Jump to content



Setup -> Next -> Next -> Finish


chriss

Recommended Posts

Τελευταία συζητώντας με τους φίλους και συναδέλφους διαπιστώνουμε το εξής φαινόμενο:

Κυκλοφορούν τύποι στην αγορά που πουλάνε ότι είναι Microsoft Certified Τρέχα γύρευε και η εξειδίκευση τους είναι στο βάλε βγάλε CD και πάτα setup.

Ειδικά οι φίλοι που δουλεύουν σε εταιρίες πληροφορικής το αντιμετωπίζουν πολύ έντονα με τους "Υπεύθυνους Μηχανογράφησης" των πελατών τους.

Εχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν (όλο και λιγότεροι όμως).

Απ΄την στιγμή που ο επιχειρηματίας δεν ξέρει τίποτε απολύτως, είναι πολύ εύκολο ένας τύπος με γραβάτα να πετάξει 5 τεχνικούς όρους και να τον πείσει ότι είναι guru της πληροφορικής.

Το "όλο και λιγότεροι" αναφέρεται στο ότι οι νέοι (σημερινοί και λίγο παλιότεροι), ξέρουν αρκετά και ενημερώνονται για την τεχνολογία.

Βάζω στοίχημα ότι το 90% των μελών του theLab, είναι καλύτεροι από το 90% των "υπεύθυνων μηχανογράφησης" που κυκλοφορούν στην πιάτσα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Τελευταία συζητώντας με τους φίλους και συναδέλφους διαπιστώνουμε το εξής φαινόμενο:

Κυκλοφορούν τύποι στην αγορά που πουλάνε ότι είναι Microsoft Certified Τρέχα γύρευε και η εξειδίκευση τους είναι στο βάλε βγάλε CD και πάτα setup.

Ειδικά οι φίλοι που δουλεύουν σε εταιρίες πληροφορικής το αντιμετωπίζουν πολύ έντονα με τους "Υπεύθυνους Μηχανογράφησης" των πελατών τους.

Εχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Εγώ φίλε είμαι Microsoft Certified Professional καθώς και Microsoft Certified Desktop Support Technician και τώρα στοχεύω στο να πάρω το Microsoft Certified Systems Engineer ή περισσότερο γνωστό ως ΜCSE.

Σε πληροφορώ ότι οι πιστοποιημένοι ως MCSE στη Β.Ελλάδα είναι γύρω στους 20 ως επί το πλείστον εσωτερικοί administrators σε εταιρίες.

Αν νομίζεις ότι η εξειδίκευσή μου είναι αυτή που αναφέρεις σε προκαλώ να πας να πάρεις και εσύ μια πιστοποίηση της Microsoft να δούμε εάν θα τα καταφέρεις χωρίς να στρωθείς στη μελέτη για ένα εξάμηνο και χωρίς να έχεις στήσει ένα δίκτυο το οποίο θα χρησιμοποιείς μόνο για δοκιμές την περίοδο αυτή.

Τα πράγματα λοιπόν σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου έτσι, και για να γίνεις κάποια στιγμή επαγγελματίας σε δίκτυα και λειτουργικά της Microsoft οι πιστοποιήσεις αυτές είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ.

Αυτοί οι φίλοι σου που δουλεύουν σε εταιρίες πληροφορικής τι προδιαγραφές έχουν; Ποιος τους έμαθε δίκτυα; Ποιος τους έμαθε hardware; Ποιος τους έμαθε Windows; Ποιος τους έμαθε Server; Οι ανώτατες και ανώτερες σχολές της χώρας μας; Ας γελάσω..........

Συγγνώμη για τον τόνο μου αλλά συγχύστηκα γιατί είναι κάτι τέτοιοι ημιμαθείς εμπειρικοί "τεχνικοί" οι οποίοι δυσφημούν και απαξιώνουν το επάγγελμα.

