Jump to content



3800+ X2 o/c ερώτηση


obijuan1983

Recommended Posts

Σήμερα με την ευκαιρία της εγκατάστασης υδρόψυξης στο σύστημα της υπογραφής μου αποφάσισα να υπερχρονίσω για να δω που πάει ο επεξεργαστής.

Με αέρα ήμουν στα 2500 με 1,3825ν

Με νερό έβαλα κατευθείαν FSB 270 οπότε πήγε 2700 με 1,4ν και 225 2,5/3/3/5 1Τ μνήμες.Εκεί έτρεξα spi 32M( 28,5 min) και το άφησα για καμιά ώρα έτσι.

Όταν το έβαλα στα 2750 με 1,4125ν πριν γράψει καλωσορίσατε στα windows μου πετάει μπλε οθόνη με τα αλαμπουρνέζικα.Δοκίμασα και με 1,42ν και 2Τ αλλά πάλι το ίδιο.

Τι λέτε να φταίει;Μέχρι εκεί να πάει μόνο; Είναι Manchester core BH-E4

Απο θερμοκρασίες είχα 27/39 idle/load.

Καμιά ιδέα;:mad:

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου μετα τα 2680 ηθελε περιπου 0.025 για καθε 20ΜHz που του εδινα.......οποτε εμεινα στα 10χ265 με 1.4 και εχω και ολο το συστημα τελειως αθορυβο με 12αριδες στις 1100στροφες.

ειναι θεμα προτεραιοτητων:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ επιζητώ την ησυχία για αυτό έβαλα νερό και 3 ανεμιστήρες Sharkoon 1000rpm στο ψυγείο.Αλήθεια μέχρι πόσο τον πήγες;

Μήπως φταίει η μητρική μου;Ξεχασα να το σκεφτώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σκεψου καλυτερα το τροφοδοτικο σου και εαν δινει σταθερες τασεις.

απο την υπογραφη σου βλεπω οτι οι 4 δισκοι και γενικα το υπολοιπο κλοκαρισμα ειναι αρκετα για το 480αρη Tagan που εχεις.εαν εχεις και λαμπιτσες και φανακια με λεντ κλπ κλπ τοτε τα πραγματα ειναι οριακα.δες τι τασεις σου δειχνει το Speedfan ενω τρεχεις ενα SuperPi32M.

η μητρικη σου δεν νομιζω.δες μηπως ομως χρειαζεται λιγο ρευματακι και το chipset εαν εισαι πανω απο τα 270fsb.

στην dfi παντως ειναι οκ με στοκ ρευμα στο τσιπσετ.

γενικα πειραματισου μεσα στις δυνατοτητες της ψυξης σου.

Link to comment
Share on other sites

Λες να παιζει αυτό ε;Κοιτα στο Asus Probe σε S&M μου έδειχνε σε full load psu test στην 12αρα

11,39full και 11,64 idle.ο συζήτησα με μερικά παιδιά μέα και μου είπαν οτι μπορεί να είναι λάθος η μέτρηση του προγράμματος.Θα ξαναδοκιμάσω με κλειστές τις UV μου!!:D

Ρευμα στο chipset;Παιζει και αυτή η περίπτωση;

Οταν λες μεσα στα όρια εννοείς θερμοκρασίες;(<50 )

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα τα λες:)

βασικα τα προγραμματα διαβαζουν λαθος τις περισσοτερες φορες........ισως οι γραμμες σου να ειναι οκ.

η καλυτερη λυση ειναι πολυμετρο αλλα ουτε γω εχω δοκιμασει να τεσταρω το δικο μου με πολυμετρο.........απλα στηριζομαι σε μετρησεις φιλων με το ιδιο τροφοδοτικο με το δικο μου που μου λενε οτι το Hiper που εχω δινει αρκετα παραπανω απο οτι λενε τα προγραμματα...οποτε ειμαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

στην dfi εχει 1.5 εαν θυμαμαι και παει με βαθμιδες +0.1volt ως τα 1.8

σκαλοπατι σκαλοπατι ανεβαζε......παντως περισσοτερο πιθανον μου φαινεται να θελει ρευμα ο επεξ παρα το τσιπσετ.δοκιμασε αρχικα με 3800+.....εαν δεις οτι δεν ανεβαινει με τιποτα οσο ρευμα και αν δωσεις χαμηλωσε εκει που το χες και δες μηπως θελει το τσιπσετ........δοκιμασε επισης και το LDT voltage (εαν το χει η ασους....)

