Jump to content



GX/ VX/ Platinum


fotme

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DarkSaga [28-01-2006 19:10]

εγώ να ρωτήσω το άλλο απο 1Τ σε 2Τ πόσο έχασες?

επειδή ακούγονται τραγικά νούμερα....

τόσο σε band όσο και σε άλλα μετροπρογράμματα

...η αληθεια ειναι οτι χανεις αρκετα....φαντασου οτι με τον παλιο μου Newcastle στα 300x10 με 166div δηλ. 3g cpu και 250ram ολα τσιτα με 2x512 UTT 1T ειχα ~7700mb/s Sandra και τωρα με τον 148 ειμαι 314x10.5 με 180div δηλ. 3.3g cpu και 254ram ολα τσιτα παλι με 4χ512 UTT 2T και εχω ~6300mb/s Sandra ......σκεψου να ηταν και πιο χαμηλα ο cpu.... 2T suxxxx:getlost:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Τελικά τις 3500 πήρες?

Timings από OCZ forums είναι 2-2-2-7 h 2-2-2-8

Τα δικά μου timgins Abit MOBO είναι εδώ:

http://www.bleedinedge.com/forum/showpost.php?p=129908&postcount=3

Δες αυτό για DFI

http://www.bleedinedge.com/forum/showthread.php?t=9833

και πες μου πως πήγανε.

Eιδικά αν και εσύNTG έχεις DFI θα ήθελα να δω πως πάνε με 3.3V+ γιατί μέχρι 3.2 μπορώ να δώσω με την ΚΝ8 μου και παλεύω για τα 245 για την ώρα.

Το memtest δίνει 2930MB/s περίπου στα 240.

Link to comment
Share on other sites

και εγω δφι πλεον.....

οι μνημες ειναι καινουργιες και δεν καει ακομα...μολις ηρθαν σπιτι εφυγα εγω...

τις αφησα να γνωριστουν καλυτερα με την δφι....:D

οποτε δεν μπορω να σου πω το μεγιστο...παντως τα 258 τα εχουν για την ωρα(νομιζω 3,4+εναβλε=3,5 εδωσα)...

εχουν ακομα τα αυτοκολητακια τους που καλυπτουν ολη τη μια πλευρα και δεν χεουν heatspreader...καποια λαθη ειναι απο θερμοκρασια μιας και με περισσοτερη ταση (οταν τα καιω) γινοντουσαν περισσοτερα...

Τωρα ειμαι καλα πιστευω στα 240 με 3.1+disable..

@mortis & darksaga....

κατι μετρησεις που ειχε κανει ο mariosalice απο 1Τ σε 2Τ εχανε 21%ο (τοις χιλιοις) στο πι

δλδ πχ ο δαρκ στα 2855 που ειναι τωρα με 2Τ θα εχει επιδοσεις σαν να ηταν στα 2795 χοντρικα...

Βασικα θα βολευε (δαρκ) αν εκανες μια δοκιμη αλλαζοντας το 1 σε 2Τ...ενδεχεται να εισαι λιγο πιο ψηλα(απο τα 2795) μετα σε επιδοσεις(για λιγο ομως) μιας και τα 2γιγα θα σου δωσουν λιγο ακομα...

Για τα υπολοιπα benches απλα μαζι με το ποτισμα θα βγαζεις και 2 διμμακια...

@μορτις...

αν εχεις ακομα τα 4χ512 μπορεις να κανεις και ενα unbuffered απο sisoft??

Να μην πω να κανεις και κανενα aquamark να δω διαφορες σε cpu σκορ???

(εκει θα εχει ενδιαφερον)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι με 3.1disabled (το ενα μονο στικ, το αλλο δεν ξερω), το τεστ σταματησε στα 1200+ loops, οποτε ειναι σταθερο, το παραξενο ειναι οτι στα αλλα σλοτ δεν μπουταρει..Παρολαυτα με dual το πσ αναβει κανονικα, ισvw η συγκεκριμενη να εχει ιδιοτροπιες..Καμια ιδεα?????

cimg06525on.jpg

Απο θερμοκρασιες..παρατηρω το εξης στα πολλα mhz σε semistable κατασταση, τα λαθη αυξανονται οσο περνανε τα λουπς, δηλαδη μεχρι 30 0 ερρορς , μετα καθε ερρορ/5 λοοπς και στα 300+ 2 λαθη/λοοπ. Αυτο τι μπορει να ειναι, υποπτευμομαι θερμοκρασιες...Ναι αλλα αν δωσω ενα κλικ ρευμα εξαφανιζονται.

