Jump to content



DSL απορία


g_0x

Recommended Posts

λοιπον έχουμε και λέμε: η DSL είναι πολύ ανώτερη τεχνολογία απο την PSTN και πολύ πιο γρήγορη.σωστά;ΣΩΣΤΑ.και ρε μαγκα ΟΤΕ αφου η DSL είναι άλλου είδους σύνδεση απο τη PSTN γιατι πρέπει να σου πληρώνω και γραμμή PSTN για να έχω μια DSL?

ερώτηση λοιπον.γίνεται να έχω γραμμη DSL χωρίς να έχω τηλέφωνο?(PSTN).

Link to comment
Share on other sites

Και από πού θα περάσει η adsl αν δεν έχεις τηλεφωνική γραμμή; Περνάει πάνω από την τηλεφωνική σύνδεση σε άλλες συχνότητες και γίνεται έτσι πολυπλεξία συχνότητας στη γραμμή του πΟΤΕ. Νοίκιασε μισθωμένη αν δε θέλεις τηλέφωνο.

Επίσης μπορείς να πάρεις γραμμή από telepassport ή vivodi.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. καταλαβα.απλα μου φενεται πολυ κοροϊδία να πληρώνεις κ για ευρυζωνική και για PSTN, ενώ θα μπορούσαν να σου δώσουν ευρυζωνική απο τη γραμμή του τηλεφώνου χωρις να σου παρέχουν σύνδεση για τηλέφωνο.μονο dsl.τεσπα.αλλωστε δεν είναι τυχαιο που αν γραψεις στο google τη λεξη ληστες βγαίνει ο πΟΤΕ πρώτος. αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αλλα μετα μην πεις γιατι σου ηρθε ο κουκος αηδονη........ εκει μηλαμε για πολλα λεφτα και δεν πιστευω να τα δοσει καπιος για να κανει την τρελα του.....

οτι θες λες , φτηνοτερα απο ΟΤΕ ειναι .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x

Οκ. καταλαβα.απλα μου φενεται πολυ κοροϊδία να πληρώνεις κ για ευρυζωνική και για PSTN, ενώ θα μπορούσαν να σου δώσουν ευρυζωνική απο τη γραμμή του τηλεφώνου χωρις να σου παρέχουν σύνδεση για τηλέφωνο.μονο dsl.

Βάλε cable, όταν έρθει στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

τωρα κατι αλλο που ηρθε στο νου μου.γιατι η vivodi που εχει δικο της δυκτιο δεν κανει μια επιθετικη πολιτικη στο τιμολογιο του ΟΤΕ και να ριξει τις τιμες στα επιπεδα εξωτερικού.για να μη βριζουμε ΜΟΝΟ τον πΟΤΕ.ολοι οι καπιταλιστες ιδιοι είναι.ουστ απο εδω λοιπον και βιβοντι και οτε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί δεν έχει κέντρα? Δεν νομίζω να την συμφέρει να προβεί σε μία τέτοια κίνηση από την στιγμή που καλύπτει μόνο κέντρο θεσ/νίκης και μερικές περιοχές της αθήνας . ’ντε πες ότι ρίχνει τις τιμές , πόσοι πια από αυτές τις περιοχές θα στραφούν σε κέντρο βιβόντι? Οι περισσότεροι το έχουν ΗΔΗ κάνει προ πολλού . Το θέμα δεν είναι να κάνει φθηνότερο το πάγιο , αλλά να βάλει περισσότερα κέντρα , αυτό περιμένουν όλοι.

Τώρα να δούμε με το νέο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε τι θα γίνει , ήδη η forthnet ξεκινάει την δημιουργία ιδόκτητου δικτύου βασισμένο σε οπτικές ίνες σε θεσ/νίκη και αθήνα

’ντε μπας και δούμε άσρπη μέρα στην χώρα μας επιτέλους

Link to comment
Share on other sites

εντάξει η καραμέλα θα έρθουν οι ιδιωτικές εταιρίες και όλα θα φτιάξουν δεν ξέρω μέχρι πότε θα συνεχίζεται. όπου έγιναν ιδιωτικοποιήσεις οι τιμές αυξήθηκαν. Οι τιμές πέφτουν μόνο για να αυξηθεί η κατανάλωτική βάση και η κατανάλωση εφόσον οι μελέτες των εταιριών δείχνει ότι συμφέρει και όταν υπάρχει μεγάλη πτώση του κόστους λόγω αλλαγών στην τεχνολογία. Για τον ΟΤΕ πιστεύω φταίει η μπάσταρδη κατάσταση ούτε κρατική εταιρία που παράγει κοινωνικό έργο έστω και με οικονομικό κόστος ίσα ίσα μάλιστα πρέπει να βγάζει κέρδη για να ανεβαίνει η μετοχή, ούτε ιδιωτική εταιρία, να έχει τους εργαζόμενους 10-14 ώρες να τρέχουν με 3+60 για να έχουμε φθηνό internet. Απο τη μία θεωρούμε πως είναι πλέον κοινωνικό αγαθό το internet και από την άλλη λέμε ότι ο νεοφιλελευθερισμός είναι η λύση. Κάπου υπάρχει μία αντίφαση νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

α) όπου έγιναν ιδιωτικοποιήσεις πέτυχαν εκτός απο την Ελλάδα (μιλάμε για τις περιπτώσεις που το κράτος ήταν μεγάλο και βαρύ) κι αυτό γιατί ούτε αντιγραφή απο τους άλλους δεν μπορούμε να κάνουμε.