Ο επιχειρηματίας δεν έχει μάθει ποτέ να πληρώνει για τέτοιες υπηρεσίες για αυτό και νομίζει ότι όσοι είναι γνώστες θέλουν να τον εκμεταλλευτούν. Η πληροφορική θα πάει μπροστά στην Ελλάδα μόνο με επαγγελματική νοοτροπία και συμπεριφορά, και αυτά μπορεί κάποιος να τα αποκτήσει μόνο αν εξειδικευθεί σε αυτόν τον τομέα.

Αρχική απάντηση από YiorgosX

Βάζω στοίχημα ότι το 90% των μελών του theLab, είναι καλύτεροι από το 90% των "υπεύθυνων μηχανογράφησης" που κυκλοφορούν στην πιάτσα...

Αυτό ισχύει που λες μια και το 90% των υπεύθυνων μηχανογράφησης είναι οι αρπακολλατζήδες που ανέφερα προηγουμένως. Όμως για να γίνει κάποιος επαγγελματίας, οι πιστοποιήσεις αυτές είναι μονόδρομος.

Όποιος παρακολουθήσει ή έχει ήδη παρακολουθήσει την επαγγελματική εκπαίδευση της Microsoft κατανοεί αυτά που λέω. Για αυτό καλύτερα να μην απαξιώνουμε κάτι άμα δεν ξέρουμε τι είναι.....)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα ότι θέλει να πει ο chriss είναι ότι κυκλοφορούν τύποι Microsoft Certified μαϊμούδες που πράγματι δεν ξέρουν παρά να κάνουν μία εγκατάσταση από cd, και ίσως το 90% των χρηστών του lab όντως ξέρει περισσότερα πράγματα από αυτούς (προσωπικά αμφιβάλλω, αλλά δεν είναι της παρούσης).

Τέλος δεν είναι δουλειά των ανώτερων και ανώτατων σχολών μιας χώρας να εξειδικεύσουν τους μαθητές-φοιτητές σε ένα συγκεκριμένο επάγγελμα, αλλά να τους περάσουν έναν τρόπο σκέψης και μία ικανότητα να αντιμετωπίζουν καταστάσεις που δεν έχουν διδαχθεί άμεσα ή δεν έχουν ξανασυναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά τα certificates σε χώρες εκτός της Ελλάδας, τα ζητάνε μόνο δημόσιοι φορείς (κρατικά, EU agencies, κλπ) και μόνο αυτοί. Αν πας σε σοβαρή εταιρία της αγοράς, θα σε στρώσουνε κάτω και θα σου κάνουν μια ξεγυρισμένη συνέντευξη με τεχνικό και θεωρητικό μέρος, που θα σου φύγουν τα μασέλια.

Οι εταιρίες που τους ενδιαφέρει άμεσα το έργο που θα παράγεις, θα σε βάλουν κάτω και θα δούνε με τα μάτια τους τι μπορείς να κάνεις και πόσο γρήγορα μπορείς να το κάνεις. Στη Νομαρχιακή Κοινότητα Αττικής θα σου δώσουν μεγαλύτερο μισθό, ακόμα κι αν είσαι πιστοποιημένος Windows 3.11 χρήστης :D

Γενικεύω ελαφρώς αλλά ελπίζω να πιάσατε τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Εγώ φίλε είμαι Microsoft Certified Professional καθώς και Microsoft Certified Desktop Support Technician και τώρα στοχεύω στο να πάρω το Microsoft Certified Systems Engineer ή περισσότερο γνωστό ως ΜCSE.

Σε πληροφορώ ότι οι πιστοποιημένοι ως MCSE στη Β.Ελλάδα είναι γύρω στους 20 ως επί το πλείστον εσωτερικοί administrators σε εταιρίες.

Αν νομίζεις ότι η εξειδίκευσή μου είναι αυτή που αναφέρεις σε προκαλώ να πας να πάρεις και εσύ μια πιστοποίηση της Microsoft να δούμε εάν θα τα καταφέρεις χωρίς να στρωθείς στη μελέτη για ένα εξάμηνο και χωρίς να έχεις στήσει ένα δίκτυο το οποίο θα χρησιμοποιείς μόνο για δοκιμές την περίοδο αυτή.

