Jump to content



Ποιον διπύρηνο από όλους??? Update: Opteron 165 bought & tested!!!


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από FLO

Πολυ καλος gznp και εγω πιστευω αν οχι αυριο, το πολυ την τεταρτη να εχω τον 170 πανω στην DFI μου .

Ωραίος :T: Με γειες και καλοκλοκάριστος :)

Αρχική απάντηση από Pieros

gznp μηπως κοιταξες τι στεππινγκ ειναι? Ποσο τον εχεις παει μαξ σταθερα με πριμε?

Ήμουν τόσο ανυπόμονος που δε σημείωσα τίποτα, με το που βρήκα την Arctic Silver στο συρτάρι τον έβαλα κατευθείαν, κάποια μέρα θα τον βγάλω αν είναι και θα σας πω.\

Σταθερότητα με Prime δεν τσεκάρω, προτιμώ το S&M για αυτή τη δουλειά, εννοείται στο long. Δεν έχω δοκιμάσει πάνω από 2600 για σταθερότητα, μόνο για boot. Έτσι έχω πιάσει 2800 αλλά επειδή έβαλα 1.450 ρεύμα και δε θέλω να ρισκάρω και τόσο πολύ τον γύρισα 2600 και δεν έτρεξα καν το S&M.

Στα 2600 πάντως είναι βράχος, κανένα απολύτως πρόβλημα πουθενά και η μεγαλύτερη θερμοκρασία που είδα χωρίς S&M ήταν όταν τον στρέσαρα μόνος μου με ανοιχτά:

Fruity Loops 5

Trackmania Nations

3gp Converter με 2 conversions 700mb .avi σε .70mb 3gp

Και ήταν 50 βαθμοί. Με το που τελείωσαν τα βίντεο έπεσε απευθείας στους 45 και μετά ηρέμησε μόλις τα έκλεισα όλα στους 32. Καλά δεν είναι?? :) :)

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικος κ καλοδούλευτος και καλοclockaristos να σου είναι (και είναι βλέπω :D )

μην το φοβάσε το ρεύμα.....1.45 δεν είναι τπτ .... ο άλλος 1.8 είπες με 1,75 Λολ ...... Μια χαράααααα!ΜΕΓΙΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites

χμμ, βλέποντας όλο αυτό το thread, ψιλολιγουρεύτικα τον optie. Αλλά η απορία μου είναι: για 3d παιχνίδια (έχω λόγο που το προσδιορίζω) είναι καλός (ισάξιος του x2 4200);;; Γιατί τον θέλω για κλοκάρισμα, να βρω που είναι σταθερός και έπειτα παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω αυτό (ότι οι opteron ανεβαίνουν περισσότερο), το θέμα είναι ότι δεν τον θέλω μόνο για bench, αλλά και (κυριώς) για παιχνίδια. Εκεί θέλω να μάθω αν υπερτερεί έναντι των athlonx2

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου εγραψα θα υπερτερει μονο και μονο λογω παραπανω L2 cache.Φυσικα μην περιμενεις τρελες διαφορες και μιλαμε για συγκριση μονο στα ιδια mhz μ'εναν x2 με 512ΚΒ L2).Yπαρχουν και διπυρηνοι με cache 1ΜΒ(χ2 4400,4800) οι οποιοι δεν διαφερουν σε επιδοσεις απ'τους opteron,εστω κι αν φαινεται πως οι δευτεροι κλοκαρουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου προτεινα να παρεις το πιο μικρο μοντελο opteron 165,αφου δεν θα δεις μεγαλες διαφορες σε οc σε σχεση με τα μεγαλυτερα μοντελα.Περισσοτερο θεμα τυχης ειναι..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πευκιωτη φιλε μου το μαγαζι ειναι καινουργιο.Το site φαινεται πολυ οργανωμενο και βρισκεται καπου στην αθηνα (210 64...)

Εγω θα επαιρνα απο το συγκεκριμενο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.