Jump to content



Ποιον διπύρηνο από όλους??? Update: Opteron 165 bought & tested!!!


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 02:50]

Οι 3800 έχουν 10άρη πολλαπλασιαστή, σχεδόν κανένας (μην κοιτάτε του Ζάχου αυτό είναι θαύμα) δεν πιάνουν 300Χ10. Οι Opteron έχουν ανέβει και πάνω από 300FSB...

Από τιμούλα 350 ευρώ. Για μένα πιστεύω αξίζει αν φτάσει με άνεση τα 2.6 (μην ξεχνάς ότι ο 3800Χ2 έχει 512ΚΒ Cache και όχι 1ΜΒ).

Γενικά ισχύει αυτό:

Οι 4400Χ2, 4800Χ2, Opteron 165, 170, 175 μοιράζονται ακριβώς τον ίδιο πυρήνα. Απλά αλλάζει η ποιότητα κατασκευής. Αν είσαι τυχερός τότε με μεγάλη άνεση με έναν τέτοιο Χ2 πιάνεις τα νούμερα των Opteron. Ο Opteron 180 είναι άλλη υπόθεση. Πυρήνας San Diego. Του τέστειν? Δύο FX-55 στην τιμή του ενός ;) ;) ;)

Όταν τον δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις πάντως, ίδωμεν!

Ολα καλα..αλλα αυτο με την <ποιοτητα κατασκευης> θυμιζει λιγο αυτοκινητα...λες και το ενα ειναι φτιαγμενο στην Αμερικη και το αλλο στο Περου...

Καλοδουλευτος..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Ολα καλα..αλλα αυτο με την <ποιοτητα κατασκευης> θυμιζει λιγο αυτοκινητα...λες και το ενα ειναι φτιαγμενο στην Αμερικη και το αλλο στο Περου...

Καλοδουλευτος..

Βασικά μάλλον τα αυτοκίνητα θυμίζουν επεξεργαστές πλέον, όλοι θυμόμαστε τους περίφημους Κοσταρικανούς Intel :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτίμησα νέο πυρήνα 4200 διότι τον βρήκα 30-40 ευρά πιο κάτω σε ένα μαγαζί, και ήταν πρόσφατης εβδομάδας. Όπου είδα είχε week 30 05 περίπου... Ο 4200 είναι πολύ κοντά σε τιμή με τον 3800 X2, αντίθετα ο 4400 ξεφεύγει. Τα 1024 cache δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με 512 έτσι κι αλλιώς, κοινώς πληρώνεις πολύ παραπάνω τον 4400 για ίδια mhz. Όσο γι αυτό που είπε κάποιος ότι είναι θέμα τύχης, ισχύει ΦΥΣΙΚΑ. Μπορεί να πάρεις και μεγάλο X2 και να σου κάτσει μάπα.

Τον δικό μου πάντως, που είναι manchester εβδομάδας 44 τον δουλεύω στα 2.4, και δουλεύει χωρίς πρόβλημα στα 2640 σε stock voltage. Πολύ πολύ κρύος. Παραπάνω δεν έχω ασχοληθεί λόγω εξεταστικής, αλλά ποντάρω σε ένα 2700άρι...

Φρόντισε ότι πάρεις να είναι νέο κομμάτι. Και τον 3800 να πάρεις, χαμένος δε θα βγεις. Πάντως κατ εμέ, ο 4400 ζητάει πολλά για αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα επιτέλους το ελικΟΠΤΕΡΟΝ μου στα χέρια μου! :D :D :D

Χαρά μεγάλη και τα συναφή, τρέξιμο στο σπίτι και με τη μία δοκιμές!

