Jump to content



Δείξτε τις.... αντίκες σας


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tristeno

Μόνο ο chriss έβαλε μερικά πραγματικά παλιά μηχανήματα.

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά μηχανήματα 15 ετίας το πολύ. ’ντε να βλέπουμε τα καλά πράγματα.

Ότι έχει πρόθεμα Pentium ΔΕΝ είναι αντίκα. ’ντε να σοβαρευτούμε λίγο και να αναβαθμίσουμε το thread.

Εξαρτάται απο τον καθένα αυτό. Προσωπικά θεωρώ "αντίκα" ό,τι είναι απο PII εποχή και κάτω. Δεν υπάρχει αυστηρός ορισμός για το τι είναι "αντίκα". Ας βάλει ο καθένας ό,τι πιστεύει πως αξίζει να είναι σε αυτό το thread. Αν εσύ θεωρείς αντίκα κάτι εποχής Motorola, βάλε κάτι τέτοιας εποχής αλλά άσε τους υπόλοιπους να κρίνουν για τα δικά τους σε παρακαλώ. :)

Ξέρω πως δεν είμαι moderator ωστόσο θεώρησα αναγκαίο να κάνω αυτή την παρένθεση την οποία στο πρώτο σου post προσπάθησα να αποφύγω. Ευχαριστώ.

Φιλικά πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Κανένα πρόβλημα. Απλά είμαι σίγουρος ότι όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται να δει κάτι σπάνιο-συλλεκτικό-αντίκα θα απογοητευτεί.

Και όχι, δεν εξαρτάται από την όρεξη του καθένος το τι είναι αντίκα και τι όχι (μπορείς να διαβάσεις μερικούς ορισμούς και θα καταλάβεις τι εννοώ).

Ίσως θα πρέπει να ανοίξει και άλλο thread με κάποιους περιορισμούς ώστε το δείγμα να είναι περισσότερο "διαλεγμένο".

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός της αντίκας κατ' εμέ πιστεύω πως είναι κάτι το οποίο δεν κυκλοφορεί πλέον ,αλλά και είναι λίγο σπάνιο να βρεθεί!! Πιστεύω οτι μετά την έλευση των Windows 95, όλοι αρχίσαμε να έχουμε υπολογιστή (φιλικό interface κτλ). Σπάνια μηχανήματα που είανι και δυσεύρετα είναι κυρίως μηχανήματα τα οποία είναι "fix" (δηλαδή επεξεργαστής,motherboard και τα λοιπά περιφεριακά ήταν όλα είνα!) όπως οι Commodore, oi τρομερές Amiga ,αλλά και οι Apple

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Για γωτογραφίες θα μου πάρει μέρες αλλά ενδεικτικά:

Commodore 64

Commodore 128

Commodore 128D

Commodore +4

Commodore CDTV

Panasonic 3DO

ZX-81

Spectrum

Amiga 500

Amiga 600

Amiga 1200

Amiga 2000

Amiga 3000

Amiga 4000

TRS-80

Sega master system

Sega mega drive I + II

Dreamcast

Nintendo 64

Nintendo Gamecube

Playstation 1

Gameboy pocket

Gameboy color

Gameboy advance

Gameboy advance SP

Spectrum ZX (Λαστιχένιος)

Sinclair QL

TI99/4A

SGI Octane

Cobalt Qube

Epson ???? (Δεν θυμάμαι μοντέλο)

Atari (portable)

Palm I

Atari 2600

Atari 2600 mini

Ηλεκτρονικά Tomy (197x-198x) π.χ. Tron , Space Invaders

SGI Indigo

κ.α. που δεν θυμάμαι απ'έξω

Sorry αλλά που μένεις να έρθω να σε λυστέψω?

Από εδώ μεριά υπάρχει ένας Spectrum 48k+, ένας Atari MSTe με 4MB RAM, Seagate Scsi 540MB, το Super Charger ( hardware XT emulator ) και το ανάλογο έγχρωμο monitor της Atari.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Sorry αλλά που μένεις να έρθω να σε λυστέψω?

Από εδώ μεριά υπάρχει ένας Spectrum 48k+, ένας Atari MSTe με 4MB RAM, Seagate Scsi 540MB, το Super Charger ( hardware XT emulator ) και το ανάλογο έγχρωμο monitor της Atari.

lol , Πέρασε πολύς καιρός μέχρι να τα μαζεψω όλα αυτά και όπως καταλαβαίνεις έχω και πρόβλημα χώρου. Παρ'όλα αυτά συνεχίζω και μαζεύω.

Link to comment
Share on other sites

’παιχτη συλλογή...

chriss ROCKS:worship: :worship: :worship:

Αλλά από ότι είδα είσαι επαγγελματίας οπότε δικαιολογημένα.

περισσότρο εντύπωση μου έκανε το SGI Indigo & Octane

Εγώ έχω να παραθέσω ένα Sinclair Spectrum+ (μου το χάρισαν και είναι πεταμένο κάπου στο εξοχικό αλλά δουλεύει) και ένα commοdore 64 (επίσης χαρισμένο αλλά με χαλασμένο τροφοδοτικό το οποίο δεν κατάφερα να φτοιάξω).

φωτός δεν έχω -> ψηφιακή δεν έχω αλλά το παλεύω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morgul

’παιχτη συλλογή...

chriss ROCKS:worship: :worship: :worship:

Αλλά από ότι είδα είσαι επαγγελματίας οπότε δικαιολογημένα.

περισσότρο εντύπωση μου έκανε το SGI Indigo & Octane

Πως εννοείς το επαγγελματίας;

Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου ειχε παρει εναν olliveti pcs 286 νομιζω λεγοταν.αποκει κ περα δεν έρω τιποτε γιαυτο το πισι μονο οτι είχε μονοχρωμη οθόνη με σουπερ απεικόνηση της διαβαθμισης του γκρι...με αυτον έκανα τα πρωτα μου βηματα(μαλλον πατηματα των δακτυλων) σε πληλτολογιο.δουλευε μεχρι που η μητερα μου τον εδωσε σε ενα ξαδερφακι μου, με win 3.11...λεω να τον παρω παλι πισω.με μπριζωσατε τρελα.και είχε κ ενα εκτυπωτη αρχαιο με λωριδα μελανις (ενα υφασμα).ειχαμε κ ενα προγραμμα που εβγαζε κατι εκτυπωσεις του στυλ The party is here ή κατι νεκροκεφαλες....πωπω ρε παιδια τι μου θυμισατε με αυτο το θρεντ.Α ρε πατερα....στανταρ θα τον παρω παλι πισω.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μονο το κομματι που είναι της πρώτης εποχης της γραφης (γιατι της παλαιολιθικης κατέχεις εσύ) αλλα κ η συνεσθηματική αξία.αρε τι μου κανατε με αυτο το θρεντ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.