Γενικα μιλωντας, η μνημη ζεσταινεται οταν εχει στραγγιξει????? δηλαδη σε μια χ συχνοτητα, που δεν ειναι απολυτα σταθερη με 3.2, η μνημη θα ζεσταθει πιο πολυ αποτι με 3.3 που ειναι απολυτα σταθερη? Σε μια τετοια συνθηκη φτανω γιατι..στα υττ που ειχα και εδινα 3.1ε για 245 εβλεπα οτι οταν εκλεινα ανεμιστηρα εβγαζε λαθη, ενω οταν εβαζα 3.2 δεν ειχα λαθη ακομα και οταν τα fans ηταν κλειστα.

@Sinonomatos(spiros), το εχω αναφερει, ναι gx einai.

EDIT> τα μαμα κουβερτακια τα θεωρηται αποτελεσματικα? Αν βγαλουμε αυτη τη μαλακιά (ο τονος παει αλλου) ταινια και τα κολλησουμε με voudas way θα ειναι καλα? , η να παω direct se copper bga?

Link to comment
Share on other sites

βασικα σε ολες τις μνημες που κλοκαρουν ψιλα η χαμιλα με ρευμα χριαζοντε φανακια γιατι αναπτισουν μεγαλες θερμοκρασιες

τα TCCD μου στα 275 βαραγανε 62+ και χωρις λαθη στα 278+ ειχε απιρα αλλα μετα με ενα φανακι ειχα 32 βαθμους και επαιζα ανετα στα 292.

το ιδιο και σε κατι utt ενος φιλου στα 240 ειχε απιρα λαθη μετα απο καπια loops και με ενα φανακι και ιδιο ρεθμα εφτασε στα 250 ετσι απλα.....

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε alex το ξερω αυτο εχω δυο 80αρια απο πανω, αυτο που ρωταω ειναι το εξης η θερμοκρασια ανεβαινει οταν τα τσιπακια ειναι ζορισμενα η οταν σηκωνουμε ρευμα? Στη συχνοτητα που σου εδειξα μεχρι τα 300loops ουτε ενα λαθος μετα λαθη..

Με 3.2 εχω 255 error free, με την λογικη λοιπον οτι το ρευμα αυξανει τη θερμοκρασια θα επρεπε να μου πεταγε λαθη σε αυτη τη συχνοτητα και ομως δεν μου το κανει. Αρα βγαινω στο συμπερασμα οτι οι θερμοκρασιες εξαρτονται και απο το ζορισμα που τραβανε ανεξαρτητου voltage. :confused::turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

ναι ρε alex το ξερω αυτο εχω δυο 80αρια απο πανω, αυτο που ρωταω ειναι το εξης η θερμοκρασια ανεβαινει οταν τα τσιπακια ειναι ζορισμενα η οταν σηκωνουμε ρευμα? Στη συχνοτητα που σου εδειξα μεχρι τα 300loops ουτε ενα λαθος μετα λαθη..

Με 3.2 εχω 255 error free, με την λογικη λοιπον οτι το ρευμα αυξανει τη θερμοκρασια θα επρεπε να μου πεταγε λαθη σε αυτη τη συχνοτητα και ομως δεν μου το κανει. Αρα βγαινω στο συμπερασμα οτι οι θερμοκρασιες εξαρτονται και απο το ζορισμα που τραβανε ανεξαρτητου voltage. :confused::turn:

ακριβος οσο ζοριζοντε ανεβαινουνε.....και οσο ρευμα δινεις ανεβαινει....

αλλα και οσο ρευμα δινεις ακουνε περισοτερο ετσι ειναι τα BH/UTT

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

Αρα πρπει να μονταρω τις κουβερτες με voudas way...

το καλητερο που θα μπορουσες να κανεις

Αρχική απάντηση από fotme

BTW, ta akasa einai klein mein, καμια σχεση με sharkoon τουλαχιστον στo uv segment

για κανε μεταφραση γιατι δεν καταλαβα τιποτις.......

Link to comment
Share on other sites

στην κατηγορια αυτη (Uv) ta akasa δεν ειναι τοσο καλα οσο τα σαρκουν, λιγοτερος θορυβος περισσοτερη ροη, μπορεις να το καταλαβεις και απτα πτερυγια που ειναι πιο σκαφτα εν συγκριση με τα ακασα που ειναι σαν περσιδες..

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο για δώσε ρυθμίσεις του bios.

Αυτό που βλέπω στις δικές μου είναι ότι όντως ζεσταίνονται με την τάση.

