Jump to content



Ποιον διπύρηνο από όλους??? Update: Opteron 165 bought & tested!!!


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από deninho

χμμ, βλέποντας όλο αυτό το thread, ψιλολιγουρεύτικα τον optie. Αλλά η απορία μου είναι: για 3d παιχνίδια (έχω λόγο που το προσδιορίζω) είναι καλός (ισάξιος του x2 4200);;; Γιατί τον θέλω για κλοκάρισμα, να βρω που είναι σταθερός και έπειτα παιχνίδια

Δεν είχα νετ για κανα τριήμερο και τώρα μπόρεσα να μπω. Τα παιδιά ήδη σου απάντησαν και τα ίδια θα πω και εγώ. Λόγω της μεγαλύτερης cache o Opteron έχει μεγαλύτερη άνεση στα παιχνίδια σε σχέση με τους 3800Χ2 και 4200Χ2. Αν μπορέσεις να βρεις έναν 165άρη ή ακόμα καλύτερα (λόγω του 10άρη πολλαπλασιαστή) τον 170 θα είσαι άρχοντας.

Ο δικός μου όπως είδες με μια σχετικότατη άνεση έπιασε τον πανάκριβο FX-60 στα νούμερα και τις μετρήσεις, που να βάλω και πιο γρήγορες μνήμες να δεις τι θα γίνει. Είναι μια από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει αυτός ο κύριος ΙΜΟ. ’ξιζε μέχρι και την τελευταία του δεκάρα.

Μέσα στο ΠΣΚ έκανα κάποιες δοκιμές μπας και ανέβουμε πιο ψηλά και σταθερά. Δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα αξιόλογο. Με 9Χ311 (2800 από cpu-z) μπορώ και bootάρω στα Windows αλλά δεν έχω σταθερότητα. Σημειώνω ότι για να ελέγξω σταθερότητα ακολουθώ την εξής διαδικασία:

Ανοίγω το TheLab SuperPi. Τρέχω 3 φορές. Αν όλα πάνε καλά κατευθείαν ανοίγω το PC Probe για θερμοκρασίες και δίπλα το S&M όπου και τρέχω τα τεστ του επεξεργαστή στο average παρακολουθώντας για λάθη και θερμοκρασίες. Αν όλα πάνε καλά στα καπάκια αλλάζω σε long το τεστ και αν μετά τα 70 λεπτά είμαστε εντάξει αρχίζουν τα όργανα.

Κλείνουμε την παρένθεση και πάμε στο ψητό. Στα 2800 το Πι δεν έβγαινε ούτε για αστείο. Δοκίμασα αρκετές ρυθμίσεις αλλά τίποτα. Πέφτουμε στα 2700. Εδώ είναι το παράξενο. Με 9Χ300 και τις μνήμες ριγμένες στα 192 (sic) το μηχάνημα δεν μπουτάρει ανώ με 8,5Χ317 ανοίγει κανονικότατα. Παράξενο μπορώ να πω. Όπως παράξενο και το ότι θέλει από 1.425 ρεύμα 1.48625+ για να μου βγάλει καθαρό Πι. Με 1.48625 όμως μουλάρωσε το S&M. Οπότε 1.500 ρεύμα (παραπάνω δε δίνει η μητρική δυστυχώς) και πάμε ξανά. Αν δεν κάνω λάθος η θερμοκρασία που δίνει η μαμά AMD σαν μάξιμουμ είναι οι 65 βαθμοί, σωστά? Ε, μόλις είδα ότι με ούτε κάν το 10% ολοκληρωμένο του FPU τεστ είχα ήδη πιάσει τα 63 και φλέρταρα με τα 64....κόλωσα. Το κλεισα, γύρισα στα χαρούμενά μου 2600 με 1.425 (δροσούλα) και τώρα απλά περιμένω να πάρω νέες μνήμες για να βάλω 8Χ325 με μνήμες στα 260 και να είμαι ένα happy happy boy :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Απλα καποιες παρατηρησεις.Τα 2.6 δεν ειναι καποιο σοβαρο Oc κατα την γνωμη μου,αφου σχεδον ολοι οι διπυρηνοι θα το πιασουν με λιγο-πολυ ρευμα.Δεν χρειαζεται τοσα προγραμματα για σταθεροτητα.Νομιζω οτι μ'ενα s&m (στο 100%) εισαι υπερκαλυμενος.Στα 2700(9*300) εισαι με διαιρετη 133 και δεν μπουταρει?Δοκιμασε max asunc latency/read preamble=8-6(ή και 9-7).Επισης με 8.5*317 σου ανοιγει με τον ιδιο διαιρετη?

