Jump to content



Setup -> Next -> Next -> Finish


chriss

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Φίλε χαλάρωσε και ρίξε μια ματιά:

εδώ

εδώ

και εδώ

ειδικότερα δες σε κάθε σελίδα το course outline.....τώρα αν εσύ ξέρεις όλα αυτά που λέει εκεί

και τα έχεις κάνει στη πράξη και τα κατέχεις τότε πάω πάσο και ζητώ συγγνώμη. Α! και αν όντως τα γνωρίζεις πήγαινε δώσε και τις εξετάσεις αφού δεν θα χρειαστεί καν να διαβάσεις. Θα πάρεις και 3 πιστοποιήσεις να έχεις. Επίσης αν έρθει οποιοσδήποτε απόφοιτος ΤΕΙ/ΑΕΙ που ξέρει έστω το 20% αυτών και τα έμαθε στη σχολή του τότε ξαναπάω πάσο και ξαναζητώ συγγνώμη.

Επίσης αυτά είναι ενδεικτικά 3 από τα 16 μαθήματα που έχω παρακολουθήσει. Κάθε ένα από αυτά συνοδευέται από βιβλίο 1000 σελίδων περίπου.

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι κατέχω περισσότερα από τους άλλους, για αυτό άλλωστε ξανακάθομαι στα θρανία για να τα μάθω και μάλιστα οι κύριες σπουδές μου δεν έχουν σχέση με την πληροφορική. Απλώς είναι γεγονός ότι τις γνώσεις που αποκτάς εκεί δεν μπορείς να τις αποκτήσεις πουθενά αλλού στην Ελλάδα, είτε σε κάποιους αρέσει που μας εκμεταλλεύεται η Microsoft, είτε όχι.

Describe the Windows Server 2003 environment.

Log on to a computer running Windows Server 2003.

Use the Run as feature to perform administrative tasks.

Install and configure the administrative tools.

Συγγνώμη αλλα όποιος απόφοιτος πληροφορικής δεν γνωρίζει το run as για παράδειγμα και δεν ξέρει να ψάξει στο google για να το βρεί ε ειναι άξιος της μοίρας του. Αν σου χρειαστούν σε μία δουλεία κάθεσαι και τα διαβάζεις. Αλλά δεν πληρώνω προσωπικά για μια εκπαίδευση που θα είναι αχρηστη σε 3-4 χρόνια, όταν μια εταιρία σαν την microsoft αποφασίσει να βγάλει νεο σύστημα. Πληρώνω για μια εκπαίδευση που θα μου δώσει την δυνατότητα να μάθω μόνος μου κάθε συστημα και γλώσσα προγραμματισμού με βάση την αναλυτική σκέψη που με εκανε να αποκτήσω

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα πω κάτι off topic αλλα πιστεύω οτι είναι σημαντικό.Το ελληνικό δημόσιο εγκρίνει τίτλους και μοριοδοτεί όσους έχουν το πιστοποιητικό ECDL.λοιπόν.υποθετικά εγώ που συχένομαι τη Microsoft (λόγο ιδεολογικής απόκλισης απο τις πρακτικές της) έμαθα το openoffice.Έβαλα Linux και δεν ξαναασχολήθηκα με τα προΙόντα της.πηγένοντας λοιπόβν να δώσω τα χαρτιά μου για έναν διαγωνισμό με ρώτησαν για τις γνώσεις μου πάνω στα πι-σι.τους είπα οτι είμαι σιυπερ ντουπερ χειριστής και μετα μου ζήτησαν τα χαρτιά που το αποδεικνείουν.Βέβαια δεν υπάρχει χαρτί για το openOffice ούτε για το linux.(και καλο είναι να μην υπάρξει ποτέ).μου είπαν οτι δεν έχω λοιπόν τις απαιτουμενες γνώσεις-χαρτιά και ότι τα μόρια μου θα είναι λιγότερα απο τις σοφιας-κατερίνας-δήμητρας-μαρις-ακη-τάκη-μάκη-σάκη που είναι τσακάλια στο πι-σι γιατι πήραν το χαρτί-γνώση χειρισμού ενώ πριν απο 2 μήνες δεν ήξεραν οτι το κομπιουτερ δε κλείνει απο το πολυμπριζο...Είναι πράγματα αυτα ρε παιδιά.και δεν είναι μόνο το δημόσιο που σου λέει φερε τέτοια χαρτιά αλλα και ιδιωτικές επιχειτίσεις.

