Jump to content



Δίσκοι SATA ΙΙ (3gb/s, NCQ) συμβατοί με Nforce4


mariosalice

Recommended Posts

Γράψτε σε αυτό το thread αν ο δικός σας δίσκος SATA2 δουλεύει με διαμεταγωγή 3gb/s και ενεργοποιημένο το NCD χωρίς data corruption, σε μητρικές με Nvidia Nforce4.

Περιλαμβάνονται όλες οι εκδόσεις όπως απλή, Ultra, SLI, x16 κλπ.

Τρόπος ελέγχου

Για να συμπεριληφθεί ένας δίσκος στη λίστα των δίσκων που δουλεύουν σωστά πρέπει να ακολουθήσετε την παρακάτω διαδικασία:

- Επιλέγουμε ένα αρχείο περίπου 4Gb (ή μεγαλύτερο).

- Το αντιγράφουμε δύο φορές στο My Documents με όνομα a και b.

- Επιλέγουμε Start - Run - cmd

- Στο παράθυρο DOS γράφουμε

comp a b

Ανοίγουμε τον οδηγό του σκληρού δίσκου όπου πρέπει να φαίνεται οτι είναι Serial ATA Generation 2-3G με ενεργοποημένο το Enable command queuing.

Πατάμε PrtScn.

SATA II (3Gb/s, NCQ) data corruption free:

1. Hitatchi T7K250 SATA II. Πρέπει να ενεργοποιηθούν η ταχύτητα 3.0Gb/s και το spread spectrum clocking με το Feature Tool (v1.99) που το κατεβάζουμε από τη Hitatchi. NCQ enabled.

2. Seagate Barracuda 7200.9 NCQ 80Gb ST3808110AS. Ταχύτητα 3.0Gb/s (SATA Generation 2-3) NCQ Enabled

3. Maxtor 6V300F0 300Gb + firmware update 3.0Gb/s (SATA Generation 2-3) NCQ Enabled

Αρχίζουμε με τον Hitatchi T7K250

comp.png

Η λίστα αυτή θα ανανεώνεται με βάση τις δικές σας αναφορές.

English version

_________________

This is a database of SATA II hard disks Generation 2-3 (3Gb/s) NCQ enabled, working without data corruption problems on Nforce4 chipsets.

This includes all Nforce4 flavors like Ultra, SLI, x16.

You may post here your Hard Disk brand along with a screen shot of comp results.

This is the procedure.

- Choose a 4Gb flie.

- Copy this file to My Documents twice and name the files as a and b.

- Choose Start - Run - cmd

- This opens a DOS Window where you write

comp a b

Open the SATA or RAID driver window that confirms your Hard disk is SATA 2-3 generation with NCQ enabled.

Press PrtScn and post the picture here along with your Hard disk brand.

Link to comment
Share on other sites

@ Wizard!

Ωραίος man :T:

Και γρήγορος και σταθερός.

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 01:09]

Μπορώ να προσθέσω στη λίστα και τους Seagate Barracuda 7200.9 NCQ ? :p

Μοντέλο 80Gb ST3808110AS :o

@haris1984

Δεν υποστηρίζει NCQ

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 02:14]

εγω παιδια με εναν wd 250gb sata2 δεν εχω την επιλογη enable commad queuing...

τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχουν αναφερθεί προβλήματα με κάποιους Maxtor.

Δεν περνάνε αυτό το τεστ που πέρασε ο δικός σου δίσκος.

Υπάρχουν όμως και αστήρικτες αναφορές για προβλήματα.

Δεν είδες το ποστ που έγραψε ο rozak?

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=347699#post347699

Η πλάκα είναι οτι έτυχε να γράψει για τους δικούς μου δίσκους με ίδιο firmware και να πει οτι είναι προβληματικοί.

Διάβασες την απάντηση μου?

Εκτός από αυτό το thread έφτιαξα και ένα για SATA1 δίσκους όπου γράφω οτι ο ST3300831AS είναι εντάξει με απόδειξη.

Αν έστω και ένας δίσκος δουλεύει σωστά τότε τα προβλήματα που γράφει κάποιος οτι έχει ή οφείλονται σε τυχαίο σκάρτο δίσκο ή δεν έκανε σωστή εγκατάσταση.

Ο rozak όμως έγραψε οτι είχε το πρόβλημα με δύο δίσκους και οτι του έβγαζαν σκαμπανεβάσματα στο HD Tach και οτι αυτό μπορεί να προκαλέσει data corruption.

Θα χαρακτηρίσω ευγενικά αυτά που λέει ως αστήρικτες υποθέσεις .

Έλεος.

