Jump to content



Αύξηση Vgpu σε nvidia μέσω Bios


RootX

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

πως να δωσω σε 6800 πιο κατω απο 1,4???

το μαμα ειναι 1.1

κ εχειμετα 1.4...

δν μπορω να ορισω τιμες????

λετε να παθω καμια ζημια με τοση ταση???

77-78 χτυπαει τωρα ενω πριν ηταν 61 ...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω μια XFX 7900 GTX 665/815. Την πήγα μέχρι 695/850 σταθερά, πιο πάνω όμως και μνήμες και πυρήνας δεν ανεβαίνουν. Από θερμοκρασίες, σε 695 με μαμά ρυθμίσεις ανεμιστήρα (1300rpm) χτυπάει μέγιστο 61, ενώ όταν ανεβάζω στροφές πέφτει και κάτω από τους 50. Είπα να δοκιμάσω ρεύματα λοιπόν, έκανα μια μίνι έρευνα στα forum της MKVTech, κατέβασα NiBiTor κλπ, άκρη όμως δεν έβγαλα... Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω κάπου λάθος :

Τα 1,3V και 1,4V που δείχνει, όπως επίσης και οι τιμές που μπορείς εσύ να ορίσεις, δεν είναι πραγματικές τιμές τάσης, είναι απλά ονόματα που αντιστοιχούν στα VID. Τα 1,3 και 1,4 μπορεί και να αντιστοιχούν όντως σε πραγματικές τιμές, αυτό δεν το ξέρω. Πάντως όπως και να'χει, δεν αρκεί να φτιάξεις μια νέα καταχώρηση και να της βάλεις πχ το 1,5, πρέπει το VID που θα διαλέξεις να έχει την τιμή 1,5. Σωστά μέχρι εδώ;

Έστω σωστά. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόνο δύο VID, τα 00 και 01, με 1,3 και 1,4 αντίστοιχα. Περισσότερα δεν μπορώ να θέσω όμως, από την στιγμή που η μάσκα είναι 01 και δεν αλλάζει. Σωστά; Οπότε ότι και να κάνω, δεν μπορώ να έχω παραπάνω ρεύμα; (Για pencil mod κλπ δεν το σκέφτομαι.)

Υ.Γ. Δοκίμασα να αλλάξω το όνομα του VID 01 από 1,4 σε 1,5, καμία διαφορά. Δοκίμασα με άλλο πρόγραμμα να θέσω τρίτο VID το 10, όπως ήταν προφανές όμως 01 & 10 = 00 οπότε έβγαζε artifacts και στα πρώην σταθερά. Καμία ιδέα;

/* Thy

* Eternal

* Trooper */

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από anthis

Πού μπορώ να βρω πολύμετρο για να μετράω την αντίσταση και τα volt που περνάνε με τα mods? Πόσο κοστίζει?

Αξίζει να volt modάρω την 7800GT?

Tα φθηνά από 10 ευρώ, γύρω στα 20 θα αγοράσεις ένα της προκοπής. Σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά θα βρεις σίγουρα, ακόμη και σε μεγάλα καταστήματα που έχουνε είδη για το σπίτι. Εξαρτάται που μένεις βέβαια, για να σου πουν που να πας, εγώ προσωπικά το Πικέρμι δε το ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έκανα και εγώ το BIOS volt mod στην 7800GT... Το NiBiToR πλέον διαβάζει 1,5 volt για 3d...

Θα δοκιμάσω μέχρι πού ανεβαίνει τώρα και θα πω....

Υ.Γ.: Αποσύνδεσα την τροφοδοσία ρεύματος του ανεμιστηριού της zalman VF900 που έχει πάνω η κάρτα κατά λάθος και δούλεψε η κάρτα ένα τέταρτο fanless στην ουσία, και έπιασε 83 βαθμούς!!! Παίζει να έπαθε καμμιά ζημιά?

Γιατί πλέον στο Ati tool παγώνουν τα πάντω με το που πειράξω κάτι... Μπορεί ακι αν φταίει βέβαια απλα το πρόγραμμα... I hope so

Edit:

Δεν έπαθε τλεικά τίπτοα η κάρτα... Και δεν άλαξε και τίποτα με το BIOS mod... :(

Εκεί που έφτανε χωρίς το Mod έφτασε και τώρα... Max bench stable 495/1230... Πιο πάνω πετάει artifacts στο 3d Mark 06... Τα 500 δεν τα πιάνει με τίποτα, γεμίζει η οθόνη artifacts...

Όταν βλέπω όμως το BIOS από το NiBiToR λέει στο 3d 1,5 volt... Δεν άνοιξα τέταρτη καρτέλα απλά έβαλα στην τρίτη (το 3d δηλαδή) 1,5 volt....

Δεν έγινε κάποια βελτίωση στο κλοκάρισμα πάντως....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μπορει να μου πει καποιος οταν μου λεει να πατησω το "y" τι να κανω γιατι δεν γινεται τιποτα σε εμενα,ειναι σαν να μη λειτουργει το πληκτρολογιο και γενικα σαν να εχει κολλησει το pc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.