Μήπως πρέπει να ξεκινήσει μια προσπάθεια απαξίωσεις τέτοιον χαρτιών?

τα παραπάνω είναι υποθετικά αφου μου έγινε κάτι πιο κουφο.Ζήτησα το καλοκαίρι δουλειά σε ιντερνετ καφε και μου το ρώτησε ο υπευθυνος που προφανός ήθελε κοπέλα.και όταν τον ρώτησα αν σε περίπτωση που κρασάρει το πισι(ένα απλο πραγματάκι) η κοπελίτσα τι θα κάνει με αποστώμοσε λέγοντας οτι γι' αυτό υπάρχουν και οι τεχνικοί... :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν ένας απόφοιτος πληροφορικής δεν ξέρει λίγο grep/awk/sed είναι άξιος της μοίρας του, όχι αν δε ξέρει το "runas".

Το οποίο στη τελική δε δουλεύει και remotely...

(Τουλαχιστον οχι σε Win server 2000 μεσω netcat bound στο shell του.)

OK ok ξέρω είναι gnu utils, αλλά σε όποια μεγάλη εταιρία και να πάτε θα δείτε για Data servers κάτι μεγάλα μπλε-μοβ κουτιά που γραφούν SUN Microsystems πάνω.

Λάθος είμαι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην το γυρίζουμε πάλι σε πόλεμο Μ$ και οι υπόλοιποι. Πιστοποιήσεις δίνουν και οι Sun, Oracle, IBM, Sybase, κλπ. Επειδή τυχαίνει όμως κάποιοι από εδώ να έχουν αυτές, δεν πρέπει να το βλέπουμε τόσο κλειστά.

Όσο για το ECDL, επειδή τυχαίνει να είχα φτιάξει την 1η έκδοση του λογισμικού παρακολούθησης των εξεταζομένων, η θεωρία του λέει ότι μπορείς να δώσεις εξετάσεις και σε Open Office, και σε Corel Office και σε ότι άλλο θέλεις. Κι ας μη γελιώμαστε, όποιος είναι γάτα στο ΟΟ, μπορεί να περάσει ανετό-τα-τα τις εξετάσεις κι ας δώσει σε M$ Word.

Απλά σχεδόν κανένας εκεταζόμενος δεν επιλέγει να δώσει σε άλλα προγράμματα και από την άλλη, οι "γάτοι" που έχουν ΟΟ, θεωρούν υποτιμητικό να δώσουν εξετάσεις στην @@ριά της Μ$, και δε δέχονται να τους επικυρώνουν τις γνώσεις άτομα που κλείνουν το PC από το πολύπριζο...

Αν όμως θέλεις να δουλέψεις στο Δημόσιο, ή στην Ε.Ε. ή σε εταιρίες που κάνουν έργα γι'αυτούς, τότε καλώς ή κακώς απαιτούνται κι ας τα θεωρώ άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 13:08]

Αν ένας απόφοιτος πληροφορικής δεν ξέρει λίγο grep/awk/sed είναι άξιος της μοίρας του, όχι αν δε ξέρει το "runas".

Το οποίο στη τελική δε δουλεύει και remotely...

(Τουλαχιστον οχι σε Win server 2000 μεσω netcat bound στο shell του.)

OK ok ξέρω είναι unix commands, αλλά σε όποια μεγάλη εταιρία και να πάτε θα δείτε για Data servers κάτι μεγάλα μπλε-μοβ κουτιά που γραφούν SUN Microsystems πάνω.

Λάθος είμαι?