Τα πράγματα λοιπόν σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου έτσι, και για να γίνεις κάποια στιγμή επαγγελματίας σε δίκτυα και λειτουργικά της Microsoft οι πιστοποιήσεις αυτές είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ.

Αυτοί οι φίλοι σου που δουλεύουν σε εταιρίες πληροφορικής τι προδιαγραφές έχουν; Ποιος τους έμαθε δίκτυα; Ποιος τους έμαθε hardware; Ποιος τους έμαθε Windows; Ποιος τους έμαθε Server; Οι ανώτατες και ανώτερες σχολές της χώρας μας; Ας γελάσω..........

Επειδή ο τόνος σου με σύγχυσε και εμένα, άσε με να σε ρωτήσω μερικά πράγματα μιας και είσαι pro.

Ποιο ήταν πιο πολύπλοκο task που έκανες κατά την εντρύφηση σου με τον κόσμο τou Networking & MS OS?

Τι μπορείς να κανείς εσύ παραπάνω από κάποιο απόφοιτο ΑΕΙ χωρίς όλα αυτά τα βαρύγδουπα certs που δικαιολογεί την υπεροπτική και απαξιωτική συμπεριφορά σου?

Σε παρακαλώ να απαντήσεις έτσι ώστε και εμείς οι υπολιποι κοινοί θνητοί non-MS Certified να ανεβούμε μερικά επίπεδα στον κόσμο της πληροφορικής.

Οσο για το 90% που ακούστηκε ήταν άκρος υπερβολικό, μη λέμε και ότι θέλουμε τώρα.

Αντε να είναι 20-40 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

To 90% δεν ακούστηκε, γράφτηκε. Και "scripta manen".

Ξέρετε ποιοί είναι αυτοί οι "υπεύθυνοι μηχανογράφησης"? Ανθρωποι που από το 95 και μετά έκαναν ένα μαγαζί και πουλούσαν "κουτιά" (pc & s/w), που το 2000 έκλεισαν τα μαγαζιά τους γιατί δεν έβγαιναν, και έγιναν υπεύθυνοι μηχανογράφησης σε κάποιο πελάτη τους ή -έχοντας μια εγκατεστημένη βάση- συνέχισαν να υπάρχουν παίρνοντας χρήματα από υπηρεσίες "service" που παρείχαν.

Ούτε όταν είχαν το μαγαζί ήξεραν τι γίνεται γιατί οι "3 χάριτες" είχαν ανθρώπους που έστηναν το λογισμικό για λογαριασμό τους, ούτε και αργότερα χρειάστηκε να μάθουν κάτι (το s/w το ήξεραν γιατί έκαναν demo).

Σήμερα το μαγαζί - όποιο έμεινε- είναι πλέον γραφείο και πλαισιώνεται από ένα "πιτσιρικά" - άρρωστο με τα pc's ο οποίος βγάζει το φίδι από την τρύπα όταν ο υπέυθυνος μηχανογράφησης τα βρίσκει σκούρα -κάτι που συμβαίνει συνήθως-.

Οσο για τις πιστοποιήσεις της MS, εκτός από αυτές που αναφέρει ο φίλος sirGeorge, υπάρχουν και πιστοποιήσεις στο word ή το excel....

Εκεί που θα διαφωνήσω μαζί του, είναι το επίπεδο των αποφοίτων των ΑΕΙ, που διαβάζουν πολύ περισσότερο από 6 μήνες για να πάρουν το πτυχίο τους.

Link to comment
Share on other sites

Η MS έχει βρει έναν πολύ καλό τρόπο να σας τρώει τα φράγκα. Κανονικά πρέπει με κάθε πχ Licence να εκπαιδεύει 2-3 τσάμπα.

Φυσικά δεν είναι μόνο η MS. Τα ίδια κάνει και η autodesk και η sisco κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 20:19]

Επειδή ο τόνος σου με σύγχυσε και εμένα, άσε με να σε ρωτήσω μερικά πράγματα μιας και είσαι pro.

Ποιο ήταν πιο πολύπλοκο task που έκανες κατά την εντρύφηση σου με τον κόσμο τou Networking & MS OS?

