Jump to content



ntldr missing


spike83

Recommended Posts

καλημερα ομαδα!

εκανα προσφατα φορματ στο pc

και οταν ξεκινει μου λεει ntldr missing..

βαζοντας το cd τοn windows μου ξεκιναει το Pc.

τιθ ακριβως πρεπει να κανω ?????

thanx prokatabolikos!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro [Σήμερα, στις 07:45]

και οταν ξεκινει μου λεει ntldr missing..

Δηλαδη μπαινει windows σου βγαζει το μηνυμα πατας ΟΚ και συνεχιζεις κανονικα η σου κολλαει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46

Φορμαρισε τους σκληρους μεσα απο ενα υπαρχον win install αυτο ειχα κανει και εφτιαξε........

Υποθετω οτι και low-level format θα κανει τη δουλεια

Αν φυσικα δεν ειναι οι μνημες......

Eγώ μέχρι και σκληρό είχα αλλάξει και πάλι το ίδο έκανε! Ηταν 100% μνήμες .... Δεν μένει παρά να δοκιμάσει και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ...

λοιπον το συστημα μου : Αβιτ Νf7-sv.2 seagate 2 x 80 se raid0 (system) 1x160 storage

2500+mobile 2 x 512 kingston (3200)

οπως ειπα κ πιο πανω το pc ξεκιναει αλλα με το που φτανει στον ελεγχο και μετα σε ρωταει αμα θες να κανεισ μπουτ απο cd μετα απο αυτο μου βγαζει το μηνυμα NTLDR missing

press alt ctr del to restart ...

βαζοντας το cd των windows το pc ξεκιναει μετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Το μήνυμα "NTLDR missing" σημαίνει ότι από το σκληρό δίσκο που πας να ξεκινήσεις τον υπολογιστή σου, δεν μπορεί να βρεί το εν λόγω αρχείο. Αυτο μπορεί να συμβαίνει για δύο λόγους:

1. Έχει πρόβλημα ο δίσκος σου και το NTLDR δεν μπορεί να διαβαστεί

2. Δεν μπουτάρεις με το σωστό δίσκο.

Τσέκαρε τα λίγο αυτά. Και κοίτα με ποιο δίσκο μπουτάρεις από το BIOS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Περνεις απο ενα αλλο τα αρχεια ntldr ( ειναι 2 νομιζ ) και τα αντιγραφεις...

Υπαρχουν και μεσα στο cd των XP οποτε μπορει να το κανει και απο recovery console ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα για πολλαπλά OS?

Το είχα κάνει κάποτε -δεν θυμάμαι ποιό ήταν - και μου έκανε το ίδιο.

Η αντικατάσταση του αρχείου που μου έλεγε ότι έλειπε δεν έλυσε το πρόβλημα και αναγκάστηκα να κάνω format.

Link to comment
Share on other sites

bootareis απο cd winodws μπαίνεις στο setup πατάς κατευ8είαν r για να μπείς recovery console. μόλις μπείς recovery console χτύπα αυτό

copy f:\i386\ntldr c:\

Όπου f το γράμμα που θα είναι δηλωμένο το cddrive σου και θα έχει μέσα το cd των win

Μάλλον το αρχείο αυτό είναι corrupted εξαιτίας δυσλειτουργείας κάποιου hardware part του συστήματος σου(σκληρός δίσκος,ram συνήθως).Οπότε με επαναγραφή ενός νέου και άρτιου θα λυθεί το πρόβλημα σου προσωρινά εάν δεν ήταν τυχαίο το γεγονός

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.