(To έχω ξαναγράψει νομίζω αλλά έχει πλάκα)

I have a natural revulsion to any operating system that shows so little planning as to have named all of its commands after digestive noises: awk; grep; fsck; nroff :p

Η ποιότητα των αποφοίτων πληροφορικής είναι κυμαινόμενη από το 5 έως το 10 ώς προς αναλογία με τον βαθμό αλλά δεν χαρακτηρίζονται από αυτόν.

Εκεί έξω θα βρείτε κάθε καρυδιάς καρύδι με πτυχίο.Guruδες,μερικώς-άσχετους,Unixαδες,Windowsάδες,3Dάδες, adminιδες (και όλο το CS ζωικό βασίλειο).

Σε καμοία περίπτωση όμως το πτυχείο AEI δεν αποτελεί απόδειξη γνώσης αλλά μάλλον "απόκρυψη"(της πραγματικής).Μπορεί να είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από αυτό που το πτυχείο πιστοποιεί.

Και επειδή είμαι στο κουρμπέτι του προγραμματισμού(έστω και νιούφης), από τους πιό ταλαντούχους προγραμματιστές που έχω γνωρίσει, οι περισσότεροι δεν είχαν κανένα πτυχείο.Ίσως ακριβώς για αυτό.Επειδή απέναντι στα πτυχεία των άλλων αυτοί έχουν να αντιτάξουν μόνο τις γνώσεις τους.

Τέλος θα ήθελα όμως να ξέρω.Από όσους τόσο εύκολα σπεύσαν αν κατηγορήσουν τις εν λόγω πιστοποιήσεις,πόσοι ξέρουν τι πρεσβεύουν και πόσοι απλά σαν τα παπαγαλάκια, αναπαράγουν την ατεκμηρίωτη, αέναη ετυμηγορία: Αφού είναι της M$, είναι για τα μπάζα.

Δεν ξέρω τι περιέχουν αυτές οι πιστοποιήσεις.Αυτό που ξέρω είναι ότι αργά η γρήγορα η γνώση θα χρειαστεί να αποδειχτεί στην πράξη.Και τότε θα ξεχωρίσουν τα πρόβατα από τα ερίφια(που λέει και η μάνα μου(.

Επί του θέματος, νομίζω οτι όσο περνάνε τα χρόνια, και η γενιά που έβλεπε το PC σαν ένα "μαγικό κουτί", αποσύρεται από την αγορά, όλο και λιγότεροι αεριτζίδες θα εμφανίζονται.Γιατι ο κόσμος μαθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas

(To έχω ξαναγράψει νομίζω αλλά έχει πλάκα)

I have a natural revulsion to any operating system that shows so little planning as to have named all of its commands after digestive noises: awk; grep; fsck; nroff :p

Το έχεις ξαναγράψει αλλά δε ξέρεις τι είναι, προφανώς.

awk, grep, fsck, nroff δεν είναι εντολές αλλά GNU utils. :flower:

<edit> Μόλις συνειδητοποίησα πως έκανα το ίδιο λάθος...:innocent: </edit>

Link to comment
Share on other sites

Sir George, σχετικά με το πρώτο απο τα λινκ που έδωσες, δηλαδή που είναι η δυσκολία; Στο να εγκαταστήσεις τα win xp pro και να ρυθμίσεις την επιφάνεια εργασίας και τα προφίλ; Δηλαδή πρέπει να παρακολουθήσεις μαθήματα για να τα μάθεις αυτά;;

Μπορώ να σου πώ επίσης, ότι εγώ είμαι 16 χρονών, δεν έχω πάει ποτέ σε σχολή πληροφορικής ή κάτι σχετικό, και γνωρίζω τουλάχιστον το 10-15 % απο αυτά (ναι, είμαι ψώνιο :D ) . Οπότε, δηλαδή, εγώ άμα πάω τώρα όπως είμαι σε ένα ΑΕΙ, δεν θα μάθω τίποτα;;;