Τι μπορείς να κανείς εσύ παραπάνω από κάποιο απόφοιτο ΑΕΙ χωρίς όλα αυτά τα βαρύγδουπα certs που δικαιολογεί την υπεροπτική και απαξιωτική συμπεριφορά σου?

Σε παρακαλώ να απαντήσεις έτσι ώστε και εμείς οι υπολιποι κοινοί θνητοί non-MS Certified να ανεβούμε μερικά επίπεδα στον κόσμο της πληροφορικής.

Φίλε χαλάρωσε και ρίξε μια ματιά:

εδώ

εδώ

και εδώ

ειδικότερα δες σε κάθε σελίδα το course outline.....τώρα αν εσύ ξέρεις όλα αυτά που λέει εκεί

και τα έχεις κάνει στη πράξη και τα κατέχεις τότε πάω πάσο και ζητώ συγγνώμη. Α! και αν όντως τα γνωρίζεις πήγαινε δώσε και τις εξετάσεις αφού δεν θα χρειαστεί καν να διαβάσεις. Θα πάρεις και 3 πιστοποιήσεις να έχεις. Επίσης αν έρθει οποιοσδήποτε απόφοιτος ΤΕΙ/ΑΕΙ που ξέρει έστω το 20% αυτών και τα έμαθε στη σχολή του τότε ξαναπάω πάσο και ξαναζητώ συγγνώμη.

Επίσης αυτά είναι ενδεικτικά 3 από τα 16 μαθήματα που έχω παρακολουθήσει. Κάθε ένα από αυτά συνοδευέται από βιβλίο 1000 σελίδων περίπου.

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι κατέχω περισσότερα από τους άλλους, για αυτό άλλωστε ξανακάθομαι στα θρανία για να τα μάθω και μάλιστα οι κύριες σπουδές μου δεν έχουν σχέση με την πληροφορική. Απλώς είναι γεγονός ότι τις γνώσεις που αποκτάς εκεί δεν μπορείς να τις αποκτήσεις πουθενά αλλού στην Ελλάδα, είτε σε κάποιους αρέσει που μας εκμεταλλεύεται η Microsoft, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darien

εννοείται,ρε, πόσοι καθηγητές ας πούμε υπάρχουν στα σχολεία, που δεν ξέρουν τίποτα; Είναι το ελληνικό κράτος που μοιράζει τα πτυχία σαν καραμέλες.

Εδω περα σε ιδιωτικο που ειχα βγαλει το γυμνασιο και μετα εφυγα ( www.cgs.gr δεν με αντεχε και δεν το αντεχα αλλο :p ) ειχαμε μια πληροφορικου γυναικαρα που οι συναδελφοι της αμφισβητουσανε για το αν ηξερε να βαλει το office σε ενα pc στην βιβλιοθηκη, δηλαδη ουτε για insert cd > next > next > finish πρεπει να εκανε :rofl:

Τα πιστοποιητικα που αναφερει ο sir george μου φαινονται ενδιαφεροντα παντως, εχω και εναν γνωστο που ειναι περηφανος κατοχος MSCE ( για να γραφει πως το κατεχει και στα forum sigs του μαλλον ετσι πρεπει να νιωθει :p )σημειωτεον οτι ειχα την ευκαιρια στην τριτη γυμνασιου να δωσω για το MOUS της MS, αλλα προτιμησα να συνεχυσω το αντιστοιχο του cambridge γιατι τοτε ειμουνα πολυ κοντα στο να παρω και τα 5 χαρτια που χρειαζοντουσαν( πραγμα που καταφερα σιγα τα ωα :p )

Να αναφερω επισης πως απ'οτι εμαθα τοτε για τις εφαρμογες του office αντε να εχω συγκρατησει το 20 % σημερα, οι εξετασεις ητανε υπερβολικα γελοιες, μονο μια φορα κοπηκα για μ@λ@κιες ( το προγραμμα που "διορθωνε" οτι εκανες ητανε gtp )και την επομενη που ξαναδωσα περασα με 100/100 ( ms access certificate foundaton level aka ενα ασημο χαρτι που το παιρνει και η γιαγια μου αμα στρωσει κ*λο να διαβασει 1-2 ωρες και την επομενη παει να δωσει )

