Jump to content



GX/ VX/ Platinum


fotme

Recommended Posts

Με ανοικτό κουτί άγγιξα τα 254 με 2λαθάκια ακόμα και ανά 100 loopes...

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει αν το βγάλω στο μπαλκόνι με κανά κρύο...

Θα παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις στο bios και εγώ...

ένα πολύ καλό thread έχει στο dfi-street και θα το διαβάσω αναλυτικά.

Δηλαδή μένει να πειράξω τα DQS και Drive Strength.

Α και 11άρι tRFC δεν παίρνουν αλλά αυτό είναι θέμα bios από ότι διάβασα και στο extreme.

Με cas 1.5 δεν έπαιξα...χεχε

Το φαντάρι που είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

@NTG για σένα:

http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=20823

DQS Skew Control

Settings = Auto, Increase Skew, Decrease Skew

From Lost Circuits: http://www.lostcircuits.com/

"It is true that lower voltage swings enable higher frequencies but after a certain point, the ramping of the voltages will show a significant skew. The skew can be reduced by increased drive strength, however, with the drawback of a voltage overshoot / undershoot at the rising and falling edges, respectively. One additional problem with high frequency signaling is the phenomenon of trace delays. The solution in DDR was to add clock forwarding in form of a simple data strobe. DDR II takes things further by introducing a bidirectional, differential I/O buffer strobe consisting of DQS and /DQS as pull-up and pull-down signals. Differential means that the two signals are measured against each other instead of using a simple strobe signal and a reference point. In theory the pull-up and pull-down signals should be mirror-symmetric to each other but reality shows otherwise. That means that there will be skew-induced delays to reaching the output high and low voltages (VOH and VOL) and the cross points between DQS and /DQS used for clock forwarding will not necessarily coincide with the DQ crossing the reference voltage (Vref) or even be consistent from one clock to the next. The mismatch between clock and data reference points is referred to as the DQ-DQS skew."

Slight Influence on Bandwidth/Stability.

Suggested Settings for DFI: Increase for performance, and Decrease for Stability. Recommend try Increase. (Increase = Faster, Decrease = Slower)

DQS Skew Value

Settings = Auto, 0-255 in 1.0 increments.

This is the value that is Increased or Decreased when you set the DQS skew control. It does not appear to be a very sensitive timing.

Slight Influence on Bandwidth/Stability.

Suggested Settings for DFI: This does not appear to be a very sensitive timing. Try 50-255 with Increase Skew set in the above timing. (Higher = Faster)

Link to comment
Share on other sites

Mετά τις τελευταίες προόδους ας πω και μερικά hint να δοκιμάσεις ΝΤG

1)Το tRFC = 12 παίζει μέχρι τα 268. Μετά θέλει 13.

2)Το tREF παίζει για μένα stable από 2048-4708 και φυσικά όσο ανεβάζεις τόσο γρηγορότερο ΡΙ έχεις όπως πολύ σωστά παρατήρησες...αλλά όμως μπορεί να μη βγει το 32Μ και να θέλει κατέβασμα...δεν μπόρεσα να δω από ποιο και κάτω δεν το βγάζω (μιλάμε να φτάνω έως και 21 λούπα με το max=4708 και να το ρίχνω μετά 2048 απλά για να βγάλω το 32Μ). Το 3120 του chroma πιστεύω είναι καλό γιατί είναι ανάμεσα σε καλούς χρόνους + σταθερότητα πάντως.

3)Για να δεις σταθερότητα χοντρικά κάνε μια μόνο λούπα στο memtest με 0 λάθη, μείωσε 4-5 και μετά πας για bench 1M-32M. To κάψιμο το κάνω σε ένα ΜΗz πιο κάτω από αυτό που βρήκα max στη μια λούπα. Πολύ καλό για κάψιμο είναι το lobby 3dMark2001se συνεχόμενες λούπες στη συχνότητα που βγάζεις 32άριΜ.Επίσης στις δικές μου είδα ότι αν καίω με παραπάνω τάση μπορεί να μη δω άλλο ανέβασμα σε εκείνη την τάση αλλά θα έχω ανέβει στις αμέσως προηγούμενη...

4)DQS + Drive Strength τα άφησα σε Αuto / 0 / Auto / Auto... για το DQS ακόμα δεν έχω ιδέα τι να το κάνω όσον αφορά τους χρόνους...Πάντως με τίποτα δεν παίζω σταθερά με Strengh=Normal (2,4,6,8) αλλά τα 5-3, 1-3 πάνε τέλεια.

Αυτά...ελπίζω να βοήθησα ...

Πάω για superPI στα 270 με 3.5+enabled από bios...μου φαίνεται αυτό το μαρτύριο δε θα τελειώσει ποτέ...όσο καίω τόσο γουστάρουνε... :p

Link to comment
Share on other sites

να το ποστάρω εδώ η στο dfi δεν έχω αποφασίσει...

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα!

έχω ένα ζευγαράκι Golden VX η κάπως έτσι και η μια αρνείται κατα καιρούς να δουλέψει

έτσι πίστευα μέχρι πριν λίγο που κάθησα και έκανα αναδρομή στα γεγονότα!!!!

τελικά παίζει όταν το jumper είναι στα 4V και δεν παίζει όταν το γυρνάω στα 3.3V

μπορεί να δώσει κανείς πιθανή εξήγηση?

έχω σπαστεί πολύ με το κωλόπραμα δεν καταλαβαίνω τι του φταίει....

το spd περιέχει πληροφορία για το τι ρευμα θέλουν default?

μπορεί να φταίει ένα πιθανό Vdimm 2,6V με σφιχτά timmings π.χ.????

αν και τα by spd τιμμινγσ e;inai 7-3-3-2.5 σήμερα το τσέκαρα και αυτό...