Επίσης, έχω διαβάσει το επίσημο βιβλίο της Microsoft για δικτύωση κλπ (όχι και 1000 σελίδες, ούτε 500 δεν ήταν!), και δεν υπήρχε τίποτα αρκετά δύσκολο ώστε να μην το καταλάβω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με νοιαζει καθολου τι ''πτυχια'' εχει καποιος,αρκει να κανει σωστα την δουλεια του.Αν ο ιδιος για δικους του λογους και πιθανοτατα για εναν καλυτερο μισθο, θελει να αποκτησει παραπανω διπλωματα,καλα κανει.Δεν υπαρχει τιποτα κακο σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Vadergr, αυτό που λες είναι σωστό, αλλά όταν πας να προσληφθείς κάπου, τι θα πεις στον εργοδότη σου; Δεν έχω κανένα πτυχίο αλλά να είστε σίγουρος ότι θα κάνω σωστά τη δουλεία μου;

Δυστυχώς, αυτό που μετράει σήμερα είναι τα πτυχία και όχι οι πραγματικές γνώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

OK ok ξέρω είναι unix commands, αλλά σε όποια μεγάλη εταιρία και να πάτε θα δείτε για Data servers κάτι μεγάλα μπλε-μοβ κουτιά που γραφούν SUN Microsystems πάνω.

Λάθος είμαι?

Μαζί σου, και όχι μόνο, υπάρχουν και χειρότερα, κάτι μεγάλες εταιρίες που ακόμα δουλεύουν σε SCO γιατί κάποιος πικραμένος κάποτε τους έγραψε μια εφαρμογή και δεν μπορούν να την ξεφορτωθούν.

Για να μην αναφερθώ σε AS/400.

Αρχική απάντηση από Vadergr

Εμενα δεν με νοιαζει καθολου τι ''πτυχια'' εχει καποιος,αρκει να κανει σωστα την δουλεια του.Αν ο ιδιος για δικους του λογους και πιθανοτατα για εναν καλυτερο μισθο, θελει να αποκτησει παραπανω διπλωματα,καλα κανει.Δεν υπαρχει τιποτα κακο σε αυτο.

Σωστός, μόνο που για τον καλύτερο μισθό δεν μετράει και τόσο το M$C,CCNA κλπ , μετράνε τα έργα, η εμπειρία, η ευρύτητα γνώσεων, η ανταπόκριση σε πίεση, η ικανότητα προσαρμογής σε νέες απαιτήσεις και περιβάλλοντα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darien

Vadergr, αυτό που λες είναι σωστό, αλλά όταν πας να προσληφθείς κάπου, τι θα πεις στον εργοδότη σου; Δεν έχω κανένα πτυχίο αλλά να είστε σίγουρος ότι θα κάνω σωστά τη δουλεία μου;

Δυστυχώς, αυτό που μετράει σήμερα είναι τα πτυχία και όχι οι πραγματικές γνώσεις..

lol τα είπαμε αυτά, είναι ανάλογα τον εργοδότη. Και ξαναλέω, ο σοβαρός εργοδότης δεν θα σε ρωτήσει "τι ξέρεις να κάνεις". Θα σου πει τι ζητάει αυτός, θα σε τεστάρει να δει τι ξέρεις και θα σου προτείνει τον σχετικό μισθό, αναλόγως με το αν τον καλύπτεις 100% ή αν θα χρειαστεί να σε εκπαιδεύσει και σε κανα-δυο πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

Το έχεις ξαναγράψει αλλά δε ξέρεις τι είναι, προφανώς.

awk, grep, fsck, nroff δεν είναι εντολές αλλά GNU utils. :flower:

<edit> Μόλις συνειδητοποίησα πως έκανα το ίδιο λάθος...:innocent: </edit>

Δεν κατάλαβα??:...:Mήπως παίζουμε με τις λεξεις?Γιατι αν το πάς έτσι ο όρος command δεν υφίσταται.Κάθε εντολή εκτελεί ένα util.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

:OT:

Τι αμάξι είναι?

:OT:

Όποιος βρει τι αμάξι είναι κερδίζει ένα δωρεάν σεμινάριο της Microsoft. :D :D :D

Πάντως άλλα 20χ.α.ω. τα είχε χαλαρά, άμα προσέξεις το στροφόμετρο είναι κάτω από τις 5.000 σαλ, στις 6200 πέφτει ο κόφτης.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.