Ισως να εφταιγε αυτο που ξεχασα οσα εμαθα τοτε, το οτι δεν χρειαστηκε να ΚΟΠΙΑΣΩ για να μαθω, οι καθηγητες δεν αφηνανε να δωσεις για standard level, ειδικα το word στο foundation ητανε για κλαματα :hehe: , τα ιδια και με το ECDL basic που αφησα στην μεση γιατι αλλαξα σχολειο εκεινη την περιοδο και ειπα δεν μαμιεται (και καλα εκανα, σαν πως προκειται να δουλεψω στο δημοσιο ποτε μου ? ;-) )

Με ενδιαφερει και το περιφημο cisco, αλλα τα κυρια κινητρα για να τα αποκτησω ολα αυτα ειναι το "γαμωτο" και η προκληση + να τα εχω καβαντζα σε περιπτωση που παει κατι στραβα με το προπατζιδικο που με περιμενει μετα τον στρατο, αν και την πληροφορικη δεν μπορω να την δω σαν επαγγελμα, πιστευω πως το χομπυ πρεπει να παραμενει χομπυ αλλιως φθειρεται ο εθισμος και το παθος σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Αυτοί οι φίλοι σου που δουλεύουν σε εταιρίες πληροφορικής τι προδιαγραφές έχουν; Ποιος τους έμαθε δίκτυα; Ποιος τους έμαθε hardware; Ποιος τους έμαθε Windows; Ποιος τους έμαθε Server; Οι ανώτατες και ανώτερες σχολές της χώρας μας; Ας γελάσω..........

Λέμε τώρα το υποθετικό σενάριο ότι μια εταιρία έχει και έναν Unix server. Θέλω να σε δω τι θα κάνεις με τη σφαιρική γνώση που έχεις αποκτήσει στο MSCE και πώς θα κάνεις κλικ στο bash.

Εντάξει, είναι πολύ καλό να έχεις εξειδικευμένη γνώση σε κάποιον τομέα, όπως έχεις εσύ στα server λειτουργικά της microsoft.

Αλλά το να έχεις μια γενικότερη γνώση (πανεπιστημιακή δηλαδή) είναι κι αυτό χρήσιμο, και δε νομίζω ότι πρέπει να το απαξιώνεις έτσι.

Εντάξει, όλοι υποστηρίζουμε ότι αυτό που κάνουμε είναι πιο δύσκολο από αυτό που κάνει ο γείτονας, αλλά καλύτερα να μην υπερβάλλουμε.

Btw, πόσο κοστίζουν τα εξέταστρα για τα συγκεκριμένα πτυχία?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 09:16]

Λέμε τώρα το υποθετικό σενάριο ότι μια εταιρία έχει και έναν Unix server. Θέλω να σε δω τι θα κάνεις με τη σφαιρική γνώση που έχεις αποκτήσει στο MSCE και πώς θα κάνεις κλικ στο bash.

Εντάξει, είναι πολύ καλό να έχεις εξειδικευμένη γνώση σε κάποιον τομέα, όπως έχεις εσύ στα server λειτουργικά της microsoft.

Αλλά το να έχεις μια γενικότερη γνώση (πανεπιστημιακή δηλαδή) είναι κι αυτό χρήσιμο, και δε νομίζω ότι πρέπει να το απαξιώνεις έτσι.

Εντάξει, όλοι υποστηρίζουμε ότι αυτό που κάνουμε είναι πιο δύσκολο από αυτό που κάνει ο γείτονας, αλλά καλύτερα να μην υπερβάλλουμε.

Btw, πόσο κοστίζουν τα εξέταστρα για τα συγκεκριμένα πτυχία?

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν διευκρίνισα οτι αναφέρομαι αποκλειστικά σε δίκτυα που βασίζονται σε λειτουργικά της Microsoft, σε άλλους τομείς πχ. Linux, εννοείται πως δεν γνωρίζω ούτε η εγκατάσταση πως γίνεται.

