Jump to content



Ποιον διπύρηνο από όλους??? Update: Opteron 165 bought & tested!!!


Maximus

Recommended Posts

Ότι λέει και το θέμα παιδιά, έχω διαβάσει αρκετά άρθρα και θέλω και τη γνώμη σας. Οι περισσότεροι λένε για 3800Χ2, 4400Χ2 και 4800Χ2 και μακριά από τους 4200Χ2 και 4600Χ2. Το ζήτημα είναι ότι και οι υποστηρικτές των 4200Χ2 και 4600Χ2 δεν είναι λίγοι...

Για τους 3800, 4400 και 4800 οι γνώμες λένε ότι είναι καλύτεροι λόγω μεγαλύτερης cache (λογικό ακούγεται). Αν απαγορεύσουμε τον 4800 λόγω κόστους μας μένουν οι άλλοι δύο. Συμφέρει λόγω χρημάτων έχω ακούσει ο 3800 ο οποίος ανεβαίνει μέχρι 2400 άνετα και μετά ανάλογα με το κομμάτι. Από την άλλη ο 4400 είναι αρκετά δυνατός από τη μάνα του και αυτός ανεβαίνει πολύ ανάλογα με την τύχη του καθενός.

Από την άλλη οι υποστηρικτές των 4200 και 4600 λένε ότι είναι καλύτεροι γιατί είναι τα καλά κομμάτια ενώ οι 3800-4400 είναι ότι περίσσεψε. Όπως και να χει, έχουν μικρότερη cache και ίσως αυτό αποτελεί μειονέκτημα.

Εγώ μπορώ να διαθέσω μέχρι 560 ευρώ. 3800 βρίσκω με 300, 4200 τον αφήνουμε, 4400 με 520 και 4600 με 560. Τι λέτε και εσείς? Εγώ ήμουν στο τσακ να χτυπήσω τον 4400 αλλά όταν είδα ότι με +40 παίρνω τον 4600 είπα να ρίξω κανα βλέφαρο παραπάνω στο νετ και μπερδεύτηκα :confused:

2GHz με 2x1MB Cache και όσο ανέβει (+τα ρέστα), 2.2GHz με 2x1MB Cache ή 2.4GHz με 2x512KB Cache???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Αφου ειναι ετσι οπως τα λες και δινεις τοσα,εγω θα επαιρνα σαφως τον 4400+...αλλα παλι 500ευρω ειναι πολλαα λεφτα για ενα επεξεργαστη....σκεψου το...υπαρχουν τοσα πολλα παιδια στο φορουμ με 3800+ που με λιγο (!) υπερχρονισμο εχουν υπερκερασει τις διαφορες στα χρηματα...(σ'αυτους ειμαι κι εγω...)

Καλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον 3800χ2.Στην δεδομενη φαση παντως και με την AMD να πηγαινει σε ενα πλατφορμα και DDR2 θα πηγαινα σε Intel 9xx που με τα λιγα δειγματα που ειδαμε απο τα παιδια του φορουμ πανε πολυ καλα!

Αν θες να παρεις AMDx2,τοτε θα προτεινα 3800x2.Δεν αξιζει για μενα να δωσεις παραπανω χρηματα,αφου ολοι πανω κατω τερματιζουν στα ιδια MHz.Θεμα τυχης ειναι..

Edit:Εκτος κι αν μπορεις να περιμενεις μεχρι να βγουν οι νεοι AMD με ΑΜ2 socket..;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πονεμένη ιστορία, πράγματι οι μεγάλοι Χ2 σε βαρύ o/c πιάνουν λίγο πάνω από 3000, νούμερα που βγάζουν και οι "τυχεροί" 3800. Δεδομένου του ότι δεν με νοιάζει να ανέβω πάνω από 2400-2600 με 3800Χ2, ανάλογα με το τι κομμάτι μου κάτσει, παίζει να πάρω αυτόν. Intel δεν έχω πρόβλημα να πάρω απλά θα ταλαιπωρηθώ αρκετά (άλλαξε μητρική-μνήμες κτλ).

Το σκέφτομαι ρε γμτ, να πάρω καναν 3800...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πιανουν ολοι οι μεγαλοι τα 3g..τα 2.-2.6 τα εχεις πιστευω ανετα με stock ψυξη ακομη και με τον 3800!Υποψιν ο 3800 δεν εχει 1ΜΒ cache που αναφερεις,αλλα 512..μονο οι 4400,4800 εχουν 1MB και γι'αυτο οι περισσοτεροι προτεινουν 3800x2 ή 4400x2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα έναν 3700+ με ~230Ε ή τον 4000+ με ~350E το αν θα είναι San Diego socket κ οι δυο, αυτό δική σου απόφαση. Αν δεν κάνω λάθος οι San Diego κάνουν καλύτερο o/c. Για τιμές κτλ κοίτα στο www.skroutz.gr

Θα μου πείτε, το παιδί για Χ2 μας μιλησε, βάση του http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=20401&perpage=30&pagenumber=2, όσο αφορά τα παιχνίδια οι Χ2 ΔΕΝ συμφέρουν.

