Jump to content



GX/ VX/ Platinum


fotme

Recommended Posts

Εχω επειγον διλλημα με τα εξης limitations: multirama to μαγαζι, ocz η μαρκα.

Τις τελευταιες μερες ειμαι μεταξυ bh και tccd, ο venice φτανει μεχρι 307ΗΤΤ, για τα μεν tccd θα ειμαι συγχρονα για τα δε υττ 166 διαιρετης και γυρω στα 250.

Το θεμα ειναι ομως οτι θελω να εχω λιγο headroom:

gia ta utt να πανε 260+ (ΜΠΑς και μπορω να παιξω με 180 διαιρετη),

ενω για tccd θελω να δω cl 2.5 (αλλιως ειναι σκοτωμα).

Ολα αυτα γιατι? σε λιγο θα παρω επεξεργαστη με διαιρετη ατ λιστ 10 αρα αν δεν 3αριζει το cpu και τα tccd δεν ακουνε σε cl2.5 τοτε ειναι πεταμα λεφτα, αντιστοιχα και τα utt αν δεν παιζουν 260.

Αυτη τη στιγμη θελω να δω στα υττ 250+- με 3.2 enable, δεν θελω να χρησιμοποιησω την 5αρα μιας και θα ειμαι 24/7.

Σας περιγραφω τη φαση λοιπον για να μου πειτε ποια μνημη αρμοζει στην περιπτωση μου, προσωπικα ειμαι υπερ της gx αλλα δεν ξερω ποσο θα ανεβει (250@3.2 κ 260) και τι στρωσιματα θα θελει. Η platinum πολλα τα λεφτα, αλλα αν 300+ με 2.5-4-3-χ χαλαλι της, αλλα εκει ερχεται και η μλκ οτι με τα ιδια λφτα παιρνεις gskill Hz και εχεις ενα G παραπανω....

Περιμενω απαντησεις, αυριο αγοραζω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

εγώ θα πήγαινα TCCD αν και πολλά τα λεφτά αλλά τουλάχιστον θα έπαιζα με πιο ασφαλή volt. Ειναι πολλά τα 3,2 -3,3 για 24/7 και επισης τα TCCD ειναι σκυλια,δεν καταλαβαινουνε τιποτα ενώ τα UTT καιγονται για χαβαλε(τουλαχιστον τα twinmos που ειχα εγώ αλλά και οι redline απο οτι ακουω δεν πανε πισω )..

εδώ τα δικά μου ocz rev2 3200(με TCCD)

τα οποια τα καπαρωσε ήδη άλλος(για να μην θεωρηθει και διαφήμηση :) )

http://img527.imageshack.us/my.php?image=picture0245ph.jpg

http://img372.imageshack.us/img372/6108/picture53ko1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα δεν μου αποτελει ιδιατερο κριτηριο 3.2/3.3 τα δινω για 24/7 παραπανω δεν θελω να δωσω γιατι μετα πρεπει να ψυξω και το mobo.

Εχω φτιαξει ενα Γ για βαση δυο 80αριδων και θελω να αρκεστω σε αυτο. :OT: Αληθεια καποιο καλο uv 80αρη υπαρχε ιγιατι τα ακασα ειναι ψυλοθωρυβωδη στα ψηλα, χωρις πολυ ροη :OT:.

Για αυτο θελω να εχω standard 250 με 3.2enable.. Ποιο απτα δυο λετε να παιζει σε αυτα τα νουμερα? το vx θα στρωνει γρηγορα αλλα θα 500αρισει με 3.2ε????? η θα θελει ενα κλικ πανω οποτε ακυρο το ολο σκηνικο.

Την ιδια αποψη εχω και εγω για τα tccd, ευελικτα...Στο μεμτεστ ειναι 3800+ η 3000+ (0 ή 8?????) με 512 υυτ@241@166 ειχα 3146, θελω κατι πανω απο 3200.

Link to comment
Share on other sites

Τα tccd μαλλον δεν ειναι σκυλια.Τα υυτ με 3.2 ειναι αρκετα δυσκολα να καουν με 3.5 ισως..Τα 3 και πανω βολτ βεβαια εχουν και καποιες προυποθεσεις οπως ψυξη φανακια και τα συναφη.Τα ατνιστοιχα ocz rev2 τα δικα μου ηταν για τον τεουλα...

Link to comment
Share on other sites

αν και εχει απαντηθει βεβαια και απο τους παραπανω οντως ειναι σχετικα δυσκολο να εχεις τα 250 με 3.2 .....

Απλα να προσθεσω οτι τα tccd θα σε βολεψουν καλυτερα....

ενα κιτακι οχι και τοσο τυχαιο πηγε με 3-4-3-χ (χ=δεν θυμαμαι ,μαλλον 6) στα 327 και στα 296 με 2,5-3-3-χ οπου και σπασαμε τα 26 sec (με 25.957) sto 1M..(cpu στα 3260!!!!!καλη φαση!!!!!)

οπως βλεπεις ο διαιρετης δεν ειναι τοσο κακος...τα ΒΗ δυσκολα θα βρεις 250 με 3.2 ενω τα tccd μπορεις να τα φερεις στα μετρα σου...