Δηλαδή με 3.1-3.2 μπουκώνουν και ας έχω κρύο δωμάτιο+ανεμιστήρα+ανοικτό κουτί.

Βέβαια από OCZ επίσημα μου είπαν ότι με ίδια ρεύματα πάνε καλύτερα σε DFI και αυτό παρατηρώ και στις δικές σου.

Βάλτες στα 240 και δώσε μου ένα bandwidth από memtest.

Υπόψην έχω Venice και εκεί είναι 10x240@2930MB/s.

Αν χαλαρώσω κάποια πράματα ίσως και να τις δω παραπάνω.

Μόνο έτσι θα καταλάβω αν τραβάνε.

Αν μου δώσεις ίδιο bandwidth τότε δυστυχώς δεν πάνε 245+ που παλεύω :(

Link to comment
Share on other sites

@alex εχω αυτο εδω 2χ80

cimg0666small7js.th.jpg

@sinonomatos: σπυραν τις εβγαλα για να τις μονταρω.... δεν βρηκα σιλικονη (διαφανη κλασικη αυτες που βαζουν στα πιστολια για μονωση?????) οποτε θα τις φορεσω σε λιγο και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

@fotme

τα 255 που λες με 3,2 ειναι ενα στικακι η και τα δυο μαζι!

Αν ειναι και τα δυο τοτε εχω πολυ δρομο.....(και απλα ελπιζω να δω 250 με 3,2)

με δεδομενη * ψυξη ειμαι στα 3,2+disable στα 244 με λιγα λαθη ανα λουπα τα οποια και αυτα αργουν να ερθουν..με 3,1+εναβλε καθαροτατο για 100 (μονο?) λουπες στα 242(η 243) δεν θυμαμαι αν με αλλαγη στην ταση ανεβασα 1 η 2 μηζ!

δεδομενη ψυξη εννοω με κλειστο κουτι οπως θα ηθελα (και θελω ) να δουλευει το pc με ενα 12 αρη ο οποιος τοποθετηθηκε απο παλια στο κουτι να ψυχει chipset ,καρτα γραφικων και να πεταει και λιγο αερα στις μνημες που βρισκοντουσαν δεξια παλια στην abit (εποχης νφ2)Τωρα με την δφι καρτα γραφικων πηγε πολυ κατω εκτος ροης....το τσιπσετ μετακομισε κατω απο την καρτα γραφικων!!!! και πλεον εμεινε να βαραει τον ανεμηστηρα του cpu και τις μνημες ...(ευτυχως ειναι και το τροφοδοτικο που ρουφαει εκει περα και ψυχεται και η πανω μιας και δεν βρισκεται στο πεδιο βολης του 12αρη οπως η κατω μνημη!!Αρε dfi με τις καινοτομιες σου....!!!!!

Με βλεπω να βαζω νερο και στις μνημες!!!!

@spyrus

sta 10x240 ειναι αυτα που διεχνεις?

Link to comment
Share on other sites

AN7 και fotme τα tWTR tWRT που δίνεται είναι αρκετά σφιχτά.

Βέβαια με αυτά παίρνω 200ΜΒ/s περίπου παραπάνω.Αλλά δε βλέπω να τα παίρνουν οι μνήμες στην ίδια συχνότητα.

Tref συμφωνώ ότι πρέπει να πάει καλύτερα αλλά DriveStrength = weak;

ΑΝ7 από που είναι τα timings και ποιες μνήμες;

Είχες ίδιο πρόβλημα με Sandra;

Χτες έκανα 10 ώρες λούπες 3dMarks2001se test 3(LOBBY = σκίζω μνήμες) και κάνενα πρόβλημα. :mad:

To screenie είναι 10x240 ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus

Ksana greeklish tha ta ftiaksw to apogevma.

AN7 kai fotme ta twtr trtw poy dinetai einai arketa sfixta.

Bebaia me ayta pairnw 200MB/s peripoy parapanw. Alla den blepw na ta pairnoyn oi mnimes stis idies syxnotites.

Tref symfono oti tha prepei na paei kalitera alla DriveStrength = weak?

AN7 apoy poy einai ta timings kai poiew mnimes?

Βασικα τότε δοκίμασε να τις παίξεις πιο χαμηλά...γιατί χάνεις πολύ και δεν αξίζει...

Αυτά είναι από Twinmoss SP BH5 @ 247@3.3 error free

Για το DriveStrength έχεις δίκιο...τώρα το είδα...φυσικά κανονικά πρέπει να είναι στο normal

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.