Οι θερμοκρασιες σου ειναι παρα πολυ υψηλες!ΔΕΝ πρεπει να ξεπερνας τους 55 το Max(s&m full load) κατα την γνωμη μου για καθημερινη χρηση.Φυσικα αυτο περι 65 βαθμους Max δεν ισχυει.Τι ψυξη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνω με 8,5Χ317 έχω 133 διαιρέτη όπως και όταν προσπαθώ να μπω με 9Χ300. Θα δοκιμάσω καμιά ρύθμιση ακόμα αλλά δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει. Από θερμοκρασίες στα 2700 με το 1.500 ρεύμα έπιασα τα 63 και έχω την ΧΡ-120 πάνω. Θα πάω να την ξεκουμπώσω αν είναι μπας και δεν πέρασα καλά την πάστα αν και αμφιβάλλω.

Για κάθε μέρα ρυθμίσεις έχω τα 2600 με το 1.425 και 59 μάξιμουμ στο γρήγορο τεστ του SnM εννοείται στο 100%. Στο long τεστ έχω 55 (παράξενο?).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ βρε gznp.Την ιδια ψυκτρα εχουμε!Σιγουρα κατι δεν παει καλα,εκτος κι αν η μητρικη δινει διαφορετικες θερμοκρασιες σε σχεση με την dfi που εχω.Περιεργο αυτο που λες για το γρηγορο.Παντα long test 100%..αν το περασει δεν κολλαει με καμια δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, όταν ακουμπάω την ψύκτρα στους υποτιθέμενους 60ρηδες είναι αρκετά δροσερή, κανα 40-45 με το ζόρι. Ίσως η μητρική δεν έχει καλούς σένσορες, τι να πω. Θερμόμετρο δεν παίζει οπότε θα βγάλω-βάλω την ψύκτρα ξανά και βλέπουμε, άμα ξαναδείχνει τα ίδια τι να πω.

Για το μικρό τεστ σου λέω με σιγουριά, το έχω δει τελευταία αυτό και το μεγάλο πολλές (κουραστικές) φορές. Πιάνω μεγαλύτερες (+3-4 βαθμούς) θερμοκρασίες στο μικρό από ότι στο μεγάλο.

’ντε να τελειώσει η Σέλτικ και πάω τρέχοντας πάνω!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα μικρό update γιατί υπήρξαν άτομα που ενδιαφέρθηκαν για το stepping και τώρα μόλις πρόλαβα να ασχοληθώ.

OSA165DAA6CD

CCBWE 0551WPMW

Τράβηξα και μερικές φωτό από την ψύκτρα με την οποία ήρθε ο 165, θα τις ανεβάσω αύριο όμως, no time now δυστυχώς. ’ντε να έρθουν και οι καινούριες μνήμες να δω πόσο ακόμη θα ανέβω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [12-02-2006 15:50]

Όταν μπαίνω με 8,5Χ317 έχω 133 διαιρέτη όπως και όταν προσπαθώ να μπω με 9Χ300. Θα δοκιμάσω καμιά ρύθμιση ακόμα αλλά δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει. Από θερμοκρασίες στα 2700 με το 1.500 ρεύμα έπιασα τα 63 και έχω την ΧΡ-120 πάνω. Θα πάω να την ξεκουμπώσω αν είναι μπας και δεν πέρασα καλά την πάστα αν και αμφιβάλλω.

Για κάθε μέρα ρυθμίσεις έχω τα 2600 με το 1.425 και 59 μάξιμουμ στο γρήγορο τεστ του SnM εννοείται στο 100%. Στο long τεστ έχω 55 (παράξενο?).

Oι .5 διαιρέτες δεν παίζουν και πολύ καλά.