Ήμαρτον!!!!

ρίχτε τα φώτα σας.....

Link to comment
Share on other sites

Mε το jumber στα 3.3 Volt εμένα η τάση δεν πάει πάνω από 3.17 με ότι και αν βάλω.

Εσένα τι λέει το bios?

Εμένα δεν αντέχει η 3άρα να δώσει πάνω από 3.1 περίπου και αυτό δοκιμασμένο στην Abit που ενώ έβαζα 3.15V idle σε S&M είχα drop έως και 3.05.

Όπως έχει πει και o beetlejuice η 5άρα γραμμή (jumber=4V) δίνει σταθερά ρεύματα με το ανάλογο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα παλιότερα πρόβλημα με τις γραμμές του τροφοδοτικού τι να πω....

enermax 600 και το apc ups αναφέρει 294Watt με βοινc ανοιχτο στα 2750 και 300κάτι στα 2800 τα watt είναι το tower και το 19άρι tft μόνο

Link to comment
Share on other sites

thanks spyrus...για το προ-darksaga post...

θα δοκιμασω σε λιγο...

δοκιμασα 3 ομαδες timmings....

1 δικα μου...και δυα αλλα...

του ενος ηταν απλα αδιαφορο...μετριο προς καλο Pi καλο bandwith χαλια 3δ...

το αλλο ηταν περιεργο..μετριο προς χαλια pi κακο bandwith αλλα μαμηστερο 3δ(και μερικη ανοδο στο μεμτεστ)

το τριτο...με εβαλε σε σκεψεις υστερα απο τα αλλα δυο....

tweak στις μνημες μεχρι να ψοφησω...απο κουραση....και μαμηστερο Pi...μαμηστερο bandwith...αλλα 3δ (με αλλα τιμμινγκς) δεν επιασα το μαμηστερο απο πανω..!Μου ελειπαν 50 απο cpu score στο aquamark και καμμια 100 στο 3δ2001 poy ηρθαν αβιαστα πριν....

ξαναγυρισα στις προηγουμενες ομαδες να δω αν βελτιωνωνται τα πραματα....αλλα δεν.

Eνδεικτικα αναφερω στο πι.. 3 διαφορετικα νουμερα...στα 2875 με 240 μνημες....

28,488/28,579/28,607

(πολλα συνεχομενα μεχρι να δω που σταθεροποιυνται το καθενα τους..)

Μερικες δοκιμες αυριο -αν δε παω πουθενα-...μεχρι να κατασταλλαξω καπου!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και σε εμάς να δούμε...

Πάντως παίζει να υπάρχουν κάποιοι συνδυασμοί που να δίνουν καλύτερους χρόνους μιας και θα 'συνεργάζονται' καλύτερα.

Τουλάχιστον αυτό παρατήρησα με το ΝF2 και τα Alpha Timings του...

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση κρίσεως

οταν γίνεται clear cmos η κάτι πιο χοντρό με ρεύματα το ρευμα στις μνήμες επιστρέφει στα 2,5V ???

θα μπορούσε να είναι αυτό η αιτία που δεν ανοίγει κατα διαστήματα το μηχάνημα μου???

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να κλειδώσω το Vdimm σε κάποια τιμή????

η 3.2 καλή μου φαίνεται....

επίσης τα VX όσοι έχετε με 2,5V τι κάνουν?

επειδή όταν ξεκολλάω τη μητρική με άλλη μνήμη η τάση είναι στα 2,6 και το bios διαβάζει 2,53

πόσα πρόβλήματα θα μου έλυμε το μαμημένο το maximizer.....

πουν το όμως....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κλειδώνει , μπορεις να σώσεις τις ρυθμισεις σου σε cmos reload ομως και με ενα κουμπι load να επαναφέρεις τα πάντα. [settings rams - voltages ldt multies htt multies τα πάντα]

Με 2.5 τι να κανουν , winbond στην καλύτερη 2-2-2-5 @ 200 που δεν πιστευω πολύ δύσκολο .

Τώρα για τα ρευματα ειναι πονεμένη υπόθεση πάρε ενα πολύμετρο και μέτρα . 2.7 εμενα δίνει 2.79 παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πιο κουμπί...

αν σταματάει στ 3 led απο ρεύμα στις μνήμες μόνη λύση βλέπω το maximizer η κανα booster ίσα ίσα για να ξεκολλάνε

εκτός αν το safe boot μπορεί να διαβάσει κάποια αποθηκευμένα σε cmos reloaded Θέση

παίζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει και αυτό σαν sortcut με το keyboard νομίζω αλλα δεν το εχω κανει γιατι δεν μου χρειάστηκε . Οπότε στο λέω με επιφύλαξη .

Εν πάση περιπτώση ποιό το πρόβλημά σου :D:) Σου γυρνάει 2.5v και δεν σου bootaroyn τα winbondia ?

1η λύση Βγάλε το ενα στικ να bootarei με το ενα, να δώσεις 3.2 και βάλε και το άλλο ψηλά μετά . [αυτό εκανα παλιά και μου δουλευε , μαλλον το ενα στικ φορτώνει λιγότερο απο οτι με 2]

2η λύση Εχε ενα στικακι 256ρι ας πουμε non-winbond [ακα twinmos απλο ] για τέτοιες περιπτώσεις , αυτό κάνω τώρα

Link to comment
Share on other sites

εκεί έφτασα και εγώ....

αλλα δεν είχα ποτε τέτοια προβλήματα μέχρι τα VX

και δεν καταλαβαίνω τι άλλαξε...

έχω ένα 512 "ξεκολλητήρι"

αυτα τα έξυπνα/αχρίαστα περιφερειακα του dfi μου την βιδώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.