@gznp

Αν δεν έχεις ιδιαίτερους λόγους που αγοράζεις Χ2, τότε πιστεύω πως ένας καλός μονοπύρηνος θα κάνει μια χαρά την δουλειά του !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach [Σήμερα, στις 12:53]

Εγώ θα πρότεινα έναν 3700+ με ~230Ε ή τον 4000+ με ~350E

Και εγώ λέω να πάρει εναν athlon xp 2400+ .

fx53 ειχε ο άνθρωπος ρε [καλύτερος απο τον 3700 και περίπου ιδιος με τον 4000]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγο του ότι θεώρησα ρίσκο το o/c, προτίμησα τον 4400+ ώστε να δουλεύει καλά σε stock. Και τελικά εμένα δε μου έπεσε και τόσο καλό κομμάτι, αφού ο ένας πυρήνας δεν ξεπερνάει τα 2400, ενώ ο άλλος συνεχίζει 2500+ άνετα. Οπότε δεδομένουν ότι με 2400 οι ρυθμίσεις ήταν τέτοιες που οι μνήμες έχαναν, προτίμησα να τους αφήσω default. Με 3800+ θα ήμουν αρκετά χαμηλότερα...

Αν σκοπεύεις να παίξεις με ταχύτητες, θα σου πρότεινα τον 3800+ που έχει σαφώς καλύτερη τιμή προς απόδοση. Αλλά έχεις το ρίσκο να μην πάει τόσο καλά και να πάθεις το ίδιο με εμένα.

Από την άλλη, γιατί δε ρίχνεις μιά ματιά σε Opteron 175? Είναι ο αντίστοιχος του 4400+, έχει την ίδια τιμή και θεωρητικά θα πηγαίνει πολύ περισσότερα χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Δεν τα πιανουν ολοι οι μεγαλοι τα 3g..τα 2.-2.6 τα εχεις πιστευω ανετα με stock ψυξη ακομη και με τον 3800!Υποψιν ο 3800 δεν εχει 1ΜΒ cache που αναφερεις,αλλα 512..μονο οι 4400,4800 εχουν 1MB και γι'αυτο οι περισσοτεροι προτεινουν 3800x2 ή 4400x2

Αχα, μπερδεύτηκα μάλλον :red:

Χμμμ, κι αυτό με βάζει σε σκέψεις τώρα. Ο 4400Χ2 άμα έχει 1ΜΒ είναι λοιπόν πολύ δυνατή επιλογή. Θα το σκεφτώ, δεν ξέρω.

Εγώ με 2.6 σταθερά κάθε μέρα να δουλεύω μια χαρά θα είμαι, δε με νοιάζει να φύγω παραπάνω, απλά επειδή ξέρω από πρώτο χέρι (βλέπε τον προηγούμενο επεξεργαστή μου) τι διαφορά κάνει το 1ΜΒ σε σχέση με τα 512ΚΒ (είχα δει 3000 και 3200 να δουλεύουν στα 2400-2600 που δούλευα και το δικό μου και είχε μια άνεση μπορώ να πω ο FX σε σχέση με τους άλλους).

Όπως και να χει, είναι σίγουρα πολλά τα λεφτά για τον 4400Χ2. Καλός μεν αλλά πανάκριβος. Βέβαια με λίγο ζόρισμα θα τον έχω απλά καλά θα ήταν να μας μένανε και μερικά ρέστα για πασατέμπο :D

Αρχική απάντηση από Wizard!

Εγώ λόγο του ότι θεώρησα ρίσκο το o/c, προτίμησα τον 4400+ ώστε να δουλεύει καλά σε stock. Και τελικά εμένα δε μου έπεσε και τόσο καλό κομμάτι, αφού ο ένας πυρήνας δεν ξεπερνάει τα 2400, ενώ ο άλλος συνεχίζει 2500+ άνετα. Οπότε δεδομένουν ότι με 2400 οι ρυθμίσεις ήταν τέτοιες που οι μνήμες έχαναν, προτίμησα να τους αφήσω default. Με 3800+ θα ήμουν αρκετά χαμηλότερα...

Αν σκοπεύεις να παίξεις με ταχύτητες, θα σου πρότεινα τον 3800+ που έχει σαφώς καλύτερη τιμή προς απόδοση. Αλλά έχεις το ρίσκο να μην πάει τόσο καλά και να πάθεις το ίδιο με εμένα.

Από την άλλη, γιατί δε ρίχνεις μιά ματιά σε Opteron 175? Είναι ο αντίστοιχος του 4400+, έχει την ίδια τιμή και θεωρητικά θα πηγαίνει πολύ περισσότερα χωρίς προβλήματα.