Ξεκινάμε με κάτι που ίσως δεν το περιμένατε: Την εργοστασιακή ψύκτρα του επεξεργαστή. Παιδιά είναι.......ΜΑΚΡΑΝ η ΚΑΛΥΤΕΡΗ στοκ ψύκτρα που έχω ποτέ μου δει. Χαλκός στο κάτω μέρος με heatpipes να περνάνε και να διοχετεύουν τη θερμότητα στα φύλλα αλουμινίου από πάνω με 90άρη ανεμιστήρα. Πραγματικά ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ, θα σας φέρω φωτογραφίες όταν μπορέσω από ψηφιακή, είναι τρομερή. Αν δε βαριόμουν να ξηλώσω τη μητρική δε θα έβαζα την ΧΡ-120 αλλά αυτή για να τη δοκιμάσω!!!

Πάμε και στο κυρίως θέμα:

Πριν κάνω format δοκίμασα λίγο να παίξω με το FSB και bootαρα στα Windows με 2700 άνετα (εννοείται με τις μνήμες ρηγμένες στα 175 με διαιρέτη). Δε δοκίμασα κανένα τεστ εκεί, κατευθείαν το γύρισα στα νορμάλ και μετά ξεκίνησε το format.

Μπαίνουμε στα νεοεγκατεστημένα Windows, περνάμε hotfix και τα συναφή, όλα τα απαραίτητα προγραμματάκια (S&M, TheLab PiFast ;), Benches, Sandra, κτλ) και ετοιμαζόμαστε για μάχη!

Πριν ξεκινήσω να σας πω ότι οι μνήμες μου θέλουν (μετά τα 210 όπου μόνο με 2.5-3-3-7 ακούνε τι τους λέω) αρκετό ψαχτήρι για παραπάνω ταχύτητες. Δεν είχα τόσο χρόνο να ψάξω και γι αυτό δεν ανέβηκα ψηλότερα (είμαι σίγουρος ότι πάει άνετα).

Πάμε λοιπόν:

Για αρχή δοκίμασα στα 2300. FSB 257, Multiplier x9, RAM 210. Όλα άνετα, έτρεξα όλα τα benches-stress tests απροβλημάτιστα (εκτός από το S&M στο τεστ του τροφοδοτικού το οποίο και στα νορμάλ του επεξεργαστή έβγαζε πρόβλημα - θα επανέλθουμε αργότερα σε αυτό το θέμα).

Πάμε πιο ψηλά. Δοκιμές επί δοκιμών στις μνήμες με πολλαπλασιαστή 9 για μεγαλύτερη ταχύτητα είχαν σαν αποτέλεσμα τα νεύρα μου να σπάσουν και να παρατήσω το μηχάνημα στα 2300.

Ξυπνάω με διάθεση: Πολλαπλασιαστής στα 8, FSB στα 315, HTT X3 και μνήμες για ακόμα μια φορά στα 210 (διαιρέτης διαφορετικός όπως καταλάβατε). 2525 πιάνουμε και για ακόμα μια φορά το S&M μας βγάζει ασπροπρόσωπους. Θερμοκρασίες μάξιμουμ στο τεστ στους 55 βαθμούς και 28 η μητρική με την ΧΡ-120 να δουλεύει σε 1400 στροφές. ’νετους μας βρίσκω.

Δοκιμές για να πιάσουμε 2600 και τον αγαπητό FX-60 πάλι έχουν αστάθειες γιατί οι μνήμες χαζέψανε. Όπως και να χει, το μάξιμουμ που μπήκα στα Windows ήταν με 2700 οπότε επιφυλάσσομαι για μεγαλύτερα πράγματα!!! :) :) :)

Επανερχόμαστε στο τεστ του Τροφοδοτικού. Ερωτώ καθότι δεν ξέρω: Παίζει πρόβλημα? Πολύμετρο δεν υπάρχει (αν κάποιο καλό παιδί στη Θεσ/νίκη θέλει να κάνει καλή πράξη κερνάω καφέ) και με έχει ψιλοανησυχήσει. Αν παίζει πρόβλημα, μπορώ να το αντικαταστήσω με τη δικαιολογία του S&M???

