Jump to content



Mobility� Radeon


anastasia78

Recommended Posts

Ξέρετε αν υπάρχει κανενα core duo laptop με οθόνη μεγαλύτερης ανάλυσης απο το κλασικο WXGA 1280x800 (μέχρι 15.4'' εννοείται, δε θελω καμια 17αρα σιδερώστρα!)

Ας μην ειναι Wide, ας μην εχει καλή καρτα γραφικών, υπάρχει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Εψαξα στο διαδυκτιο και βρηκα τα εξης μοντελα που αξιζει καποιος να αγορασει.

ACER 5652, 5672

ASUS AJ6, AJ7

FUJITSU-SIEMENS Pi1536

HP nx9420, dv8000t, dv5000t

SONY FE11

Με ποια σειρα θα προτιμουσατε να ειχατε ενα απο τα παραπανω μοντελα και για ποιο λογο?

Υ.Γ. Η επιλογη για αγορα ενος ακριβου φορητου υπολογιστη δεν ειναι ευκολο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο τα specs για τις κάρτες:

http://www.ati.com/products/mobilityradeonx1600/specs.html

http://www.nvidia.com/object/go_7_series_techspecs.html

http://www.pcinpact.com/actu/news/25884-Nouvelles-mobility-pour-ATI-et-GeForce-Go-po.htm

Απ'ότι είδα, η ati έχει 12 pixel shader και 5 vertex shader, ενώ η nvidia 8 + 5 αντίστοιχα.

’ρα μάλλον η ati θά 'ναι ταχύτερη, εκτός αν έχουν μεγάλη διαφορά στις συχνότητες.

Αρχική απάντηση από anastasia78

Εψαξα στο διαδυκτιο και βρηκα τα εξης μοντελα που αξιζει καποιος να αγορασει.

ACER 5652, 5672

ASUS AJ6, AJ7

FUJITSU-SIEMENS Pi1536

HP nx9420, dv8000t, dv5000t

SONY FE11

Με ποια σειρα θα προτιμουσατε να ειχατε ενα απο τα παραπανω μοντελα και για ποιο λογο?

Υ.Γ. Η επιλογη για αγορα ενος ακριβου φορητου υπολογιστη δεν ειναι ευκολο πραγμα.

Όντως θέλει πολύ ψάξιμο, έχω αναγκαστεί να κοιτάω συνέχεια specs.

Το ASUS AJ6 μου φαίνεται αρκετά συμπαθές, αλλά το ψάχνω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

ολα αυτα τα βρηκες απο Ελλαδα?

Ναι τα βρηκα στην Ελλαδα.

Συγκεκριμενα για να βοηθησω και εγω λιγο την κατασταση τα δυο μοντελα της ACER και το ενα μοντελο της FUITSU-SIEMENS και το SONY τα βρηκα απο την αντιπροσωπεια της INFOQUEST τα HP τα βρηκα απο ενα καταστημα εδω στην Θεσσαονικη αλλα δεν ξερω απο που τα αγοραζει.

Επιτελους να που φανηκα και εγω λιγο χρησιμη.

Φιλακια σε ολους .

Οποιος εχει νεοτερα για αυτες τις καρτες ή για αυτους τους υπολογιστες ενημερωστε με.

Με ενδιαφερουν απο συγκριτικα τεστ εως οτι αλλο καλο βρειτε που θα επρεπε να ανακοινωθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anastasia78

Υ.Γ. Η επιλογη για αγορα ενος ακριβου φορητου υπολογιστη δεν ειναι ευκολο πραγμα.

Καθόλου εύκολη γιατί καταλήγεις σε 2-3 πακετα, που όλα έχουν τα αδυνατα και τα δυνατά τους σημεια, αφου δεν μπορεις να φτιάξεις ενα ακριβως οπως το θελεις. (Εκτός και αν κάνεις την παραχώρηση και παρεις απο τοπικους συναρμολογητες). Απο την αλλη ετσι επιτρέπεις στον εαυτό σου κάποιες πολυτέλειες, πχ αν ειχα την επιλογη δε θα εβαζα καμερα στο laptop μου για οικονομια. Αφού ομως όλα τα υποψηφια έχουν, δεν εχω επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

για κοιταχτε και αυτο το site open mind

εχει τεραστια ποικιλια σε laptop και αν δεν κανω λαθος μπορει να σου φτιαξει και ενα κλασσικο laptop (πχ να σου βαλει αλλη καρτα γραφικων η σκληρο, σε ετοιμο μοντελο)

επισης εχει πολυ καλες τιμες και λενε( ο μπαμπης ο σουγιας, ο δημητηρης ο πεταλουδας και ολοι οι αλλοι) οτι ειναι απο τα καλα laptopαδικα και στελνει σε ολη την ελλαδα

εγω δεν εχω laptop μπορει να πεφτω και λιγο εξω αλλα ειπα να βοηθησω....