τελος ελπιζω να εχεις κατεβασει τον πολλαπλασιαστη του ΗΤΤ στο 3Χ και οχι στο 5Χ που ειναι το default

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα παραπάνω και τελικά ήτανν το ρεύμα!Μέχρι τώρα και με όλο ο ρεύμα που μπορεί να δώσει η ASUS 1.55v πήγα μέχρι 2800 με 1,52v σταθερά με spi 32Μ στα 27m.29s με μνημες στα 5/6.Με 1:1 μνήμες υπάρχει περίπτωση να πάω πχ. 26.58 εννοώ κάτω απο 27;

Με ρεύμα 1,55 πήγε μέχρι 2850 αλλά όχι για spi 32M, μόνο spi 1M.

Υπάρχει περίπτωση να στρώσει με τον καιρό ο επεξεργαστής(κάψιμο και τέτοια;)Υπάρχει τρόπος να δώσω περισσότερο ρεύμα στον επεξεργαστή χωρις mod.Κατι που ανέφερες για ltd τι είναι;

Με χαμηλότερη θερμοκρασία νερού ίσως;

Χτες τελείωσε η DSL μου!

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο περιπου προβλημα...ο 3200(venice) μου πανω απο 2,75δεν πηγαινει...μεχρι 1,8volt του εριξα τπτ..μηπως φταιει που εχω βαλει μεγαλο διαιρετη?νομιζω με fsb275 οι μνημες ετρεχαν κατω απο την ονομαστικη τουσ ταχυτητα(190περιπου)..στο memtest δεν εχω προβλημα....μονο superpi...δεν ξερω τι αλλο να κανω..αυτο το ltd τι ειναι?ανεβασα ταση και στο chipset και στις μνημες...λεω να παρω ocz αλλα θα δω προκοπη?

help....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown [Σήμερα, στις 22:12]

εχω και εγω το ιδιο περιπου προβλημα...ο 3200(venice) μου πανω απο 2,75δεν πηγαινει...μεχρι 1,8volt του εριξα τπτ..μηπως φταιει που εχω βαλει μεγαλο διαιρετη?νομιζω με fsb275 οι μνημες ετρεχαν κατω απο την ονομαστικη τουσ ταχυτητα(190περιπου)..στο memtest δεν εχω προβλημα....μονο superpi...δεν ξερω τι αλλο να κανω..αυτο το ltd τι ειναι?ανεβασα ταση και στο chipset και στις μνημες...λεω να παρω ocz αλλα θα δω προκοπη?

help....

Tο ότι ένα κομμάτι δεν ανεβαίνει πάνω απο 750 MHz από την εργοστασιακή του συχνότητα δεν είναι πρόβλημα. Ήμαρτον! Και 1.8 ρεύμα είναι πάαααααρα πολύ. Αν είσαι με αέρα μην ρίχνεις πάνω από 1.6

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε συ η xp120καλα κρατει πανω απο 30βαθμους δεν εχω δει...και οταν εβαλα 1,8 ηταν για 1λεπτο μονο...καθημερινα ειμαι με 1,520 στα 2,6..δηλ να αφησω τον επεξ στην ησυχια του και να αρχισω τις μνημες???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά απο 1 μήνα σταθερά στα 2600@1.4ν ξαναδοκίμασα να κλοκάρω αλλά πάλι πάνω απο 2800@1,52 δεν είχα Spi 32M (μνήμες στα 5/6)

Σήμερα περιμένω ένα σετάκι 2Χ256 DDR600 της ΑDATA Vivesta και θα ξαναδοκιμάσω.Ελπίζω να κατέβω τα 27min στο Spi στα 2800.

Link to comment
Share on other sites

πάντος θα σε συμβούλευα να κάνεις ένα πίνακα με max MHz - Vcore

δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις πολύ παραπάνω ρεύμα για 100-150 MHz

καλό θα ήταν να δεις που πάει με 1.45-1.50 το πολύ και μετά να μην τον ανεβάσεις παραπάνω σε MHz

εγώ κοιτάω που πάει το πολύ με 5%Vcore παραπάνω και μετά τσιμπάω το ρεύμα για 24/7 rockstable

δεν μιλάω για s&m μόνο, αλλά 48ωρο prime

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα στην μητρική μου (chaintech vnf3 250) την άθλια passive ψύκτρα με μιά normal (την βούτηξα από την προηγούμενη μητρική μου που ήταν στην άκρη :rolleyes: -abit nf7s-) και είδα 150 mhz παραπάνω. Έσυ βέβαια δέν έχεις τέτοιο πρόβλημα λογικά αλλά ίσως με νερό να πήγαινε λίγο παραπάνω. Φυσικά μπορεί να μήν είσαι διατεθειμένος να ψύξεις και το chipset.

Δοκιμάσες και με ΗΤΤ 3 από 4 και ίσως 2Τ από 1Τ στην μνήμη? Εμένα πάντως, ειδικά το πρώτο, μου έδωσε μεγάλη ώθηση :happy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.