Να και μερικά σκορ που έβγαλα στα γρήγορα σα χαρούμενο παιδί που ήμουν σήμερα:

CPU-z για αρχή:

cpuz25258tl.jpg

cpuzmem25252ez.jpg

TheLab SuperPi:

pifast25253lf.jpg

Sandra Arithmetic:

sandraarithmetic25254cp.jpg

Sandra Multimedia:

sandramultimedia25257bx.jpg

Sandra Memory:

sandramemory25250eh.jpg

3DMark06 (465-1200 7800GT):

3dmark06252546512009iy.jpg

Aquamark3 (465-1200 7800GT):

aquamark3252546512003jv.th.jpg

Αυτά ως τώρα!!! Περισσότερα νέα όταν δοκιμάσω καινούρια πραγματάκια :devil: :D

Kαινούρια πραγματάκια είπα και θυμήθηκα:

Quake 4. Ultra Settings, 1280x1024, noAA. Παίζει πάρα πολύ καλά σε όλες τις πίστες και single και multi χωρίς πολλά κολλήματα. Μικρή πτώση στα Framerates και ανεπαίσθητα κολληματάκια μόνο στις πόρτες, κατά τα άλλα το κυριότερο "πρόβλημα" ήταν το εμφανές tearing στην εικόνα. Εννοείται ότι πριν ο FX-53 σε αυτές τις ρυθμίσεις δεεεεν τράβαγε... Από θερμοκρασίες 40 να έπιασε ο επεξεργαστής με το ζόρι.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτος και καλοκλοκαριστος αν και νομιζω οτι αυτο φαινεται. Νομιζω οτι παει αρκετα καλα, και αν απο την αρχη σου εδωσε την εντυπωση οτι παει ψηλα, θα παει ακομα ψηλοτερα, απλα θελει λιγο ψαξιμο για να σταθεροποιηθει.

Μεγειες μαν....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Καλοδουλευτος και καλοκλοκαριστος αν και νομιζω οτι αυτο φαινεται. Νομιζω οτι παει αρκετα καλα, και αν απο την αρχη σου εδωσε την εντυπωση οτι παει ψηλα, θα παει ακομα ψηλοτερα, απλα θελει λιγο ψαξιμο για να σταθεροποιηθει.

Μεγειες μαν....

Να σαι καλά Ζάχο!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Ρε Morti ο 165 στα 1.8GHz δεν ειναι????? Στο link που δινεις λεει οτι ειναι στα 2.0GHz:blink:

Μάλλον λάθος παίζει, πρώτη φορά βλέπω 165άρη με 2.0GHz. Κάποιος παρασύρθηκε στη σελίδα και τον πέρασε για 170άρη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

gznp μπραβοπολυ καλο κομματι και μολις αποφασισα να παραγγειλω τον 175:D

Την καλύτερη δουλειά κάνεις, πολύ δυνατοί επεξεργαστές τελικά οι Opteron, έχω εντυπωσιαστεί πολύ!!!

Βέβαια το θέμα είναι και τι ταχύτητες θες να πιάσεις. Αν θες 2600 περίπου ο 165 τα έχει άνετα. 2800-3000 ανάλογα με το κομμάτι. Ο 175 απλά είναι πιο άνετος στα πιο ψηλά αλλά κοστίζει και "λίγο" παραπάνω.

Έκατσα σήμερα και πειραματίστηκα με τις μνήμες, κάτι με τις έξτρα ρυθμίσεις στο BIOS και εν τέλει με τα ίδια timmings (2.5-3-3-7-1Τ) και λίιιιγο ρευματάκι ακόμα (1.425) στον πυρήνα έπιασα τον αγαπητό FX-60 στα 2600 (325Χ8) με άψογο S&M (μαξ θερμοκρασία 59 βαθμούς με ζέστη στο δωμάτιο). Οι μνήμες είναι με το χαμηλό διαιρέτη στα 217. Θα τεστάρω για περισσότερα πράγματα (πιο ψηλά τον επεξεργαστή ή τις μνήμες με διαφορετικό διαιρέτη για παραπάνω MHz) και ελπίζω όλα να πάνε καλά :D :D :D

Θα ποστάρω ίσως αργότερα εικόνες από σκορ και benches. Στο Aquamark 3 πάντως έσπασα τα 100 χιλιάρικα (100105) :D :D :D

Τέλος να αναφέρω ότι το μαξ που μπήκα στα Windows αυξήθηκε στα 2800 και αναμένεται μεγαλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Μεγίες...!!!