...

φιλι ειναι αυτο αλλωστε...:o :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Χθες, στις 22:11]

Μπορεις να δωσεις τιμες για τα hp και τα acer καθως και τα βασικα χαρακτηριστικα τους?Αν εδινες και τα καταστηματα θα ειμασταν υποχρεοι!

Τα παρακατω που σας γραφω ειναι απο τον καταλογο τις "QUEST".

LX.ABV05.006 NB ACER 5652,CTR DUO 1,66,15,4CB,1GB,100 1.499,00

PRICE RANGE:|CPU Family:DUAL CORE T2300|DIAGONAL RANGE:|Frequency:1660 MHZ|Memory Capacity:1024 MB|Max Memory:2048 MB|HDD_TYPE:SERIAL ATA|Hard Disk Capacity:100,00 GB|OPTICAL DEVICE:|CD Read Speed:24|DVD Read Speed:8|CD R/W Speed:24|DVD Write Speed:8,0|VGA Chipset:GF GO7600|VGA Memory Capacity:256 MB|VGA TYPE:|VGA MEMORY EXTENSION:|Display Type:TFTW|Diagonal Size:15,4 "|Max Resolution:1280X800|Operating System:WIN_XP_HG|OS Language:|Features:MODEM,ETHERNET 10/100,DVD-RW,Firewire,IrDA,TV OUT,4xUSB,S-Video,

LX.AA705.129 NB ACER 5672,CTR DUO 1,66,15,4CB,2GB,120 1.729,00

PRICE RANGE:|CPU Family:DUAL CORE T2300|DIAGONAL RANGE:|Frequency:1660 MHZ|Memory Capacity:2048 MB|Max Memory:4096 MB|HDD_TYPE:SERIAL ATA|Hard Disk Capacity:120,00 GB|OPTICAL DEVICE:|CD Read Speed:24|DVD Read Speed:8|CD R/W Speed:24|DVD Write Speed:8,0|VGA Chipset:RADEON X1400|VGA Memory Capacity:256 MB|VGA TYPE:|VGA MEMORY EXTENSION:512|Display Type:TFTW|Diagonal Size:15,4 "|Max Resolution:1280X800|Operating System:WIN_XP_HG|OS Language:|Features:Crystal Brite,TV OUT,IrDA,Firewire,DVD-RW,ETHERNET 10/100,

Link to comment
Share on other sites

HP dv5000t

Microsoft® Windows® XP Professional with SP2

Intel® Core Duo processor T2500 (2.0 GHz)

15.4" WXGA BrightView Widescreen (1280x800)

128MB NVIDIA® GeForce® Go 7400

2.0GB DDR2 SDRAM (2x1024MB)

LightScribe 8x DVD+/-RW&CD-RW Combo w/Double Layer

Intel® PRO/Wireless 3945ABG Network w/Bluetooth

HP ExpressCard Analog TV Tuner w/remote control

12 Cell Lithium Ion Battery

2,346

Link to comment
Share on other sites

HP dv8000t

Microsoft® Windows® XP Professional with SP2

Intel® Core Duo processor T2600 (2.16 GHz)

17.0" WXGA+ Ultra BrightView Widescreen (1440x900)

256MB NVIDIA® GeForce® Go 7400

2.0GB DDR2 SDRAM (2x1024MB)

200 GB 5400 RPM SATA Dual Hard Drive (100 GB x 2)

LightScribe 8x DVD+/-RW&CD-RW Combo w/Double Layer

Intel® PRO/Wireless 3945ABG Network w/Bluetooth

HP ExpressCard Analog TV Tuner w/remote control

8 Cell Lithium Ion Battery

2,428

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ MEDIA MARKT ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΦΟΡΗΤΟΥΣ DUO CORE ΚΑΙ ACER 5652 - 5672 ΚΑΙ SONY FE11 ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ.

ΣΕ 7 ΩΡΕΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΠΑΡΤΕ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ TEST DRIVE ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία, κοίτα και το Asus A6Ja, εγώ προς τα εκεί κλίνω.

αυτό (HP dv5000t) και αυτό (HP dv8000t) μου φαίνονται πάρα πολύ ακριβά.

Acer άστο καλύτερα, το service Ιταλία είναι απαράδεκτο και το εν Ελλάδι είναι της υπομονής.

Όταν κάνεις απανωτές δημοσιεύσεις, καλύτερα με τη βοήθεια του κουμπιού "διόρθωση" να τα ενώνεις σε 1, ώστε να μην κουράζεις τον αναγνώστη ;)

Link to comment
Share on other sites

Και π΄νω που εχω καταλήξει μεταξύ ASUS και Sony (πάλι καλά που ετυχε αυτο στο Σωτήρη (Sorry Σωτήρη) και εχω αποκλείσει τα Acer γιατι εχουν κατι μοντελα κραχτες!) βρήκα αυτό η παρόμοιο εδώ.

