Jump to content



GX/ VX/ Platinum


fotme

Recommended Posts

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Οκ μπήκα με τα timings αυτά τελικά τα δέχονται.

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω tref από bios

και το idle cycle limit ενώ το βάζω 0 στο bios το tweaker δείχνει 16.

Με αυτά μπαίνω στην ίδια συχνότητα.

Στα 241 τώρα μετά από λίγο κάψιμο και 3.15V βλέπω 3140ΜB/s.

post-149-1416072403,8325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

an7 ειναι καλυτερα το τrfc να ειναι πιο χαλαρο και τα πρεαμπλ και ασινκ σφιχτα? to χαλαρωνεις για να σφιξεις τα αλλα?

τα bh5 περνουν τα 12αρια, τα υττ ειναι αυτα που δεν τα περνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τις γδυνω, καλα τι μλκ@!$#@ ειναι αυτη η ταινια, voudas way λοιπον στις υπαρχουσες ψυχτρες. Tweakmonsters, revoltec, Η thermaltake χαλκινες που μπορω να μπω?

Εχω αυριο να παω υπηρεσια, μαμω τον κ‘λ@ της μαιμους το κοκκινο....και το καψιμο θα μεινει πισω. Οσο αναφορα αυτο παιδια ποιος ειναι ο πιο γργορος τροπος. Του dmylonas μου αρεσει αλλα πρεπει να εισαι απο πανω και δεν την εχω αυτην την πολυτελεια. Toυ awackme (..?) einai επιταχυνομενος αλλα θελει test & trial.

Να ξεκινησω απο 3ν, με συχνοτητα που δεν βγαζει λαθη η πιο υψηλη με λιγα λαθη και αν ναι ποσα ανα 10 λοοπ? Οι μνημες πανε ψιλοκαλα και δεν θελω να τις χιονισω κανωντας κακο στρωσιμο..Παντα μια μια ετσι?

Καθε μερα γυρναω κατα τις 11 το βραδυ οποτε θα τις αφηνω χωρις παρατηρηση gia 20+ ωρες. Παιδια σφαιρικες συμβουλες..

Thnx :flower:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από 3.0 αν και εγώ αν δε βαριόμουνα θα έπαιρνα σβάρνα όλες τις τάσεις.

Βγάλε μια λούπα στο μεμτέστ χωρίς λάθος και μείωσε 1 MHz και ξεκίνα.

Αν βγάζει σταθερά λάθη δηλαδή περίπου 10-20 ανά pass και όχι πάντα άστο.

Εγώ κάνω και 3d mark loops μόνο lobby που τις σχίζει.

Καταρχήν να πω πως κάποιο bug έχει ή το bios ή το tweaker καθώς max async έδωσα 8 αλλά το tweaker δείχνει 6.

Το tref δεν υπάρχει σαν επιλογή οπότε μπαίνει μόνο του.

Δεν πήγα παραπάνω με αυτά τα settings από πριν.

Αλλά αν είναι να χαλαρώσω κάτι χωρις να χάσω από bandwidth θα το κάνω.

Αύριο τώρα ύπνος και lobby όλο το βράδυ.

Στο Sandra ακόμα τον πίνω reboot. Ενώ τα άλλα memtest windows,prime95 κτλ κομπλέ.

Τι παίζει; Κάτι θα χαμηλώσω να δω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Χθες, στις 23:09]

Καθε μερα γυρναω κατα τις 11 το βραδυ οποτε θα τις αφηνω χωρις παρατηρηση gia 20+ ωρες. Παιδια σφαιρικες συμβουλες..

Thnx :flower:

....ελπιζω να παιζει κανα ups για να κανεις ολα αυτα που λες...γιατι εγω στην θεση σου δεν παιζει να το αφηνα τοσες ωρες για ψησιμο χωρις να ειμαι εκει....;)

..η γνωμη μου ειναι να το αφησεις με 3.1-3.2v στην συχνοτητα που βγαζουν πολυ λιγα λαθη..