Αλλά ακόμα και αν παίξουν οι μνήμες δεν είναι στα ίδια ΜΗz...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Όταν μπαίνω με 8,5Χ317 έχω 133 διαιρέτη όπως και όταν προσπαθώ να μπω με 9Χ300. Θα δοκιμάσω καμιά ρύθμιση ακόμα αλλά δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει. Από θερμοκρασίες στα 2700 με το 1.500 ρεύμα έπιασα τα 63 και έχω την ΧΡ-120 πάνω. Θα πάω να την ξεκουμπώσω αν είναι μπας και δεν πέρασα καλά την πάστα αν και αμφιβάλλω.

Για κάθε μέρα ρυθμίσεις έχω τα 2600 με το 1.425 και 59 μάξιμουμ στο γρήγορο τεστ του SnM εννοείται στο 100%. Στο long τεστ έχω 55 (παράξενο?).

Εγω 2700 στα ιδια εχω 52 βαθους με νερο. Αρα εσυ με αερα εκει εισαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός, δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο σε αυτό το chip ώστε να το ανακυρήσσεις ως την καλύτερη αγορά που έχεις κάνει. Από Opteron προσωπικά θα είχα πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις...

Γενικά είμαι και γω της άποψης ότι οι Opteron είναι καλύτερα chip από τους Χ2, αλλά νομίζω ότι η φήμη τους είναι και λίγο πλασματική. Πολλές φορές το ότι πολλοί overclockers επιλέγουν ένα συγκεκριμένο chip δημιουργεί και την αίσθηση ότι είναι πολύ καλύτερο διότι οι περισσότεροι από αυτούς που θα πετύχουν κάτι καλό θα τρέξουν στα forum να το δείξουν. ’σε που όσο δημιουργείται η φήμη στους overclockers ότι ένα chip είναι καλό, η φήμη αυτή μεγαλώνει διότι η συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών έχουν εκ των πραγμάτων μεγαλύτερες ικανότητες στο να ξεζουμίζουν ένα chip.

Για μενα τα 2,6 πρέπει να είναι το minimum με αυτά τα chip (Χ2-οpteron) και STOCK ρεύμα για να λέμε ότι πετύχαμε ένα καλό κομμάτι, από τη στιγμή που έχουμε δει ότι μπορεί να βγει από την παραγωγή chip ίδιας τεχνολογίας με αυτές τις δυνατότητες σε καλούτσικες ποσότητες ώστε να γίνει εμπορεύσιμο προϊόν (FX60).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι άνθρωπος που τον νοιάζουν τα max post και οι κόντρες στα benches. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι με 350 ευρώ (πολύ πιο φθηνά από ότι τον 4400Χ2 ο οποίος είναι ο αντίστοιχος Χ2 λόγω της cache) πήρα έναν επεξεργαστή που θα τον τρέχω καθημερινά στα 2600 χωρίς να έχω προβλήματα πουθενά, ούτε στις θερμοκρασίες ούτε στη σταθερότητα. Με λίγα λόγια? Αντί για 1000 ευρώ που κοστίζει ένας FX-60 έδωσα 350.

ΙΜΟ είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει για το PC αυτό καθαρά και μόνο λόγω κόστους VS απόδοση. Αυτό με νοιάζει πιο πολύ από όλα.

(και αν σε νοιάζουν τα max post δες τι έχουν κάνει τα παιδιά του forum με τους Opteron τους εν συγκρίσει με τους Χ2. Πόσοι Χ2 βγήκαν bananizé και πόσοι Opteron?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Πόσοι Χ2 βγήκαν bananizé και πόσοι Opteron?)

Δυστυχως εκει ειναι που αλλαζει η αναλογια, γι'αυτο ο κοσμος προτιμα οπτερονια...

Κι εγω αν γνωριζα τοτε, οπτερον θα επερνα, ασχετως αν πηγε καλα ο 3800+.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [27-01-2006 03:50]

Αφου ειναι ετσι οπως τα λες και δινεις τοσα,εγω θα επαιρνα σαφως τον 4400+...αλλα παλι 500ευρω ειναι πολλαα λεφτα για ενα επεξεργαστη....σκεψου το...υπαρχουν τοσα πολλα παιδια στο φορουμ με 3800+ που με λιγο (!) υπερχρονισμο εχουν υπερκερασει τις διαφορες στα χρηματα...(σ'αυτους ειμαι κι εγω...)