Ναι δεν ειναι τοσο γρήγορο αλλα ειναι 1680*1050. Μιλάμε για οθόνη που το πλάτος της ειναι αντιστοιχο με την 17 αρα μου στο desktop την οποια δουλεύω σε 1280x960! Η κάρτα γραφικών δεν παίζει ρολο γιατι ειτε με χ600 ειτε με 7600 ή 1600 δε νομιζω να παιζεις τιποτα σοβαρο σε αυτην την αναλυση, αλλα δε με νοιαζει και πολύ. Αν παρω και το μεγάλο ειναι στα 2.0G οποτε γρηγορο θα ειναι, νταξει δε θα μπορει να φολνταρει με 2 κονσολες ταυτοχρονα αλλα θα το αντέξω!

HELP!!! Έχω φρικάρει, δεν ξερω τι να παρω, αλλαζω γνώμη απο λεπτό σε λεπτό, και ειμαι σίγουρος οτι οτι και να παρω θα υπάρξουν στιγμές που θα πω "έπρεπε να ειχα παρει το αλλο, ηταν καλύτερο στον χ τομεα που χρειάζομαι τώρα", αλλά και οτι στο τέλος δε θα μου κάνει διαφορά γιατι για τα συνηθισμένα πράγματα όλα είναι υπεραρκετα. Οπότε σκέφτομαι να δώσω σημασία σε πράγματα που χρησιμοποιείς καθημερινα:

Οθόνη --> HP

Εμφάνιση --> Vaio

Εγγύηση --> ASUS

CHAOS!

EDIT: Μετά απο πολύ ΠΟΛΥ σκέψη, και αφού πέρασα και απο τα Fujitsu 7020 και 8020 (ενας φιλος μου εχει το 7020 και ειναι εντυπωσιακα ελαφρυ και μικρό με φοβερή οθόνη (1400χ1050)) κατέληξα οτι 1700ε ειναι πολλά για να μην παρω laptop με τουλάχιστον 2 ετη εγγύηση (αρα εξω τα Sony, HP), και οτι αν και οι καλές οθόνες των Fujitsu (1400x1050 και οι δυο) μαζι με τα 3 χρονια εγγυηση ειναι δελεαστικά, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους ειναι λίγα για να συγκριθούν με το αντίστοιχης τιμής ASUS. Οπότε μέχρι την επόμενη κρίση ταυτότητας επιλέγω ASUS.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ξερετε αν υπαρχει καποιο καταστημα στην Θεσσαλονικη που να εχει ASUS AJ6 στην βιτρινα του ή γενικα ανοικτω σε λειτουργια για να το ριξω μια ματια απο κοντα και να το δοκιμασω μιας και σε οσους εχω παει μου ειπαν οτι πρεπει να το παραγγειλουν απο την αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anastasia78 [Σήμερα, στις 05:53]

Καλημερα.

Ξερετε αν υπαρχει καποιο καταστημα στην Θεσσαλονικη που να εχει ASUS AJ6 στην βιτρινα του ή γενικα ανοικτω σε λειτουργια για να το ριξω μια ματια απο κοντα και να το δοκιμασω μιας και σε οσους εχω παει μου ειπαν οτι πρεπει να το παραγγειλουν απο την αντιπροσωπεια.

Δυστυχώς αν δεις και στο άλλο σχετικό θέμα, το κακό με το asus είναι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο έρχεται μόνο με παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samtsak

Για Δες Αυτο Το Review http://www.vr-zone.com/?i=3114&s=1

Εγω Παντος θα το χτυπουσα το μηχανημα (Μετα απο το Review) Asus Λεμε ;)

Κοιτα στο συμπέρασμα λεει κατι για τις γυναικες :p

μόλις διάβασα το review.

στην ελλάδα θά ρθει με wxga+?

αυτό που έχω παραγγείλει είναι με wxga (και τα πιο κάτω χαρακτηριστικά από αυτό του review, 1,66g + 1gb ram@533)

πάντως το βάρος του, αν είναι 2.8 κιλά που λέει στο site, είναι πάρα πολύ καλό για 15.4 laptop, το acer μου ήταν 2.95 και μου φαινόταν normal.

στα cons του review, που αναφέρει το express card, αυτό είναι πλεονέκτημα.

σε express card δεν έχει βγει σχεδόν τίποτα ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Sotiri ολόιδιο σασι, μπαταρία, οθόνη(?) με το δικό μου έχει (A6Va), βάρος μετρημένο 2.8 κιλά...

wxga οθόνη μια χαρά είναι! Την καλύτερη επιλογή έκανες, θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένος :T:

και εγώ παραγγελία είχα κάνει απο interset, μια χαρά στην μέρα του ήρθε

άλλο ένα review

και με 5400rpm σκληρό, το μόνο παράπονο που έχω στο δικό μου (4200)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.