Link to comment
Share on other sites

Τα Max Async Latency + Read Pramable είναι εντελώς στο γάμο του Καραγκιόζη όταν τα βάζω στο bios.

Μόνο με auto τα βάζω τελικά και δε χάνω ευτυχώς σε bandwidth.

Τώρα είμαι με 7 και 5.5ns που είναι νορμάλ για τα υπόλοιπα timings.

Eλπίζω να βγάλει κανά bios η Abit γιατί η μητρική είναι αρκετά καλή για τα λεφτά της.

Μax HTT 290,3.2 oι μνήμες (overvolting 3.22-3.25).

Τις λείπει tref,και Dqs ρυθμίσεις καθώς και Drive Strength level (νομίζω έτσι το λένε).

Πάντως δε βλέπω τις μνήμες μου να ανεβαίνουν άλλο με καλά timings...

:OT: Πόσο είναι ασφαλές με αέρα για 24/7? Tώρα με default τάση (overvolting 1.42) η cpu φτάνει τα 2550 και με 1.5 (1.52 πραγματικό όλα από το monitor όχι πολύμετρο) 2.650 και σκέφτομαι να του δώσω μέχρι 1.65 αν είναι να πάει 2800 ώστε με διαιρέτη 6:5 να παίζω στα 240. :OT:

Link to comment
Share on other sites

τι εβδομαδα εισαι, πανω κατω σε αυτα τα νουμερα ειμαι και εγω... 521 εδω, 2.65 με 1.5ν και 2.77 μαχ σταθερος με 1.61-2 (δεν το εχω εκει μονο δοκιμες). 2800 με τιποτα δεν τα βλεπω, βεβαια ειμαι με μαμα ψυχτρα αλλα δεν νομιζω να με περιοριζει αυτο μιας και τον εχω δοκιμασει και σε μπαλκονι με full load 40. μακαρι οταν μπει το νερο να τα δω..

παντως με αερα και 24/7 χρηση μεχρι 1.6 θα εδινα αντε κανα κλικ παραπανω, και σαφεστατα καλος αερας οχι μαμα.

Ps& :OT:. μολις γυρισα σπιτι, αυριο, τι αυριο... σημερα στις 5 δηάδη παλι τα ιδια, εγερτηριο . Δεν εχω προλαβει καν να ντυσω τις μνημες με σιλικονη, ουτε λογος για burn in, ελπιζω απο σαββατο... Αφησα το αμαξι για διανυκτερευση και ο πυλαφος στρατεος στη πυλη μου λεει "δεν πας πουθενα θα μεινεις μεσα εχει περασει 12|" "Μα αφου δεν ανοικω σε αυτη τη μοναδα πως θα μεινω εδω, απλα για διανθκτερευση ερχομαι" "Εμενα αυτο δεν με απασχολει, ειναι δικο σου προβλημα"....οτι και να πω ειναι λιγο, απλα τα τυπακια ΔΕΝ υπαρχουν, ειναι για το πουθενα!!!!! Πυλαφια λεμε!!! :OT:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοίταξα καν το στεπ ο χαζός αφού τον έβαλα αμέσως πάνω.

Πάντως τώρα Max 30 βαθμούς με στοκ ψύκτρα.Καλά είναι αλλά δε βλέπω να αντέχει ο controller στα 280.

Τον πήρα πριν μια εβδομάδα.

Με serial νομίζω μπορώ να βρω στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

Tα πράματα καλυτερεύουν. :flower:

Tο auto στο Read Pramable μου το γύρισε από 5.5 σε 6.

Το 3.9 us που βάζει αυτόματα tref η Abit ίσως να με κόβει λίγο στο memtest.

Aν και στα Α64 options του memtest δείχνει 7.8 :whistling

post-149-1416072406,4467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.