Καλη επιλογη

Πολλά 500 ευρώ για επεξεργαστή που είναι η καρδιά του συστήματος; Αν μιλάμε για ενα μέσο σύστημα των 1500 ευρώ, τα 500 για CPU δεν είναι καθόλου πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργαστή ειναι πολλά ναι . [γενικα πάντα , και οπως το βλέπει ο καθένας] .

Τα 200mhz πιανοντε με overclock και τα 512k παραπανω δεν κάνουν την διαφορά που να αξίζει την διαφορά των xtra $$ [3800χ2 vs 4400χ2 πχ] . Ενω μια κάρτα των 300 ευρώ δεν θα πιάσει ποτέ μια των 500,600... οσο κλοκ και να της κάνεις . Τα ίδια και με τους δίσκους κλπ . Αν τα σκάσεις ομοιόμορφα τότε ναι να έχεις και καλό cpu και καλή καρτα - δικους - μητρική. Αλλά όχι να βάλεις 4400+ πάνω σε asrok και 6600gt επειδη πήγαν ολα τα $$ σε cpu και γίνανε περικοπές εκει που όντως χρειάζονται [δισκοι - εικόνα] .

EDIT . Και σε buget των 1500 ευρώ οχι δεν χωράει cpu των 500... [εκτος και αν παιρνεις μητρικη - μνημες 2Χ1 και κάρτα και δισκους οθονη κλπ με 1κ]

Η γνώμη μου .

Link to comment
Share on other sites

Τόσο βγαίνει Athens2004.

CPU 450 EURO (πχ. χ2 4400)

7800 gt 300 eurp

μνήμες 250 ευρώ

σκληροί 200 ευρώ (2 200ρηδες)

μητρική 120 ευρώ

κουτί 120

τροφοδοτικό καλο 100 ευρώ

οθόνη 19 τφτ 400 ευρώ

Συνολο 1600 χωρίς οθόνη, 2000 ευρώ με οθόνη

Λίγο παραπάνω από οτι είπα, αλλά μιλάμε με πολύ καλά όλα τα υποσυστήματα, όχι μόνο cpu. Και ναι, overclockαρονται οι πιο φθηνοί, αλλά τα πιο ακριβά μοντέλα φτάνουν ακόμα πιο ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Χθες, στις 03:25]

Εγώ δεν είμαι άνθρωπος που τον νοιάζουν τα max post και οι κόντρες στα benches. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι με 350 ευρώ (πολύ πιο φθηνά από ότι τον 4400Χ2 ο οποίος είναι ο αντίστοιχος Χ2 λόγω της cache) πήρα έναν επεξεργαστή που θα τον τρέχω καθημερινά στα 2600 χωρίς να έχω προβλήματα πουθενά, ούτε στις θερμοκρασίες ούτε στη σταθερότητα. Με λίγα λόγια? Αντί για 1000 ευρώ που κοστίζει ένας FX-60 έδωσα 350.

ΙΜΟ είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει για το PC αυτό καθαρά και μόνο λόγω κόστους VS απόδοση. Αυτό με νοιάζει πιο πολύ από όλα.

(και αν σε νοιάζουν τα max post δες τι έχουν κάνει τα παιδιά του forum με τους Opteron τους εν συγκρίσει με τους Χ2. Πόσοι Χ2 βγήκαν bananizé και πόσοι Opteron?)

Μα εγώ συμφώνησα για τους Opteron ότι είναι γενικά καλύτερα chips, αλλά σου λέω και πως όταν όλοι οι overclockάδες παίρνουν Opteron, λογικό είναι τα chips να φαίνονται ακόμη καλύτερα από ότι είναι διότι αυτοί μπορούν και τους ξεζουμίζουν καλύτερα.

