνω, (εντάξει δεν σηκώνει παραπάνω τι να κάνουμε) αλλά έτσι ... εγκυκλοπαιδικά για δώσε έτσι ένα link να δω που βάζω τους ακροδέκτες.

EDIT Βασικά τώρα είδα ότι οι δικές σας BENCHAρουνόπως είπατε στα 500..όχι όμως ότι τρέχουν artifact free ε?

Εγώ δεν δοκίμασα ποτέ 480....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

όχι ότι θα το κάνω, (εντάξει δεν σηκώνει παραπάνω τι να κάνουμε) αλλά έτσι ... εγκυκλοπαιδικά για δώσε έτσι ένα link να δω που βάζω τους ακροδέκτες.

http://www.vr-zone.com.sg/?i=2656&s=1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.