Επίσης δεν απαξίωσα την πανεπιστημιακή γνώση γενικώς, ασφαλώς και έχει χρήσιμα στοιχεία, πχ. προγραμματισμό που επίσης δεν κατέχω, αυτό που είπα είναι ότι οι γνώσεις αυτές δεν επαρκούν για να υποστηρίξεις πληροφοριακά συστήματα βασισμένα σε λειτουργικά της Microsoft.

Τόνισα τη δυσκολία που αναφέρεις επειδή το πρώτο post του thread ανέφερε ότι ο Certified Professional αρκείται στο Setup->Next κτλ.....

Η μία εξέταση στοιχίζει περίπου 125 τουλάχιστον όταν έδωσα την τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αυτό που κατάλαβα ότι θέλει να πει ο chriss είναι ότι κυκλοφορούν τύποι Microsoft Certified μαϊμούδες που πράγματι δεν ξέρουν παρά να κάνουν μία εγκατάσταση από cd, και ίσως το 90% των χρηστών του lab όντως ξέρει περισσότερα πράγματα από αυτούς (προσωπικά αμφιβάλλω, αλλά δεν είναι της παρούσης).

Τέλος δεν είναι δουλειά των ανώτερων και ανώτατων σχολών μιας χώρας να εξειδικεύσουν τους μαθητές-φοιτητές σε ένα συγκεκριμένο επάγγελμα, αλλά να τους περάσουν έναν τρόπο σκέψης και μία ικανότητα να αντιμετωπίζουν καταστάσεις που δεν έχουν διδαχθεί άμεσα ή δεν έχουν ξανασυναντήσει.

Με κάλυψες πλήρως.

Να προσθέσω σε αυτό ότι οι εν λόγω "τεχνικαράδες" δεν έχουν καν άποψη για το γίγνεσθαι στην πληροφορική και το μόνο πράγμα που έχουν στο στόμα τους είναι η λέξη Microsoft. Δεν λένε να βγάλουν τις παρωπίδες και να δουν την αγορά πιο επαγγελματικά , δεν ξεστραβώνονται να μελετήσουν και τίποτε άλλο ώστε να προτείνουν την βέλτιστη κατά περίπτωση λύση στην εταιρία τους. M$ και ξερό ψωμί.

-- Αμα το κάνει η M$ γιατί να ασχολούμαστε με: Oracle , CheckPoint , Sybase , pSeries , Shark , Cognos , Business Objects , Openview , Websphere , Bea Weblogic , Powerbuilder , Delphi , MQ-Series , Sendmail , Squid , Apache , Veritas κλπ

Τέλος, το χειρότερο που συμβαίνει είναι ότι κάτι τέτοιοι τύποι καταστρέφουν την αγορά και κάνουν κακό στους εργοδότες τους και στις σχολές που τους έδωσαν τις πιστοποιήσεις. Σε λίγο θα αρχίσουμε να ακούμε και εκφράσεις του τύπου:

-- Αυτοί οι κομπιουτεράδες είναι όλοι παραμυθάδες / ασχετοι / απατεωνες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Χθες, στις 18:48]

Αυτοί οι φίλοι σου που δουλεύουν σε εταιρίες πληροφορικής τι προδιαγραφές έχουν; Ποιος τους έμαθε δίκτυα; Ποιος τους έμαθε hardware; Ποιος τους έμαθε Windows; Ποιος τους έμαθε Server; Οι ανώτατες και ανώτερες σχολές της χώρας μας; Ας γελάσω..........