β) και όσες ξένες εταιρείες είναι αλλού υγειείς αν τολμήσουν και έρθουν εδώ γίνονται αρρωστημένες ως δια μαγείας, σε λίγο χρόνο εμπεδώνουν το σύστημα, πάρτε για παράδειγμα τις τράπεζες που είναι ίσως το τρανότερο παράδειγμα.

γ) είχα περίπου 3 χρόνια isdn και έχω πληρώσει χιλιάδες ευρώ, το αποκορύφωμα ήταν περυσι όταν πήγα στον ΟΤΕ και ζήτησα να μου εξηγήσουν τι ήταν η κάθε μία απο τις 17 διαφορετικές χρεώσεις που είχε ο λογαριασμός και φτάσαμε μέχρι τις 12, οι άλλες 5 ήταν Α.Τ.Ι.Α, μετά απο 2 μήνες μου στείλανε μια επιστολή και μου έλεγαν οτι απο λάθος στα κομπιούτερ τους δεν μου χρέωναν επι 2 χρόνια κάτι που ούτε κι αυτοί μπόρεσαν να μου εξηγήσουν και μου τα χρέωσαν όλα μαζί σε ενα λογαριασμό που έφτασε τα 1.237, πήγα με σηκωμένα μανίκια και βούτηξα τον πρώτο που βρήκα μπροστά μου, το αποτέλεσμα ήταν να μου πούνε οτι έκανα 750 περίπου κλήσεις προς internet μέσα στο δίμηνο και δεν έχει σημασία αν ήταν ανεπιτυχείς (δηλαδή προσπαθούσα 110 φορές την ημέρα να μπώ στο internet και φταίω εγώ που δεν έμπαινα.

Αυτά και άλλα πολλά που θέλω βιβλίο για να τα περιγράψω μου στοίχισαν στα 3 χρόνια περίπου 9.300 με πρόχειρο υπολογισμό.

Ποιός μιλαει για κοινωνικό έργο, για αγαθό, για έυκολη πρόσβαση για όλους κλπ κλπ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝΕ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 16:10]

α) όπου έγιναν ιδιωτικοποιήσεις πέτυχαν εκτός απο την Ελλάδα (μιλάμε για τις περιπτώσεις που το κράτος ήταν μεγάλο και βαρύ) κι αυτό γιατί ούτε αντιγραφή απο τους άλλους δεν μπορούμε να κάνουμε.

β) και όσες ξένες εταιρείες είναι αλλού υγειείς αν τολμήσουν και έρθουν εδώ γίνονται αρρωστημένες ως δια μαγείας, σε λίγο χρόνο εμπεδώνουν το σύστημα, πάρτε για παράδειγμα τις τράπεζες που είναι ίσως το τρανότερο παράδειγμα.

γ) είχα περίπου 3 χρόνια isdn και έχω πληρώσει χιλιάδες ευρώ, το αποκορύφωμα ήταν περυσι όταν πήγα στον ΟΤΕ και ζήτησα να μου εξηγήσουν τι ήταν η κάθε μία απο τις 17 διαφορετικές χρεώσεις που είχε ο λογαριασμός και φτάσαμε μέχρι τις 12, οι άλλες 5 ήταν Α.Τ.Ι.Α, μετά απο 2 μήνες μου στείλανε μια επιστολή και μου έλεγαν οτι απο λάθος στα κομπιούτερ τους δεν μου χρέωναν επι 2 χρόνια κάτι που ούτε κι αυτοί μπόρεσαν να μου εξηγήσουν και μου τα χρέωσαν όλα μαζί σε ενα λογαριασμό που έφτασε τα 1.237, πήγα με σηκωμένα μανίκια και βούτηξα τον πρώτο που βρήκα μπροστά μου, το αποτέλεσμα ήταν να μου πούνε οτι έκανα 750 περίπου κλήσεις προς internet μέσα στο δίμηνο και δεν έχει σημασία αν ήταν ανεπιτυχείς (δηλαδή προσπαθούσα 110 φορές την ημέρα να μπώ στο internet και φταίω εγώ που δεν έμπαινα.

Αυτά και άλλα πολλά που θέλω βιβλίο για να τα περιγράψω μου στοίχισαν στα 3 χρόνια περίπου 9.300 με πρόχειρο υπολογισμό.

Ποιός μιλαει για κοινωνικό έργο, για αγαθό, για έυκολη πρόσβαση για όλους κλπ κλπ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝΕ

Πώ ρε φίλε, τι χουνέρι ήταν αυτό :o Ρε τους αλήτες. Μιλάμε για μεγάλη αλητεία. Πάλι καλά που με το dsl, αν δεν κάνω λάθος δεν μπορούν να στο πούν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

κοινωνία της πληροφορικής...χεχεχε.και μερικοί περιμένουν τα κόμματα να τους κατεβάσουν τις τιμές.ούτε η υποδομή φταίει.κατα τη γνώμη μου απλα και ξάστερα.αφου δεν μπορείς να βρείς απο αλλού ευρυζωνική παρε τα τέτοια μου και αν θες πολύ σου πιάνω και το κ...ωλο.και τη vivodi φυσικά δεν τη νοιάζει.το μερίδιο της αγοράς της το έχει.δε τη νοιάζει να μοιώσει τις τιμές αφού η ζήτηση λογικά θα είναι ανελλαστική για να μη το επιχειρεί.και μετά τις υποκλοπές λέω να γυρίσω στο σχοινί με τα δύο πλαστικά ποτήρια.πιο ασφαλές και ανέξοδο...

:tomato: σε οτε και vivodi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.