Τελος με πολλαπλασιαστη 10 ο cpu στα 3γιγα με διαιρετη 166 οι μνημες πανε 250...οποτε αν ανεβαινει και αλλο ο επεξεργαστης ...θα εχεις και headroom στον επεξεργαστη...ενω τα 260 στις μνημες με 180 διαιρετη θα ερθουν στα 2860 για το επεξεργαστη...!!Αυτα αν εχεις μαχ πολλαπλασιαστη 10...αρα μαλλον πρεπει να ψαξεις η για tccd η για 3700+ η 148!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μονο με ocz μπορω να παιξω, εχω πιστοτικο απο μαλτιραμα.

@ntg: αυτo ακριβως εννοω αν το cpu παει καπου στα 2900 η μνημη πρεπει να παιζει στα 260 κ 180 αλλιως με 166 ειναι τζαμπα..Δεν ξερω εχω μπερντευτει.. τα gx δεν μπορουνε με 3.25ν να πανε εκει? Για τα νχ το κοβω δυσκολο, απτην αλλη το μονο που με ανησηχει με τα tccd einai o imc , δεν τον εχω δοκιμασει με αυτες τις συχνοτητες.

Παντως με tccd ta 3200 θα τα δω στο μεμτεστ?????αυτο με καιει!!

Link to comment
Share on other sites

πουλα το πιστωτικο εδω περα....για οποιον θλειε να παρει κατι απο μουλτιραμα..

Δεν ξερω ποσο ειναι το πιστωτικο αλλα αν ειναι κοντα στα 220 παρε μονο τον 3700+

Tα tccd πρεπει να ειναι τελειως ευκολοχωνευτα...σε 3 cpu δοκιμαστηκαν 2 ζευγαρακια παντου 300αρισαν (και ξεπερασαν το διαλεγμενο...)αρκει να ψαξει καμποσες ωρες...

Για να δεις τα 3300 μεμτεστ θα πρπει να σε βοηθησει και ο επεξεργαστης λιγακι...

στα 254 με ΒΗ εχω 3000.....δεν ξερω αν κανω κατι λαθος αλλα σε sandiego που εχω δει...ακομα να δω τα νουμερα που αναφερονται...(να κανω κατι λαθος??Μακαρι γιατι σιγουρα θα το βρω αν και δεν νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

...παιδια μην μπερδευεστε ρεε....ειναι γνωστο και εχει ειπωθει παρα πολλες φορες ...οτι οι SanDiego και Venus πυρηνες...δειχνουν χαμηλο bandwith στο memtest ..οποτε καλυτερα να τσεκαρετε απο win με sandra το unbuffrered ...;)

@fotme... εγω παντως πιστευω οτι με λιγο τυχη και καψιμο θα τα πιασεις τα 250 με τα ΒΗ5/UTT με 3.2V και 0.3=enable ..ειχα 2χ512VX και με αρκετο καψιμο ειχα τα 254 με 3.2v ...και αυτην την στιγμη εχω 4χ512 TwinMos UTT και πανε ολα μαζι 258 ολα τσιτα με 2Τ και 3.2v, 0.3=enable.....οποτε εγω λεω να τα χτυπησεις...:T:

...p.s βεβαια για ολα αυτα παιζει και μεγαλο ρολο ο imc σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 03:06]

Τα tccd μαλλον δεν ειναι σκυλια.Τα υυτ με 3.2 ειναι αρκετα δυσκολα να καουν με 3.5 ισως..Τα 3 και πανω βολτ βεβαια εχουν και καποιες προυποθεσεις οπως ψυξη φανακια και τα συναφη./QUOTE]

αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

@mortisboy ποια ρύθμιση είναι η 0.3=enable?

@fotme οι δικές μου GX δεν βλέπω να θέλουν πάνω από 235 και μάλιστα για 3.1 volt και πάνω δεν κέρδισαν τίποτα. Ακόμα ψάχνω λίγο τα settings μήπως τις σταματάνε αλλά δεν

ελπίζω και σε πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 18:17]

@mortisboy ποια ρύθμιση είναι η 0.3=enable?

...μπορει να κανω και λαθος και να ειναι 0.2 αλλα παντως μετα το bios 610 υπαρχει αυτη η επιλογη κατω απο το vdimm ....

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μπορεσα να μπω, κατι επαιζε και δεν φορτωναν οι σελιδες....

Στο θεμα μας, GX in da house! Οπως προειπα οι tccd yok και vx επαιζαν μονο στο πειραια κ βαριομουν απυθμενα να τραβηχτω! Στουρναρα λοιπον, κεμπαπ@θαναση και καφεδακι@gallery, οχι ασχημα.

Ειμαι σε φαση ψησιματος και ολα εχουν βγει με photo..

Τι εχω χαλαρο????? τα timings που χρησιμοποιω ειναι απο utt,

οι μονες αλλαγες ειναι 12 trfc, DQS skew: faster

cimg06557vw.jpg

και ενα καθαρο μεμτεστ..

cimg06517nv.jpg

Αυτα στα 3v_disabled (περιπου 3.05ν)

Link to comment
Share on other sites

με 1000 λοοπες εφτασες εκει περα???

Να παρει ...εγω ειμαι με 3,1 +disable στα 240...αλλα 1000 λουπες ισως να μην εχω κανει συνολικα...100αρια κανω...και αν

αλλα απο οτι ειδα εχω προβλημα θερμοκρασιας.....ζεστενονται τα ατιμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.