Υπάρχει λοιπόν μια βάση ώστε να ξέρουμε αν κάποιος δίσκος είναι εντάξει.

Με αυτό τον τρόπο μπορούμε να ελέγξουμε πόσο βάσιμα είναι τα προβλήματα που αναφέρει κάποιος και αν οφείλονται στο δίσκο ή σε λάθος εγκατάσταση.

Επίσης όσοι θέλουν μπορούν να δουν με ποιό τρόπο ελέγχεται το data corruption αντικειμενικά.

Όποιος περνάει αυτό το τεστ ξέρει οτι τουλάχιστον δεν έχει σκάρτο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ο rozak όμως έγραψε οτι είχε το πρόβλημα με δύο δίσκους και οτι του έβγαζαν σκαμπανεβάσματα στο HD Tach και οτι αυτό μπορεί να προκαλέσει data corruption.

Θα χαρακτηρίσω ευγενικά αυτά που λέει ως αστήρικτες υποθέσεις .

Έλεος.

Σωστά, αλλά το θέμα το ξεκίνησα εγώ, γιατί παρτήρησα αυτά τα σκαμπανεβάσματα. Και συνεχίζω να τα έχω, χωρίς όμως αυτό να γίνεται αντιλληπτό κατά τη χρήση, ή με κολλήματα στα αρχεία, ούτε φυσικά με corrupted data. Δε μπορώ φυσικά να ξέρω αν θα ήταν ακόμα πιό γρήγορο το σύστημα. Κι ενώ η 1η δοκιμή είχε γίνει σε ήδη στημένο σύστημα, η 2η είναι μετά από Format σε καθαρό σύστημα, χωρίς bg-tasks και μόνο με τους οδηγούς του nForce4.

Link to comment
Share on other sites

Native Command Queueing.

Είναι μια τεχνολογία SATA που επιτρέπει στις κεφαλές να διαβάζουν τα δεδομένα με τις λιγότερες δυνατές μετακινήσεις και όχι όπως τα ζητάει το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από mariosalice [08-02-2006 18:17]

Υπάρχουν όμως και αστήρικτες αναφορές για προβλήματα.

Δεν είδες το ποστ που έγραψε ο rozak?

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=347699#post347699

Η πλάκα είναι οτι έτυχε να γράψει για τους δικούς μου δίσκους με ίδιο firmware και να πει οτι είναι προβληματικοί.

Διάβασες την απάντηση μου?

Εκτός από αυτό το thread έφτιαξα και ένα για SATA1 δίσκους όπου γράφω οτι ο ST3300831AS είναι εντάξει με απόδειξη.

Αν έστω και ένας δίσκος δουλεύει σωστά τότε τα προβλήματα που γράφει κάποιος οτι έχει ή οφείλονται σε τυχαίο σκάρτο δίσκο ή δεν έκανε σωστή εγκατάσταση.

Ο rozak όμως έγραψε οτι είχε το πρόβλημα με δύο δίσκους και οτι του έβγαζαν σκαμπανεβάσματα στο HD Tach και οτι αυτό μπορεί να προκαλέσει data corruption.

Θα χαρακτηρίσω ευγενικά αυτά που λέει ως αστήρικτες υποθέσεις .

Έλεος.

Θα παρακαλούσα λίγο μεγαλύτερη προσοχή με τους χαρακτηρισμούς. Έχω ξαναγράψει ότι ο συγκεκριμένος δίσκος είχε πρόβλημα και έγινε RMA. Ποτέ δε μίλησα για data corruption. Μίλησα για κολήματα κατά την αντιγραφή μεγάλων αρχείων.

Η αλήθεια με τα firmware των ST3300831AS, είναι ότι το 3.03 παρουσιάζει καλύτερη συμπεριφορά από το 3.01 (ευθεία γραμμή στο HDtach αντί για κυματισμούς).

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ωφειλόταν καθαρά σε προβληματικό δίσκο, ο οποίος από ένα σημείο και μετά άρχισε να πετάει smart errors και αντικαταστάθηκε.

Αυτή τη στιγμή έχω 4 δίσκους ST3300831AS (firmware 3.03) σε RAID 0+1, με ενεργοποιημένο NCQ, drivers 6.65 (από την ASUS), σε Windows XP 32 και 64 bit, σε ASUS A8N-SLI και όλα δείχνουν φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

@Rozak

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=355702#post355702

Όσο για τις διακυμάνσεις στο HD-tach μήπως εννοείς κάτι τέτοιο?

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=348426#post348426

Μια χαρά μου φαίνεται εμένα η καμπύλη για σκληρούς δίσκους ενός έτους και μισογεμάτους.

Πρόσεξες το firmware?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.