H αλήθεια είναι ότι μόνο γνώμες κοιτούσα στο νετ και τώρα παραξενεύτηκα λίγο. Είχα την εντύπωση ότι στο πουσάρισμα συμπεριφέρονταν σαν τους μονοπύρηνους, σαν ένα σύνολο και οι δύο πυρήνες, όχι ο καθένας ξεχωριστά. Όπως και να χει, για τον 175άρη που λες θα το ψάξω λιγάκι το θέμα, ακούγεται ενδιαφέρον ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με έφτιαξες αρκετά με τον 175άρη Opteron, πολύ καλή τιμή (εν συγκρίση με τον αντίστοιχο 4400Χ2) και συγχρόνως πάρα πολύ καλές κριτικές σε ξένες ιστοσελίδες. Αναφέρουν ότι ενώ μοιράζονται παρόμοια δομή και χαρακτηριστικά, η ποιότητα κατασκευής του 175άρη είναι αρκετά καλύτερη από του 4400Χ2. Πιο σταθερό πουσάρισμα, αντιστοιχές έως πολύ καλύτερες αποδόσεις.

Μάλλον προς τα εκεί βαδίζουμε. Να συγκεντρωθεί όλο το χρήμα και βλέπουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΜ2??? Κανείς δεν ξέρει. Οι 175 μη σου πω ότι σταμάτησαν να έρχονται, χτες έχασα για μία ώρα τον τελευταίο (παίζει) στην Ελλάδα και αύριο έρχεται ο 165άρης μου (και θα μου μείνουν και ρέστα ;) )

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το αυτί μου σε ξένες σελίδες ότι το να βρεις 165, 170 και 175 είναι σαν quest του Indiana Jones. Γι αυτό μόλις είδα ότι έχασα τον 175 χωρίς να υπάρχει κανείς άλλος διαθέσιμος και μετά βρήκα τον 165 τον χτύπησα χωρίς ενδοιασμό. Έξω λένε ανεβαίνει άνετα μέχρι τα 2.4 και μετά είναι θέμα κομματιού να πιάσει και πάνω από 2.7 (300Χ9++) <--τρελάθηκα όταν το άκουσα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 15:40]

Κάτι πήρε το αυτί μου σε ξένες σελίδες ότι το να βρεις 165, 170 και 175 είναι σαν quest του Indiana Jones. Γι αυτό μόλις είδα ότι έχασα τον 175 χωρίς να υπάρχει κανείς άλλος διαθέσιμος και μετά βρήκα τον 165 τον χτύπησα χωρίς ενδοιασμό. Έξω λένε ανεβαίνει άνετα μέχρι τα 2.4 και μετά είναι θέμα κομματιού να πιάσει και πάνω από 2.7 (300Χ9++) <--τρελάθηκα όταν το άκουσα :p

Τοσο ανεβαινουν και οι 3800+ Χ2...ωστοσο οι Οπτερον εχουν φημη για αρκετα περισσοτερο..θα μας πεις εσυ σε λιγο... Απο τιμη?ποσο τον πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον 4400+ και προτημησα αυτον διοτι εχει μεγαλυτερη cache απο τον 4200+ (αλλα τρεχουν στην ιδια συχνοτητα 2.2Ghz).

Σχετικα με το o/c ο mariosalice μας εδειξε οτι πραγματικα μπορει να φτασει στα ορια ο συγκεριμενος επεξεργαστης και χωρις καμια επιπτωση στο ολο συστημα( Θερμοκρασιες κτλ). Συγκεριμενα εκανε o/c απο 2.2 σε 2.7 Ghz αν θυμαμαι καλα.

Δες αυτο το topic: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=21027&perpage=20&pagenumber=10

Με μια καλη μητρικη ολα γινονται..:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Τοσο ανεβαινουν και οι 3800+ Χ2...ωστοσο οι Οπτερον εχουν φημη για αρκετα περισσοτερο..θα μας πεις εσυ σε λιγο... Απο τιμη?ποσο τον πηρες?

Οι 3800 έχουν 10άρη πολλαπλασιαστή, σχεδόν κανένας (μην κοιτάτε του Ζάχου αυτό είναι θαύμα) δεν πιάνουν 300Χ10. Οι Opteron έχουν ανέβει και πάνω από 300FSB...

Από τιμούλα 350 ευρώ. Για μένα πιστεύω αξίζει αν φτάσει με άνεση τα 2.6 (μην ξεχνάς ότι ο 3800Χ2 έχει 512ΚΒ Cache και όχι 1ΜΒ).

Γενικά ισχύει αυτό:

Οι 4400Χ2, 4800Χ2, Opteron 165, 170, 175 μοιράζονται ακριβώς τον ίδιο πυρήνα. Απλά αλλάζει η ποιότητα κατασκευής. Αν είσαι τυχερός τότε με μεγάλη άνεση με έναν τέτοιο Χ2 πιάνεις τα νούμερα των Opteron. Ο Opteron 180 είναι άλλη υπόθεση. Πυρήνας San Diego. Του τέστειν? Δύο FX-55 στην τιμή του ενός ;) ;) ;)

Όταν τον δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις πάντως, ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.