Φίλε μην το κουράζεις πολύ. Σεβαστοί οι τίτλοι σου αλλά και τα ελληνικά ΑΕΙ πληροφορικής είναι πολύ βαριά χαρτιά. Και κάτι άλλο...πάνε με όλα όχι μόνο με Microsoft products. Αναφορικά βέβαια με τον χώρο εργασίας νομίζω ότι το must είναι πτυχίο πληροφορικής και όχι τίτλοι της εκάστοτε Microsoft, CISCO κλπ. Δεν λέω ότι δεν είναι καλό να έχεις πιστοποίηση σε διάφορα προϊόντα αλλά το πτυχίο είναι το 1 και τα υπόλοιπα τα μηδενικά. Όσα πιο πολλά μηδενικά τόσο μεγαλύτερο το νούμερα και τόσο καλύτερο το χρήμα. Αλλά χωρίς το 1 παραμένουν μηδενικά. Φιλικά στα λέω και δεν έχω καμία πρόθεση να εθελοτυφλήσω στο κόπο σου ούτε να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γενικευουμε και θίγουμε πιθανόν ανθρώπους που έχουν στρώσει τον πισινούλη τους και έχουν πάρει γνώσεις από τα ΑΕΙ....ας το αφήσουμε στο ότι έχει να κάνει με τον εκάστοτε άνθρωπο.

’λλος έχει αποφοιτήσει με γνώσεις και άλλος με "βαρύ" χαρτί.

Η διαφορά είναι ότι με βαριά χαρτιά έχει βρωμίσει ο τόπος. Στις σοβαρές πιστοποιήσεις ειναι πιο μαζεμένα τα πραγματα...MCSE,MCSA,CISCO κτλ...δεν μπορεί να παίξει απατεωνια τόσο έυκολα γιατί πρέπει να στρωθείς να διαβάσεις και να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

:OT:

@SirGeorge: Μόνο 180 πάει? Γιατί τόσα έχω στην αλλαγή 2ας-3ης :devil: :p

Εντάξει, το βουλώνω... :giveup:

:OT:

Όσο για τα πτυχία, τους εμπειρικούς, τα πανεπιστήμια κι όλα αυτά, πιστεύω ότι η αξία τους είναι στο 50%. Το υπόλοιπο 50% έχει να κάνει με τον ίδιο τον επαγγελματία και τι όρεξη για δουλειά έχει.

Έχει τύχει να προσλάβω σαν προϊστάμενος, άτομο με αρκετά πιστοποιητικά και με πτυχίο από κορυφαίο πανεπιστήμιο και να φύγει από την εταιρία σε μιά εβδομάδα, κι έχει τύχει να προσλάβω άτομο που ήταν καθαρά εμπειρικός, και να φτάσει να διευθύνει τμήμα ολόκληρο. Αυτό φυσικά δεν είναι κανόνας.

Ξέρουμε πολύ καλά όλοι ότι μπορείς να πάρεις πτυχίο και πιστοποίηση, παπαγαλίζοντας κάποια ύλη και να μην ξέρεις τίποτα άλλο πέραν αυτού. ’τομα που είναι οξυδερκείς, "χωνεύουν" τις γνώσεις, τις κάνουν κτήμα τους και μπορούν να κάνουν πολλά. ’λλοι όμως, δεν έχουν ιδέα τι πρέπει να κάνουν αν ξεφύγει λίγο η κατάσταση από αυτό που περιγράφει η εξεταστέα ύλη.

Επίσης, το ότι κάποιος έχει πτυχίο ή πιστοποίηση, που όμως την απέκτησε 10 χρόνια πριν, δε σημαίνει σχεδόν τίποτα, γιατί η τεχνολογία τρέχει και τα πράγματα αλλάζουν δραματικά. Γνωρίζω προγραμματιστές από το Πολυτεχνίο και το Πανεπιστήμιο που δεν έχουν ιδέα πως να στήσουν ένα e-shop (από πλευράς κώδικα). Όταν όμως τους ζητήθηκαν αλγόριθμοι για να "βρισκουν" μέσα σε video ανθρώπους και να επιστρέφουν τις "συντεταγμένες" τους σε XML, έπαθα πλάκα από τα μαθηματικά που είδα και τον ελάχιστο χρόνο ολοκλήρωσης του έργου.

Αυτά τα άτομα από πολλούς συναδέλφους, δεδομένου ότι το 90% της δουλειάς μας είναι e-shops, sites, content management, κλπ, θεωρούντουσαν άσχετοι γιατί δεν γνώριζαν πως να το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.