Δεν έχω λόγια να πω... Πάντως θα αλλάζεις συχνά την υπογραφή σου ε;

Many Thanx βρε, να σαι σίγουρος ότι η υπογραφή δε θα μείνει σταθερή ;):D

Αρχική απάντηση από blade_pan

Αν παρω τον 175 και δεν πιασω πανω απο 3000 θα ξενερωσω!

Μνημες φοβαμαι ρε γμτ!

Με αερα εισαι?

Ναι, έχω βάλει την ΧΡ-120 και οι θερμοκρασίες είναι σε πάρα πολύ καλά επίπεδα, καλύτερα από ότι περίμενα. Εσένα ο 175 έχει 11άρη πολλαπλασιαστή οπότε με 10Χ300 πιστεύω θα τα πιάσει τα 3000, απλά δεν θα ακολουθήσουν με την ΚΑΜΙΑ οι μνήμες αν είναι 2Χ1024. Εκτός βέβαια αν βγουν σούπερ καινούριες που θα κάνουν και 400 ευρώ όμως...

Εγώ σου λέω, βάλε διαιρέτη και παίξε με πιο χαμηλά τις μνήμες. DFI έχεις, άνετα παίζεις ;)

Επίσης αν είσαι νερουλάς να είσαι σχεδόν βέβαιος για τα 3000, ψιλοστάνταρ το κόβω. Στο εξωτερικό έχουν κάνει τρέλες με τον 175άρη, έχω δει 1.850 ρεύμα με υδρόψυξη και τον επεξεργαστή στα 3300 καθημερινά όπως υποστήριζε ο τύπος. Εγώ αν έβρισκα τον 175 με 2800-3000 θα ήμουν αρκετά ευχαριστημένος πάντως.

Πάμε και στο δικό μου τώρα. Έχουμε και λέμε:

2600 με: 325Χ8, ΗΤΤ 3Χ, μνήμες 217 (2.5-3-3-7-1Τ), 1.425 ρεύμα.

CPU-z:

cpuz26008tx.jpg

CPU-z Memory:

cpuzmem26006fc.jpg

TheLab PiFast:

pifast26003qy.jpg

Sandra Arithmetic:

sandraarithmetic26006gr.jpg

Sandra Multimedia:

sandramultimedia26008by.jpg

Sandra Memory:

sandramemory26003xj.jpg

3DMark06 (7800GT@465-1200):

3dmark06260046512002ml.jpg

Aquamark 3 (7800GT@465-1200):

aquamark3260046512008cs.th.jpg

Aυτά ως τώρα. Για παραπάνω πράγματα θα το ψάξω γιατί από ότι κατάλαβα και έχω διαβάσει για τα 2800 θέλει λίγο ρευματάκι ακόμα. Αν χαλαρώσω τις μνήμες αρκετά (3-4-4-8-1Τ) θα έχω άνετα τα 235MHz εκεί οπότε με λίγο ρεύμα ίσως πιάσω το 350Χ8. Αν από την άλλη τερματίσει το FSB θα δοκιμάσω με 9άρη πολλαπλασιαστή και βλέποντας. Ελπίζω πάντως να δουλέψει με το πολύ 1.450 ρεύμα γιατί μετά τα βλέπω τα 60άρια+ να έρχονται στο S&M και φοβάμαι...:...:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας μαλώσω, κάνετε τον κόπο να τις ανεβάσετε στο imageshack, δώστε και το σωστό link. Thumbnails for forums. Δεν είναι κρίμα να σας γκαντεμιάζουν οι 56άρηδες και να μην πάνε βήμα οι cpus?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.