Επιπλέον, μην ξεχνάς ότι πολλοί από εδώ έσπευσαν να πάρουν Χ2 αρκετά νωρίς κατά τη γνώμη μου, και λογικό ήταν τα chips που πήραν να μην είναι και τόσο καλά. ’λλωστε έιναι γνωστό ότι έγιναν βελτιώσεις στους Χ2 από ένα σημείο και μετά, πχ τα μοντέλα με 512 cache παράγονταν με 512 και όχι 1ΜΒ με τα 512 απενεργοποιημένα. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Σε κάθε περίπτωση, συμφωνώ με τη λογική σου για value for money, αλλά πιστεύω πως θα μπορούσες να έχεις πετύχει πολύ καλύτερο chip αν ήσουν πιο τυχερός, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ του ότι πήρες opteron. 350Ε πάντως για 2,6G είναι όντως από μόνη της μια καλή εξέλιξη, δεδομένου του ότι για να πάρεις 4400 που είναι ο κοντινότερος Χ2 στον Opteron που πήρες, θα έπρεπε να σκάσεις άλλα 100Ε. Εγώ ήμουν στην ίδια φάση με εσένα, πολύ ακριβός ο 4400, λίγη cache o 4200, τελικά βρήκα πρόσφατο chip 4200 και το πήρα, με πολύ καλά αποτελέσματα. Θα μπορούσα να έχω πάρει Opteron! ;)

ΓΕΝΙΚΑ: Ναι, οι Opteron είναι ποιοτικότερα chips, αλλά πιστεύω ότι είναι λάθος να κρίνεις γενικά τους Χ2 από τις απόψεις παιδιών που αγόρασαν νωρίς.

PS: Δεν με απασχολούν καθόλου τα extremes, μάλλον με παρεξήγησες. Εγώ θέλω ένα σταθερό, ήσυχο μηχάνημα με καλό value for money, γιαυτό άλλωστε και ενώ είμαι σε stock ρεύμα στα 2,6 έμεινα εκεί χωρίς να κάτσω να πολυασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Ένα μικρό update γιατί υπήρξαν άτομα που ενδιαφέρθηκαν για το stepping και τώρα μόλις πρόλαβα να ασχοληθώ.

OSA165DAA6CD

CCBWE 0551WPMW

Τράβηξα και μερικές φωτό από την ψύκτρα με την οποία ήρθε ο 165, θα τις ανεβάσω αύριο όμως, no time now δυστυχώς. ’ντε να έρθουν και οι καινούριες μνήμες να δω πόσο ακόμη θα ανέβω :)

μας ξέχασες :( χιχι

ανακάλυψα το thread αυτές τις μέρες που περιμένω κι εγώ τον δικό μου opty 165 από ebay.com. ζήτησα να μή μου αποσταλλεί η ψύκτρα για να πέσουν τα έξοδα αποστολής και είμαι πολύ περίεργος να την δώ :) μου βγήκε 280, είναι 0546SPMW και απ' όσα διάβασα πάνω από τα 2,3 ανεβαίνει μόνο άμα τον ταίσεις πολύ ρεύμα (1,6-1,65). θα δείξει απο βδομάδα που θα καταφτάσει!

Link to comment
Share on other sites

μου βγήκε 280, είναι 0546SPMW και απ' όσα διάβασα πάνω από τα 2,3 ανεβαίνει μόνο άμα τον ταίσεις πολύ ρεύμα (1,6-1,65). θα δείξει απο βδομάδα που θα καταφτάσει!

Tότε γιατί τον πήρες?Αν είναι έτσι είναι πολύ κακό κομμάτι,δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έτσι είναι.Μακάρι να διαψευτείς και να δούμε άλλα.

Με τι ψύξη θα δώσεις 1,6??????

Ακόμα και νερό να έχεις εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ,μόνο αν είναι πολύ δυνατή η υδρόψυξη.Για 1.65 ούτε που να το σκέφτεσαι φυσικά.Αν δε θες δλδ να σου μείνει στα χέρια και μετά άντε γειά,γιατί αφού τον αγόρασες από Αμερική άντε να βρεις μετά εγγύηση,πόσο μάλλον τη στιγμή που δεν έχεις ούτε τη στοκ ψύκτρα που χρειάζεται για να κάνεις RMA.

Kαλή τύχη πάντως!

Link to comment
Share on other sites

η λεπτομέρια είναι ότι αυτά που είπα τα έμαθα μετά που τον αγόρασα από forums!! το παλικάρι που μου τον πούλησε έχει τον ίδιο στο σύστημα του σε μια ASUS mobo και τον έφτασε στα 2,7GHz με 1,42 vcore. από βδομάδα θα τα δούμε ολα αναλυτικά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.